İzmir'de Formatörlük

Kodla Büyü
yazının ekleri yok mu arkadaşlar... 15 saat maaş karşılığını sınıf öğretmenleri nasıl dolduracaklar anlamadım..

fcig' Alıntı:
"Formatörlük başvurusu yapacak olan öğretmenler maaş karşılığı ders saatini tamamladıktan sonra formatör olarak görevlendirilebileceklerdir."

Benim kendi okulumda 6 saat dersim var. Görevlendirmem de olmadı. Benim başvurum kabul olmayacak mı yani nasıl oluyor ben anlamadım. Zaten maaş karşılığı doldurabilir olsak neden formatörlük isteyelim???

Bu durumda ne yapmamız lazım? Bilen kimse yok mu acaba??? Gerçekten hiçbirşey anlamadım...

fcig' Alıntı:
"Formatörlük başvurusu yapacak olan öğretmenler maaş karşılığı ders saatini tamamladıktan sonra formatör olarak görevlendirilebileceklerdir."

Benim kendi okulumda 6 saat dersim var. Görevlendirmem de olmadı. Benim başvurum kabul olmayacak mı yani nasıl oluyor ben anlamadım. Zaten maaş karşılığı doldurabilir olsak neden formatörlük isteyelim???
bu yıl 15 saat dersim var, dediğin gibi formatörlüğe başvurmayacağım. Bunlarda biraz mantık olsaydı keşke.

Maaş karşılığı doldurma zorunluluğu büyük ihtimalle bakanlıktan gelen yazıdan dolayı, görevlendirme iptalleri yazısında öğretmenler maaş karşılığını doldurduğu takdirde isterlerse görevlendirilebilir yazıyordu. İptal yaşanmaması için böyle bir önlem alındı tahminimce.

Gerçekten hiçbir ilde olmayan şartlar var. 15 saati doldurmayanlar için zaten formatörlük önemli. Ayrıca BT sınıfı 2006 yılından sonra kurulanlar dışındakiler görev alamayacak mı? Nasıl bir uygulamadır anlamadım. Boşuna sevinmişiz sanki:(

İl Milli Eğitimin formatörlük görev talep dilekçesinde maaş karşılığı ile ilgili madde şu:
Yukarıda bilgileri yer alan öğretmenimiz …… saat ders görevini tamamlamaktadır. Yerine öğretmen görevlendirilmesi yapılmayacaktır.
Bu maddeden ve maaş karşılığı doldurma şartından anladığım formatörlük isteyen öğretmen girmesi gereken dersleri görevlendirme nedeniyle aksatamaz. Bu maaş karşılığı şartı branşı bilişim teknolojileri olan öğretmenleri ilgilendirmiyor bence. Zaten görevlendirme esaslarında bir madde maaş karşılığı şartı koyarken diğer bir madde norm fazlası sınıf ve ana sınıfı öğretmenlerin başvuru yapabileceğini yazıyor. Yazının koyduğu şartla diğer bir maddesi çelişiyor.

Bu nedenle hemen panik yapmayın. Pazartesi mesai ile birlikte ne denilmek istediği, şartların tam olarak ne olduğu daha iyi anlaşılacatır...

alideniz2000' Alıntı:
tufa' Alıntı:
İl Milli Eğitimin formatörlük görev talep dilekçesinde maaş karşılığı ile ilgili madde şu:
Yukarıda bilgileri yer alan öğretmenimiz …… saat ders görevini tamamlamaktadır. Yerine öğretmen görevlendirilmesi yapılmayacaktır.
Bu maddeden ve maaş karşılığı doldurma şartından anladığım formatörlük isteyen öğretmen girmesi gereken dersleri görevlendirme nedeniyle aksatamaz. Bu maaş karşılığı şartı branşı bilişim teknolojileri olan öğretmenleri ilgilendirmiyor bence. Zaten görevlendirme esaslarında bir madde maaş karşılığı şartı koyarken diğer bir madde norm fazlası sınıf ve ana sınıfı öğretmenlerin başvuru yapabileceğini yazıyor. Yazının koyduğu şartla diğer bir maddesi çelişiyor.

Bu nedenle hemen panik yapmayın. Pazartesi mesai ile birlikte ne denilmek istediği, şartların tam olarak ne olduğu daha iyi anlaşılacatır...
yine her il kendi kafasına göre değişik şartlar oluşturmakta.
en kolay ve anlaşılır olanı genelgeye ilgi kurup,
(bakınız trabzon mem) görevlendirmeleri yapmak değil mi?

ayrıca her il kendi kendi şartlarını oluşturarak,
kendini genelgenin üzerine koyarak, yeni şartlar oluşturarak,
hukuki bir çelişki oluşturulmuyor mu?

hocam Tamer bey Trabzon il mem müdürü.. ayvalık ilçe milli eğitimden ayrıldı bu görevlendirmelere sıcak bakan biridir.. bizim ilin yeni müdürü ise görevlendirmeye gerek duymuyormuş.. bide bakanlıktan yazı gelirse yapacaklarmış yani herkes kendi kafasına göre..

OKUL MÜDÜRÜ TARAFINDAN DOLDURULMASI GEREKEN ALAN

0 Okulumuzda, 2006 yılı ve sonrasında kurulmuş, en az 10+1 aktif çalışan BT Sınıfı bulunmaktadır.
0 Okulumuz Fatih Projesi kapsamındadır.
0 Okulumuzda BT Sınıfı bulunmamaktadır. Öğretmenin başka okulda görevlendirilmesi uygundur.
0 Yukarıda bilgileri yer alan öğretmenimiz …… saat ders görevini tamamlamaktadır. Yerine öğretmen görevlendirilmesi yapılmayacaktır.
0 Yukarıda bilgileri yer alan sınıf/anasınıfı öğretmenimiz norm fazlasıdır.

Acaba İzmir'de bilgisayar formatörü olabilmek için bu şartların tamamını yerine getiren kaç tane formatör adayı vardır. Gerçekten merak ediyorum...
Mesela ben 4. maddeye takıldım. Bu durumda olamıyorum. Sınıflar ve okul bunca teknolojiyle donatıldı. Acaba nasıl giderecekler ihtiyaçlarını.

Hemen hemen her okulda kadro fazlası sınıf öğretmeni var
Sınıf öğretmenine kendi branşında ihtiyaç varken sınıf öğretmenini formatörlük için zorluyordunuz
şimdi ihtiyaç yok sınıf öğretmenine ayak diriyorsunuz. Kadro fazlası olmayan öğretmen sınıfını bıraksa bile bir sürü öğretmen ekderssiz oturuyor öğretmen odasında biri alır sınıfını...

siz masa başında izmirdeki okullardan bi haber kural belirliyorsunuz.

Formatör olmak için tek el üstünde amuda da kalkalım mı?

hemenyardim' Alıntı:
Çağrı1' Alıntı:
Bu gün aldığım bir duyuma göre il milli eğitim müdürü formatör görevlendirilmesine sıcak bakmıyormuş ama sabah gittim okulda internet bağlatısında problem vardı halletmemi istediler anasınıfı bilgisyarında problem var halletmemi istediler interneti yaptım bilgisyarı yapmadım ve üstü kapalı şakayla karışık tehdit aldım müdür yardımcısından :x
Çağrı1' Alıntı:
kısacası yılan hikayesine döndü insanlara eziyet etmek zevk veriyor birilerine söyleyecek çok şey var terbiyem müsade etmiyor :verymad:
Dikkat ediyorumda işin iç yüzünü bilmeden yetersiz bilgilerinizle devamlı atıp tutuyorsunuz.
İl Milli Eğitim Müdürü formatör görevlendirmesine sıcak bakmıyormuş. Aksine olumlu bakmaktadır.
İnsanlara eziyet etmekten zevk aldığını söylediğiniz o kişilerin formatörlük görevlendirmesinin olması için hangi engelleri ne kadar güçlüklerle aştığını, mesailerini gece 22:00 - 23:00 lere kadar uzattıklarını, kimlerin kapılarını gelip giderken yol yaptıklarını bilseniz terbiyenizin müsade etmediği için söylemediklerinizi kafanızın içinden bile geçirmezdiniz.
İl içi, il dışı, eş durumu, özür durumu ve ilk atama derken bir türlü oturmayan belirsiz kalan kadrolar. Kimin norm içinde kimin norm fazlası olduğu belirsizlikleri. Öğrenci ve velileri tarafından seçilecek olan seçmeli dersler sayesinde maaş karşılığını doldurup dolduramama belirsizliği. 4+4+4 ten dolayı okulların ilkokul veya ortaokul olmasının getirdiği karışıklık. Sınıf yetersizliğinden sınıfa dönüştürülüp kapatılan bilgisayar labaratuvarları. Ve kapı gibi tüm geçici görevlendirmelerin bitirilip yapılmamasını isteyen yazı. Geçici görevlendirmeleri incelemek ve denetlemek için gelen bakanlık müfettişleri.
Tüm bu kadar belirsizlik, karışıklık ve engel içinde formatörlük görevlendirmesini yaptırmaya çalışan sizin o bazı insanlarınız.
Son olarak geçen hafta okullardan istenen son ve güncel bilgiler ışığında görevlendirmede sona gelinmiştir. Önümüzdeki hafta içerisinde bitirilmeye çalışılmaktadır.

Bakanın gönderdiği görevlendirme yazısını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.:( Bakanın karşı olduğu görevlendirmeler formatörlük görevlendirmesi değil. SEn okuldaki bir öğretmeni alıp, okuldaki derslerini boşaltıp başka yerde görevlendirmene karşı. Görevlendirilen öğretmenin, okuldaki derslerinin boş kalmasına karşı bakan!! Biz görevlendirildiğimizde şart olarak bilgisayar derslerine gireceksiniz diyorlar. Ve biz okuldaki derslerimize giriyoruz!! Kraldan daha kralcı olup, Bakan görevlendirmelere karşı diyerek bu işin içinden sıyrılamazsınız. Yapacaksanız Yapılacak deyin, yapılmayacaksa da "Yapılmayacak görevlendirmeler" deyin. "Bilmiyoruz, il milli eğitim müdürü görevlendirmeye karşı"... gibi cümleler kurupta milleti daha fazla öfkendirmeyin. Görevlendirmelere karşıysa bakan, tüm okullara yazı göndersin, "bilgisayarcılardan görevleri dışında bir iş yaptırmayın" desin. Orda burda Teknoloji çağındayız, Fatih Projesi var bir problem olduğunda hemen bilgisayarcılardan yardım alın" denmesin. Bunları yazmam bile utanç verici. Sanki yaptıklarımı sayıyormuşum gibi, amaa bizi mecbur kılıyorsunuz.

arkdaşlar şu ders saaitiyle ilgili madde kafa karıştırıcı şimdi orayı 15 saat yada daha az derse girenler mi işaretleyecek? benim 20 saat dersim var okulda formatörlüğü napsam hala karar vrebilmiş deiğilim başvuru yaparsam orasını boş mu bırakacağız bi anlayan bilgilenen varsa paylaşabilirmi??

oznrcll' Alıntı:
arkdaşlar şu ders saaitiyle ilgili madde kafa karıştırıcı şimdi orayı 15 saat yada daha az derse girenler mi işaretleyecek? benim 20 saat dersim var okulda formatörlüğü napsam hala karar vrebilmiş deiğilim başvuru yaparsam orasını boş mu bırakacağız bi anlayan bilgilenen varsa paylaşabilirmi??

Bence orayı herkes işaretleyecek gibi. Şöyle ki;
1-Okulunuzda 10 saat ders varsa siz bunların tamamına girip ders görevinizi tamamlıyorsanız ve formatör olduğunuz taktirde (boşta ders kalmadığı için) fazladan bir görevlendirme yapılmasına gerek olmayacağını müdürünüz taahahüt ediyor.
2- Sizin durumunuzda olduğu gibi 15 saatten fazla dersi olan öğretmenler formatör olduktan sonra ben görevlendirme gereği 15 saatten fazlasına girmem dediğinde 15 saaten fazla olan dersler için yeni bir görevlendirme yapılması gerekecek. Bu durumun önüne geçmek için var olan 15 saatin üsütünede gireceğinizi müdürünüz taahüt ediyor.

diye yorumladım.

monat' Alıntı:
2006 sonrası kurulan BT sınıfı bulunan okullara formatör görevlendirilmesi şartı ????

Tam anlamıyla ne sormak istediğinizi anlayamadım ama bu şart artık ömrünü doldurmuş, bilgisayarları bir deponun köşesinde duran (çoğunlukla) faz1 leri devreden çıkarmak için konulmuş olabilir.

Aslında yazı açık: 15 saat maaş karşılığını dolduranlar formatörlük yapabilir.

Son düzenleme:
iyi kötü görevlendirmeler yapıldı..pazartesi formatörlüğe başlarız... herkese hayırlı olsun.. burası türkiye , seneye ne olur bilinmez..

ben ilçe ile konuştuğumda görevlendirme yapılan okullarda derslere girmeye devam edeceğimiz söylendi.(10+12 ders) yani 15 ders ile sınırlanmıyor. ayrıca toplamda 22 saat dersim varken bilgisarcı ihtiyacı olan okullara da görevlendirme yapılacakmış. yani formatörlük + 30 saat darse kadar yolu varmış arkadaşlar.
amaç diğer okullar madur olmasın...

15 saat zorunluluktan dolayı 6 yıldır yaptığım formatörlük görevini bu yıl kabul etmedim.
Hem 15 saat derse gir, hem okulunda formatörlük yap, hem de fatih projesi okula git. 15 saat ders yükünden sonra bunlar nasıl yapılabilir?
Severek yapıyordum, içim buruk ama mecbur bıraktılar. Bundan sonra dersime girer, bilgisayar görünce de 2 metre uzağından geçerim.
Kimse formatörlük istemeseydi bu şartı düzeltirlerdi ama millet formatörlük diyince atladığı için şartlar her sene ağırlaşır gibime geliyor.

1 Ekimde görevlendirmeler başladığı için okula geldik ama hala onaylar gelmemiş.. Onaylar hakkında ne olup bittiğini bilen yok mu acaba???

fcig' Alıntı:
1 Ekimde görevlendirmeler başladığı için okula geldik ama hala onaylar gelmemiş.. Onaylar hakkında ne olup bittiğini bilen yok mu acaba???
hocam valla bana resmi yazı gelmeden formatörlük falan yapmam.. koysunlar onayı önüme başlıyayım göreve..

branta' Alıntı:
fcig' Alıntı:
hocam valla bana resmi yazı gelmeden formatörlük falan yapmam.. koysunlar onayı önüme başlıyayım göreve..
Haklısınız hocam. Onay gelmeden de başlamak gerçekten boşluktaymış hissi veriyor insana...

fcig' Alıntı:
branta' Alıntı:
fcig' Alıntı:
Haklısınız hocam. Onay gelmeden de başlamak gerçekten boşluktaymış hissi veriyor insana...

bak hocam askıya almışlar işte :) ondan diyorum, bunların sağı solu belli olmuyor..

arkadaşlar biraz önce gelen yazıyı okudum yenilik ve eğitim teknolojileri genel müdürlüğünün bu konuda çalışma yaptığından dolayı formatörlük görevlendirmeleri askıya alınmış

mehmet35' Alıntı:
arkadaşlar biraz önce gelen yazıyı okudum yenilik ve eğitim teknolojileri genel müdürlüğünün bu konuda çalışma yaptığından dolayı formatörlük görevlendirmeleri askıya alınmış

Geri