İdarecilerin durumu iyilestirilmelidir

Kodla Büyü
Öncelikle öğretmen arkadaşlar yanlış anlamasın. Pandemi sürecinde uzaktan eğitimlerle gerçekten süper destek oldular. Fakat idareciler hala okullarda. Pandemi sürecinde yaşlılara maaş dağıtımı, maske basimi ve okulun diğer işlerini hallettik. Hala daha sınavlara okulu hazırlıyoruz ve sahalardayiz .Aldığımız ek ders öğretmenle aynı .Pandemi süreci idareciler için çok yorucu idi. Bir sürü risk aldık. Eğer maaş olarak ekders olarak bir ayricaligim olmayacaksa ben istifa etmek isterim. Öğretmenliğe dönüp ailemle zaman geçirmek isterim
Hocam Allah kolaylık versin. 2 yıl müdür yardımcılığı yaptım. Zorlukları nedeniyle ayrılıp öğretmenliğe geri döndüm. Müdür yardımcılarına iyileştirme bekliyorsanız bu biraz düşük ihtimal. Tercih sizin. Ben ayrılmayı tercih ettim.

1 yıllık idarecilik geçmişim oldu ve daha sonra öğretmenliğe devam ettim. O yapmış olduğum 1 yıllık idarecilik birçok şeyi görmeme vesile oldu.

Şuanki düşüncemi söyleyeyim zorda kalmadığım müddetçe kesinlikle idarecilik yapmamda tavsiye etmemde.
Ne olursa olsun
ister ne yapıyorlar diye düşünenler olsun
ister İdareciler derse girmiyor diye düşünenler olsun
kesinlikle idarecilerin imkanları öğretmenlere göre iyileştirilmeye gitmeli.
Şuanki şartlarda gerçekten idarecilik yapılmaz. Okulun tüm sıkıntısını çekecekler birde yeri geldiğinde öğretmeninden daha az ekders alacaklar. Angaryadan başka birşey değil.

1 yıllık idarecilik geçmişim oldu ve daha sonra öğretmenliğe devam ettim. O yapmış olduğum 1 yıllık idarecilik birçok şeyi görmeme vesile oldu.

Şuanki düşüncemi söyleyeyim zorda kalmadığım müddetçe kesinlikle idarecilik yapmamda tavsiye etmemde.
Ne olursa olsun
Şuanki şartlarda gerçekten idarecilik yapılmaz. Okulun tüm sıkıntısını çekecekler birde yeri geldiğinde öğretmeninden daha az ekders alacaklar. Angaryadan başka birşey değil.
Pandemi dönemi daha bir angarya oldu. Covidin zirve yaptığı günlerde neredeyse hergun evden çıkmak zorunda kaldım. Kesinlikle bir iyileştirme lazım. Okullar idarecisiz kaldı

Ne olursa olsun

Yapmasın o zaman. Zorla mı yaptırıyorlar? "Yeri geldiğinde öğretmeninden az ekders alıyorlarsa" bıraksınlar. Bu kadar basit. Kolundan tutan mı var bu arkadaşların.

muamma25 post: 1861956' Alıntı:
Estağfurullah hocam bir özür dilemeye gerek yok. Örneğin istifa edin ozaman gibi önerilere birşey demiyorum ben. Fakat bazi yorumlar saygısız. Elestiriye açığız. Çünkü yıllardır ogretlnciler öğretmenler veliler ve ilçe MEB hep bizi eleştiriyor
Yazdığımda hata olduğu için özür dilememiştim, hocam. Tarzınızdan kaynaklı olarak polemiğe girmek istemediğim ve devam etmek istemediğim için yazdım. Pandemi sürecinde yaptığınız extra görevlerinizin idareciliğiniz ile alakası yok ve bahsi geçen görevlerin benzerlerini belki de fazlasını farklı illerde farklı organizasyonlarla gerçekleştiren öğretmen arkadaşlar var. Yazınızda öğretmenlerle karşılaştırmalarda bulunarak idarecilerin ücretlerinde iyileştirme gerektiğini yazıyorsunuz. Ki zaten bu nedenle de "Öğretmen arkadaşlar yanlış anlamasın. " cümlesiyle başlıyor "aldığımız ek ders öğretmenle aynı", "hala sahadayız" gibi cümlelere yer veriyorsunuz. Dolayısıyla kendisi veya çevresinde tecrübe ettiği idarecilerle karşılaştırma üzerinden size yorum yazan arkadaşları "öğretmen öğretmene düşman v.b. cümlelerle" eleştirmeye hakkınız olmadığını yazmıştım. Eleştiriye açık olduğunuzu ısrarla belirtince yazma ihtiyacı hissettim, hayırlı geceler.

Son düzenleme:
Yapmasın o zaman. Zorla mı yaptırıyorlar? "Yeri geldiğinde öğretmeninden az ekders alıyorlarsa" bıraksınlar. Bu kadar basit. Kolundan tutan mı var bu arkadaşların.
Ben ihtiyaç olduğu okullar dolmadigi için elimi taşın altına koyup idareci oldum. Kolumdan tutan yok. Fikir alıyorum sizlerden zaten muhtemelen istifa edeceğim. Ama anlamadığım seni kızdıran ne

kimileri ego tatmin etmek için oluyorlar neyazıkki.
bu anlayışla olaylar yürümez hocam birileri illaki yapacak bu işi
o yapmazsa sen yapacaksın
benim anlamadığım niye bukadar sert yaklaşıyorsun olaya

Ben ihtiyaç olduğu okullar dolmadigi için elimi taşın altına koyup idareci oldum. Kolumdan tutan yok. Fikir alıyorum sizlerden zaten muhtemelen istifa edeceğim. Ama anlamadığım seni kızdıran ne

Neden idareci olduğun beni hiç ilgilendirmez. İdarecilerle meslektaş falan değiliz. Bunu bir kere anlayın hocam. Bu yüzden öğretmenlerin yoğunlukta olduğu bir forumda gelip idarecilikten dert yanmanız, bunu da öğretmenlikle kıyaslayarak yapmanız hiç doğru değil. Gönderinin başlığı "İstifa etmeli miyim sizce?" falan değil. "İdarecilerin durumu iyileştirilmelidir." Banane idarecinin şartlarından yahu. Beter olsunlar.

Sanki hayrınıza yapıyormuşsunuz gibi. Peh! Eğer okullar dolmadığı için yapıyorsanız yapmaya devam edin o zaman. Yok ek ders veya başka sebeple yapıyorsanız da burada ağlamayın. Gidin başka kapıya, idareci forumlarında falan ağlayın. Size sempati beslememizi mi bekliyorsunuz? Bize ne sizin ekdersinizden yahu? Siz ayrıııııı biz ayrı.

Neden idareci olduğun beni hiç ilgilendirmez. İdarecilerle meslektaş falan değiliz. Bunu bir kere anlayın hocam. Bu yüzden öğretmenlerin yoğunlukta olduğu bir forumda gelip idarecilikten dert yanmanız, bunu da öğretmenlikle kıyaslayarak yapmanız hiç doğru değil. Gönderinin başlığı "İstifa etmeli miyim sizce?" falan değil. "İdarecilerin durumu iyileştirilmelidir." Banane idarecinin şartlarından yahu. Beter olsunlar.

Sanki hayrınıza yapıyormuşsunuz gibi. Peh! Eğer okullar dolmadığı için yapıyorsanız yapmaya devam edin o zaman. Yok ek ders veya başka sebeple yapıyorsanız da burada ağlamayın. Gidin başka kapıya, idareci forumlarında falan ağlayın. Size sempati beslememizi mi bekliyorsunuz? Bize ne sizin ekdersinizden yahu? Siz ayrıııııı biz ayrı.
Bir öğretmenden çok bir veli yazmış gibi hissettim

Bir öğretmenden çok bir veli yazmış gibi hissettim
Kimin yazdığının bir önemi yok. İdarecilik ile öğretmenlik bambaşka uzmanlık alanları. Gidip doktor forumlarında ekders alamıyoruz diye ağlamıyorsanız burada da ağlamayın. Bu kadar basit. Beğenmiyorsanız bırakın. Bize ne bundan. Ama sonra da "vay ben idareci bulunmadığı için elimi taşın altına koydum" diye boş yapmayın. Eğer böyle ulvi bir amaçla idareci olduysanız görevinize devam edin. Allah allah.

Kimin yazdığının bir önemi yok. İdarecilik ile öğretmenlik bambaşka uzmanlık alanları. Gidip doktor forumlarında ekders alamıyoruz diye ağlamıyorsanız burada da ağlamayın. Bu kadar basit. Beğenmiyorsanız bırakın. Bize ne bundan. Ama sonra da "vay ben idareci bulunmadığı için elimi taşın altına koydum" diye boş yapmayın. Eğer böyle ulvi bir amaçla idareci olduysanız görevinize devam edin. Allah allah.
Görevime devam ediyorum zatende şu an sorgulama asamasindayim. Muhtemelen istifa edeceğim. Burası öğretmen ve idarecilerin olduğu bir forum .sadece öğretmene ait değil. Bir çok öğretmen bunları okuyarak idarecilik hakkında fikir edinebilir. Açtığım başlık mevzuat ve yönetmelik altında zaten. Mevzuat ve yönetmeliklere göre iyileştirme istedim. Daha fazla boş yorum yapacaksan cevap vermem

Hocam asıl sorun Liyakatsizlik ve Adaletsizlik. Benim başıma gelen şuydu, müdür dahil okulda 3 idareci ve 1 memur olmasına rağmen (hakkını yemeyeyim müdür biraz gayretliydi) 1,5 kişi ile iş yürüyordu. Diğerlerinin hiçbir şey umrunda değildi. Hatta DYK lar %100 arttırımlı olduğunda Bilişimden açtırmadılar, diğer idareci Din Kültüründen 12 saat açtı. Hem çalışmadı hem de benim iki katımdan fazla ek ders aldı :) İdarecilik sorumluluk işi, ağır bir iş gerçekten. Ama öğretmenlik de zor (Zorluk ve ağırlık derken hala işinin hakkını vermek isteyen vicdana sahip olanlar için) . Dededen birşey kalmadıysa ya da babadan işler bir dükkan yoksa benim gibi hepimizin işi zor.

Tebri
Hocam asıl sorun Liyakatsizlik ve Adaletsizlik. Benim başıma gelen şuydu, müdür dahil okulda 3 idareci ve 1 memur olmasına rağmen (hakkını yemeyeyim müdür biraz gayretliydi) 1,5 kişi ile iş yürüyordu. Diğerlerinin hiçbir şey umrunda değildi. Hatta DYK lar %100 arttırımlı olduğunda Bilişimden açtırmadılar, diğer idareci Din Kültüründen 12 saat açtı. Hem çalışmadı hem de benim iki katımdan fazla ek ders aldı :) İdarecilik sorumluluk işi, ağır bir iş gerçekten. Ama öğretmenlik de zor (Zorluk ve ağırlık derken hala işinin hakkını vermek isteyen vicdana sahip olanlar için) . Dededen birşey kalmadıysa ya da babadan işler bir dükkan yoksa benim gibi hepimizin işi zor.
Tebrik ederim haklı bir yorum

Sayın meslektaşlarım birbirimizi kırmaya gerek yok bence.

İdareci/öğretmen ayrımında ise şu bir gerçek, idareci olunca girilen üç beş saat dersin bile hakkı verilmiyor. Buna rağmen girmediği ya da girer gibi göründüğü derse kendini yazmak (meslekçilerde çoktur) veya bol bol DYK açmak vicdansızlıktır.

Öte yandan, idareciliğin ikinci görev kapsamında olması meselesi var; geçenlerde İİBF mezunlarının idareci olması lafı geçiyordu ki, bu günlerimizi mumla ararız.

Öyle master, doktora eğitim bilimleri uzmanı okul idarecisi olur diye beklemeyin. AÖF İşletme mezunu torpilli birileri gelir o zaman ne olur hayal edemiyorum.

öğretmen iken idareciliğin daha kolay olduğunu düşünerek idareci oldum. 4. yilimdayim ve ilk 3 yıl bas yardımcılık yaptım, son 1 yıldır da yardımcılık yapıyorum. ve Mayıs ayında proje okuluna öğretmenliğe geçmek için başvurdum. onaylanacaktır inşallah. olmadı istifa dilekcem hazır. idarecilik sorumluluk, yükümlülük, okulun ikinci ev olması, hatta çoğu zaman evin önüne geçmesidir. idareciliği yapan bilir, yapmayan davulla zurna zanneder. hiç yapmamis arkadaşları yapmaya davet ediyorum elbette. yapsın ki görsün, öğretmenliğin kıymetini anlasın. ayrıca şunu da belirteyim. artık idareci eksiği bulunmayan okul neredeyse yok. varın siz düşünün.

Son düzenleme:
İdareci olmak ZORUNDA KALDIM ile , idareci olmayı TERCİH ETTİM arasında fark var.
Zorunda kalanların şikayetlerine hak veririm ama tercih edenlerin serzenişleri bana haklı gelmiyor.

Ayrıca fedakarca çalışan tüm idareci arkadaşların ellerinden öperim.. ama.. çalıştığım okuldan genelleme yapma hatasına düşeceksem eğer, şartlarını iyileştirmek değil, bir bardak su vermemek gerekiyor bazılarına :)

öğretmen iken idareciliğin daha kolay olduğunu düşünerek idareci oldum. 4. yilimdayim ve ilk 3 yıl bas yardımcılık yaptım, son 1 yıldır da yardımcılık yapıyorum. ve Mayıs ayında proje okuluna öğretmenliğe geçmek için başvurdum. onaylanacaktır inşallah. olmadı istifa dilekcem hazır. idarecilik sorumluluk, yükümlülük, okulun ikinci ev olması, hatta çoğu zaman evin önüne geçmesidir. idareciliği yapan bilir, yapmayan davulla zurna zanneder. hiç yapmamis arkadaşları yapmaya davet ediyorum elbette. yapsın ki görsün, öğretmenliğin kıymetini anlasın. ayrıca şunu da belirteyim. artık idareci eksiği bulunmayan okul neredeyse yok. varın siz düşünün.

Sizi zorla mı idareci yaptılar? Hayır. Söylediğiniz üzere "daha kolay olduğunu düşünerek idareci olmuşsunuz." Cezasını çekin o zaman. Bize ne bundan. Açıkçası hiçbir idareci umrumda değil, hepiniz beter olun.

İdareci olduğu için kimseyi suçlamak istemezdim ama kâh kolay olduğu için idareciliği seçmişsiniz, kâh ekders için seçmişsiniz.... Ama lafa gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz. Hepiniz ulvi amaçlar için idareci olmuşsunuz!!!! Yersen. Mıy mıy mıy sızlanmayı bırakın da idareciliğinizi yapın o zaman.

pandemi döneminde okulda
öğretmen yok
öğrenci yok
sınav yok
ders programı yok
herhangi bir organizasyon, bayram, kutlama yok
1 Hazirana kadar dönüşümlü gidildi
tam olarak sahada nasıl bir yoğunluk yaşadın ki çok çok merak ediyorum
ayrıca hadi diyelim çok yoğundun bu süreçte "pandemi sürecinde idareciler çok çalıştı bu sürece özel ek ödeme yapılmalı" gibi bir öneri getirseydin keşke öğretmenler evde benimle aynı ek dersi alıyor çok saçma olmuş

İdarecilik 3-5 sene sonra öğretmenliğe zorunlu dönüşü olan bir sistem içinde yapılması gereklidir.

Vazgeçtim Pazartesi istifa etmeyin, bugün (Pazar) istifa edin.

Okulda film izleyerek öğretmenlerden fazla ekders almayı düşünen biri:)

Ekli dosyalar

• ekrann.jpg
    ekrann.jpg
    32.5 KB · Görüntüleme: 128
İdareci öğretmen ayrımı diye bişey yok. Sadece idareci olunca öğretmen olduğunu unutulanlar var sanki boyut atlıyor arkadaş. kendini patron zannediyor. .... ye makam vermişler ilk babasını kesmiş o hesap. Tabii bu yazdıklarım kendini ayrı görenler için Kendi yorumum. Ekderse gelince kimse hiç bir öğretmeni zorla idareci yapmıyor. Genelde ders anlatmaktan kaçan arkadaşlar idarecilige yöneliyor. Ekderse gelince öğretmen nöbet ücreti ne alıyorsa idarecid günlük onu almalı diye düşünüyorum. Nöbet ücreti 10 saat olur idarecide günlük 10 saat alır. Ama konuyu açan arkadaş için bırakırsa daha mutlu olur düşüncesindeyim.

Şahsi görüşüm idareci dediğin ek ders ücreti, sınav ücreti, nöbet ücreti almamalıdır.Öğretmenden idareci değil, işletmeciden idareci olmalıdır.Adam bilanço okuyor, muhasebe biliyor, organizasyon,proje yönetimi,veritabanı okumuş.İdareciliki halen öğretmenlik zannedenler var.Okullar bu yüzden iyi yönetilemiyor.

BBNet için alışılmadık yorumlar görüyorum(10 yıl önceye göre) son zamanlarda, çok hırçın eleştiriler, hakarete varan yorumlar, geçen akademisyenlere yapılan bir konu görmüştüm, şimdi de idarecilere... Bu tutum, bu nezih ortama hiç yakışmıyor, gerçekten bunu gerektiren bir şey görmüş olsak hadi neyse ama neredeyse hiç bir şey yok iken böyle sert yorumlar gerçekten üzücü...

2 yıl lisede mdr yrdcılığı yaptım.
3 yıl ortaokulda öğretmenlik yaptım.
2 yıl fatih eğiticiliği yaptım.
5 yıldır da btr + öğretmenlik yapıyorum.... dönüp bakıyorum da idareciyken komple yatıyormuşum. idarecilik vasıf işidir. eğer vasfınız varsa hele bir bilgisayarcı için çocuk oyuncağıdır.okulda iş bilmeyen idareciler yüzünden devletin işi aksamasın diye hala arada idarenin işlerine de canım isterse bakıyorum. bana kalırsa idarecinin maaşının bir bölümünü de ben almalıyım :)))

Canı isteyen öğretmen olmamalı...Canı isteyen öğretmen idareci de olmamalı

Geri