Zorunlu hizmet şu anı da kapsarsa sendikadan istifa edeceğim

Kodla Büyü
kıskanmak la ne alakası var. sizler batıdaki okulları doldurmuşken nasıul olacakta doğudaki öğretmenler batıya gelecek. siz rahatsınız diye adamlar doğuda sürünmeye devam mı etsin. affa karsı cıkanların ki kıskanclık değil sizinki bencillik...

Hala doğudaki okula kim gitsin, batıdaki okulu kim doldursun muhabbetindeyiz. Bırakın bu işleri arkadaşlar. Dünya 70li yıllarda tenha yerlere okul yapim derdini bırakmış mektupla eğitime geçmiş, biz hala 5 bin nüfuslu ilçeye öğretmen yoğma derdindeyiz. Yok okul mokul, web tabanlı eğitime geçsin devlet arkadaş. Gelip de sizin yüzünüzden gidemiyoruz muhabbetini, bencilsiniz edebiyatını asıl mecralara yapın.

peki arkadaşlar hepiniz haklısınızda, eğer af 2006 affı öncesine çıkarsa, çıkmakta sorunda gibi birşey çünkü eş tayinleri<dolayısıyla evrak birikmiş durumda,
2007 sonrası atananlar sizin yaptığınız doğu görevi sürelerinin 2 katını yapacaklar, peki bu adaletsizlik değilmi, ayrıca 2007 sonrası batıya atananlar kpss sıralamasında en üst sıralamalarda ve puanı gereği istediği yeri yazmış ve haketmiş öğretmenler. Sizde çok çalışsaydınız alsaydınız 90 lı puanları gitseydiniz batıya af sizede vursaydı,

batıda yeterince okul boş. sıkıntı af değil bakanlığın tayinlerde açmaması

Bu Ülke'de

Öğrenim kredini zamanında yatırırsın af çıkar
Üniversiteyi zamanında bitirirsin uzattıkça uzatanlara af çıkar
Vergini zamanında ödersin kaçıranlara, çalanlara af çıkar
Kredi çeker ödemez kara listeye girersin af çıkar
Zorunlu hizmetini yaparsın af çıkar
Hatta ve hatta adam öldürürsün, hırsızlık yaparsın, terorist olursun af çıkar.

Hani biz Hukuk devletiydik, Adalet Mülkün Temeliydi.

Hani biz Vatansever ve Milliyetçiydik Vatan Bayrağı'nın dalgalandığı her yer bizim için kutsaldı. Ya da Sosyalizmi savunuyorduk
herkes ve her yurttaş eşit olsun istiyorduk, Ya da Muhafazakardık, Hakkı ve adaleti savunuyorduk

Hani biz Sendikaydık tüm ülke genelinde Eğitimde fırsat eşitsizliği yada Katsayı adaletsizliği gibi kavramlardan bahsediyorduk.

Biz yerine ben olunca
Üye sayısını artırmak hedef olunca
Oy toplamak esas olunca

Tüm değerlerimizi sildik değil mi?

bilogt55' Alıntı:
AhmetERDEN' Alıntı:
Zorunlu hizmet affına karşı çıkara arkadaşları anlamak mümkün değil. Tamam hepiniz güzel güzel acıklı hikayelerinizi yazmışsınız anadan yardan memleketten ayrı, mahrumiyet içinde yaşamanın zorluklarından bahsetmişsiniz. Bırakın da başka insanlarda yaşamasın bunu. Siizn çektiğiniz sıkıntıları çekmesinler, insanların kötülüğünü istemekten haset etmekten vazgeçin. Ben sıkıntı çekiyorum diye niye bütün milletin sıkıntı çekmesini isteyeyim bu nasıl bir mantık anlamış değilim. Kaldı ki bu durumun en iyi bilen ve yaşayan insanlar sizlersiniz ama bunu bilebile insanların rezil olmasını istiyorsunuz. Devam edin istemeye.... :!: :!: :!:

Kesinlikle katılıyorum. Zaten öğretmen camiası kadar birbirini kıskanan başka bir meslek grubu yok kusura bakmayın ama arkadaşlar. Tek mağduriyet yaşayan siz değilsiniz. Ben de MEB zorunlu hizmetini yapmayanlara eğitim durumundan tayin olayını kaldırdığı için her hafta yüksek lisans için birsürü yol tepiyorum. Ama artık bu mecburi hizmetin de kalkması gerekiyor yavaş yavaş, bir şekilde af gelmeli. Devlet uzaktan eğitim mi yapar, doğulular memleketine mi gider bilemem, ama bu uygulamaya hak verip aman siz de gidin de ne haliniz varsa görün yaklaşımınız gerçekten komik.

Bunun kıskançlıkla alakası yok. Sanırım yazılanları tam olarak okumuyorsunuz. Yüksek lisansa da sırf zorunlu hizmeti ertelemiyor diye başlamadım. Yokksa yarım kalıp gidecekti. Yüksek lisans için haklısınız ona diyecek birşey yok. Zaten benim konunun en başından beri söylediğim o, ZORUNLU HİZMETE AF GELECEKSE HİÇ OLMASIN! Ayrıca ister 2006ya kadar isterse 2010a kadar olsun zorunlu hizmet süreleri artıyor. Tek iyi tarafı okul bazına indirilmiş olması. Aslında göreve yeni başlayacak olan arkadaşlar için zorunlu hizmet sürelerinin artması dezavantajdır. ve yine kpssden alınan puanla zorunlu hizmet ve muafiyetin bir alakası olduğunu sanmıyorum çünkü benim atandığım yıl en yüksek puanla öğretmen alan il Sivas'tı. Yine kpss puanı yüksek olan birçok arkadaş sonra gideceğime ilk başta zorunlu hizmetimi yapayım diyerek doğuyu tercih etmektedir ve bakanlık da genel olarak zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmen açığı bulunduğu için ilk atamalar için öncelikle ve yoğun olarak burada kadro açmaktadır.

Çarpıklıklara gelecek olursak daha önce geldiğim il zorunlu hizmet bölgesinde olmamasına rağmen birçok okulda rehber öğretmen yoktu. Buraya geldim her okulda 2şer 3er tane var. Yani bazı yerlerde yoğunlaşma ve dağılımda adaletsizlik var. Ancak benim açtığım konu başlığının bu çarpıklıklardan öte yapılanları sendikaların bazı üyelerini mağdur edip bazılarını sevindirmesidir. İstenirse aslında bir orta yol bulunabilir ancak oluşturulan bu hava ve beklentilerin ya da çıkacak bu yönde bir yönetmeliğin ÇALIŞMA BARIŞINI OLUMSUZ ETKİLEYECEĞİ bu başlığa gelen mesajlardan çok net bir biçimde anlaşılmaktadır.

Benim buna çanak tutan sendikama karşı tek yaptırımım istifa etmek olacaktır en azından bundan sonra kendi elimle kendimi mağdur ettirmemiş olacağım.

bilogt55' Alıntı:
AhmetERDEN' Alıntı:
Zorunlu hizmet affına karşı çıkara arkadaşları anlamak mümkün değil. Tamam hepiniz güzel güzel acıklı hikayelerinizi yazmışsınız anadan yardan memleketten ayrı, mahrumiyet içinde yaşamanın zorluklarından bahsetmişsiniz. Bırakın da başka insanlarda yaşamasın bunu. Siizn çektiğiniz sıkıntıları çekmesinler, insanların kötülüğünü istemekten haset etmekten vazgeçin. Ben sıkıntı çekiyorum diye niye bütün milletin sıkıntı çekmesini isteyeyim bu nasıl bir mantık anlamış değilim. Kaldı ki bu durumun en iyi bilen ve yaşayan insanlar sizlersiniz ama bunu bilebile insanların rezil olmasını istiyorsunuz. Devam edin istemeye.... :!: :!: :!:

Kesinlikle katılıyorum. Zaten öğretmen camiası kadar birbirini kıskanan başka bir meslek grubu yok kusura bakmayın ama arkadaşlar. Tek mağduriyet yaşayan siz değilsiniz. Ben de MEB zorunlu hizmetini yapmayanlara eğitim durumundan tayin olayını kaldırdığı için her hafta yüksek lisans için birsürü yol tepiyorum. Ama artık bu mecburi hizmetin de kalkması gerekiyor yavaş yavaş, bir şekilde af gelmeli. Devlet uzaktan eğitim mi yapar, doğulular memleketine mi gider bilemem, ama bu uygulamaya hak verip aman siz de gidin de ne haliniz varsa görün yaklaşımınız gerçekten komik.
bizim mağduriyetimizi kim giderecek peki? maddi ve manevi bir sürü kaybımız var. ilk 20ye girmeme rağmen memleketimi yazamadım zorunlu hizmetten dolayı. ailemden uzak kaldım. memleketine atanan arkadaşlarım ilk 2 senesinde araba-ev aldı. ben hala öğrenim kredisini ödüyorum. bu mu kıskançlık oluyor?
yüksek lisans konusuna hiç gelmeyelim. kazandığın yerden değil de atandığın yerden torpil bulsaydın derler adama...

YOK ÖYLE ÜÇ KURUŞA BEŞ KÖFTE HERKEZ TIPIŞ TIPIŞ GİDİP MECBURİ HİZMETİNİ YAPACAKKKKKKKKKKKK...

Herkes tıpış tıpış yapmayacak arkadsaım örneğide ben... önemli olan doğuya gitmek deil önemli olan haklarımız. polis gider asker gider doktor gider maasları artar ne hikmetse bizde tık yok... Banada versin bende giderim...

Özür dileyerek; "eşekten düşen Hocamız; bırakın tabip çağarmayı, bana eşekten düşen birini getirin, halimden o anlar demiş"
o yüzden, zorunlu hizmetini yapmış ya da yapmakta olan "kayıp nesil", ne yazsanız ne söyleseniz boş. Bazıları rahatlarını bozmamak için herşeyi yapacak ya da söyleyecektir. Birçok şey yazılmış "ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" hesabı. kişisel çıkarları için hak hukuk gözetmeyenlerin vay haline....

balance' Alıntı:
Bu Ülke'de

Hani biz Vatansever ve Milliyetçiydik Vatan Bayrağı'nın dalgalandığı her yer bizim için kutsaldı. Ya da Sosyalizmi savunuyorduk
herkes ve her yurttaş eşit olsun istiyorduk, Ya da Muhafazakardık, Hakkı ve adaleti savunuyorduk

Hani biz Sendikaydık tüm ülke genelinde Eğitimde fırsat eşitsizliği yada Katsayı adaletsizliği gibi kavramlardan bahsediyorduk.

Biz yerine ben olunca
Oy toplamak esas olunca

+1

Af gelecek büyük ihtimal.yönetmelikte değişecek.mantıklı okunursa taslak ,2010 öncesine af gelmezse çok büyük haksızlıklar olacak.zorunlu hizmet yerleri değişiyor ,puan sistemi değişiyor,il içi-dışı atamalar değişiyor.2006 öncesine gelemez çünkü kimse kalmadı.Zorunlu hizmet yapıp çok çileler çektiklerini söyleyenler var.doğrudur ama batının her yeri aynı değil şartları çok zor olan yerler var.mesleğinizden uzaklaştıran her pisliğin olduğu yerler.öğrencilerin uyuşturucu kullandığı,öğretmene küfrettiği ve bunların hepsinin gözardı edildiği yerler.hiç kimse ahkam kesmesin.Zorunlu hizmet yerleri adı altında çok rahat yerlerde çalışanlar var.(çok zor durumda ücra köylerde çalışanlara lafım yok kimsenin de olamaz) Herkesi mantıklı düşünmeye davet ediyorummmmmm

ben hiç birşey anlamadım ben 2009 eylül de atandım şimdi mauf mı olacağım yoksa muaf olmayacak mıyım

zorunlu hizmet affının 2010 olmasına karşıyım. zorunlu hizmete af getirmek ne oluyor? bunca insanın hakkını yiyenler bunu düşünsün:

bu zamana kadar zorunlu hizmetini yapsın diye zorunlu hizmet bölgelerine gönderdiğiniz öğretmenler enayimi?

Evet öğretmenleri enayi yerine koyuyorsunuz. Şimdi batıda görev yapan zorunluya tabi olanlar seviniyorlar haklılar sevinmekte

çünkü sıcak yataklarını bırakıp bilmediği görmediği bi yere gönderilmeyecekler, çünkü gelen geri dönemiyor.

Zorunlu hizmetini tamamlayanlar istediği yere atanmak için fazladan 2-3 yıl daha bekleyecek çünkü zorunluya tabi olarak kimseyi bi yere göndermezseniz

nasıl açık oluşacak?

Bu 2010 hizmet affı çıkarsa ben hakkımı helal etmiyorum. Zorunluya tabi olarak doğuya gelmeyen öğretmenler için de hayırlı olsun hayrını görün

demekten başka sözüm yok.

lafa gelince vatanın her yeri bizim gideriz dağda savaşırız gibi laflar söyleyerek mangalda kül bırakmazsınız.sonrada doğu hizmeti affı çıkması için dua edersiniz.
madem öyle bakanlığı mail yağmuruna tutmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok.bu zorunlu hizmetse herkes yapacak.

nikfurie' Alıntı:
Özür dileyerek; "eşekten düşen Hocamız; bırakın tabip çağarmayı, bana eşekten düşen birini getirin, halimden o anlar demiş"
o yüzden, zorunlu hizmetini yapmış ya da yapmakta olan "kayıp nesil", ne yazsanız ne söyleseniz boş. Bazıları rahatlarını bozmamak için herşeyi yapacak ya da söyleyecektir. Birçok şey yazılmış "ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" hesabı. kişisel çıkarları için hak hukuk gözetmeyenlerin vay haline....
:alkis:

Zorunlu hizmeti filan tartışmayacağım ama doktor meselesi bana çok abartılı geldi. Bende o yörenin insanı sayılırım. Tokat amasya sivas çorum yozgat gibi yerlerde kadın doğum doktoru olmadığını belirtmişsiniz ama abartmışsınız. Doktordan da fazla şey ummanın mantığı yok, cinsiyeti öğrenememiniz çok daha garip bunu öğrenmek çok basit bir testten geçer.

balance' Alıntı:
Bu Ülke'de

Biz yerine ben olunca
Oy toplamak esas olunca

(+1)

ilterkagan' Alıntı:
Zorunlu hizmeti filan tartışmayacağım ama doktor meselesi bana çok abartılı geldi. Bende o yörenin insanı sayılırım. Tokat amasya sivas çorum yozgat gibi yerlerde kadın doğum doktoru olmadığını belirtmişsiniz ama abartmışsınız. Doktordan da fazla şey ummanın mantığı yok, cinsiyeti öğrenememiniz çok daha garip bunu öğrenmek çok basit bir testten geçer.

hocam doktor yok demiyorum evet diplomasında doktor yazıyor. Aynı bizde ünvanı öğretmen olarak geçenler gibi :? Neyin nasıl hangi testle yapıldığını ve olduğunu da gayet iyi biliyorum onu sizin doktorlarınıza anlatınız.

ne affı ya. 2010 dan önce atananların günahı ne peki..
bende bu istifa işini ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Ne tartışılıyor arkadaşlar..
Yönetmelik değişecekse hukuki açıdan böyle bir süreç zorunlu..
Burada sağa sola çamur atmanın bir manası yok. Makul tepkiler:
1-Kadere küsersin (makul değil aslında)
2-Sendikadan istifa edersin
3-Hükümeti suçlar bir daha da oy vermezsin..
Gerisi laf-u güzaf. Milleti suçlamanın sorgulamanın bir manası yok..

dogu affı ortalama 10 yılda bir gerceklesmis.bunun dogrulugu yanlıslıgı tartısılırda.doktorlarda olan uygulama gibi yada bundan yıllar evvel oldugu gibi doguda gorev yapan ogretmenlerin maaslarını bi miktar arttırsalar(%20-%25 oranı bilemiyorum) bazı kisileri cezbedecek hale getirseler.mutlaka orada da gorev yapmak isteyen olacaktır.

:puhaha: :puhaha: :puhaha: bal gibi bencillik yapıyorsunuz... sizlerde batıya atandıgınızda doğuya doneceğinzi biliyordunuz. zorunlu hizmet oldugunu biliyordunuz. ozaman sizlerde once doğuyu yazsaydınız hizme4ti yapıp gitseydiniz. ama 3 kurusa 5 köfte hesabı yaparsanız şimdide bencillik yaparsınız.

erdcan' Alıntı:
zorunlu hizmet affının 2010 olmasına karşıyım. zorunlu hizmete af getirmek ne oluyor? bunca insanın hakkını yiyenler bunu düşünsün:

bu zamana kadar zorunlu hizmetini yapsın diye zorunlu hizmet bölgelerine gönderdiğiniz öğretmenler enayimi?

Evet öğretmenleri enayi yerine koyuyorsunuz. Şimdi batıda görev yapan zorunluya tabi olanlar seviniyorlar haklılar sevinmekte

çünkü sıcak yataklarını bırakıp bilmediği görmediği bi yere gönderilmeyecekler, çünkü gelen geri dönemiyor.

Zorunlu hizmetini tamamlayanlar istediği yere atanmak için fazladan 2-3 yıl daha bekleyecek çünkü zorunluya tabi olarak kimseyi bi yere göndermezseniz

nasıl açık oluşacak?

Bu 2010 hizmet affı çıkarsa ben hakkımı helal etmiyorum. Zorunluya tabi olarak doğuya gelmeyen öğretmenler için de hayırlı olsun hayrını görün

demekten başka sözüm yok.

:+1:
şimdi niye af ı gündeme getirdiler. herkes gitsin yapsın.

-Tarih 2006 da olsa 2010 da olsa yönetmelik bu atama döneminde çıkmalıdır.
-Muaf olanlara, bulundukları ildeki çalışma sürelerine bakılmaksızın en yakın atama döneminde tayin hakkı verilmelidir.

ben öğretmenliğe başlayalı 6 yıl oldu her sene sendikacılar gelir ikna etmeye çalışır bizim sendikaya üye ol.biz şöyleyiz biz böyleyiz diye ama hepsinin iç yüzünü bildiğim için hiç birine üye olmadım.hepsinide geldiğinde susturdum.çünki hepsi kendi menfaatini düşünür.ayrıca affa ben de karşıyım. üstelik ben şu anda mecburi himeti yapıyorum.af geldiğinde doğuya kimse gelmezse batıya daha doğrusu memleketimize biz nasıl gideceğiz.işin bir de bu boyutu var.
ÇARŞI AFFA KARŞI

Benim de görüşüm aylık ek ödemeden yana. Diğer türlü haksızlık olacak ve haksızlığa uğradığını düşünen hocalarımızda küskünlük olacak. Bu eğitim-öğretim açısından ciddi kayıptır. Asıl dikkatte alınması gereken budur. Ve daha kötüsü bu ileri vadede sorunları çözmeyecek, yeni atananların tepkisi daha büyük olacaktır. Bir ülkenin kaderini belirleyen kurumda bu tür mutsuzlukların bedeli ağır olacaktır.
Eskiden batıda boş yerlerin olmasına rağmen, doğuda görev yapan hocalar gönüllü olarak en az 10-15 yıl aynı görev yerlerinde kaldıkları bilinmektedir. Çünkü ek ödeme yapılıyordu. Zorunlu hizmet diye bir şey saçmalık zaten eğitim kalitesini ciddi bir şekilde düşürmektedir.
Zorunlu hizmet kaldırılmalı ve ek ödeme ile gönüllü hale getirilmeli.Böylelikle bu konuda, iki taraflı kimse durumundan şikayet etmez.

Rüzgara Karşı' Alıntı:
bilogt55' Alıntı:
AhmetERDEN' Alıntı:

bizim mağduriyetimizi kim giderecek peki? maddi ve manevi bir sürü kaybımız var. ilk 20ye girmeme rağmen memleketimi yazamadım zorunlu hizmetten dolayı. ailemden uzak kaldım. memleketine atanan arkadaşlarım ilk 2 senesinde araba-ev aldı. ben hala öğrenim kredisini ödüyorum. bu mu kıskançlık oluyor?
yüksek lisans konusuna hiç gelmeyelim. kazandığın yerden değil de atandığın yerden torpil bulsaydın derler adama...

Güya akıllılık ettiniz zorunlu hizmetinizi yaptınız, memleketinize gitseydiniz arkadaş. Zorunlu hizmet çıkarsa nasılsa sürünülecek, bari birkaç sene rahat ederdiniz, öğretmenlikte ücra bi yere gidince hizmet puanının vs.nin yalan olduğunu herkes biliyor araştırsaydınız. Ayrıca çalıştığınız yerden torpil bulsaydınız lafınızda tam olarak dediğimi doğruluyor, çok yazık gerçekten bu anlayışta olmanız. Torpilsiz kendi skorlarıyla bir yere gelen bir insanım, onun için de işim hep ras gidiyor. Görün bakın bu af da çıkacak zorunlu hizmetten de kurtulucam :)

cesuryürek' Alıntı:
Sendika ile pazarlık yapacaksan bence hemen istifa et. yasayı çıkaran sendikamı yada sendikanın ne kadar gücü var. sen dikaya zorun lu himetim kalksın diyemi girdin. Bende sendikalım 10 yıldır şartlar ne olursa olsun sendikadan ayrılmam

Körü körüne bağlanmak her halde böyle bişe.

Geri