Zorunlu hizmet şu anı da kapsarsa sendikadan istifa edeceğim

Kodla Büyü
haliluysal' Alıntı:
arkadaşım o zaman zorunlu hizmet affı çıkmasın diye yaygara yapana kadar binlerce okulda boş var devlet kadro açsın diye yaygara yapın hiç olmazsa herkes memnun olsun neden kendinizi düşünürken başkalarınıda acımasızca itham ediyorsunuzki ben 7 tane okulu olan bir ilçede tek bilişimciyim eğer sözün devlete veya sendikaya geçiyorsa açtır kadroları bu okullardaki oraya gel başkasının istediğine engel olmamış olursun böylesi daha etik diye düşünüyorum

orası neresi..

arkadaşlar 22 Nisan 2010 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 27560 madde 74'e bakarmısınız..

“MADDE 74 – (1) Okul veya kurum personelinin nitelik ve sayısının belirlenmesi ve atamalarının yapılmasında 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 16/7/1999 tarihli ve 99/13184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik, 4/3/2006 tarihli ve 26098 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile öğretmen atamalarına ilişkin diğer mevzuat hükümlerine uyulur.”

yani af gelecekse neden 1 hafta sonra değiştirecekleri yönetmeliği şimdi değiştirmişler anlamadım.. 4/3/2006 tarihli mevzuat uygalanacak diyor.. mebde ne yaptığını bilmiyor ya hayırlısı artık..

zulfikar1985' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:
RoboTek' Alıntı:
arkadaşım o zaman bile tablet pc vardı robotek grafik çiziyordu 486dx ile bir de Amerikadan f-16 dümeni getirtmiş adamız.Türkiyede ilk yamaha 16*10*40cdrw çıktığında tüm maaşımı vermiştim.
Devletin politikası yanlış affı çıkar bir tarafı memnun et diğer tarafa eziyet çektir.Bunu KÖKTEN kaldıracaksın.Aha orası doğ burası güneydoğu çalışmak isteyene 5000tl maaş bak nasıl gidiyoruz

biraz daha mantıklı yazsanız anlıcam hocam 5000 TL maaş ne olaki? sanırım TR de yaşadıgımızı ve ekonominin durumunu unuttunuz.. :sleep:
Bir ülkede kanun dışı olayların düşürülebilmesi için, eğitim sistemi düzeltilmeye çalışılması yerine 2000 TL maaşla sürekli polis alınmasımı daha mantıklı hocam. Üstelik alınanların çoğu lisedeki duruşuyla gelecek vadedenlerde değil takdir edersiniz ki. Neymiş efendim avrupaya uyum sebebiyle kişi başına 5-6 polis düşmeliymiş. Evet belki 5000TL uçuk bir rakam ancak burada robotek hocamın söylemek istediği ana noktanın doyurucu bir para miktarının verilmesi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca eğitimciler adına doğuda çalışma şartlarının iyileştirilmesi gereklidir. Askerin, polisin, doktorun lojmanı var. Doktorun lojmanı olmasada halk gözü gibi bakıyor eli mahkum. Ama bizim neyimiz var? Hiç! Bizim öğretmen evlerinde bile öğretmen haricinde herkes kalıyor.

ben bu yazdıklarınıza karşı değilim zaten :) günümüzde % 2,5 ile % 4 maaş zammı için 2 hafta takla atan hükümetin 5000 TL veya 3000 TL için neler yapacağı malum..mantıklı istekler yazalım dedim :)
zorunlu hizmetteki ilçe ve tüm köylere TOKİ lojman yapsın aylık 50 TL ile oturalım denilse anlarım

tcoalngsau' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:
RoboTek' Alıntı:
arkadaşım o zaman bile tablet pc vardı robotek grafik çiziyordu 486dx ile bir de Amerikadan f-16 dümeni getirtmiş adamız.Türkiyede ilk yamaha 16*10*40cdrw çıktığında tüm maaşımı vermiştim.
Devletin politikası yanlış affı çıkar bir tarafı memnun et diğer tarafa eziyet çektir.Bunu KÖKTEN kaldıracaksın.Aha orası doğ burası güneydoğu çalışmak isteyene 5000tl maaş bak nasıl gidiyoruz

biraz daha mantıklı yazsanız anlıcam hocam 5000 TL maaş ne olaki? sanırım TR de yaşadıgımızı ve ekonominin durumunu unuttunuz.. :sleep:
Bir ülkede kanun dışı olayların düşürülebilmesi için, eğitim sistemi düzeltilmeye çalışılması yerine 2000 TL maaşla sürekli polis alınmasımı daha mantıklı hocam. Üstelik alınanların çoğu lisedeki duruşuyla gelecek vadedenlerde değil takdir edersiniz ki. Neymiş efendim avrupaya uyum sebebiyle kişi başına 5-6 polis düşmeliymiş. Evet belki 5000TL uçuk bir rakam ancak burada robotek hocamın söylemek istediği ana noktanın doyurucu bir para miktarının verilmesi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca eğitimciler adına doğuda çalışma şartlarının iyileştirilmesi gereklidir. Askerin, polisin, doktorun lojmanı var. Doktorun lojmanı olmasada halk gözü gibi bakıyor eli mahkum. Ama bizim neyimiz var? Hiç! Bizim öğretmen evlerinde bile öğretmen haricinde herkes kalıyor.

ben bu yazdıklarınıza karşı değilim zaten :) günümüzde % 2,5 ile % 4 maaş zammı için 2 hafta takla atan hükümetin 5000 TL veya 3000 TL için neler yapacağı malum..mantıklı istekler yazalım dedim :)
zorunlu hizmetteki ilçe ve tüm köylere TOKİ lojman yapsın aylık 50 TL ile oturalım denilse anlarım
Ben sizin mantıklı yorum istediğinizi gayet tabi anladım hocam, sadece oradaki ülkenin ekonomik durumu kısmına takılmıştım. Ülkede ekonomik durum her ne hikmetse sadece öğretmenler söz konusunda olduğunda önemli oluyor, her nedense. Ekonomik durum denge denge diyorlar, sürekli yaklaşık 2000 TL maaşla çalışacak polis alıyorlar. Ama iş eğitime öğretmen alımına, öğretmenlerle ile ilgili iyileştirmelere geldiğinde ekonomik durum deniliyor. Yani artık kimse beni inandıramaz ekonomik durum v.s. neden hep bizler çekmek zorundayız sonucunu? Neden biz yani?

insan öğretmen olunca 2500 tl deseniz göze batıyor. geçen ay ek dersle birlikte 2800 tl aldım ben... elbette 4-5 bin tl vermesi gerek.. bizim okulda akşama kadar oturan telekom işçisine ki teknisyen.. 3000 tl veriyorlar.. adam zamanında köye göreve gidince 4000 tl ye kadar ücret alıyormuş.. ki bu yıllar önceymiş.. ooo.. durum öğretmene gelince devlete zeval olmasın.. aile doktorları 10000 tl den az almıyorlar emin olun abartmıyorum..

Yav bi düşünün nasıl insansınız ben 2002 de atandım paşalar gibi zorunlu hizmetimi yaptım susuz köyde elektrik doğru dürüst olmayan yolu olmayan yerde 3 sene kaldım. Be nankör insanlar bizim ne günahımı vardıda zorunlu hizmet yaptık zorunlu bölgede yaşayanlar bizi insanımız değilmi siz nankörsünüz atanmışsınız buna dua edeceğinize zorunludan yırtalım diyopsunuz yazıklar olsun size bunun hesabını ahirette verirsiniz....... Atatürk yaşasaydı hadi paşa paşa görev yerine derdi.

mr_ogretmen' Alıntı:
insan öğretmen olunca 2500 tl deseniz göze batıyor. geçen ay ek dersle birlikte 2800 tl aldım ben... elbette 4-5 bin tl vermesi gerek.. bizim okulda akşama kadar oturan telekom işçisine ki teknisyen.. 3000 tl veriyorlar.. adam zamanında köye göreve gidince 4000 tl ye kadar ücret alıyormuş.. ki bu yıllar önceymiş.. ooo.. durum öğretmene gelince devlete zeval olmasın.. aile doktorları 10000 tl den az almıyorlar emin olun abartmıyorum..

2800 tl mi, Allah daha çok versin hocam :) Şöyle bir ters orantı kurayım dur, eğer 2800 tl zorunluda 5000 tl olursa, o zaman 1500 alan benim 2600 küsür tl almam gerekiyor. Öğretmenlerin kendi arasında bile bu kadar fark varsa öğretmenle telekom işçisi arasında niye fark olmasın.

turgutcoskun' Alıntı:
Yav bi düşünün nasıl insansınız ben 2002 de atandım paşalar gibi zorunlu hizmetimi yaptım susuz köyde elektrik doğru dürüst olmayan yolu olmayan yerde 3 sene kaldım. Be nankör insanlar bizim ne günahımı vardıda zorunlu hizmet yaptık zorunlu bölgede yaşayanlar bizi insanımız değilmi siz nankörsünüz atanmışsınız buna dua edeceğinize zorunludan yırtalım diyopsunuz yazıklar olsun size bunun hesabını ahirette verirsiniz....... Atatürk yaşasaydı hadi paşa paşa görev yerine derdi.

Ben de zorunlu görevdeyim de tavrınız hiç hoş değil. Size de müstehak olmuş susuz elektriksiz köyde görev yapmak.

sendikaya zaten üye edğildim bu son olaylardan sonra nekadar doğru karar verdiğimi bir kere daha gördüm. ayda yılda bir işe yarıyorlar oda çok önemli değil. zaten kimi sendikalar siyasilerin kuklası. kimsiii her şeye karşı.kimisi korkak, kimisi işi bilmiyor. maalesef ülkemizdeki sendiklar işlerini iyi yapamıyyorlar

by_rebel' Alıntı:
mr_ogretmen' Alıntı:

2800 tl mi, Allah daha çok versin hocam :) Şöyle bir ters orantı kurayım dur, eğer 2800 tl zorunluda 5000 tl olursa, o zaman 1500 alan benim 2600 küsür tl almam gerekiyor. Öğretmenlerin kendi arasında bile bu kadar fark varsa öğretmenle telekom işçisi arasında niye fark olmasın.

sen hiç ekders almıyormusun? üzüldüm hocam keşke tüm insanlar rahat etse..

hocam şu aşağıdaki mesajı varsa msnde online olanlara gönderin.. yoksa mail listenize gönderin...

http://www.abbasguclu.com.tr/apps/complainvote.aspx?soru=9679&Vote=Ok
MECBURİ HİZMET TAMAMEN KALDIRILSIN DİYORSANIZ BU MESAJI ŞUAN ONLİNE OLAN ARKADAŞLARINIZA KOPYALAYIP GÖNDERİN AÇILAN SAYFADA 40 sn DURARAK OTOMATİK OYLAMIŞ OLURSUNUZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

abbas güçlü duy mr_ogretmenin sesini....şimdiye kadar hangi sorunu çözdü acaba?kendi programında bile tekleyerek konuşan adamın sitesi bile adamakıllı çalışmıyo.anket hakkındaki sonuçları bile bakanın karşısına geçip anlatamaz o

xmet' Alıntı:
abbas güçlü duy mr_ogretmenin sesini....şimdiye kadar hangi sorunu çözdü acaba?kendi programında bile tekleyerek konuşan adamın sitesi bile adamakıllı çalışmıyo.anket hakkındaki sonuçları bile bakanın karşısına geçip anlatamaz o

sitesi bile kötü çalışıyor.. doğru.. ama adam bi kere bu konuda tanınmış.. birileri haber yapmalı ama memurlar net bile af olsunda ne olursa olsun mantığında..

DOĞUDA OLUPTA DAVA AÇMAYAN HERKES HAKSIZLIĞI HAK ETMİŞ DEMEKTİR

yazı biraz uzun karışık sinirimden hızlı hızlı yazdım.. dikkatlice okursanız aslında bu yönetmeliği faydanıza kullanabilirsiniz..

06.05.2010'dan önce atananların mecburi hizmetten muaf olduklarına dair hiçbir madde yoktur. Mecburi hizmet yapmayan kişilerin hakkında kanunsal boşluk vardır.. Yani affedildik diyenlerin gerçektende muaf olduklarına dair herhangi bir kanun maddesi yoktur. Şuan için üstlerinde bir yükümlülükte yoktur. Bir gece bakarsınızki yönetmelikte eklenen bir geçici maddeyle yükümlülükleri eklenebilir.. Bu kanunsal boşluğun hukuki sorunlar oluşturduğunu ve bu boşluktan dolayı mağdur olduğunuzu beyan edip doğrudan şartsız tüm okullara tayin isteyebilirsiniz.. MEBBİS modülünde istetmiyorlarsa başvurunuzda görülen okulların bir çıktısı, ayrıca batıda gitmek istediğiniz tüm okullarda atanmış olan öğretmenleride göstererek bu okulların atamada açık gösterilmesini çünkü bu okullarda görev yapanların mecburi hizmetlerini yapmadıklarını, bununda anayasanın eşitlik ilkelerine aykırı olduğunu belirten bir dilekçeyle başvurun.. Hatta matbu birkaç farklı dilekçe hazırlayıp hafta içi burada paylaşacağım durumunuza uygun dilekçeyle kurumlarınıza başvuracaksınız. Sonra tabi gösterilen yerlere tayin alacaksınız ama isteminize göre işlem yapılmadığı ve haklı olduğunuz için dilekçenize uyulmadığı yada aldığınız red cevabına göre 2 dava açacaksınız birincisi tazminat davasıdır ikincisi ise boş norm olan okullara gitmek için davadır.. %100 kazanıp dilediğiniz okullara gideceksiniz.. Sonra gittiğiniz okulda hizmet puanı az olan norm fazlası olacaktır. Oda muhtemelen doğu hizmeti yapmayan öğretmendir.. Bundan sonra mecburi hizmeet yapmayan biriyle ekders paylaştığınız için tekrar tazminat davası açacaksınız.. Emin olun kazanacaksınız.. Üzülüp sızlanmayı bırakın.. Burada gülücük yapan saçma insanları takmayın. Hatta gıcık birileri varsa kim olduğunu okulunu öğrenip doğrudan dilekçenizde onun adını vererek örnek gösterin..

bu kişilere herhangi bir yükümlülük yüklenmemiş ama dava sonuçlarına göre sıkışan devlet bir bakarsın bir gecede arkadaşları 7 yıllık mecburi hizmetle yükümlendiriverir.. Bu sefer onlar dava açacaklar ama devlet kanunda bilerek boşluk oluşturmuş ve bu kişilere resmen muafiyet veren bir madde belirtmemiştir. yani resmen kazandıkları bir hak yoktur.. Dava sonuçlarına göre kazanabilecekleri tek şey bir önceki yönetmelikteki daha kısa mecburi hizmet süreleridir.. Onlar benim umrumda değil.. Hatta, mecburi hizmet tamamen kaldırılmadığı için bu kişilerin kanunlar önünde ne ayrıcalıkları varki gidip mecburi hizmet yapmıyorlar.. Ya mecburi hizmet sürekli olarak kalkar ya da herkes bu hizmeti yapar.. Arkadaşlar aranızda kaç tane hakkını arayacak karakterde öğretmen var bilmiyorum.. ben yemin ediyorum bu bahsettiklerimi yapacagım.. sizde ağlayıp sızlanmayı kesin.. evet size açık haksızlık yapıldı.. Evet nolacak.. sizle dalga geçerler böyle işte.. İster sizeverilene razı olun kesin sesinizi, çünkü moralim bozuluyor ya da kardeşim sendikalardan böyle bir hizmet talep edin.. kabul etmeyen sendikanızdan hemen ayrılın paza kazandırmaya gerek yok bu ....... adamlarıa. allah bilir sendika yöneticileri kaç para alıyor.. neyse.. yapacaklarınız bunlar işte.. aklınıza yattıysa davanızı açın.. bu tip şahıslara haklarını teslim edelim.. mecburi hizmeti yapmak onlarında hakkı! :)

ANAYASAYA GÖRE;
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.2709&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

-------------------------------------------------------------------------------
X. Kanun önünde eşitlik
Madde 10 – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım
gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
(Ek fıkra: 7/5/2004-5170/1 md.) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini
sağlamakla yükümlüdür.
Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde (…)(1) kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket
etmek zorundadırlar. (1)
XI. Anayasanın bağlayıcılığı ve üstünlüğü
Madde 11 – Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve
kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır.
Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.
-------------------------------------------------------------------------------

işte bu yönetmelik anayasaya 10. maddesi itibariyle uymamakta... eşitlik yok..
11. maddesine görede uymak zorunda.. ama uymuyor..

yani mecburi hizmet yapmayan kişiler kanundaki boşluktan yararlanıyor verilmiş hakları yok..
bu kanuni boşluk adaletsizlik ve eşitsizlik oluşturuyor ve yönetmeğin ilgili maddesi anayasaya uymuyor.. iptal davası açmayan herkesin bu tip yanlışlarda parmağı vardır..

3.BİR DAVANIZ İSE;
doğuda görev yapan polis ve doktorlar tazminat alıyor.. eşitlik kuralına göre bu olayda yanlış.. zevkine yada para kazanmak için böyle bir davada açılabilir.. ben açacağım.. para umrumda değil zevkine..

işte böyle..

mr_ogretmen hakklı kimse başkasına güvenmesin herkez mahkemeye başvursun ne kadar çok olursa o kadar iyi

adeministrator' Alıntı:
http://www.memurlar.net/haber/164151/ haberindeki gibi zorunlu hizmet affı 2010'u kapsarsa sendikamdan (Türk Eğitim-Sen) istifa edeceğim ve şu an görevde olan hiçbir sendikaya da üye olmayacağım. Sırf buna karşı çıkmadıkları için. Ben de istemezdim çok harika bir okulda Teknik Öğretmen olarak çalışırken köy okuluna atanıp 8 saat derse girip formatör olmayı. Ama oldu. Şu an bu yönetmeliği 4 gözle bekleyen arkadaşları da anlayabiliyorum. Ancak bu zorunlu hizmetini yapanlara ve yapacaklara haksızlık değil mi? 2007den 2010a kadar atanlar yapmayacaklar da 2010dan sonra atananların günahı ne? Zorunlu hizmet tamamen kalktı desinler o da kabulüm.

İşte nedeni: Eşim hamile, Allah izin verirse Temmuz sonu gibi bebeğimiz olacak. Şu an 5.5 aylık. Turhalda öğretmeniz. Ne Turhalda ne Tokatta adam gibi bir kadın doğum uzmanı bulamadık. Herkes başından savıyor parayla gittiğimiz doktor da Medical Park gibi bir özel hastane de. Testleri yap, ultrasona bak gönder. Ne anneye açıklayıcı bir bilgi ne de hamilelik psikolojisine göre ilgi ya da anlayış. Daha bebeğimizin cinsiyetini öğrenemedik, herkes bebeğin cinsiyetini soruyor cevap veremiyoruz bir de ailelerimiz dahil olmak üzere söylemek istemediğimizi sanıp küsüyorlar:( Allah'tan şu an herşey normal gidiyor.Eşim şu an herşeyi internetten ve yine internetten sipariş ettiğim kitaplardan öğreniyor. Sivasta yengem hemşire o da orada da aynı şeylerin yaşandığını söylüyor. Amasya da öyleymiş Amasyalı arkadaşlardan duyduğumuz. Hatta Tokatta çalışan Amasyalı arkadaşlar Ankarada doğum yaptılar:) Eczacımın eşi de hamile ona sordum o da "hocam doğuma Ankaraya gideceğim" diyor. Sanırım ben de doğum zamanı eşimi Ankara'ya götüreceğim. Ya erken doğum olursa? işte eşim bu konuda çok stresli. İnanın orada başına ne geleceğini bilmiyor. Onu telkin etmeye çalışıyorum ancak inanın ben de bilmiyorum. Bu sadece birtanesi ve kendimce en önemli olanı. İnsan zaten ne için yaşıyor?

Zorunlu hizmetin Paris'i olarak tabir edilen Tokat Turhaldayım evet. Çok da şanslı hissediyorum kendimi. Köyde suların senede en az 3 kez 1er aylık olarak kesilmesine, elektriklerin ağaçlar ve kargalar yüzünden kesilmesine okulun bahçesindeki manda tezeklerine rağmen çok şanslıyım. Allah daha doğudaki arkadaşların yardımcısı olsun.

Velhasıl kelam zorunlu hizmet her 5 yılda bir kaldırılagelmiş ancak 2005i atlamıştı. şimdi düz hesap 2010 da af gelecek. Bundan da herkes memnun. Ben sendikamdan istifa edeceğim. (Zaten öğretmen ve idareci harici personele de eğitime hazırlık ödeneği verdikleri için gıcık olmuştum. Adamlara zaten giysi vb yardımları veriyorlar. Adamlar sanki kendilerine kalem, kitap vb alıyorlarmış gibi ödenek alıyorlar, sonra öğretmene ve aldığı ekderse laf ediyorlar.)
aynen katılıyorum..

Geri