Faz-2 Imaj - Eylül 2021

Kodla Büyü
İmaj için teşekkürler.

5 cihaza kurdum.

Gözlemlediğim hata.

Kurulum sonrası, Restart işlemi yapmakta. Bu sebeple o anda tahtanın yanında değilseniz yeniden kuruluma gelçemektedir.

Reboot işlemi yapılsa tahtanın yanında olmasak bile işlem biter ve kapanır.
Hocam tahtalar için BIOSta önceliği flash bellek yapmanızı önermem. Takılı olan her flash bellek, sistemin açılışı yapmak için oraya bakmasına neden olacaktır. BIOSta öncelik SSD olsun. Siz sadece F7 ile o anlık açılışı usb bellek diye seçerseniz anlattığınız gibi bir durumla karşılaşmazsınız.

Klavyesiz format daha hızlı oduğu için tüm tahtalarım USB ile başlayıp - 2. sırada HDD görmekte.

Sağlık olsun müdahale ederim, teşekkürler.

Merhaba. Öncelikle emeğinize sağlık. Bu imajı okulumdaki 25 adet Faz2 ET'de bir aydır kullanıyoruz. Ancak bazen dersin ortasında bir anda kapatıp tekrar açıyor. Böyle bir Sorunla karşılaşan var mı? Neden kaynaklı olabilir?
aynı sorunu bende yaşıyorum. 12 tahtaya kurdum. 2 sinde ekran ara sıra 1 sn kapanıp açılıyor.

kurduk kullanmaya başladık yaklaşık 3 haftadır 21 sınıfta var. Windows 10 imajlarından birçoğu tahtaları kasıyor fakat bunda böyle bir sorun yaşamadık. Windows lisanslamayı bazen mebin ağından yapıyor. Olmadığı zaman kendi telefonumuzu bağlıyoruz. Sadece 2 sınıfta donanım değişikliği algılandı aktive edilemiyor diye uyarı alıyoruz. Bunun sebebini çözemedik. Birde kütüphane uygulamalarında sayfayı bulanık gösteriyor o sorunla henüz ilgilenemedik. Masaüstünde bilgisayarı kapatma simgesi olsaymış iyi olurmuş hocalar çok kullanıyor. Sanal klavyesi sadece tuşları içeriyor. del, alt gr gibi tuşlara da bazen ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden alternatif bir klavyede olsa iyi olurmuş. İşletim sistemi işlemciyi yüzde 40 civarında yoruyor. win 10 için yeterli. Sunularda sayfa geçişleri bir tık ağır. Genelde tüm sayfaları görüntüleyip ordan direk kaldığım sayfaya gitmeyi tercih ediyorum. Ekran %150 oranında büyültülmüş hocalar alışırsa özellikle arkadaki öğrencilerin görmesi açısından iyi olur. Başarılı bir çalışma olmuş teşekkür ederim.

kurduk kullanmaya başladık yaklaşık 3 haftadır 21 sınıfta var. Windows 10 imajlarından birçoğu tahtaları kasıyor fakat bunda böyle bir sorun yaşamadık. Windows lisanslamayı bazen mebin ağından yapıyor. Olmadığı zaman kendi telefonumuzu bağlıyoruz. Sadece 2 sınıfta donanım değişikliği algılandı aktive edilemiyor diye uyarı alıyoruz. Bunun sebebini çözemedik. Birde kütüphane uygulamalarında sayfayı bulanık gösteriyor o sorunla henüz ilgilenemedik. Masaüstünde bilgisayarı kapatma simgesi olsaymış iyi olurmuş hocalar çok kullanıyor. Sanal klavyesi sadece tuşları içeriyor. del, alt gr gibi tuşlara da bazen ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden alternatif bir klavyede olsa iyi olurmuş. İşletim sistemi işlemciyi yüzde 40 civarında yoruyor. win 10 için yeterli. Sunularda sayfa geçişleri bir tık ağır. Genelde tüm sayfaları görüntüleyip ordan direk kaldığım sayfaya gitmeyi tercih ediyorum. Ekran %150 oranında büyültülmüş hocalar alışırsa özellikle arkadaki öğrencilerin görmesi açısından iyi olur. Başarılı bir çalışma olmuş teşekkür ederim.
Değerlendirmeler için teşekkür ederim hocam.
* Donanım değişikliği algılama durumu için Produkey programı ile tahtanın product keyini öğrenip el ile girmeyi denediniz mi? Mobil hatta bağlı olacak şekilde.
* Bazı kütüphane programlarındaki bulanıklığın sebebi o yazılımların tahtadaki çözünürlük değeri kadar desteklerinin olmaması olabilir.
* Kapatma simgesini sonraki imajlara ekleyeceğim. ATAK programı kurulduğunda kısayol çalışmadığı için imajdan kaldırmıştır.
* Dokunmatik klavyenin standart kullanımı vardır. Diğer tuşlar için daha gelişmiş olan Ekran Klavyesini kullanabilirsiniz. Hatta o klavyeyi görev çubuğuna sabitlerseniz daha işlevsel olur kullanımı.
* Sunulardaki ağır geçişe bazen flash bellek üzerinden çalıştırmak neden olabiliyor. Okulumdaki öğretmenlere Yerel Disk D'ye atın ve sonra çalıştırın diyorum.

Reboot olayını mutlaka düzenleyin hocam.

Sanırım ben düzenleyeceğim. :))
Bazane tahtaya 2 sefer üst üste format atmak durumunda kalıyor.

hocam https://www.bilgisayarbilisim.net/k...021-uzaktan-egitime-uyumlu-uefi.177277/page-5 buradaki avasoli hocamızın yazdıklarını uygularsanız etkinleştirme sorununuz hallolur.

Hocam merhaba öncelikle emeginize sağlık çok güzel ama ben küçük bı sıkıntı yaşıyorum her dokunuşta klavye sürekli ekrana çıkıyor slaytta da diğer neye dokunsak

imaj için teşekkürler.
Benim sormak istediğim shadow defender yada time freeze programlarını imaj da çalıştırdığımızda bir süre sora sıkıntı çıkıyor. Bu programların belli başlı programların kendini güncelleyebilmesi için nasıl bir ayar önerirsin.
Mesela chrome güncellemesi geliyor shadow defender yada time freeze devrede olduğundan güncelleyemiyor. Her açılışta indiriyor, kuruyor. Kapanınca eskiye dönüyor.
Bu döngü devam ediyor. Bu konuda bir öneriniz olabilir mi?

Hocam merhaba öncelikle emeginize sağlık çok güzel ama ben küçük bı sıkıntı yaşıyorum her dokunuşta klavye sürekli ekrana çıkıyor slaytta da diğer neye dokunsak
Ayarlardan dokunmatik klavyenin tıklamalarda açılmasını engelleyebilirsiniz hocam. Fakat bu sefer de öğretmen her yazı yazmak istediğinde ayrıca klavyeyi açmak zorunda kalacaktır.
imaj için teşekkürler.
Benim sormak istediğim shadow defender yada time freeze programlarını imaj da çalıştırdığımızda bir süre sora sıkıntı çıkıyor. Bu programların belli başlı programların kendini güncelleyebilmesi için nasıl bir ayar önerirsin.
Mesela chrome güncellemesi geliyor shadow defender yada time freeze devrede olduğundan güncelleyemiyor. Her açılışta indiriyor, kuruyor. Kapanınca eskiye dönüyor.
Bu döngü devam ediyor. Bu konuda bir öneriniz olabilir mi?
Hocam bu iki programın da program bazlı ya da filtreleme özelliklerinin olduğunu görmedim. Disk veya diske ait bölümleri korurlar genel olarak.
Bahsettiğiniz programların Deepfreeze tarzı programlardan etkilenmelerini engellemek için uygulamalara ait otomatik güncelleştirmeleri kapatmayı öneririm. Genelde her yazılımın bu şekilde bir güncelleme engelleme özelliği vardır. Örneğin Chrome için;
"
  • İlk olarak C:/Program Files/Google/Update diyelim.
  • Klasörde bulunan Chrome Update dosyasını silelim.
  • Artık Chrome otomatik güncelleme yapmayacaktır.
"

Hocam teşekkürler emeğinize sağlık. İmajınızı Clonezilla drbl server ile iki tahtaya attım fakat hem çok uzun sürdü hem de tahtalar açılışta mavi ekran verdiler tekrar usb bellekten yüklemek istedim açılışta F7 ve Del tuşlarına bastığımda siyah ekrada bir çizgi belirdi başka bişeye izin vermedi ..Acaba ağ üzerinden yükleme işleminde de mi hata yaptım..?:(

atak programının hangi versiyonu çalışıyor hocam imaj da? 40 tahta ya yukleyeceğim kronik bir sorun varmı? tesekkurler

eline sağlık hocam. yenisi gelecek demişsin bekleyelim mi? yoksa biraz daha zamanı mı var?
Hocam şimdilik güncel olan budur. Yakın zaman için bir imaj çalışmam yoktur.
atak programının hangi versiyonu çalışıyor hocam imaj da? 40 tahta ya yukleyeceğim kronik bir sorun varmı? tesekkurler
ATAK ile uyumludur hocam. Bir sorun yaşamazsınız. Fakat Tahta kilit programı olarak E-Kilit yazılımını öneririm.

Atak sorun verdi bende. Çoğu kez çalışıyor sorun yok ama bazen sınıf ismi borma ekranına dönüyor. Girip geçsen sıkıntı yok girmesen 5 dk ya kapanıyor. Çözümü bilen var mı. Okuduğum yorumlardaki kapanma sorununu buna bağlıyorum belki onlarda da atak kuruludur.

Hocalarim iyi akşamlar imajı kurdum amd işlemcili faz2 tahtalarda ses sorunu yaşıyorum. İntel işlemci lerde sorun yok. AMD işlemci olanlarda kulaklik taktım ses var ama tahtadan ses gelmiyor. Bir çözümü var mi?

Hocam şimdilik güncel olan budur. Yakın zaman için bir imaj çalışmam yoktur.

ATAK ile uyumludur hocam. Bir sorun yaşamazsınız. Fakat Tahta kilit programı olarak E-Kilit yazılımını öneririm.
Bir sorum olacaktı. tahtalara bu imajı yükelerken hiç biosla ne uğraşmamak için rufus ile yazdırırken mbr seçsek olurmu.

Bizdeki faz2 tahtaya imajı yüklerken hedef harddisk küçük uyarısı alıyoruz.HDD 256 gb ne yapabiliriz?

arkadaşlar şuan tahtalar üzerinde mbr yapısı var.
kendisi gpt yapmak için format atıyor mu.

yani diski ayriyeten gpt yapmaya gerek yok değil mi. İmaj kendisi hallediyor mu?

Bir sorum olacaktı. tahtalara bu imajı yükelerken hiç biosla ne uğraşmamak için rufus ile yazdırırken mbr seçsek olurmu.
Hiç BIOS ile uğraşmaya gerek yok. Daha önce kurcalamışsanız da varsayılan ayarlara çekip çıkın ve imajı ondan sonra başlatın.
Bizdeki faz2 tahtaya imajı yüklerken hedef harddisk küçük uyarısı alıyoruz.HDD 256 gb ne yapabiliriz?
Standart 240 GBlık Faz-2 SSDleri için düzenlenmiş bir imajdır. Daha küçük disklerde kurulum yapmaz ama daha geniş kapasiteli disklere sorunsuz kurulum yapar. Sizin SSDler değiştirildi mi hocam?
arkadaşlar şuan tahtalar üzerinde mbr yapısı var.
kendisi gpt yapmak için format atıyor mu.

yani diski ayriyeten gpt yapmaya gerek yok değil mi. İmaj kendisi hallediyor mu?
Hocam tahtanın BIOSu ile uğraşmanıza gerek yok. İster flash belleği mbr yada gpt yapın isterseniz tahtayı. Her türlü kurulum yapacaktır. Tahtanın BIOSunu varsayılan değerlere getirin yeterli.

Standart 240 GBlık Faz-2 SSDleri için düzenlenmiş bir imajdır. Daha küçük disklerde kurulum yapmaz ama daha geniş kapasiteli disklere sorunsuz kurulum yapar. Sizin SSDler değiştirildi mi hocam?
Demişsiniz hayır değişmedi 240 lık ssd var üzerinde amd faz2

İyi günler doğan hocam tahtalara sizin imajı yükledim ve çok memnun kaldım çok teşekkür ederim ama şöyle bi sorun var tahtalara e kilit programını yüklüyorum fakat 2. Yada 3. Açılışta e kilit programı devre dışı kalıyor sebebi sizce nedir bir de bu imaj da timefreeze yuklumu

İyi günler doğan hocam tahtalara sizin imajı yükledim ve çok memnun kaldım çok teşekkür ederim ama şöyle bi sorun var tahtalara e kilit programını yüklüyorum fakat 2. Yada 3. Açılışta e kilit programı devre dışı kalıyor sebebi sizce nedir bir de bu imaj da timefreeze yuklumu
Hocam bende hocamızın bu imajını 1 yıldır e-kilit programı ile kullanıyorum. Bir sorun yaşamadım. Bilginize

Hocam link hatalı sanırım yeni link var mı?
Yeni imaj yayınlandı hocam

Hocam 2 sorum var.
1.) Şimdi imaj attım hdd 2 ye bölündü. Tekrar format attıgımda Yereldisk D silinecek mi?
2.) Klavye neden otomatik çıkmıyor?

Hocam 2 sorum var.
1.) Şimdi imaj attım hdd 2 ye bölündü. Tekrar format attıgımda Yereldisk D silinecek mi?
2.) Klavye neden otomatik çıkmıyor?
1. Normal kurulum adımlarına sahip olmadığı için tüm diski sıfırlar her zaman hocam.
2. Ayarlar'dan dokunmatik klavye için tablet modunda... kısmını etkinleştirmen gerekiyor hocam. İmaj içinde onu değiştirmeyi unutmuşum.

Yeni imaj yayınlandı hocam
doganytu hocam, bizim tahtalar faz2 fakat ssd yok, değişim yapılmadı henüz. Bana sorunsuz çalışacak win 8 imajınız mevcut mu hocam?

Geri