Yeni BTR çalışma şartları

Kodla Büyü
Hangi il? Okul çalışma saatleri derken okulda eğitim-öğretim faaliyetleri yürütülen saatler demek mi istendi?
Sanırım bu soruyu il koordinatörünüze sormuşsunuzdur.
derslerin başlama bitme saati işte aynen eskisi gibi. Bizim okul için 8.00- 15.40 oluyor.
Ayrıca eba destek noktaları oluşturulacak (öncelikli bt sınıf olan okullar). Ama o noktalardan sadece o okulun btr si sorumlu olmayacak. Btr ler dönüşümlü gelip ilgilecek. Ayrıca hiç btrsi olmayan okullar için de yine btr ler dönüşümlü gidip bakacak yani bu durumda okul okul gezebilirsiniz böyle bir planlama olacak gibi dedi...

mahmure hocam eşim de aynı sebeplerden dolayı görevlendirme istemeyecek. önümüzü görmüyoruz ve bu süreçte btr ler birer sağlık personeli gibi her yere koşturulacak... kararın doğru

derslerin başlama bitme saati işte aynen eskisi gibi. Bizim okul için 8.00- 15.40 oluyor.
Ayrıca eba destek noktaları oluşturulacak (öncelikli bt sınıf olan okullar). Ama o noktalardan sadece o okulun btr si sorumlu olmayacak. Btr ler dönüşümlü gelip ilgilecek. Ayrıca hiç btrsi olmayan okullar için de yine btr ler dönüşümlü gidip bakacak yani bu durumda okul okul gezebilirsiniz böyle bir planlama olacak gibi dedi...
Yani kısaca net olan bir şey yok demek istemiş olabilir.
2010 yıllarında BT sınıfları mesai saatleri dışında da halkın kullanımına açılacak denildiğinde bu forumda - 7 gün okulda mı duracağız - Sonrasında belediyeler ile anlaşılacak bir belediye çalışanı ilgilenecek - Bu kez belediye çalışanı BT bakımından anlamaz yine iş bize düşer - Bu gibi mesajlar yazılmıştı. Yine konu o tartışmalara gidecek gibi...
Her okulda idareciler bulunuyor, belki BTR Öğretmenlerinin yapacağı tek ek iş bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerinde bulunmak olacaktır. Aşırı iyimser veya karamsar tahminlerde bulunmak için erken veya geç diyebiliriz. Her il ihtiyaç duyulan bina, bilgisayar sayısı gibi bilgileri toplayıp Eba destek noktaları için planlamalar yapmışlardır.
Örneğin 30 saat dersi olan matematik veya müzik öğretmeni okula haftada kaç saat gelecek ...

Destek noktası durumunun az çok tahmin edilebilir olduğunu düşünüyorum. Öğrencileriniz ve okul çevresinin durumuna göre tahmin edebilirsiniz ama net bir açıklama yok.
Zaten bütün sorun ortada net bir bilginin olmayışı. Okul bölgem sosyo-ekonomik olarak felaket durumda. Evinde TV olmayan öğrencilerim olduğunu biliyorum. Onlar illa ki gelecektir. Benim ekstra sıkıntım aynı bina içinde 3 kurum bulunması mesela. Ben ortaokulun BTRsiyim ama ilkokul var, iho var... hangisinin başını bekleyeceğim? Sadece canlı derste mi yoksa Eba derste mi okulda olacağız mesela? Vs. Vs. Vs. 10 yıldır ilk kez Btr olmayacağım anlaşılan.

Belki de branş öğretmenleri veya sınıf rehber öğretmenleri öğrencilerin başında bekleyecek. BTR Öğretmenler diğer öğretmenlere ve öğrencilere rehberlik edip olası problemlere çözüm yolları üretecek veya öneride bulunacak bir olasılıkla. En iyimseri ve en kötümseri düşünmek daha kolay geliyor tüm ayrıntıları bilinmeyen bir gelecek söz konusu olduğunda galiba....

Belki de branş öğretmenleri veya sınıf rehber öğretmenleri öğrencilerin başında bekleyecek. BTR Öğretmenler diğer öğretmenlere ve öğrencilere rehberlik edip olası problemlere çözüm yolları üretecek veya öneride bulunacak bir olasılıkla. En iyimseri ve en kötümseri düşünmek daha kolay geliyor tüm ayrıntıları bilinmeyen bir gelecek söz konusu olduğunda galiba....
Öğrenci toplaşıp gelir öğretmen de başını beklerse uzaktan eğitimin ne anlamı var?
Daha önce de yazdım. Semineri uzaktan yapmaktaki ısrarın ve Öğretmenlerin 3 hafta okula gideceğini söylemenin sebebi öğretmenleri görev yaptıkları ile getirtip mahalle denetimi gibi işlerde görevlendirmek benim tahminim. Seminer uzaktan yapılsaydı ve dersler daha önceden olduğu gibi evlerden işlenecek deselerdi çok kişi görev yaptığı ile gelmezdi. Benim 9 sınıfa olan dersimi çok rahat üçer sınıfa tanımlayıp 6 saatte tamamlamamı sağlayabilirler. Kalan günler için hadi şu görevi yap demeyeceklerine güvenmediğim için BTR görevlendirmesi istiycem. Diliyorum düşündüğüm gibi olmasın.

Son düzenleme:
BTR görevlendirmesi istemeyenlerin haklı sebepleri var. Hatta herhangi bir sebebe bile ihtiyaçları yok. İsteye bağlı bir görevlendirme çünkü. Ayrıca evinde yaşlısı olanların istememesi çok mantıklı.

BTR olmak isteyenlerin de haklı sebepleri var. Gerek maddi gerek btr olmasa bile önünde sonunda iş yükü kalacağı gibi.(Mesela ben görevlendirilme isteyeceğim. Ev de 70 kalp hastası bir babam ve annem var.)

Bir de en helal para kazananlar varmış. Onları da bu forumdan öğrendim. Kendilerini tebrik ediyorum.

(Yıllarca Eğitici formatorluk ve mebbis yöneticiliği yaptım.) Bu arada benim gözümde aldığı maaşı en çok hak edenler okulda dersine giren arkadaşlar.

hocam pc de sorun çıksa yada ebaya bağlanmasa branş öğretmeni ne yapabilir ki ?! Bizi bekletirler diye düşünüyorum...

Net bilgi yok arkadaslar, bakanlik 5. Madde konusunda birseyler yapacak ama bilen yok net olarak. Eba destek noktası lab olan okullar mi sadece, yoksa E.T. olan sınıflarda kullanilacak mi? Planlama yapılıyordur yakinda cikar ağızdaki baklalar.

Arkadaşlar bazı şeyleri de fazla dillendirmesek mi acaba . Karpuz kabuğunu düşürmeye gerek yok .günlerdir öğretmen sayfalarında seminer online olsun 3 hafta gidip napcaz boş boş oralarda yorumları gördük . Sonra dediler boş boş kalmayın biz doldururuz siz üzülmeyin 18 eylüle kadar mesleki eğitimi koydular vs. Şimdi de sen mi durcan okulda ben mi durcam hesabı ile hiç akıllarında yoksa bile söyleye söyleye yaptırcaz gibi geliyor bana .

BTR görevlendirmesi istemeyenlerin haklı sebepleri var. Hatta herhangi bir sebebe bile ihtiyaçları yok. İsteye bağlı bir görevlendirme çünkü. Ayrıca evinde yaşlısı olanların istememesi çok mantıklı.

BTR olmak isteyenlerin de haklı sebepleri var. Gerek maddi gerek btr olmasa bile önünde sonunda iş yükü kalacağı gibi.(Mesela ben görevlendirilme isteyeceğim. Ev de 70 kalp hastası bir babam ve annem var.)

Bir de en helal para kazananlar varmış. Onları da bu forumdan öğrendim. Kendilerini tebrik ediyorum.

(Yıllarca Eğitici formatorluk ve mebbis yöneticiliği yaptım.) Bu arada benim gözümde aldığı maaşı en çok hak edenler okulda dersine giren arkadaşlar.
Helal haram olayına girilmesi bana da çok yanlış geliyor. Ona bakarsanız ben 24 saat derse girerek 40 tahtalı bir okulda yapıyorum bu işi (zaten bu yüzden her sene yapmak istemeyip sonra bir şekilde razı oluyorum ) ama başka biri 10 saat derse girip 10 tahtalı okulda yapıyor. ya da bt sınıfı yok bir de lab ile uğraşmıyor. Ya da benden çok daha büyük okulda tek başına çalışan var. İstemediği halde idari işleri yapmak zorunda kalan var (onları da yargılamıyorum bazen mecbur kalıyoruz işte maalesef)
Ama şu dönem bile" btr olmayacağım bu sene" deyince nerdeyse vatan haini ilan edilecek konuma geldik. Muhtemelen benim idarem de bi şekilde ikna etmeye çalışacak beni. Ama ben zihnen ve bedenen sağlıklı olamazsam kime ne faydam olabilir ki ?

Arkadaşlar bazı şeyleri de fazla dillendirmesek mi acaba . Karpuz kabuğunu düşürmeye gerek yok .günlerdir öğretmen sayfalarında seminer online olsun 3 hafta gidip napcaz boş boş oralarda yorumları gördük . Sonra dediler boş boş kalmayın biz doldururuz siz üzülmeyin 18 eylüle kadar mesleki eğitimi koydular vs. Şimdi de sen mi durcan okulda ben mi durcam hesabı ile hiç akıllarında yoksa bile söyleye söyleye yaptırcaz gibi geliyor bana .
aslında haklısın hocam. meslek alışkanlığı. gerçekten gevezeyiz :D

Bazı şeylerin nasıl olacağını bakanlığın bile emin olmadığına eminim. Kervan yolda düzülür hesabı son günlerde duruma göre karar veriliyor. Pandemi bitmemiş aynen devam ediyorken kamuoyunda öğretmen çalışıyor görünsün diye ( çalışmadığını düşünmüyorum) 3 hafta seminer konmuş. Onda da çoğunlukla sigara ve çayla geçer. Eğer olursa canlı ders sınıfı hazırlanır sadece.

Geçen dönemden beri uzaktan eğitimle ilgili veli ve öğrencinin daha neyi anlamadığı bilmiyorum. İlçe eba destek noktaları konmasının mantığını anlamadım zaten. Sınıf öğretmenleri hala çözemediğiyse bu işi daha nasıl öğretilir bilmiyorum.

Edit: Yukardaki arkadaşa katılıyorum, bazen öğretmenler haklı oldukları konuları yanlış argümanlarla savunmaya çalıştıklarından bakanlık durduk yere 3 hafta seminer koydu.

Son düzenleme:
BTR görevi olmayan okulunda akıllı tahta olmayan öğretmenler Uzaktan Eğitim sorumlusu olarak görevlendirilince ek ders durumu ne olacak ? Bilgisi olan var mı ? Rehberlikçiler yazın tercih döneminde öğrencilere yardım ederken ekdersini aldılar. Bize böyle bir görev verilirse 8-5 okulda duracaksın derlerse ekders verecekler mi ?

BTR görevi olmayan okulunda akıllı tahta olmayan öğretmenler Uzaktan Eğitim sorumlusu olarak görevlendirilince ek ders durumu ne olacak ? Bilgisi olan var mı ? Rehberlikçiler yazın tercih döneminde öğrencilere yardım ederken ekdersini aldılar. Bize böyle bir görev verilirse 8-5 okulda duracaksın derlerse ekders verecekler mi ?
Sabah 8 akşam 5 tutup ücret verilmemesi gibi bir durum mantıklı değil. Uzaktan eğitim sorumlusu diye ücret vermeden yapılacak görevlendirme usulen olur hocam. Elinden geldiği kadar yardımcı olur öğretmen. Btr gibi sorumluluk yüklenmez. En azından ben öyle düşünüyorum.

Senin arkanda bakan ve genel müdür yok rehberlikciler gibi, görevlendirilme ve ders yok iken ekders alamazsin. Durmazsin hocam, uzaktan yardim!

Uzaktan eğitim sorumlusuna ek ders ödeneceğini ve 8-5 okulda kalma gibi bir durum olacağını düşünmüyorum. Sadece bir görev diye düşünüyorum. Valilik onaylı bir görevlendirme değil.

Ücret olmadan da okulda bekleyeceksin diyemezler.

Uzaktan eğitim sorumlusu olarak müdür yardımcısını yapabilirler. Derslerin yapılıp yapılmadığını takip etmesi açısından. Btr öğretmeni de eba ve canlı dersleri yürütüp uzaktan eğitim sorumlusuna yapılan yapılmayan konusunda bilgilendirme yapabilir.

aslında doğru hocam dedikleriniz. ama bir burda dertleşiyoruz. ondan oluyor sanırım.

Haftaya uzaktan eğitimler başlayacak ama Ankara için Btr görevlendirmeleri ile ilgili henüz resmi bir yazı yayınlanmadı. Neyi bekliyorlar acaba?

Son düzenleme:
Geri