Yeni BTR çalışma şartları

Kodla Büyü

DNA

Aktif Üye
Arkadaşlar yeni BTR çalışma şartlarında bu döneme özgü değişiklik var mı?

Yani kimse okula gitmezken BTR ler sürekli okulda mı olacak anlamında sormuştum, öyle ise istemeyeceğim.

Olacak olanı söyleyeyim de dağılın: yine iki arada bir derede hiçbirşeyi net olarak belli olmayan bir yönetmelik çıkacak. Çok değerli ve sayın idarecilerimizde o yönetmeliği istedikleri gibi eğip büküp istedikleri yere çevirebilecekler. Aynen öyle olacak. Evet

MEB de aklı başında bir adam olsa her okula 1 bilisimci görevlendirir BTR olarak bu iş biter...
Bı yandan uzaktan eğitim sorumlusu diyor bir yandan BTR gorevlendirmesi yapacağım diyor...
Bugün okula yazı gelmiş uzaktan eğitim sorumlusu belirleyin diyor daha BTR gorevlendirmesi olmadı... Müdür bi sorumlu seçecek, yarın başka biri btr olacak belki...
Kısaca yine saldım çayıra mevlam kayıra....

Uzaktan eğitim döneminde evde İnterneti ve bilgisayarı olmayan öğrenciler için okulda EBA destek noktaları olusturulacakmış galiba. Bu gibi konularla kim ilgilenecek uzaktan eğitim sorumlusu mu acaba?

Yani kimse okula gitmezken BTR ler sürekli okulda mı olacak anlamında sormuştum, öyle ise istemeyeceğim.
Uzaktan eğitimle ilgili yaşanacak sorunlara anında müdahale etmek, teknik yardım isteyenlere destek olmak, uzaktan eğitime ait sayısal verileri oluşturmak/tutmak vb. olabilir ki bunların çoğunu geçen sene çoğumuz yaptı..
Onun haricinde bir şey olacağını sanmıyorum. Okullarda yüz yüze eğitim olmadığı sürece okuldaki bilişim sınıfları zaten kullanılmaz. Ha ekstradan evinde interneti ve bilgisayarı olmayan öğrenciler okula gelsin denir mi bilemem.. O da salgın sürecinde bulaşma riskini ortaya çıkarır ki o da bir muamma..
Aklıma bunlar geldi Sayın Hocam. Tercih sizin. Siz yine de duyurudaki kılavuzu/şartları bekleyin ona göre karar verin.

Evet arkadaslar idareciyim. Okullarimizdaki pc, tahta sayisi ve eba destek noktalari icin planlama yapmamiz istendi gecen hafta. Evde ebaya giremeyenler icin. Tasima bolgesi oldugumuzdan uygun olamayacagi yonunde rapor gonderdik ama buyuk ihtimalle bt siniflarinin hazir olmasi yonunde yardim isteyecekler gibi.

böyle bir dönemde bize ihtiyaç var ise neden btr veya uzaktan eğitim sorumlusu olmak istemiyorsunuz. okula gitmek istemiyoruz demek bence hoş olmuyor. milyonlarca çocuğun eğitimi için öğretmen olmadık mı? bu zor günlerde elimizi vicdanımıza koyup üzerimize düşeni yapmak ve aldığım paraların hakkını vermek zorundayız

böyle bir dönemde bize ihtiyaç var ise neden btr veya uzaktan eğitim sorumlusu olmak istemiyorsunuz. okula gitmek istemiyoruz demek bence hoş olmuyor. milyonlarca çocuğun eğitimi için öğretmen olmadık mı? bu zor günlerde elimizi vicdanımıza koyup üzerimize düşeni yapmak ve aldığım paraların hakkını vermek zorundayız
Evde 77 yaşında astım hastası anane var. Bize bulaştığında ona da bulaşacak ve büyük ihtimalle vefat edecek.

Aradan birkaç ay geçip buraya öldüğünü yazsam sizin vicdanınızdaki durumu merak edeceğim.

Olay para, çalışmama, istememe meselesi değil. Olay hayat memat meselesi. Hala anlamayanlar var.

Adsız.jpg

Çeşitli arkadaşların görüşlerini alt alta derledim okumak isteyenler icin:

Btr değilmiş arkadaşlar . Bu işlerle ilgili sorunlar tek bir kişide toplansın o tek kişi il-ilçe sorumlusu ile iletişim halinde olsun diye yapılmış . Zaten gönüllü olarak yaptığımız işe bir isim getirilmiş sadece

BTR olan arkadaşlar daha ziyade yüzyüze eğitimde kullanılan tahtalardan sorumlu olacakken,
Uzaktan eğitim sorumluları zoom, eba, internet vs gibi sorunlara yardımcı olacak gibi anladım.

Bencede btr nin yeni formatı bu olacak gibi duruyor. Ama tırnak içinde “sorumlu” kelimesinden hiç hoşlanmadım. Sanki en ufak aksaklık bu sorumluya ihale edilecek gibi. Bazı arkadaşlar her zaman yaptığımız şeyler demişler ama doğrudan da “sorumlu” tutulmuyorduk

Uzaktan egitim sorumlusu için ekders vs gibi düşünmeyin .herhangi bir komisyona adınız yazılmış gibi düşünün bence

Bize verilen cevaba dair paylaştım hocam uzaktan eğitim sorumlusu olan btr de olabilir dedi il sorumlusu . Ayrıca gönderilen yazıda görev isteyenlere verilir gibi birşey de yazmıyor.

Hocam ben de aynısını söylüyorum. Btr olsun. Uzaktan eğitim sorumlusu da o kişi olsun. Ama bazı iller ayrı ayrı görevlendirme yapmayı düşünüyor. Birine ücret ödenecek diğerinde ücret yok diye. Buna karşı yazdım yanlış olur diye. Yoksa btr olup uzaktan sorumlu da o olursa zaten sorun yok.

Okullara gönderilen EBA destek noktası hazırlayın uzaktan eğitimde evinde internet olmayan öğrenciler okula gelsin bilgisayar akıllı tahta şeklinde bir yazı vardı

Pandemi süreci de gösterdi ki BTR işi artık netleşmeli ve sürekli kadro haline gelmeli. Alanımızda tek bir çözümde buluşmak imkansız. Çok seçenekli çözümler gerekiyor. Bakanlık BT Rehber Öğretmenliği diye okulda BT ders yükü olup olmamasına bakılmaksızın her okula sürekli bir kadro açıp öncelikli olarak mevcut BT Öğretmenlerinden istekli olanları o kadroya geçirebilir. Uzaktan Eğitim, Etkileşimli Tahta, EBA, okul web sitesi, vb. konularla ilgili rehberlik görevlerini bu kadroya geçenler yapabilir. Bundan sonraki öğretmen alımlarında BT öğretmenlerine Bilişim Teknolojisi ve BTR diye iki ayrı atama alanı tercihi sunulur. Bir taraf BT derslerine girer diğer taraf ise BT alanında danışmanlık ve rehberlik yapar.

bir annem var. tansiyon hastası. zaten btr olup para almak evde oturmak gibi bir niyetim yok. ama btr olmadığım halde uzaktan eğitim sorumlusu olmak istemiyorum.

eşitli arkadaşların görüşlerini alt alta derledim okumak isteyenler icin:
Arkadaşların Görüşlerine değil her yıl BTR isterken gönderilen resmi yazıda bulunan BTR Görevlerine bakmak yeterli bence:)

BTR olan arkadaşlar daha ziyade yüzyüze eğitimde kullanılan tahtalardan sorumlu olacakken,
Uzaktan eğitim sorumluları zoom, eba, internet vs gibi sorunlara yardımcı olacak gibi anladım.

Etkileşimli Tahtalar sorumluluk alanımızdan sadece birisidir.
BTR nin görev tanımına bakın 17 maddenin 8 tanesi EBA ile ilgilidir. :)
Ayrıca bunlar dışında Okul web sitesi, BT konusunda düzenlenecek yarışmaları planlamak, komisyonlarda görev almak, projelerde öğrencilere rehberlik yapmak vb. birçok görevimiz var.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bir de her okulda bilişim teknolojisi öğretmenini uzaktan eğitim sorumlusu yapacaklarmis
IMG-20200819-WA0001.jpg

Aynen hocam şu dönemde bile kulis yapıp lehimize bir madde ekleyemedik... Tren kaçıyor... Bu dönemde bir iyileştirme olmazsa daha da birşey beklemeyin...

Ekleten ekletiyor maddesini

Rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli rehber öğretmen/psikolojik danışmanların çalışma süreleri bir iş saati 60 dakika olmak üzere haftalık 30 iş saatidir. Günlük çalışma saatleri eğitim kurumunun servis, ulaşım, özellik ve ihtiyaçlarına göre rehber öğretmen/psikolojik danışmanla iş birliğinde okul müdürlüğünce düzenlenir.

Bir de çoğu öğretmen kısmı zamanlı çalışırken biz devamlı okulda mı olacağız?

Arkadaşlar sürekli okulda mı olacağız yoksa ikili eğitim yapan okullarda tek devrem bulunacağız eskiden olduğu gibi birde bu görevi istememe gibi bri durumumuz var mı

Arkadaşlar nerde yazıyor sürekli okulda olacağımız yine mi nu konulara döndük ya nasıl bir bölümdür bu

Geri