YEĞİTEK te Neler Oluyor?

Kodla Büyü
bu mail bir kişiye ve arkadaşına mı gönderilmiş yoksa egitici olan birçok kişiye mi gönderilmiş. eğer birçok kişiye gönderilmişse pek de saklanacak bir sır olmadığını düşünüyorum. ha kulaktan kulağa duyulacak ha forumda paylaşılacak bence arada zsadece paylaşımda geçecek süre oynar. ki yazıda da hatırladığım kadarıyla olan ve herkesin bildiği şeyler yazılmış yazanın cümleleriyle anlatılmış

ulaştım gizli bilgiye sonunda :))) açıklıyorum

FATİH Projesinde Deprem

Bakanlık Merkez Teşkilatında Fatih Projesi öğretmen eğitimiyle ilgili görev yapan eğitmenler açıklama yaparak istifa ettiklerini bildirdiler.

İllerde görev yapan eğitmenlere bir e-maille istifalarını bildiren Fatih Projesi Öğretmen Eğitimi Birimi'ndeki eğitmenler, dün Bakanlıkça üç eğitmenin görevlendirmesinin yapılmaması üzerine tepki olarak istifa ettiklerini açıkladılar.

İllerde Fatih Projesiyle ilgili donanım için bilgi toplama, kurulum sürecinin takibi, kurulum sonrası sorunlar, alt yapı keşif ve muayane işlemleri, Uzem işlemleri, tablet dağıtımları, eğitimleri planlama koordinasyon ve uygulama, BT rehberlerinin görevlendirme işlemleri ve daha sayılamayacak (İldeki işler, e-konferans, web sayfası vb.) bir sürü işin eğiticiler tarafından yapıldığı düşünülürse istifaların Fatih Projesinin geleceği ile şüpheleri artırdı.

Etkileşimli Tahta kurulan okullarda görev yapan 110.000 öğretmenden 50.000 öğretmenin eğitimlerinin tamamlanmamış ve bu sayının sürekli artacak olması bir yana, proje kapsamında tüm öğretmenlere sürekli rehberlik yapma ihtiyacı varken Bakanlıktaki Fatih Projesi Öğretmen Eğitimi Birimi'ndeki eğiticilerin bazılarının görevlendirilmemesi eğiticiler arasında huzursuzluğa neden oldu.

Her gelen Bakan'a ve beraberinde gelenlere meramlarını anlatmaya çalışan Bakanlıktaki eğiticilerin yanında illerde görev yapan Eğitici Formatörlerin de her 6 ayda bir acaba görevlendirmeler yapılacak mı kaygısıyla motivasyonlarının bozulduğu bilinen bir husus.

Bakanlığın bu istifalara nasıl tavır alacağı ise merakla bekleniyor.

Değerli FATİH Projesi Eğitmenleri,
Ekip olarak projenin başlangıcından bu yana;
* Proje kapsamında öğretmen ve yönetci eğitimlerini,
* Eğitici BT Formatör öğretmeni görevlendirmelerini,
*BT Rehber Öğretmeni görevlendirmelerini yürütmekteyiz.
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde Ağustos ayından bu yana devam eden projede çalışan öğretmenlerin görevlendirme belirsizliği bu gün itibarı ile sona ermiştir. Proje bileşenlerinde çalışan öğretmenlerin bir kısmı göevlendirilmiş bir kısmının ise görevlendirmeleri iptal edilmiştir. Eğitim biriminden de üç arkadaşımızın (Haldun DURUŞTAY, Adnan YAZGI, Engin ERİKLİ) görevlendirmeleri bu çerçevede iptal edilmiştir. Yaklaşık iki yıldır genel müdürlüğümüzde yönetici düzeyinde çok sık değişiklik oldu ve biz birim olarak her gelen yöneticimize “eğiticiler kimlerdir ne iş yapar ve niçin görevlendirilir” şeklinde uzun uzun bilgi verme ve ikna etmek zorunda kaldık. Nitekim bunda bir miktar başarılı olduk ve üç dönemdir arkadaşlarımızın görevlendirmelerini sorunsuz çıkardık.
Tüm yöneticilerimize ısrarla taşrada aşağıdaki görevlerin;
Donanım için bilgi toplama, kurulum sürecinin takibi, kurulum sonrası sorunlar,
Alt yapı keşif ve muayane işlemleri,
Uzem işlemleri,
Tablet dağıtımları,
Eğitimleri planlama koordinasyon ve uygulama
BT rehberlerinin görevlendirme işlemleri ve daha sayamadığımız (İldeki işler, e-konferans, web sayfası vb.) bir sürü işin eğiticiler tarafından yapıldığını, sayımızın gittikçe azaldığını görevlendirme ile bunun yürütlemeyeceğini ısrarla ve sabırla ilettik. Bu süreçte hiç bir arkadaşımıza bu durumu yansıtmadık ve sürekli telefonunuzun bir ucunda her konuda her zaman bulunmaya çalıştık. Projenin başarıya ulaşması adna zaman zaman kırdığımız, yorduğumuz arkadaşlar oldu. Tüm eğiticilerimiz de bize ve projeye olan inançları doğrultusunda sabırla bu yükü kaldırmaya çalıştı. Projenin gelinen bu aşamasında maalesef illerde tüm yük eğitici arkadaşların omuzuna binmiştir. Ancak bu durumu izah etme ve bilgilendirme sürecinde artık çok sıkıntı yaşamaktayız. Çünkü her şeyi baştan anlatmamız gerekiyor. Bu hafta başlayan tablet dağıtımını başka bir birim yapmasına rağmen her zaman olduğu gibi sorunlar için arkadaşlar bizi arıyor, durumu ilettiğimizde “niçin sizi arıyorlar ki?” sorusu ile karşılaşıyoruz. Eğiticiliğin 10-15 yıllık sürecini tekrar anlatmak zorunda kalıyoruz ve hiç bir zaman tamamını anlatacak kadar süremiz olmuyor. Önümüzdeki aylarda ise görevlendirme durumu ile ilgili hiç bir yöneticimizin net bir tavrı bulunmamakta hatta görevlendirme gerekçesi ve şekli konusunda bilgisi dahi bulunmamaktadır. Önümüzde sınıfına tahta kurulmuş ve kullanan 110.00 öğretmenden daha 50.000 i eğitim almamış, dururken yeni ihale sürecindeki okullarda yüzbinlerce öğretmenin eğitimi beklerken, 30 saatlik temel eğitimimizden sonra branş bazlı eğitimlere acil başlamamız gerekirken, eğitimlerin yüzyüze yerine karma eğitimlere çevrilme ihtiyacı varken, uzem sınıflarının yasal çerçevesinin belirlenmesi ve çalışmaya başlaması gerekirken ve en önemlisi proje kapsamında tüm öğretmenlere sürekli rehberlik yapma ihtiyacı varken vb. bir sürü iş acil beklerken ve ekibimize yeni takviyeler olmasını beklerken; ekip olarak çalışma arkadaşlarımızın bu şekilde görevlendirmelerinin iptal edilmesini içimize sindiremiyoruz.
Yöneticilerimizin silinmiş bulunan kurum hafızasını tekrar hatırlamaları,
Ulusal çaptaki büyük bir projenin daha vermli bir şekilde yürütülmesine katkısı olacağı,
Yapılan bu kadar emeğin ve harcamaların boşa gitmemesi umudu ile daha fazla gecikmeden görevlendirmemiz yapılmış olmasına rağmen aynı gün görevlendirmemizin iptali için dilekçe vermiş bulunmaktayız. Bu süreçte emeği geçen tüm eğitmenlerimize teşekkür ediyoruz. Tüm eğitmenlerimizle kişisel ilişikilerimiz sürecektir.
Tüm eğitmenlerimize saygıyla duyurulur.

http://www.soneserim.com/fatih-projesi- ... -etti.html

Bence güzel bir tepki ortaya koymuşlar. Bunun burda paylaşılması kimseyi rahatsız etmemeli bence...

Eğer şurada (http://www.memurlar.net/haber/336249/) da belirtildiği gibi yönetici atamalarında da mülakat uygulanırsa, Okul Müdürü - Milli Eğitim Bakanı arasındaki bütün kadrolarda muazzam bir koltuk kavgası var MEBde. Şahit olduğumuz, duyduğumuz, bildiğimiz olaylar denizde damla kadar. Sözüm ona haddini bilmezler alenen "Bundan sonra bizim borumuz ötecek" demekten sakınmıyor, çekinmiyor. MEBde bunca rant/koltuk kavgası varken "BT öğretmenlerinin sıkıntıları giderilecek inşallah" gibi bir iyimserliğe kapılmayalım boşuna. Dün paylaşılan milletvekillerinin branşımızı doğrudan ilgilendiren soru önergelerinden de bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Daha önce benzer örneklerini de yaşadık "çocuklar bilgisayar kullanmayı biliyor,vs, vs, vs, vs..."
Yazdıklarımın ilk bölümünün doğrudan muhatabı yukarıda belirtilen mail ile sıkıntılarını dile getiren EBİTEFO arkadaşlar değil kesinlikle. Eminim ciddi anlamda mağduriyet yaşıyorlardır. Ama biz iflah olmayız. Sadece bu eğitim öğretim yılında yaptıklarımız:
okul web siteleri taşınacak yeni şablona dendi, bir ay içerisinde pek çok arkadaşımız (ben de dahil) hem kendi okulunun hem de BT öğretmeni olmayan çevre okulların işlerini hallettik.
Formatörlük bitti alın size BTR diye bir yazı çıkardılar, ki formatörlükle ciddi anlamda hiçbir farklılığı olmayan bir yazıydı, hepimiz (ben de dahil) hemen kabul ettik. En büyük sorunumuz olan norm sorunu olduğu yerde duruyor. Kimse il içi tayin isteyemiyor, doğru düzgün eş durumu ataması için yer bile açılmıyor.
Tabletler geldi, ortalama bir memurun bir haftada yapacağı aktivasyon işini 3-4 saatte yaptığınızı okuyorum, tebrik ederim gerçekten. Ama bunları kimse görmez, takdir etmez.
Sonumuz hayrola... Çocuğumun bugünün Türkiyesinde eğitim almasını istemezdim, vesselam.

tcoalngsau' Alıntı:

FATİH Projesinde Deprem

Bakanlık Merkez Teşkilatında Fatih Projesi öğretmen eğitimiyle ilgili görev yapan eğitmenler açıklama yaparak istifa ettiklerini bildirdiler.

İllerde görev yapan eğitmenlere bir e-maille istifalarını bildiren Fatih Projesi Öğretmen Eğitimi Birimi'ndeki eğitmenler, dün Bakanlıkça üç eğitmenin görevlendirmesinin yapılmaması üzerine tepki olarak istifa ettiklerini açıkladılar.

İllerde Fatih Projesiyle ilgili donanım için bilgi toplama, kurulum sürecinin takibi, kurulum sonrası sorunlar, alt yapı keşif ve muayane işlemleri, Uzem işlemleri, tablet dağıtımları, eğitimleri planlama koordinasyon ve uygulama, BT rehberlerinin görevlendirme işlemleri ve daha sayılamayacak (İldeki işler, e-konferans, web sayfası vb.) bir sürü işin eğiticiler tarafından yapıldığı düşünülürse istifaların Fatih Projesinin geleceği ile şüpheleri artırdı.

Etkileşimli Tahta kurulan okullarda görev yapan 110.000 öğretmenden 50.000 öğretmenin eğitimlerinin tamamlanmamış ve bu sayının sürekli artacak olması bir yana, proje kapsamında tüm öğretmenlere sürekli rehberlik yapma ihtiyacı varken Bakanlıktaki Fatih Projesi Öğretmen Eğitimi Birimi'ndeki eğiticilerin bazılarının görevlendirilmemesi eğiticiler arasında huzursuzluğa neden oldu.

Her gelen Bakan'a ve beraberinde gelenlere meramlarını anlatmaya çalışan Bakanlıktaki eğiticilerin yanında illerde görev yapan Eğitici Formatörlerin de her 6 ayda bir acaba görevlendirmeler yapılacak mı kaygısıyla motivasyonlarının bozulduğu bilinen bir husus.

Demek aynı kaygı ve stresi eğitici arkadaşlar da yaşıyorlardı.

İstifa eden arkadaşları tebrik ediyorum.
keşke aynı tepkiyi bizde btr görevlendirmesi konusunda verebilsek, belki sesimizi duyan olur.

obsearchverim' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:

FATİH Projesinde Deprem

Demek aynı kaygı ve stresi eğitici arkadaşlar da yaşıyorlardı.

Neyse böyle üzücü bir olay hayırlı bir olaya vesile olacak
bizimde bir farkımız yok tek bir yazıya bakar gönderirler dediğimizde ikna olmayıp
ve hatta bu forum dahilinde yapılan yorumlardan anladığım fil dişi kulede oturduğumuzu düşünen arkadaşlarımızda
umarım hmmm eğiticilerde aynı kaygı ve stresi yaşıyor derler umarım.

Not: Sayın hocam yorumum size değil lütfen şahsınıza alınmayın geneledir.

YEĞİTEK ile bir haber daha...

Öğretmenlere Gelince Para Yok , Özele Gelince Milyonlar Havada Uçuşuyor.

Yeğitek’de öğretmenlerin görevlerine tek tek son verilirken öğretmenlerin 2.000 Tl maaşla yapmış olduğu işleri dışarıdan hizmet alımı yoluyla 6.000 TL ile 36.000 tl arasında maaşla bu işler yaptırılıyor. Öğretmenlere ek ödeme konusunda ipeun seren ve para yok diyen Hükümet bu haberi iyi okumalıdır. Öğretmenlere vermediğiniz paralar bakın kimlere veriliyor...

Haberin tam metni için ...
http://www.kamudanhaber.com/ozel-haber/ ... 44186.html

yazıktır yaaa orda ugrasan kişiler o kadar cok emek harcıyolardıki
bizim sorunlarımızı bilen dile getirende onlardı hep

hemenyardim' Alıntı:
YEĞİTEK ile bir haber daha...

Öğretmenlere Gelince Para Yok , Özele Gelince Milyonlar Havada Uçuşuyor.

Yeğitek’de öğretmenlerin görevlerine tek tek son verilirken öğretmenlerin 2.000 Tl maaşla yapmış olduğu işleri dışarıdan hizmet alımı yoluyla 6.000 TL ile 36.000 tl arasında maaşla bu işler yaptırılıyor. Öğretmenlere ek ödeme konusunda ipeun seren ve para yok diyen Hükümet bu haberi iyi okumalıdır. Öğretmenlere vermediğiniz paralar bakın kimlere veriliyor...

Haberin tam metni için ...
http://www.kamudanhaber.com/ozel-haber/ ... 44186.html
öğretmene gelince tabi para yok derler....

Bu haberde MEB yolladığı tekzip metni beni gerçekten çok şaşırttı. Bu parayı dışarıdan birisine vermeye ne gerek var? Ben inanıyorum ki o dışardan gelenlerin yaptığı işleri yapabilecek MEB bünyesinde o kadar çok öğretmen var ki... Biz bilişimciler ve Meslek liselerinde çalışan teknik öğretmenler... Ellerinin altında hazır yetişmiş ve bekleyen o kadar büyük bir beyin gücü var ki farkında değiller. Ver bize bu görevleri biraz maddi destekte sağla bu ekstra işler için. Bak ortaya ne işler çıkıyor...

Üzüldüm.Bazı hocaları tanıyordum.Çok fedakar ve çalışkandıydılar.
Tepkileri haklı buluyor ve destekliyorum.

Geri