Yazılım mı Network mü?

Kodla Büyü
_su_' Alıntı:
vezir101' Alıntı:
1-Yaşınız
2-lise, ilk öğretim, özel, devlet nerede öğretmenlik yaptığınızı belirtmemişsiniz.
3-Evli misiniz, çocuğunuz var mı bir bayan için çalışma kararında en en önemli etken evlilik ve çocuk durumudur. Evli ve çocuk sahibi bir bayan için yapılabilecek en güzel mesleklerden biri öğretmenliktir bir diğeri eczacılık.
4-maaşlı mı çalışacaksınız, kendi işinizi kurma durumu söz konusu mu?

Hocam bayanların yaşı sorulmaz:) Şaka bir yana 6 yıldır MEB'e bağlı lisede çalışan kadrolu öğretmenim. Evliyim ve bir kızım var haklısınız öğretmenlik bir bayan için en uygun meslek hele ki evli ve çocuklu iseniz. Ama bana okulda kendinizi öğretmen gibi hissediyor musunuz diye sorarsanız malesef cevabım pek olumlu olmayacak bu son durumlardan sonra.Sil baştan bir çalışma yaparak hazırlanmam gerekiyor ve çok zor olacak tabii ki ama bu şekilde giderek her geçen gün daha fazla körelmekten iyidir.

İngilizcem gerçekten iyidir. Bu konuda bir sıkıntı yaşamam. Zeka konusuna gelince bunu cinsiyet farkına çevirmeye ve konuları bambaşka noktalara taşımaya gerek yok. Üniversiteyi birincilikle bitirmiş bir bayan olarak bunun cinsiyetle alakası olduğuna inanmıyorum:) Yanlış anlamayın hava atmak değil niyetim ama sadece bayanlardan oluşan bir bölümde de okumadım:)

Eğer şartlar böyle devam ederse zaten bizim için ek iş çok rahat yapılabilir olacak. Bu durumda hem öğretmenlik yapabilir hem de kendimi daha mutlu edecek başka alanlarda da çalışabilirim ki bu noktada network ü elemem gerekiyor sanırım.Evden yazılım yapılır ama network olmaz sanıyorum.Peki bu şekilde evden yazılımla profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlar var mı aramızda? Yoğun bi çalışmaya değecek bir getirisi var mıdır?

togius hocam siz ne tür programlar yapıyorsunuz. Sanırım sizin için de ek iş yazılım. Söylediklerinizde çok haklısınız. Ünide hocalarımız da aynısını derdi. Biraz gözüm korktu açıkçası ama ben yine de bir ucundan başlayacağım yeter ki kararımı vereyim.
hocam kırdıysam afedersiniz ama ben bayan-erkek ayrımı yapmak istemedim. bayanlar programlamaya ilgisizdir, evli ve çocuk sahibi iseler zamanları pek kalmaz vs... üstte yazdım nedenlerini... nedense birileri lafımı başka noktalara çekti.
bu arada ben de 1. sınıfta bölüm birincisi olup yatay geçiş yaptım. mezun olduğumda bölümü erken bitiren tek kişiydim o zaman. bölüm birincisi olmak ya da erken bitirmenin hiç bir önemi yok emin olun. siz de bilirsiniz ki bölümümüzün içeriğinin az bir kısmi bilgisayarla ilgili. meslek derslerimizde bile basitçe konular anlatılıyordu, birçok kişi iyi notlarla geçiyordu. kıyaslamamak lazım diye söylüyorum yoksa eskide kaldı, bir önemi yok artık :)

alpozturk2002' Alıntı:
_su_' Alıntı:
vezir101' Alıntı:
1-Yaşınız
2-lise, ilk öğretim, özel, devlet nerede öğretmenlik yaptığınızı belirtmemişsiniz.
3-Evli misiniz, çocuğunuz var mı bir bayan için çalışma kararında en en önemli etken evlilik ve çocuk durumudur. Evli ve çocuk sahibi bir bayan için yapılabilecek en güzel mesleklerden biri öğretmenliktir bir diğeri eczacılık.
4-maaşlı mı çalışacaksınız, kendi işinizi kurma durumu söz konusu mu?

Hocam bayanların yaşı sorulmaz:) Şaka bir yana 6 yıldır MEB'e bağlı lisede çalışan kadrolu öğretmenim. Evliyim ve bir kızım var haklısınız öğretmenlik bir bayan için en uygun meslek hele ki evli ve çocuklu iseniz. Ama bana okulda kendinizi öğretmen gibi hissediyor musunuz diye sorarsanız malesef cevabım pek olumlu olmayacak bu son durumlardan sonra.Sil baştan bir çalışma yaparak hazırlanmam gerekiyor ve çok zor olacak tabii ki ama bu şekilde giderek her geçen gün daha fazla körelmekten iyidir.

İngilizcem gerçekten iyidir. Bu konuda bir sıkıntı yaşamam. Zeka konusuna gelince bunu cinsiyet farkına çevirmeye ve konuları bambaşka noktalara taşımaya gerek yok. Üniversiteyi birincilikle bitirmiş bir bayan olarak bunun cinsiyetle alakası olduğuna inanmıyorum:) Yanlış anlamayın hava atmak değil niyetim ama sadece bayanlardan oluşan bir bölümde de okumadım:)

Eğer şartlar böyle devam ederse zaten bizim için ek iş çok rahat yapılabilir olacak. Bu durumda hem öğretmenlik yapabilir hem de kendimi daha mutlu edecek başka alanlarda da çalışabilirim ki bu noktada network ü elemem gerekiyor sanırım.Evden yazılım yapılır ama network olmaz sanıyorum.Peki bu şekilde evden yazılımla profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlar var mı aramızda? Yoğun bi çalışmaya değecek bir getirisi var mıdır?
Hocam. benim eski çalıştığım okulda odtü böte mezunu göreve yeni başlamış bir arkadaş vardı. Ben bu milli eğitimde yapamam, staj kalksın özel sektöre geçicem demişti. Ben de mebe başlayan bırakamaz iddasında bulunmuştum. Sonra benim tayin çıktı, görüşemedik. Ama öğretmenliği bırakıp özele geçtiğini duymuştum ve takdir etmiştim ben de yanıltmıştı tabi. 3-4 yıl bonra şu an bulunduğum ilçedeki ebitefo nun verdiği bir seminerde bu arkadaşı ebitefonun verdiği işleri yaparken görünce şaşırdım. Özelde iyi para vermemeye başlamışlar bir şekilde mebe dönmüş ve formatör olmuş, ebitefonun peşinden koşturuyordu:) Bilmem size bir fikir verdi mi bu hikaye:)

Ben de yazılım mı network mü sorusunu aylardır kendime soruyorum ama sanırım sormaktan hiç birine yeterince vakit ayıramıyorum. (Bu arada bu mesajı imzandaki şarkı çok deliymiş demek için yazıyorum sayın @alpozturk2002 hocam)

BaRBaRYaN' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
@barbaryan hocam, meslekleri cinsiyetleştirdiğim yok. bir bayan öğretmen, yazılıma göre network'te daha rahat uzmanlaşabilir. keza grafik tasarım alanında birçok başarılı bayan görmüşsünüzdür ama yazılımda bunu söyleyemiyoruz... ayrıca bence fikrimi söyledim tabi ama şu da bir gerçek ki yazılımın alanı çok daha geniş, siz kıyaslama yapmaya devam edin...
...
hocam bunu söylerek demek istediğinizi açıklarmısınız. çünkü bizim anladığımız BAYANLARIN KAFASI YAZILIMA BASMAZ.

ama insanlık tarihini incelerseniz birçok büyük ENTRİKAYI bayanların düzenlediğini fark edersiniz. bu kadar büyük entrikaları düzenleyebilecek kadar zeki olan bayanların 2 tane kodu alt alta getiremeyeceklerini düşünmek, bayanların zeka seviyesini küçüksemek bence çok büyük bir ahmaklıktır.

erkekleri birbirlerine düşürtmeyi becerebilen kadınlar İSTERLERSE her şeyi başabilirler. yeterki ilgilerini BU KONUYA YÖNLENDİRSİNLER :D

ayrıca sizin görmemiş olmanız onların var olmadığı anlamına gelmez. benim gördüğüm birkaç taneside şu anda çok büyük bankların bilgi işlem merkezlerinde çok önemli görevlerde çalışıyor.

........

yazılım alanının genişliğine gelince; bu network alanını ne kadar tanıdığınıza bağlı olarak değişir. kıyaslama yapacağınız 2 birimi de çok iyi tanıyorsanız kıyaslama yapmanızı öneririm. zira network dediğiniz şey sizin yazılım alanınızı da kapsıyor. insanlar kullandıkları CISCO NETWORK CİHAZLARINI basic programlama diliyle programlamıyorlar.

birde BENCE diye fikrinizi belirtirken diğer alanları küçümsemek yerine benimsediğiniz fikri savunmanız yeterli olacaktır...

Eğer bir ahmaklık varsa insanların düşüncelerinin temelinde yatanı bilmeden yargılamak ve saygısızlaşmaktır. İthamda bulunduğunuz kişiyi ne tanıyor ne de avukatlığını yapıyorum Sadece hoş bulmadığım bir uslubu eleştiriyorum. Bir kadın olarak kadınların zekası konusunda söylediklerinize katılmakla birlikte erkek ve kadın arasındaki yaradılıştan kaynaklanan bir takım farklılıkların ilgi, yetenek ve başarıyı şekillendirebileceğini hesaba katmadığınızı da görüyorum.

Erkekler analitik düşünmeye yatkındır. Örneğin kadın yöneticilerle çalışmak zordur ve genelde tercih edilmez. Bu konuda hadis de vardır. Kadını bu kadar yücelten değer veren bir Peygamber neden böyle bir tercihte bulunur düşündünüz mü? Acaba O da mı “kadınların kafası basmaz” demek istemiştir. Çünkü erkekler bazı fıtrat kaynaklı özelliklerle kadınlardan ayrılırlar. Mesela kriz anında daha soğukkanlı olmak gibi, analitik düşünmek gibi, otoriter olma, hızlı karar verme, detaylarda boğulmayıp bütünsel yaklaşma vs vs gibi. Ama kadınlar duygusaldır. Ayrıca en belirgin özelliklerinden biri de inatçılıklarıdır. Detaylara fazlasıyla önem verirler ve başarı hırsı konusunda da erkeklerin önündedirler. Bu özelliklerden bazıları zahiren olumlu gibi görünse de zararlı sonuçlara ulaştırabilir. Şimdi siz diyebilirsiniz ki “Ben ne kadın yöneticiler tanıyorum bıd bıd bıd bıd” Evet istisnalar kaideyi bozmaz.

Kadınların düşünme şekli ve sistemi ile erkeklerinki arasında çok belirgin farklılıklar vardır. Bu durum ne kadının ne de erkeğin zekasını küçümsemek anlamına gelmez. Mesela erkekler çözümlemeye yatkınken kadınnlar çözmeye yatkındır. Erkekler bu sebeple sorularla uğraşır kadın ise cevapların. Kadın filozofların bu kadar nadir olmasının sebebi sosyolojik midir gerçekten??? Felsefe soruların peşinde koşar Çözümleme ve analitiz yeteneğine sahip olanlar felsefeye ilgi duyar. Ama kadınların buna ihtiyacı yoktur. Her zaman için kendine göre bir cevabı vardır Bu nedenle erkeklerle ustaca başedebilirler. Erkeğin zihninin alamayacağı kadar cevap vardır kadının zihninde. Cem Yılmaz’ın otel odası anektodunu bilenler vardır.

Baştaki konuya dönersek tıpkı yöneticilik felsefe bilim gibi yazılım da analitik düşünme ve çözümleme kabiliyeti gerektiren bir alandır. Kadınlar ise sosyal bilimlerde zekalarının daha doğru bir şekilde kullanabilirler. Dolayısıyla bu yönlendirme kadınların zekasını küöümsemeyle alakalı değildir. Tamamen insanın doğasındaki yatkınlıkla ilgilidir.

Olayı Feminen Masculen tartışmasına dökmeyelim lütfen :)

Yazılıma yönelmek isteyenler için kariyer.net ten 2 haftadan uzun süredir yaptığım istatistiklere göre 3 dil revaçta.
1. .net (gerçi .net dil değil, platform ama)
2. Java
3. php

delphi, C++, python, prolog, assembly vs. ile ilgili programcı arayan hemen hemen hiç yok.
Kimse bana C++ ın dünyanın en çok kullanılan dillerinden olduğunu söylemesin. Çünkü evet doğru en çok kullanılan dillerdendir ama sistem programları için geçerlidir bu durum. Yani işletim sistemi, veri tabanı, Şifreleme vs.

Business worlde bakan programlar ve siteler için geçerli değildir. Sen business world için program yazacaksın. Yok ben işletim sistemi yazacaktım diyorsan o ayrı.

Java programcısı tek başına çalışamaz. Kendini çok çok iyi geliştirmiş olmalı ve bir ekibin içinde büyük projelere imza atmalı. Büyük bankalar, holdingler vs. Siz java ile yapılan ufak bir web sitesi gördünüz mü hiç.
Kalıyor 2 tane. .net ve php.

Her ikisi için de istenen temel ortak özellikler var. Her ikisinde de HTML, Css isteniyor. Veritabanı, JQuery bilgisi gerekiyor. PHP için zend framework ya da symphony, code igniter falan.
php ve .net ile küçük ve orta boy uygulamalar yapabilirsin. solo ya da koro halinde takılabilirsin. Ama javada solo takılmak yok. Koroda olacaksın, İstanbulda, Ankarada, Gebzede olacaksın, freelance çalışma yok gibi bir şey....

.net için en revaçtaki dil c#. Yalnız VB.net ile de her şey yapılır.

Kariyer.net te birazda sistem ve network için araştırma yapıp sonuçları yazsan hocam. Çok güzel ve açıklayıcı olmuş. Teşekkürler.

muallimim' Alıntı:
Yazılıma yönelmek isteyenler için kariyer.net ten 2 haftadan uzun süredir yaptığım istatistiklere göre 3 dil revaçta.
2. Java
3. php

delphi, C++, python, prolog, assembly vs. ile ilgili programcı arayan hemen hemen hiç yok.
Kimse bana C++ ın dünyanın en çok kullanılan dillerinden olduğunu söylemesin. Çünkü evet doğru en çok kullanılan dillerdendir ama sistem programları için geçerlidir bu durum. Yani işletim sistemi, veri tabanı, Şifreleme vs.

Business worlde bakan programlar ve siteler için geçerli değildir. Sen business world için program yazacaksın. Yok ben işletim sistemi yazacaktım diyorsan o ayrı.

Java programcısı tek başına çalışamaz. Kendini çok çok iyi geliştirmiş olmalı ve bir ekibin içinde büyük projelere imza atmalı. Büyük bankalar, holdingler vs. Siz java ile yapılan ufak bir web sitesi gördünüz mü hiç.

Her ikisi için de istenen temel ortak özellikler var. Her ikisinde de HTML, Css isteniyor. Veritabanı, JQuery bilgisi gerekiyor. PHP için zend framework ya da symphony, code igniter falan.
php ve .net ile küçük ve orta boy uygulamalar yapabilirsin. solo ya da koro halinde takılabilirsin. Ama javada solo takılmak yok. Koroda olacaksın, İstanbulda, Ankarada, Gebzede olacaksın, freelance çalışma yok gibi bir şey....

Hocam çok teşekkürler kafamdaki birçok soruya değinmişsiniz. Benim gibi başka kararsız kalan arkadaşlara da yardımı dokunacaktır muhakkak. Cemal hocama katılıyorum Network konusunda da varsa bilginiz paylaşırsanız seviniriz.

Ayrıca birçoğumuzun belki kafasında dolaşan ve sadece benim değil başka arkadaşlara veya şuan okumakta olan öğrencilere de fikir verebilecek böyle bir konuyu alıpta kadın erkek meselesine dökmenin pek anlamı yok.Lütfen konuyu saptırıp başlığı farklı boyutlara taşıyıp insanları sıkıp uzaklaştırmayalım.Ben gördüm ki içimizde çalışıp çabalayan çok kıymetli hocalarımız var ve herbirinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak çok güzel.Hiçbirimizin niyeti kötü değil anladığımız şekliyle yorumlayıp cevap yazma gereği duyuyoruz ama patlamaya hazır bombalar gibi olduğumuzu görüyorum. Herkes saygıyla görüşünü paylaşıyor biz de görüşüne saygı duyarız ama konuyu farklı noktalara taşımaya gerek yok.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
hocam kırdıysam afedersiniz ama ben bayan-erkek ayrımı yapmak istemedim. bayanlar programlamaya ilgisizdir, evli ve çocuk sahibi iseler zamanları pek kalmaz vs... üstte yazdım nedenlerini... nedense birileri lafımı başka noktalara çekti.
bu arada ben de 1. sınıfta bölüm birincisi olup yatay geçiş yaptım. mezun olduğumda bölümü erken bitiren tek kişiydim o zaman. bölüm birincisi olmak ya da erken bitirmenin hiç bir önemi yok emin olun. siz de bilirsiniz ki bölümümüzün içeriğinin az bir kısmi bilgisayarla ilgili. meslek derslerimizde bile basitçe konular anlatılıyordu, birçok kişi iyi notlarla geçiyordu. kıyaslamamak lazım diye söylüyorum yoksa eskide kaldı, bir önemi yok artık

Ben sizi çok iyi anladım hocam ve kırılmamı gerektirecek birşey yazmadınız sadece konunun seyri bunları yazmamı gerektirdi.Yoksa dediğim gibi birincilik falan değil önemli olan tabii ki..

Her neyse daha fazla uzatmayayım hepinize çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için. Özetleyecek olursam anladığımı; Network yazılıma göre biraz daha kolay fakat saha+ofis çalışması gerektirmekte. Yazılım ise öğrenmesi ve geliştirmesi biraz daha emek ve zaman isteyen bir alan fakat evden de yürütülebilir.Bu doğrultuda düşünülerek karar verilmesi gerekiliyor sanırım. Cemal hocam Networkün kolaylığı (yazılıma nazaran) konusunda yanlış bir fikre kapılmamışımdır umarım hatam varsa düzeltin..

hem yazılım hem de network işiyle uğraşmayo seven bir bayan olarak ilesini düşündüğüm için özellikle network alanında kendimi yetiştirmedim desem doğrudur bir de öğrencilik zamanımda çalışmak için gittiğim firmalar bayan olduğumdan ve network ile uğraşılan ortamın bana göre olmadığını düşündüler ki sekreter olur musun demişlerdi anlıcanız o zamanlardan bu alana pek yönelemedim ama kendi çapımda işlerimi hallederim yazılım ise web tasarım ve web yazılım şu an popüler ve devamda eder böyle _su_ arkadaşıma başarılar dilerim umarım severek yapacağınız işi bulursunuz hocam ;)

muallimim' Alıntı:
2. Java
3. php

Gayet güzel bilgiler

Teşekkürler

:alkis:

:++:

evliyim eşim çalışmıyor ev hanımı yani endüstri meslek lisesi sonrası böte okuyup orta okul öğretmeni olduk boş zamanım çok oluyor ve çoğu zaman düşünürüm kendimi nasıl geliştiririm diye yazılım iyi gibi geldi bana ama 3 4 saatden fazla ayıramam ama network te evden kontrol edilecek iş değil ki ..

mesajım dursun bakarım .

Geri