Yazılım mı Network mü?

Kodla Büyü

_su_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar şu anki durumumuzun vehametinden, öğretmenliğin insanı köreltmesinden ve üniversitede aldığım eğitimin yetersiz olmasından dolayı kendimi geliştirmeye karar verdim..Hem okulda gerekli hem de sonumuz belli değil belki özele geçmemiz gerekir diye düşünerek..Ama karar veremiyorum Yazılım konusunda mı çalışsam yoksa Network mü? CCNA sertifikası ilgimi çekti ama bir bayan olarak kablolarla switchlerle uğraşmak da zor geliyor.Üniversitede Delphi görmüştük ve hoşuma da gitmişti. Fakat şuan tek kelimesini bile hatırlamıyorum malesef. Bu soru nette çok sorulmuş ama cevapları pek güncel değil ben de sizlere sorayım dedim. Hangi alanda kendimi geliştirirsem geleceğe yatırım yapmış olurum. Kolaylık zorluk bakımından, avantaj ve dezavantaj olarak vs. fikir verebilecek varsa çok sevinirim.
Okulda sadece 6 saat dersi olan ve formatör de olmayan bir BT ci olarak vaktim bol anlayacağınız.Bunu iyi değerlendirmek ve ilerde keşke diğerini seçseydim dememek adına soruyorum.Tecrübeli olanlarımız var forumda yorumlarınızı bekliyorum. Gerekirse özel kurslara da yönelebilirim yeter ki kararımı vereyim.

Hocam yazılım adamı çok kastırır.
Tamamen bilgisayarın karşısına hapsolursunuz.

Network olayında ise kabloları çekmek bir networkçü işi midir ki?
Jak çakarsın en çok. Yoksa kablo çekme tesisatçı işi :D
Cemal Hocam yetiş gari networkün olayı nedir?

aç çizgi tagemi
2 saat CCNA videolu dersini izle
2 saat Yazılım videolu dersi izle
2 saat web tasarım (web programlama) dersi izle
2 saat grafik / tasarım videolu dersi izle
.
1er 2şer saat te uygulamalarını yap. hangisinden daha çok KEYİF ALDIYSAN, hangisini daha kolay ANLIYORSAN ondan devam et...

Network.

Yazılımı "komşunun lisede okuyan çocuğu" da yaptığı(!) için pek kıymeti yok. Buna rağmen yazılım öğrenmek için bir bilgisayar yeterli. Oturup kafa yoran biri çok yol alabilir.

Ancak network üzerinde ilerleyebilmek için bir bilgisayar yeterli değil. Çeşitli donanımlar ve tecrübe çok önemli. Bu nedenle iyi networkçu her zaman daha zor bulunur. Bu nedenle de daha kıymetlidir.

Şunu da eklemek gerekir ki, iyi bir yazılımcı olmak için ciddi bir sayısal yetenek gereklidir. Yazılım konusundaki bilgiler, network'e göre çok daha hızlı güncellenir ki, bu da arkadaşların dediği gibi bilgisayar başında geçirilen saatlerin artması demek.

Öncelikle özel sektörü yakinen bilen biri olarak şunu söyleyeyim sakın öğretmenliği bırakmayın :) Özelde iyi para kazanan nadir kişilerdir tabi onlar da kendilerini çok iyi yetiştirmişlerdir. Onun dışında İstanbul gibi yerde nadir bulunan ve iyi para ödendiği söylenen bir C++ yazılımcısı bile en fazla 4 bin lira para alır. Ha daha uçuk rakamlar yok mu var tabi ama dedim ya istisnalar kaideyi bozmaz. İş para meselesi değilse BaRBaRYaN Hocamın dediği gibi açın Çizgi Tagemi CCNA, PHP, Adobe , .Net videolarına bakın hangisi size kolay geliyor. Ben oldum olası yazılımı sevmedim ama CLI da komut yazmasını, elime pense alıp RJ45 çakmasını seviyorum. Ha bu arada network dediğiniz okulda gördüğünüz iki Cat 5 kablo bi dumb switch bir airties kablosuz modemden daha geniş bir konudur :)
Uzun lafın kısası öğretmenlikten sakın vazgeçmeyin bırakıp giderseniz pişman olursunuz ikincisi hangisini yapıyor seviyorsanız o alana yönelin.

bence kendinizi yazılım konusunda geliştirin ama programlama değil. Css öğrenin en babasından hTML 5 e bir bakın photoshop ta kendinizi geliştirin Flash animasyon hazırlamakla meşgul olun sonra ne kadar zevkli oldugunu göreceksiniz.

Bence gelecek için en iyisi "Bilgi Güvenliği" konusunda yatırım yapmaktır. Ama çok zor bir iş. Önce hacker olcaksın sonra güvenlik uzmanı. Yani çok zaman gerektiriyor.
Bu iki seçenek arasından olacaksa da network diyorum

Yazılım derim ben. Ama işin peşini bırakmamak gerekir, her an kazanç sağlayabilirsin, genelde çok da zevklidir(tabi kişiye göre değişir).Ama bir iki ay uğraşmayla olmaz bu işler süreklilik gerektirir. Network için donanım gerekir, arkadaşların dediği gibi network sadece bir iki kablodan ibaret değildir. Router switch konfigurasyonlarını iyi bilirsen aranan eleman olursun. Ama hocam kesinlikle şunu yapma; hepsinden öğreneceğim diye uğraşma dağıtma kendini, hiç birini öğrenemezsin...Birisini öğren sağlam olsun...

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler. Çizgi Tagemi takip ediyorum zaten. Web tasarım ve grafik tasarım işleri biraz daha görsellik gerektiren konular ve bunlar beni üniversitede çok yormuştu. Bir noktayı bile nereye koyacağıma karar vermek saatlerimi alırdı:) Flash ve html biliyorum zaten ama piyasada o kadar çok ki bunları çok iyi bilenler hem de hiç üniversite okumaya gerek duymadan. Çizgi Tagem ve Cemal hocam sizin gönderdiğiniz CCNA için Türkçe kitap kaynağını inceledim biraz ve evet tabii ki üniversitede gördüğümüz (daha doğrusu gördük sandığımız) networkle alakası yok çok daha kapsamlı.Ama zaten benim istediğim de bir konuda uzmanlaşmak.Üniversitede herşeyin üzerinden yarım yamalak geçildi.Çoğu programları oturup günlerce kitaptan çalışarak ordan burdan kurcalayarak öğrendik.

Özel tabii ki zor hele ki İstanbul gibi bir metropolde bir de bayan olarak bu alanlarda iş bulmak zor ama yine de öğretmenlik te psikolojik olarak zor be hocam. Bilişimcilerin mağduriyetini hepimiz yaşıyoruz. Önümüzü göremez olduk. Sürekli pişmanlıktan bahsedip keşke bu bölümü okumasaydık demekten bıktım bari ilerisi için yatırım yapalım diyorum.İş para meselesi değil artık iş; işinde huzuru bulma meselesi oldu bizim için bence!

Cemal hocam CCNA dersleri için Cisco cihazlarımız yok tabii ki deneme yapabileceğimiz. İnternette simülasyonlardan ne kadar verim alabiliriz ve var mı önerdiğiniz bir site veya program?

yazılım tabi ki. çalışma alanı çok daha geniş. uzmanlaşmak çok daha zor. kıyaslamak bile yersiz bence... bu alanda çok çalışan var demişsiniz, arz talep meselesi. her iş sektörü yazılıma ihtiyaç duyar, bundan dolayı ilgilenen de çok oluyor. yaşınız kaç bilmiyorum ama bu alanda uzmanlık birkaç senede olacak iş değil. sürekli kendinizi geliştirmeniz, teknolojiyi takip etmeniz gerekiyor.
ama bir bayan için network daha uygun gibi....

_su_ arkadasim, sana cok yakindan tanidigim bir arkadasimi ornek gostererek tavsiye sunmak istiyorum. Universitede aldigimiz egitim konusunda cok haklisin, her konunun birer fidanı verildi bize. O fidanlarin hangisini buyutecegimiz bize birakildi ama malesef ben ve benim gibileri bunu gec anladik. Neyse esas meseleye geleyim. Universitedeyken benim ev arkadasim da senin gibi dusunuyordu. Ogretmenlik kesinlikle istemiyordu. Ya yazilim ya da network konusunda kendisini gelistirmek istiyordu. Once yazılıma yoneldi. Epeyce ugrasti. Gunde yaklasik 8-10 saat bilgisayar basinda kaliyordu. Yaptigi islerden de cok fazla para kazanamadi. Piyasayi da arastirdi ama yaptigin ise gore tatmin edici bir kazanc getirmiyordu. Sonra Network e yoneldi. Network kurslarina falan gitti. Evde kendi capinda network kurdu, onu yonetti v.s. Sonuc olarak suanda network sektorunce calisiyor ve kazanci da gayet iyi. Ama gercekten cok emek verdi ve cok calisti.

Ozel sektore gecip, suanki kazancinizdan daha fazlasini kazanmaniz icin gercekten cok calismaniz gerekiyor, ingilizceniz iyi olmasi gerekiyor, belki kursa gitmeniz gerekebilir ve kısa surede sonuc almaniz zor. Bahsettigim arkadas 2-3 yilini yogun bir sekilde calisarak gecirdi. Suanda calistigi iste de yeri geliyor, gecenin bir saati ariyorlar ve bir problem oldugunu ve hemen cozulmesi gerektigini soyluyorlar. Cunku network olayinda kesintiye yer yok. Sistemin surekli ayakta durmasi lazim ve is bitmeden de mesai bitmiyor genellikle. Cok yorucu oldugunu, okuldaki psikolojik yorgunluktan bile daha yorucu oldugunu biliyorum. Basarilmayacak bir olay degil tabiki ama cok emek vermek gerektigi suphesiz.

Nacizane gorduklerimi paylasmaya calistim. Bir faydasi olur umarim. Umarım verdiginiz karar sizin icin hayirlisi olur hocam...

@_su_ Hocam öncelikle şunu belirtmek istiyorum ; BT öğretmenlerinin moralleri bozuk, yaşadıklarınıza hak veriyorum ama başka hiç bir yer bulunduğunuz durumdan iyi olmuyacaktır önce buna inanın. İkincisi kendinizi geliştirmek yönünde aldığınız karar takdire şayan.
Eğer network üzerine çalışmak istiyorsanız benim Cisco Blogumdaki bilgiler ve İndir sayfasındaki program ve dökümanlar başlangıç için yeterli olacaktır. Özellikle Packet Tracer Programı router , switch simülasyonu ve ağ topolojileri oluşturma işini başarıyla gerçekleştirmektedir. Sonrasında yine moderatörlerinden olduğum. http://www.ciscotr.com/forum/ adresindeki forum sayfası size takıldığınız yerde yardımcı olacak insanlarla doludur. Kolay gelsin.

1-Yaşınız
2-lise, ilk öğretim, özel, devlet nerede öğretmenlik yaptığınızı belirtmemişsiniz.
3-Evli misiniz, çocuğunuz var mı bir bayan için çalışma kararında en en önemli etken evlilik ve çocuk durumudur. Evli ve çocuk sahibi bir bayan için yapılabilecek en güzel mesleklerden biri öğretmenliktir bir diğeri eczacılık.
4-maaşlı mı çalışacaksınız, kendi işinizi kurma durumu söz konusu mu?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Ben programcılığı okudum ömrümün sonuna kadar programcılık yapacağım mantalitesinden uzaklaşın.Türkiye'de Üniveriste'ye yerleşen öğrencilerin %90'ı kazandığı bölümü çok sevdiği, çok iyi bildiği için okumuyor.

Şuan istanbul'da bayim olur musun fuarı var. Gidin bir gezin.Başka alanları da araştırın.

Yaşınız 30-35 lere geldi ise, evli iseniz, çocuğunuz var ise, eşiniz çalışıyor ve az çok yetiyor ise 1-2 yıl çalışıp sıfırdan başlayıp programcılık ya da network işine bir bayan olarak girmenizi hiç tavsiye etmem. Özel sektörde bir bayanın yapabileceği en güzel meslek grafik tasarım ve 3d modelleme.

Devlette çalışmak istiyorsanız devlet sizin bilginizden çok kpss ve diplomanıza bakıyor. Devlette çalışmaya başlar, çalıştığınız konumda ki ihtiyaçlara göre kurslara gider kendinizi yetiştirirsiniz.

Evden oturduğunuz yerden de iş yapabilirsiniz. Şu an internet başlı başına iş sahası.1-2 yıllık ciddi çalışma ile ciddi gelir elde edebilirsiniz.

ataaka' Alıntı:
.
.
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
yazılım tabi ki.
.
Herkes BENCE demiş,
.
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
ama bir bayan için network daha uygun gibi....
.
Bazıları daha da ileri götürüp meslekleri CİNSİYETLEŞTİRMİŞ.
.
Cemal TANER' Alıntı:
Öncelikle özel sektörü yakinen bilen biri olarak şunu söyleyeyim sakın öğretmenliği bırakmayın :)
.
Cemal hocam piyasayı da tanıyan biri olarak bir gerçekten bahsetmiş.

Ben de bir anektot anlatayım. üniversiteki hocalarımızdan biriyle sohbet ediyoruz (tanıyanlar vardır belki NURETTİN TOPALOĞLU, Assambly kitapları vardır) bize sormuştu "okulu bitirdiğinizde ne yapacaksınız" diye. orda bulunan 3 kişi de aynı cevabı verdik "öğretmenliğe başvuracaz, beğenmezsek özel sektöre geçicez". Bize verdiği cevap hala geçerliliğini koruyan bir cevaptı. 2 YIL VAKTİNİZ VAR, ÖZEL SEKTÖRE DÖNDÜNÜZ DÖNDÜNÜZ YOKSA ÖĞRETMENLİKTEN EMEKLİ OLACAKSINIZ. neden diye sorduğumuzda 2 şey söyledi
1. öğretmenlik sizi KÖRELTİR, tembelliğe alıştırır, bildiklerinizi anlatmaktan yeni şeyler öğrenmeye zamanınız kalmıyor.
2. teknoloji sürekli gelişiyor, 6 ay bile bunun için çok büyük bir süreçken siz 2 yıldan fazla bir süreden sonra geri dönerseniz bildiklerinizin tümünü yeniden öğrenmeniz gerecektir.
..
o yüzden hocam böyle bir amacın varsa ÇOK GEÇ KALMA. biran önce KENDİN için İLGİ ÇEKİCİ olan hangisiyle onu yapmaya hemen başla...

@barbaryan hocam, meslekleri cinsiyetleştirdiğim yok. bir bayan öğretmen, yazılıma göre network'te daha rahat uzmanlaşabilir. keza grafik tasarım alanında birçok başarılı bayan görmüşsünüzdür ama yazılımda bunu söyleyemiyoruz... ayrıca bence fikrimi söyledim tabi ama şu da bir gerçek ki yazılımın alanı çok daha geniş, siz kıyaslama yapmaya devam edin...

nurettin hocam doğru demiş , valla bilgisayar adına ne biliyorsam ondan öğrendim. -mikroişlemci dersi herşeyin başlangıcıydı:)

Hevesle başlayıp yarıda bırakmayınız hocam, hangisini istediğiniz, hangisini yapamayacağınızı belirlerseniz ortaya çıkar. kolay gelsin

Gazi mezunları belli oluyor. Eeee TEF mezunu olmak bir ayrıcalıktır hele ki Gazi ise :) :)

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
@barbaryan hocam, meslekleri cinsiyetleştirdiğim yok. bir bayan öğretmen, yazılıma göre network'te daha rahat uzmanlaşabilir. keza grafik tasarım alanında birçok başarılı bayan görmüşsünüzdür ama yazılımda bunu söyleyemiyoruz... ayrıca bence fikrimi söyledim tabi ama şu da bir gerçek ki yazılımın alanı çok daha geniş, siz kıyaslama yapmaya devam edin...
...
hocam bunu söylerek demek istediğinizi açıklarmısınız. çünkü bizim anladığımız BAYANLARIN KAFASI YAZILIMA BASMAZ.

ama insanlık tarihini incelerseniz birçok büyük ENTRİKAYI bayanların düzenlediğini fark edersiniz. bu kadar büyük entrikaları düzenleyebilecek kadar zeki olan bayanların 2 tane kodu alt alta getiremeyeceklerini düşünmek, bayanların zeka seviyesini küçüksemek bence çok büyük bir ahmaklıktır.

erkekleri birbirlerine düşürtmeyi becerebilen kadınlar İSTERLERSE her şeyi başabilirler. yeterki ilgilerini BU KONUYA YÖNLENDİRSİNLER :D

ayrıca sizin görmemiş olmanız onların var olmadığı anlamına gelmez. benim gördüğüm birkaç taneside şu anda çok büyük bankların bilgi işlem merkezlerinde çok önemli görevlerde çalışıyor.

........

yazılım alanının genişliğine gelince; bu network alanını ne kadar tanıdığınıza bağlı olarak değişir. kıyaslama yapacağınız 2 birimi de çok iyi tanıyorsanız kıyaslama yapmanızı öneririm. zira network dediğiniz şey sizin yazılım alanınızı da kapsıyor. insanlar kullandıkları CISCO NETWORK CİHAZLARINI basic programlama diliyle programlamıyorlar.

birde BENCE diye fikrinizi belirtirken diğer alanları küçümsemek yerine benimsediğiniz fikri savunmanız yeterli olacaktır...

Yazılım bayan işi midir? erkek işi midir?

Sabahtan akşama kadar kod ile uğraşan biri olarak diyebilirim ki:

Yazılım yaşamayı seven, gezmeyi seven adamın işi değildir. Yazılım her yeni öğrendiği ifadede altın bulmuşcasına sevinenlerin işidir. Yazılım kesinlikle evli adam işi değildir. Yazılım uykuyu veya yemek yemeği sevenlerinde işi değildir. Yazılım saatleri özellikle gece yarılarını feda etmesini bilenlerin işidir. Yazılım bir süre sonra sizi kendine benzetir. Resmen algoritmik düşünmeye başlarsınız herşeyde. Yazılım günlerini feda etmesini bilen boş vakitlerindede (araştırma yapmaktan bıkmayan) 2-3 yıl sonra of sıkıldım demeyecek kadın erkek herkesin işidir.Yazılım Nesne Yönelimli Programlamayı öğrenmeyi amaç edinmeyen insanların yapacağı iş değildir.

Ama ek iş olarak soruyorsanız Öğretmenlik + Yazılım iyi para getirir. Lakin ister Network ister Yazılım olsun bu işlerde uzmanlaştığınızda zamanla hele bu olumsuz durumları gördükçe öğretmenlik mesleğinden giderek koparsınız. İşin bizim açısından en kötü yanı bu. Ayrıca yazılımcı sürekli araştırmalıdır sürekli ve sürekli.

İster networkçü olsun ister yazılımcı vakitini ve emeğini gençliğini bunlara harcayan tüm dostlara yürekten selamlar.

vezir101' Alıntı:
1-Yaşınız
2-lise, ilk öğretim, özel, devlet nerede öğretmenlik yaptığınızı belirtmemişsiniz.
3-Evli misiniz, çocuğunuz var mı bir bayan için çalışma kararında en en önemli etken evlilik ve çocuk durumudur. Evli ve çocuk sahibi bir bayan için yapılabilecek en güzel mesleklerden biri öğretmenliktir bir diğeri eczacılık.

Hocam bayanların yaşı sorulmaz:) Şaka bir yana 6 yıldır MEB'e bağlı lisede çalışan kadrolu öğretmenim. Evliyim ve bir kızım var haklısınız öğretmenlik bir bayan için en uygun meslek hele ki evli ve çocuklu iseniz. Ama bana okulda kendinizi öğretmen gibi hissediyor musunuz diye sorarsanız malesef cevabım pek olumlu olmayacak bu son durumlardan sonra.Sil baştan bir çalışma yaparak hazırlanmam gerekiyor ve çok zor olacak tabii ki ama bu şekilde giderek her geçen gün daha fazla körelmekten iyidir.

İngilizcem gerçekten iyidir. Bu konuda bir sıkıntı yaşamam. Zeka konusuna gelince bunu cinsiyet farkına çevirmeye ve konuları bambaşka noktalara taşımaya gerek yok. Üniversiteyi birincilikle bitirmiş bir bayan olarak bunun cinsiyetle alakası olduğuna inanmıyorum:) Yanlış anlamayın hava atmak değil niyetim ama sadece bayanlardan oluşan bir bölümde de okumadım:)

Eğer şartlar böyle devam ederse zaten bizim için ek iş çok rahat yapılabilir olacak. Bu durumda hem öğretmenlik yapabilir hem de kendimi daha mutlu edecek başka alanlarda da çalışabilirim ki bu noktada network ü elemem gerekiyor sanırım.Evden yazılım yapılır ama network olmaz sanıyorum.Peki bu şekilde evden yazılımla profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlar var mı aramızda? Yoğun bi çalışmaya değecek bir getirisi var mıdır?

togius hocam siz ne tür programlar yapıyorsunuz. Sanırım sizin için de ek iş yazılım. Söylediklerinizde çok haklısınız. Ünide hocalarımız da aynısını derdi. Biraz gözüm korktu açıkçası ama ben yine de bir ucundan başlayacağım yeter ki kararımı vereyim.

NETWORK NETWORK neden?hemen canlı bir örneğini vereyim.Benim çocukluk arkadaşım tost yapar başka bir iş bilmez.Kendisi önce bir bilgisayar aldı sonra iş ve işçi bulma kurumundan ilaç firmasına girdi ağ olaylarına merak sardı derken firmanın network işini yürütüyor istanbulda bu işlerin kurslarını aldı kendisini geliştirdi kocaeli üniversitesinden süe'den sertifikalar derken halen lise mezunu olup 3500tl maaşla çalışmaktadır.

_su_' Alıntı:
vezir101' Alıntı:
1-Yaşınız

Hocam bayanların yaşı sorulmaz:) Şaka bir yana 6 yıldır MEB'e bağlı lisede çalışan kadrolu öğretmenim. Evliyim ve bir kızım var haklısınız öğretmenlik bir bayan için en uygun meslek hele ki evli ve çocuklu iseniz. Ama bana okulda kendinizi öğretmen gibi hissediyor musunuz diye sorarsanız malesef cevabım pek olumlu olmayacak bu son durumlardan sonra.Sil baştan bir çalışma yaparak hazırlanmam gerekiyor ve çok zor olacak tabii ki ama bu şekilde giderek her geçen gün daha fazla körelmekten iyidir.

İngilizcem gerçekten iyidir. Bu konuda bir sıkıntı yaşamam. Zeka konusuna gelince bunu cinsiyet farkına çevirmeye ve konuları bambaşka noktalara taşımaya gerek yok. Üniversiteyi birincilikle bitirmiş bir bayan olarak bunun cinsiyetle alakası olduğuna inanmıyorum:) Yanlış anlamayın hava atmak değil niyetim ama sadece bayanlardan oluşan bir bölümde de okumadım:)

Eğer şartlar böyle devam ederse zaten bizim için ek iş çok rahat yapılabilir olacak. Bu durumda hem öğretmenlik yapabilir hem de kendimi daha mutlu edecek başka alanlarda da çalışabilirim ki bu noktada network ü elemem gerekiyor sanırım.Evden yazılım yapılır ama network olmaz sanıyorum.Peki bu şekilde evden yazılımla profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlar var mı aramızda? Yoğun bi çalışmaya değecek bir getirisi var mıdır?
Hocam. benim eski çalıştığım okulda odtü böte mezunu göreve yeni başlamış bir arkadaş vardı. Ben bu milli eğitimde yapamam, staj kalksın özel sektöre geçicem demişti. Ben de mebe başlayan bırakamaz iddasında bulunmuştum. Sonra benim tayin çıktı, görüşemedik. Ama öğretmenliği bırakıp özele geçtiğini duymuştum ve takdir etmiştim ben de yanıltmıştı tabi. 3-4 yıl bonra şu an bulunduğum ilçedeki ebitefo nun verdiği bir seminerde bu arkadaşı ebitefonun verdiği işleri yaparken görünce şaşırdım. Özelde iyi para vermemeye başlamışlar bir şekilde mebe dönmüş ve formatör olmuş, ebitefonun peşinden koşturuyordu:) Bilmem size bir fikir verdi mi bu hikaye:)

Gelelim devlet memurluğuna;
Ben bugünleri hesaplamıştım memleketime tayin oldum evimi arabamı aldım borcum yok yani memlekette çalışmak maddi anlamda iyi.Ev sorununuz olmadığında özel sektör üniversite de olabilir inşallah şu erken emeklilik çıkarda genç yaşta öğretmenlikten ayrılırım.

bugün tramway süren kurs almış lise mezununa belediye 2500tl maaş veriyor bizim burda ve bu adamlar 6 saatden fazla çalışmıyor

BaRBaRYaN' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
...
hocam bunu söylerek demek istediğinizi açıklarmısınız. çünkü bizim anladığımız BAYANLARIN KAFASI YAZILIMA BASMAZ.

ama insanlık tarihini incelerseniz birçok büyük ENTRİKAYI bayanların düzenlediğini fark edersiniz. bu kadar büyük entrikaları düzenleyebilecek kadar zeki olan bayanların 2 tane kodu alt alta getiremeyeceklerini düşünmek, bayanların zeka seviyesini küçüksemek bence çok büyük bir ahmaklıktır.

erkekleri birbirlerine düşürtmeyi becerebilen kadınlar İSTERLERSE her şeyi başabilirler. yeterki ilgilerini BU KONUYA YÖNLENDİRSİNLER :D

ayrıca sizin görmemiş olmanız onların var olmadığı anlamına gelmez. benim gördüğüm birkaç taneside şu anda çok büyük bankların bilgi işlem merkezlerinde çok önemli görevlerde çalışıyor.

........

yazılım alanının genişliğine gelince; bu network alanını ne kadar tanıdığınıza bağlı olarak değişir. kıyaslama yapacağınız 2 birimi de çok iyi tanıyorsanız kıyaslama yapmanızı öneririm. zira network dediğiniz şey sizin yazılım alanınızı da kapsıyor. insanlar kullandıkları CISCO NETWORK CİHAZLARINI basic programlama diliyle programlamıyorlar.

birde BENCE diye fikrinizi belirtirken diğer alanları küçümsemek yerine benimsediğiniz fikri savunmanız yeterli olacaktır...
"bayanların kafası yazılıma basmaz" diye anladıysanız o sizin sorununuz hocam.
benim demek istediğim şu; yazılımda uzmanlaşmak için yıllarınızı vermek gerekir. her gün saatlerce araştırma yapmak, sürekli birşeylerle uğraşmak, yeni teknolojileri sürekli takip etmek gerekir. programlamaya yeni başlayan evli bir bayan öğretmen, işinden ve ailesinden kalan zamanda ne kadar uğraşabilir ki. bayanların ilgisi daha azdır, erkeklere göre bilgisayar başında durmaktan daha çok sıkılırlar...

BaRBaRYaN' Alıntı:

Bu söylediklerinizde ciddi olamazsınız. Gerçekten şimdi o söylenenlerden bunu mu çıkardınız? Bunu yazılım için söylemiyorum ama tabiki de erkeklerin kadınlardan kadınların da erkeklerden daha iyi yaptığı işler olabilir. Bunu hemen kadına şiddet, toplumda kadınların aşağılanması gibi popülist sloganlara taşımaya gerek yok.

Ben network diyorum arkadaş kötü bilgisayarcı okula geliyor switch satıyor bir de kablolama yapıyor alıp gidiyor 500tl.Yazılımın işini bir ***** bitiriyor

Geri