Yatırım Portföyümüz

Kodla Büyü
ben bu aralar bu platform ile ilgileniyorum. bu platforma kuruluş aşamasında olan firmalara fon bulmak için kurulmuş aracı bir firma. şöyleki; küçük bir firmasınız, yaklaşık 2 milyon a ihtiyacınız var. X parçasını üretip satmak istiyorsunuz. 2 milyon için fon talebinde bulunuyorsunuz. isteyen herkes isteği meblağda para yatırabiliyor. ve yatırdığı kadar hissesi oluyor. almış olduğunuz paylar takasbank da saklanıyor. borsa dan pek farkı yok. sadece firmalar küçük. ama firma ilerde çok büyürse sizin de payınız o kadar büyüyor. geçenlerde https://coprint3d.com/ adlı firma 10 milyon fon bulmak için talep açtı. bayraktardan Haluk bayraktarda belli bir fon sağladı. açılışta yaklaşık 7 dakikada 20 milyon fon girişi oldu. para yatıranlar şirkete ortak olmuş oldu.
hayaller şu: yemeksepeti, sahibinden, whatsapp gibi firmalarda bu şekilde küçük ölçekte kuruldu. daha sonra oldukça büyüdüler ve yüksek meblağlara satıldılar. son örnek peakgames. eğer kurulum aşamasında bir firmaya ortak olabilirseniz ve firma iler büyürse veya satılırsa sizin de karınız oldukça fazla oluyor. Aslıdan tarla almak gibi:) ilerde yol geçerse değerlenecek:) avantajı bin, iki bin gibi rakamlarla ortak olabiliyorsunuz.
güzel bir paylaşım hocam teşekkürler

Hocam altın için darphane altın sertifikası çıktı zborsadan alabilirsiniz aynı borsa da lot alır gibi alınıyor alıp satarken makas yok bilmem ne vergisi yok ben o şekilde biraz aldım gayet hoşuma gitti
Ziraat müşterisi olmayanlar nasıl alabilir hocam. Bir de makas vergi vb yok dediginiz ürün adı ne olarak geçiyor. Mesela halkbankasinda o ürünü bulmak için soruyorum

ben bu aralar bu platform ile ilgileniyorum. bu platforma kuruluş aşamasında olan firmalara fon bulmak için kurulmuş aracı bir firma. şöyleki; küçük bir firmasınız, yaklaşık 2 milyon a ihtiyacınız var. X parçasını üretip satmak istiyorsunuz. 2 milyon için fon talebinde bulunuyorsunuz. isteyen herkes isteği meblağda para yatırabiliyor. ve yatırdığı kadar hissesi oluyor. almış olduğunuz paylar takasbank da saklanıyor. borsa dan pek farkı yok. sadece firmalar küçük. ama firma ilerde çok büyürse sizin de payınız o kadar büyüyor. geçenlerde https://coprint3d.com/ adlı firma 10 milyon fon bulmak için talep açtı. bayraktardan Haluk bayraktarda belli bir fon sağladı. açılışta yaklaşık 7 dakikada 20 milyon fon girişi oldu. para yatıranlar şirkete ortak olmuş oldu.
hayaller şu: yemeksepeti, sahibinden, whatsapp gibi firmalarda bu şekilde küçük ölçekte kuruldu. daha sonra oldukça büyüdüler ve yüksek meblağlara satıldılar. son örnek peakgames. eğer kurulum aşamasında bir firmaya ortak olabilirseniz ve firma iler büyürse veya satılırsa sizin de karınız oldukça fazla oluyor. Aslıdan tarla almak gibi:) ilerde yol geçerse değerlenecek:) avantajı bin, iki bin gibi rakamlarla ortak olabiliyorsunuz.
büyük dolandırıcılıklarını olabileceği bir yapılanma gibi duruyor... :)

Ziraat müşterisi olmayanlar nasıl alabilir hocam. Bir de makas vergi vb yok dediginiz ürün adı ne olarak geçiyor. Mesela halkbankasinda o ürünü bulmak için soruyorum
Screenshot_20230107-103815_ZBorsa.jpg

Altıns1'i araştırın lütfen, son günlerde fiyatlar tutarlı değil. İzahnamesinde 1/100 şeklinde diyor ama gram fiyatı ile eşleşmiyor.

Fiziki olarak almak isterseniz abes durumlar ortaya çıkabilir.

Şirket adlarını paylaşmanızda bir sakınca yoksa öğrenebilir miyiz hocam?
hocam
eregli
şisecam
vesbe
hektaş
son olarak Aksa ve Sasa ekledim..Kızım için toaso,ısdmr,aksen alıyorum ayrıca STDr uzay arzına katıldım onu da devam ettirceğim:) yatırım tavsiyesi içermez diyelim adet yerini bulsun:)

Önsöz: Çok uzun ve dağınık oldu kusura bakmayın. Teker teker 10 mesajdansa bu daha mantıklı geldi.

Şu iki konuda da mesajlarım var onlara ek olarak:

Genel olarak şunlar hakkında yazmak istiyorum:
1) Nasıl, neden yatırım yapmalı?
2) Çok birikim yapamıyorum, nasıl yatırım yapacağım?
Not: Yazacaklarım finans alanında. Tarla, arsa, ev, araba al sattan anlamam.

Öncelikle uzman değilim, yazdıklarım "düşüncelerim". 10 yıla yakın bir süredir yatırımla ilgileniyorum, açık öğretimden de iktisat okuyorum sadece.
1) Yatırımdan anladığım; sermayenin erimemesi, birikmesi. Türkiye enflasyonun sürekli gündeme geldiği bir ülke. 90lı yılların gazete kupürlerini hatırlayın. Ejderha şeklinde enflasyon canavarı karikatür yapılırdı. Hatırlayanlar çıkar. Şu an onu yapabilecek medya yok sanırım. Özet olarak Türk Lirası ile maaş alıyoruz ve dönem dönem çok hızlı eriyor.
-
Amaç parayı korumak ve bunu kontrol etmek. Yatırımın motivasyonu "ortalama sepet, tüfe %x artarken benim %xten fazla kazanmam, artırmam". (belli başlı şeyleri yazmayacağım, arz talep, değer vs., bir şeyin fiyatı niye artar?) Beklenti ABD'nin faiz artıracağı ise 2022de ons satmak mantıklıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 72770
Bu şu değil bir daha alınmayacak. Ons-dolar arasında bir tanesini sürekli artırmaya yönelik bir hareket. Sen vazgeçince veya piyasa yapıcı vazgeçine dönebilirsin. (ABD'nin faiz artırmasını ben şu şekilde yorumladım. Pandemi döneminde sürekli "helikopter parası saçıldı, insanlar çılgınlar gibi alışveriş yaptı, talep ve tüketim çok arttı, döngü gereği bunun artık azalması lazım. Faizi artırayım ki insanlar para tutsun harcamasın tüketim bir nebze azalsın, paramın değeri artsın) Faizi artıracağını bir çok kere söylediği ve yaptığı için ben bunun mantıklı olduğunu düşündüm.
Burada şunu kastettim, yeni gelir olmadan, sermaye eklemeden eldekini artırmak. Sürekli trade, al sat değil senede bir kaç defa bunu tekrarlayabilmek.

-
Bir diğer husus, sürekli gelirden yatırıma aktarmak. Maaşın belli bir yüzdesi ile yatırım yapmak.
Sermayemiz yok, piyango aptallardan alınan vergi, kriptoyu bilmiyorum yorum yapmayacağım. Zaten yapacak başka bir şey yok kabullenip yatırıma başlamak gerek. Yani para yaratabilir miyiz? Sadece maaşla yaşamayı mı düşünüyoruz? Emekliliğimiz nasıl olacak? Emekli olabilecek miyiz? Mecbur gibiyiz yatırım yapmaya. Kimseyi zorlamıyorum yanlış da anlaşılmayım. Ben bunu borsada yapıyorum. Herkes anladığı işi yapmalı.
-
2) Belli başlı kurallar var herkesin bildiği, tüm yumurtalar aynı sepete konmaz. Çok riskli. Öğrenciler demez mi tek sınavla hayatımız belirleniyor diye. O hesap. Akademik çalışmalar gösteriyor 30 tane hisseden sonra da endeksle aynı getiri geliyor. Ama biz endeksi, altını, doları yenmek istiyoruz ama paramız yok. Şimdi psikoloji zor anlıyorum. Parasızlık daha zor hepimiz yaşamışızdır. Ama bugün ilk gün artık yapacak bir şey yok. Başlamak gerek. Sürekli akıl vererek yazdım hoş değil, normalde yaptıklarımı yazıp yönlendirmek istemiyordum ama öyle yazacağım bundan sonra.
-
Mesleğe yeni başladım, param yok, borsa ile ilgileniyorum. Abuk sabuk twitter fenomenlerini takip etmiyorum o zamanlar yoktu bile denebilir. Ne yapacağım? Önce borsadaki tüm şirketleri sektör olarak kategorize ettim. Otomotiv, finans, dayanıklı tüketim malzemeleri vs. Bazı sektörlerin hesaplaması farklı olur finans gibi. Sektördeki şirketlerin oranlarına baktım. Bana 1 milyar tl kazanması önemli değil 10 milyar tl'lik bir şirkettir. Diğeri 2 milyon tllik bir şirket olup 10 milyon tl kazanmıştır. Oranın önemli olduğunu düşündüm. Veya çok borçlu diye almamazlık etmedim. Şirketler borçla büyüyor. Borç = nakit demek. Hele uzun süreli borçsa şirket için çok iyi. Her sektörün en iyi iki şirketini seçtim. Kendi içinde kıyasladım. Ve o sene neyin daha çok satacağını, meşhur olacağını tahmin ettim. Bugünün maaşları ile söyleyim. Tek maaşım, kiram yüksek kyk ödüyorum maaşımın %10unu atıyorum kenara. 1300 tl. 12 ay yapsam ... nasıl zengin olacağım?. Dediğim gibi karamsarlık çok fırsat kaçırmama neden oldu ne kadar erken o kadar iyi. Zaten bileşik getiriyi bir çoğunuz biliyordur. Haftada %1 artırmak yılda %52 yapmaz. Daha fazlası yapar.
-
Elimdeki sermayeyi o şirketlere bölmeye çalıştım, ve yıllardır bir excel tablosu tutuyorum. Bu parayla altın alsaydım ne durumdaydım, dolar alsaydım ne durumdaydım, endeks ne durumda ben ne durumdayım vs. Yıllardır her haftanın başında ve sonunda güncelliyorum. Artık kaç satır kaç sütun var bilmiyorum bile. Ama çok güzel takip ediyorum. Hem görsel olarak grafikle de inceleyebiliyorsunuz tavsiye ederim. Ne durumda olduğunuzu kıyaslayabiliyorsunuz. Amaç kendinizi kandırmamak.
-
Ben daha çok temel analiz denilen bilançolara göre hareket ediyorum. Buradaki problem şu. Bilançoyu herkes okuyor/ okumaya çalışıyor ne yapmak gerek? Yukarıda da dediğim gibi. X şirketi bu sene A oranını %50 artırmış. Daha önceki 3,6,9,12 aylar % kaç artmış? Bu durum mevsimsel mi? Sektördeki diğer şirketler ne yapmış. Şirket A oranını %100 artırıyorsa her sene bu gördüğümüz %50 kötü olabilir mi? vs.
-
Teknik analizi de takip ettiğim her varlık için yazdığım farklı kodlarla kullanıyorum. Hem şuna da cevap vereyim 20 50 100 günlük ortalama vs. Kendi ortalamasını geçmesi demek trend, hareket o yönde gidiyor demek. Çünkü ortalamalar daha geç hareket eder. En hızlı fiyattır. Ama çok takip etmiyorum dediğim gibi. En önemli gösterge fiyat.

Ekli dosyayı görüntüle 72772
Bu Dolar/Türk Lirası için yazdığım kod. Yıllardır KKM hariç hep iyi gitti. (Neden KKM acaba?).
-
Hasılı kelam, neden bunu alacağım? niye alacağım? ne yapacağım? Bir algoritma gibi düşündüm yatırımı. Size de tavsiye ederim. Aklınızı kullanın. En azından kendinizden başka kimseden yardım beklemezsiniz hatanız olunca.
Sayın hocam teşekkürler.
Acaba excel dosyanızı ve algoritma kodunuzu bizimle paylaşabilir misiniz?

Yaklaşık 2 senedir borsadayım.18 den Sasa, 12 den hektaş, 20 TL den Şişecam var.girdiğim zamana göre diğer kağıtlardaki karlarla birlikte toplam portföy 9 katında şuan
Hocam teknik analiz vs.. bilerek mi yatırım yaptınız? Hisse tavsiyelerini nerden aldınız?

hocam
eregli
şisecam
vesbe
hektaş
son olarak Aksa ve Sasa ekledim..Kızım için toaso,ısdmr,aksen alıyorum ayrıca STDr uzay arzına katıldım onu da devam ettirceğim:) yatırım tavsiyesi içermez diyelim adet yerini bulsun:)
Bence güzel portföy birde otomotiv devi ford yada tofas iyi olur sanki.

büyük dolandırıcılıklarını olabileceği bir yapılanma gibi duruyor... :)
öyle olduğunu düşünmüyorum.SPK onaylı bir firma, işbankası işcep den ulaşılabiliyor. onu haricinde aldığınız paylar takasbankta saklanıyor. özetle yeni kurulan küçük firmalara ortak oluyorsunuz. dolandırıcılık olabileceği bir yapılanma olduğuna nasıl ulaştınız merak ettim?

öyle olduğunu düşünmüyorum.SPK onaylı bir firma, işbankası işcep den ulaşılabiliyor. onu haricinde aldığınız paylar takasbankta saklanıyor. özetle yeni kurulan küçük firmalara ortak oluyorsunuz. dolandırıcılık olabileceği bir yapılanma olduğuna nasıl ulaştınız merak ettim?
fonbulucu'dan değil de kaynak arayışı içinde olan firmadan kaynaklı olma ihtimali var. Sağlanan fon nasıl kullanılacak vs. Risk seviyesi diğer yatırım türlerine göre daha yüksek, tersi durumda getirisi de çok yüksek olabilir tabii.

Bir öğretmenin ek bir işte çalışmadan ek bir gelir elde etmesinin tek yolu galiba yatırım araçları vasıtasıyla olabiliyor.

Ev, arsa gibi büyük meblağlara sahip yatırımları herkes yapamayacağı için küçük meblağlarla yapılan döviz, borsa, kripto, altın gibi yatırım araçları çok daha fazla kullanılan ürünler.

Bir çok forum üyesinin aktif olarak borsa ve kripto ile uğraştığını daha önceki konulardan biliyoruz. Bende neden borsa ve kriptodaki portföyümüzü paylaşmıyoruz diye düşündüm. Elbette kimseye yatırım tavsiyesi vermeyeceğiz ancak kim neyi neden aldığını belirterek yatırım yaptığı ürünleri paylaşırsa 10 tl, 100 tl ile dahi yatırım yapılabilecek yerlere yatırım yapmak isteyenlerde fikir oluşturabilir diye düşünüyorum.

Ben bir fikir paylaşarak başlayayım. Borsada bireysele eşit dağıtım yapan halka arzlar genellikle işlem görmeye başladığı ilk birkaç gün yatırımcısına kazandırıyor.

NOT: Burada paylaşılanlar herkesin kendi fikri olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir :)
Yapabileceğim en önemli yatırım tavsiyesi finansal okuryazarlığımızı bir an önce artırmaya çalışmak olur. Bu anlamda az önce bitirdiğim rahmetli Yaşar Erdinç hocanın Para Harekatı kitabını öneririm.

Birikim-Yatırım konusunda da mutlaka Babil'in En Zengin Adamı, Zengin Baba Yoksul Baba gibi başlangıç seviyesinin temel kitaplarını öneririm. Bu kitaplar roman tadında hızlı okunan ama önemli bilgilere dikkat çeken kitaplar.

Yatırım tavsiyesi olarak bu tarz beğendiğimiz finans-ekonomi gibi alanlarda kitapları da önerelim derim Cemal hocam. @cgg*seco

Altıns1'i araştırın lütfen, son günlerde fiyatlar tutarlı değil. İzahnamesinde 1/100 şeklinde diyor ama gram fiyatı ile eşleşmiyor.

Fiziki olarak almak isterseniz abes durumlar ortaya çıkabilir.
Hocam darphane sertifikası olarak almayı düşünüyordum altını ne gibi sakıncaları olabilir sonuçta ziraat garantisi altında değilmi

fonbulucu'dan değil de kaynak arayışı içinde olan firmadan kaynaklı olma ihtimali var. Sağlanan fon nasıl kullanılacak vs. Risk seviyesi diğer yatırım türlerine göre daha yüksek, tersi durumda getirisi de çok yüksek olabilir tabii.
tabikide bunlar hep birer risk. fon talep eden firmaların, fonlarını ne şekilde kullanacakları, projeler, finansal durumları, vb.. gibi bütün bilgileri fonlama sayfalarında mevcut. olay şuna benziyor: bir market açan esnaf var, ikinci marketi açacak, paraya ihtiyacı var. para verip ortak oluyorsun:) en basit hali ile. evet market zarar edebilir ve sende zarar edebilirsin. veya market bir zincir markete de dönüşebilir:)(temenni). burda fon talep eden çok firma var. geçmişlerine bakıp, gelecek planlarımını dinleyip ona görer karar veriyorum. tarla misali. al kenara at. ben şahsen toplamda 5 bin tl fon yatırımında bulundum. bu gün için çok bir meblağ değil. bundan 20 sene sonra çocuklara bakalım ne kalacak:)

tabi BIST e yatırım yapmakta şu anda çok mantıklı. şahsen ben, hem fonbulucudan, hem BIST den hemde doviz kısmından parça parça bir sepet yapıp, birikm yapmaya çalışıyorum. he sepet de öyle ahım şahım bir sepet değil. alışveriş sepeti misali:)

• Beğen
Tepkiler: omd
Yapabileceğim en önemli yatırım tavsiyesi finansal okuryazarlığımızı bir an önce artırmaya çalışmak olur. Bu anlamda az önce bitirdiğim rahmetli Yaşar Erdinç hocanın Para Harekatı kitabını öneririm.

Birikim-Yatırım konusunda da mutlaka Babil'in En Zengin Adamı, Zengin Baba Yoksul Baba gibi başlangıç seviyesinin temel kitaplarını öneririm. Bu kitaplar roman tadında hızlı okunan ama önemli bilgilere dikkat çeken kitaplar.

Yatırım tavsiyesi olarak bu tarz beğendiğimiz finans-ekonomi gibi alanlarda kitapları da önerelim derim Cemal hocam. @cgg*seco
Bugün gün içinde birkaç oturuşta Mert Başaran'ın Küçük İşler Büyük Özgürlükler kitabını bitirdim. Tasarruf ve yatırım anlamında giriş seviyesi bir kitap. Biraz videolarını izlediyseniz kitapta daha derin yahut yeni bir bilgi bulunmuyor. Dil anlamında da yetersiz buldum. Videolarında hızlı hızlı konuşur. Kitapta da sanki yanınızdaymış gibi hissettiriyor. Yayınevi düzeltmeler konusunda sınıfta kalmış. Dilbilgisi konusunda iyi bir uzman tutmaları lazım.

Kitabı önerir misin diye sorarsanız giriş seviyesinde ortalama bir kitap. Benzer konularda daha iyi yazılmış bir sürü tasarruf-yatırım-ekonomi kitabı bulunabilir. Komple elden geçirilir ve dilbilgisi hataları düzeltilirse tasarrufa-yatırıma yeni başlayanlar gençler için önerebilirim. Bu haliyle olmaz.

Halka arz bilgilerine, dağıtılacak lot sayısı ve değerine bakılırsa pek öyle düşünmüyorum hocam. AHGAZ biraz istisnaydı, çünkü çok büyük bir halka arz durumuydu. TERA örneğindeki gibi düşünürsek, ben SOKE için 100 bin e 800-900 arası düşeceğini düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi değildir :) Çünkü son aylarda yüz binlerce yeni katılımcı ve bu katılımcıların garantici olmak için büyük taleplerle halka arzlara giriş yapacağı söz konusu olduğunda, sonuç bu gibi...
Söke konusunda en yakın tahmini ben vermişim anlaşılan. Son aylarda borsaya ve özellikle halka arzlara yönlendirilen kişi sayısı ve bunların ayırdıkları miktarları pek takip edememişsiniz galiba

Söke Un halka arzına 118 kat talep gelirken, bu katsayı Borsa tarihinin en yüksek talep katsayısı oldu.​

Halka arz edilen 77.500.000 TL nominal değerli payların 118,24 katına denk gelen 9.163.694.911 TL nominal değerli pay talebi gelmiştir.

Geri