Yatırım Portföyümüz

Kodla Büyü
borsa bu konunun açılmasını bekliyormuş
Bu konu başlığı açıldığı gün öncesinde, okulumuzdaki birkaç yıldır borsada olan bir arkadaş ayda 10 tl de olsa borsaya yatırım yapın diye bazı öğretmenleri ikna etmeye çalışıyordu. Öyle coşkulu, öyle teşvik edici ... ifadeler kullanıyordu ki, zaten borsa hesabım olmasa kıyıdaki tüm parayla giriş yapardım. Kripto para, kur korumalı vb... platformlarda da parası olan kişiler özellikle, son yılda 10 kattan fazla yükselen hisseler örnek gösterilerek borsaya yönlendirilmiş gibi... İnvesting forumlarında mesajlar çoğaldı. 1 ay içinde hissenin 2 katına çıkması gibi beklentilerde olanlar, ilk düşmede battık, ilk yükselişte çok kazanacağız mesajları atanlar çoğaldı :)

Altıns1'i araştırın lütfen, son günlerde fiyatlar tutarlı değil. İzahnamesinde 1/100 şeklinde diyor ama gram fiyatı ile eşleşmiyor.

Fiziki olarak almak isterseniz abes durumlar ortaya çıkabilir.
evet bende onu fark ettim ama şöyle yorumlar var ons olarak hesaplanıyor ve şu an dolar 20 TL gibi düşünün demişler Twitter da bazıları ben deneme amaçlı örneğin 12.03 den aldım satarken de hemen 12.04 den geri sattım yani alım satım yaparken çok fark olmuyor. sıkıntı şu gibi yükselişlerde gramdan bir tık fazla gidiyor düşüşlerde bir tık fazla düşebilir ama fiziki olarak teslim edileceği söylenen bir şeyin bu şekilde manipüle edilebileceğini sanmıyorum tabii bu benim kendi fikrim hocam iyi araştırmak lazım hisseden daha güvenilir geliyor bilemiyorum

Konu başlığını açarken borsada olağan yükseliş akışının tersine yeni hareketler çizebileceğini az çok herkes gibi bende tahmin ediyordum. Bu sebeple ben sadece halka arz ile ilgili fikir vermek istedim.
Öte yandan yatırım portföyünden kastım sadece borsa değil kripto, altın ya da başka bir ürünü al sat yapmakta olabilir. Önemli olan küçük meblağlarla yapılabilecek yatırımlar üzerine fikir paylaşımı olsun istedim.

Konu başlığıyla borsa ilişkisi biraz ilginç bir tesadüf oldu elbette :)

20'nin üzerinde bist30 bist100 dışı ve halka arz var elimde. Ne yükselişte sattım ne düşüşte sattım. Sadece bazılarını karla elimden çıkardım. Dolar bazında çok düşük olsa da borsacı dedenin youtube yayınlarını izlerseniz yatırımın uzun vadeli olması gerektiğini anlarsınız. O nedenle paniğe kapılmadan borsa duayenlerini dinleyerek (Tunç Şatıroğlu, Mahfi Eğilmez,vs.) yatırımlarınıza yön verin. Yatırım tavsiyesi değildir :)

Ben dolar, euro, borsa vs bilmem. Şimdiye kadar da hiçbirine yatırım yapmadım. Uzun vadeli düşündüğüm için her zaman altına yatırım yapıyorum. Bu çeyrek altın, gram altın veya altın hesabı üzerinden alım satım benim için her zaman tercih konusu olmuştur. Eğer ciddi bir birikiminiz varsa da arsa, ev vs gayrimenkul da en mantıklısı. Tabii tekrar ediyorum uzun vadeli düşünüyorsanız. Şuan ne aldıysanız size kar kalıyor.

• Beğen
Tepkiler: omd
bu düşüş pazartesiye kadar sürse de maaş yatınca daha fazla lot alsak, bu düşüşler uzun vadeciler için bir avantaj

• Beğen
Tepkiler: omd
Arkadaşlar bist100 4400 ya da 3730dan dönebilir nakitte kalmak doğru olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

şimdiye kadar borsadan para kazanan görmedim. Kazandığını düşünenler var. 🙂

TL’nin sürekli değer kaybettiği bir ortamda borsada kazanmak akıntıya karşı kürek çekmek gibi. 🚣‍♀️
Gerçek enflasyon %200-500 ne olduğu belli değil.

Borsada, kurda, faizde …. Bla. Bla. Enerjinizi boş yere harcıycağınıza gidin araba alın veya dükkan alın işletme kurun çok daha fazla kazanırsınız.

2020 Şubat gibi 85’e aldığımız araba 425 satıldı.
2022 yazın 2 milyona aldığımız araba 3 milyon oldu.
Gayrimenkul uçtu uçmaya devam edecek …
Girişim yapıp kurduğumuz işletme gelir getiriyor.
"Girişim yapıp kurduğumuz işletme gelir getiriyor." demişsiniz ya hocam bunun işletmeye ortak olmakla farkı var mı?

Artan son üç beş kuruşu nereye yatırsak diye iyi kötü konuşuyorduk. Ekonomi sene başından beri üç beş kuruş da bıraktırmaz oldu :confused:

Artan son üç beş kuruşu nereye yatırsak diye iyi kötü konuşuyorduk. Ekonomi sene başından beri üç beş kuruş da bıraktırmaz oldu :confused:
Düşerken biriktirmek daha iyidir hocam. Yükselseydi daha az alabilecektin diye düşün. Şimdi düşerken küfeyi doldurmak lazım. Yarın bir gün yükseliş evresinde elimizde daha çok mal olur :D Tabi bu mantık uzun vadede birikim yapan için geçerlidir. Zaten birikmişi çok olan yükselen piyasa isteyebilir :)

arkadaşlar bugün yapılacak olan halka arzı almanızı kısa vadeli tavsiye ederim ama fazla uzatmayın %20 si sermaye arttırımı %80 ortakların pay satımı bu yüzden akfe enerji şirketi gibi kötü bir durum ile karşılaşılabilir.

daha önce bist yada başka bir borsada yatırım yapmadım. Ben kriptocuyum ayı da al sat boğa başlamadan da yatırım yapıp boğa nın en şaşalı dönemlerinde çıkıyorum. Yazın eth(etherium ) alanlar 2024 sonunda en az 4 kat yapacaklar.. ytd.

Aydınlatma için teşekkür ederim hocam. Malum yoksulluk sınırı altında maaş olunca yatırımın ne olduğunu hatırlayamadım bir anda
yoksul da olsak dişimizden tırnağımızdan soğan patatesten arttırıp yapıyoruz hocam birşeyler :) Biz atadan böyle gördük :D

bir zamanlar bitcoin içinde aynı şeyler yapıldı , herkes hücum etti, sonra olanlar malum , aylardır diyorum borsadan da aynı şey olacak ama kazanma hırsı her şeyin önünde malesef, inşallah btcdeki olay borsada olmaz diye dua etmiş olayım.

bir zamanlar bitcoin içinde aynı şeyler yapıldı , herkes hücum etti, sonra olanlar malum , aylardır diyorum borsadan da aynı şey olacak ama kazanma hırsı her şeyin önünde malesef, inşallah btcdeki olay borsada olmaz diye dua etmiş olayım.
BTC sanal varlık hocam. Borsa ile aynı şey olamaz. Borsada kısa vadede kayıp olabilir ama sağlam şirketlere yatırım yapan uzun vadede parasının değerini korur. Şaibeli merdiven altı oynak yerlere yatırım yapanlara birşey diyemem. Bir de yatırım denilince tek borsa anlaşılmamalı. Bir sürü enstrüman var. Hisse, fon, değerli metaller, kredili/kredisiz konut, dükkan, arsa, tarla, (aşırı riskli olsa da) coinler, liste uzatılabilir. Mühim olan yapabildiğimiz kadarını arttırıp-biriktirip gelecek nesillere bu bilinçle birlikte aktarabilmek.

Endeks karar verme noktasında, ya buralardan döndürecekler, yada 3800 lere merhaba... Uzun vade topladığım kağıtlarımda bile zarar etmeye başladım bakalım işin sonu nerede bitecek...

Geri