Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı.2023 ZAM MASASI

Kodla Büyü
Maalesef hayal kırıklığı yaşattılar hocam. Gönül sizin dediğinizi umuyor ama maalesef gerçekler çok farklı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Açıklanacak enflasyon rakamı Kadar zam, üstüne seyyanen diye tahmin ediyorum.

Yüzdelik zammı olabildiğince düşük tutacaklardır zannımca.

Mehmet Şimşek ekonominin başındaysa hevese çok kapılmayın bence. Bu da benim yorumum.
Kendimle gurur duydum. Ben de uzman bir ekonomistim sanırım. Dediklerim çıktı.

Sanırım boş bir adam değilim. Evliya falan mıyım acaba! 🤣

Konuyla kısmen alakalı olacak ama Mtv iki kat alınacak muhabbeti nedir? Arabası olan herkes bu sene ödediği kadar tekrar mı ödeyecek? O tarz yorumlar yapılıyor.

Konuyla kısmen alakalı olacak ama Mtv iki kat alınacak muhabbeti nedir? Arabası olan herkes bu sene ödediği kadar tekrar mı ödeyecek? O tarz yorumlar yapılıyor.
Yeni araç alanlara hocam o yanlış anlamadıysam. Sıfır alacak olanlar sökülsün paraları diyorlar :D Gerçi şu anda sıraya girsen zaten Ocak'tan önce kimse araba vermiyor herhalde. Daha evvelden sıraya girip de yeni alacaklara sürpriz oldu.

Yeni araç alanlara hocam o yanlış anlamadıysam. Sıfır alacak olanlar sökülsün paraları diyorlar :D
İnşallah dediğiniz gibidir hocam.

Memurlarnet’te şöyle yazıyor:

Tüm otomobillerde MTV iki kat alınacak​

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), 2023 yılı sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlardan iki katı olarak alınacak.​

Haber Giriş : 2023-07-05T12:48, Son Güncelleme 2023-07-05T14:02

2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere tüm araçlar için ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV), ödenecek.
Torba kanun teklifinde yer alan maddeye göre söz konusu ek ödeme 2023 için tahakkuk edilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar olacak.
MTV'de Ocak ve Temmuz olmak üzere iki taksit dönemi bulunuyor. Yasa teklifi meclisten geçerse, ilk taksiti Ocak'ta ödeyenler, ödedikleri taksit tutarı kadar ek vergiyi de kanunun yayımlandığı ayın sonuna kadar ödeyebilecek. İkinci taksit ise Kasım ayı sonuna kadar iki eşit taksitle ödenebilecek.
Kanunun yayımlanmasından sonra trafiğe çıkacak araçların sahipleri ise, ek MTV tutarını araçların MTV ödemelerinin normal dönemi ile birlikte peşin olarak ödeyecek.

Memurlar.Net

• Beğen
Tepkiler: omd
Araç sahipleri, Ocak-Temmuz aylarındaki MTV tutarlarının dışında toplam bir MTV tutarı daha ödeyecek.

Temmuz ayında bu yılbaşında belirlenen MTV tutarının ikinci taksiti aynı tutarda ödenecek.

Ek MTV, iki taksitte ödenecek.

İlk taksit, yasanın yürürlüğe girdiği ayı izleyen ay sonuna kadar ödenecek. Yani Ağustos sonuna kadar Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksiti ödenecek.

Ek MTV ikinci taksiti ise Kasım ayı sonuna kadar ödenecek.

Yeni tescil edilecek araçların Ek MTV ödemesi ise normal MTV tutarı ile beraber peşin ödenecek.

• Beğen
İnşallah dediğiniz gibidir hocam, ama anladığım kadarıyla arabası olan herkes için olacak gibi. Öyleyse zam elimize geçmeden gidecek gibi.
O kesin zaten hocam. Akşama net sayı söylesinler de ev sahiplerinden, marketlere herkes fiyat güncellemesi(!) çalışmalarına başlar :D

İkinci 6 ay için normalde ödeyecekleri MTV 'nin iki katı ödenecek hocam. Önce sıfır araçlar için dendi ama sonra tüm araçlar için diye güncellediler. Yani tüm araçlar.

Bu durum bir seferliğine temmuz-aralık 2023 için dendi.

Araç sahipleri, Ocak-Temmuz aylarındaki MTV tutarlarının dışında toplam bir MTV tutarı daha ödeyecek.

Temmuz ayında bu yılbaşında belirlenen MTV tutarının ikinci taksiti aynı tutarda ödenecek.

Ek MTV, iki taksitte ödenecek.

İlk taksit, yasanın yürürlüğe girdiği ayı izleyen ay sonuna kadar ödenecek. Yani Ağustos sonuna kadar Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksiti ödenecek.

Ek MTV ikinci taksiti ise Kasım ayı sonuna kadar ödenecek.

Yeni tescil edilecek araçların Ek MTV ödemesi ise normal MTV tutarı ile beraber peşin ödenecek.
Herkese geçmiş olsun o zaman. Zamların sponsoru araç sahipleri oldu.

17180 alan 28260 alacak. dağ fare doğurdu en azından 30 olmalıydı
Hocam ben bunu anlayamadım. Alacagımız maaş = maaş x yüzdelik oran + uzmanlik farki + 8077 ise bu degerden az oluyor yani 26 bin felan oluyor. Ama (maaş + uzmanlik farki) x zam oranı +8077 ise o zaman sizin dediginiz değer çıkıyor. Uzmanlik farki belli zaten. Zama onu niye dahil ediyoruz ki? Oransal olarak meblayi artiriyor sonuçta

MADDE 15- Yürütme maddesidir.
6/2/2023 TARİHİNDE MEYDANA GELEN DEPREMLERİN YOL AÇTIĞI
EKONOMİK KAYIPLARIN TELAFİSİ İÇİN EK MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ
İHDASI İLE BAZI KANUNLARDA VE 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE
KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
Ek motorlu taşıtlar vergisi
MADDE 1...

Demek ki depremin maliyetini bize ödetiyorlar. MTV'yi iki kat ödetmekle zorunlu bağış yaptırıyorlar bize sanırım. Bunu böyle yapacaklarına doğru düzgün söyleselerdi daha güzel olurdu. Zorlamayla yapılmaz ki böyle şeyler.

Biz yardımsever bir milletiz, yardım etmekten kaçacak değiliz ama üslup hiç de hoş olmamış. Böyle halkı zorlamakla olmaz ki bu iş.

• Beğen
2023 yılında ; 0 km. olarak araç alan tüm vatandaşlara MTV en az *4 olmalıydı; "vatandaş" dediğime bakmayın yüzde 70- 80 'i al -sat yapanlar + Çok parası olan ve arabaya YATIRIM yapanlar.
GEriye Yüzde 20-30 lik bir kesim kalıyor; onun da bir kısmı bol paralı; her sene araç yenileyen tayfadır.
geride kalan sabit ücretli - ihtiyaç için araç alanlara da geçmiş olsun; sadece bu kısıma üzülürüm.

Benim aracım hibrit 1.8, daha pahalı araçlardan daha fazla vergi ödüyorum, çevreyi daha fazla kirleten araçlardan daha fazla vergi ödüyorum. Daha fazla derken 500 1000 falan değil, bir alt kademenin 2 katını ödüyorum. Şimdi bana bu 2 katı tekrar ödetecekler öyle mi? Haram edebilirim sadece.

tl deki bu değer kaybı bu şekil devam ettikçe zam çözüm olmayacaktır malesef. 30 verirse aldıgın malın aynı miktarını maaş zammı ile 50 verince alamıyorsun sayılar yükseliyor ama alım malesef aşağı iniyor. çözüm var mı yok malesef yürüme bandında yürür gibiyiz yürüyoruz yürüyoruz ama bir yere varmıyoruz.

anca konu komşu ve bilimum medya kafa açsın şu kadar zam aldı memur diye,
her yerde 8/1 polis 1/4 öğretmen maaşı vermeleri bile ne kadar samimiyetsiz bir durum olduğunun kanıtı.

Geri