Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı.2023 ZAM MASASI

Kodla Büyü
Eğer enflasyon oranı bekleniyorsa bence en fazla %25 zam verilecek gibi geliyor. Vedat Bilgin aylarca enflasyonun üzerinde zam verecez dedi dedi ve sonunda enflasyon yüksek çıkınca yapılmaktan vazgeçildi.

Ben de aynı fikirdeyim hocam. Anlaşılan o ki yüzde olarak düşük verilecek. Değilse hiç beklenmeden bir rakam verilirdi. Sanırım seyyanen ağırlıklı bir zam alacağız. Zaman içinde eriyip gidecek bir seyyanen zam yani.

Yine devlet kârlı, memur zararlı çıkacak bu işten. Bana öyle geliyor.

Diyelim enflasyon %17-18 çıktı. Yapılacak olan muhtemelen %20 Max %25 zam. Üstüne de 22bini bulması için ne kadar gerekiyorsa o kadar ekleme. 22bini bulanlara %25 yani 😁

• Beğen
Tepkiler: omd
Ben de aynı fikirdeyim hocam. Anlaşılan o ki yüzde olarak düşük verilecek. Değilse hiç beklenmeden bir rakam verilirdi. Sanırım seyyanen ağırlıklı bir zam alacağız. Zaman içinde eriyip gidecek bir seyyanen zam yani.

Yine devlet kârlı, memur zararlı çıkacak bu işten. Bana öyle geliyor.
Aynen. Seyyanen zam kısmı sonraki yüzdelik zamlardan etkilenmeyeceği için sabit olarak kalıp eriyip gidecek. Ücret de seyyanen zamdan etkilenmeyip eriyecek. öğretmenler bu işten çifte zararlı çıkacak. Seyyanen zam bugün maaşa çok zam geldi gibi görünse de zararımıza gelir.

33 bin tl yoksulluk sınırı olan ülkede memurları temsil eden zat "memurlar 22 bini duyunca rahat bir nefes aldı" diyor siz hala 30 binlerden bahsediyorsunuz. 22 bin ile rahatlamışız neyimize yetmiyor.
Vurdu ve gol oldu. O zatı anlatan daha güzel bir ifade olamazdı.

Konuştuğu söz eğer doğruysa akıllara zarar vallahi. Kelime israfından başka bir şey değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
hiçbir "kalem" ve "sektör" artmasın ben mesleğe başladığım yılların 1250TL'sini almaya razıyım. siz ne düşünüyorsunuz. çok konuşunca bu işlerde duygusal bulanıklık yaşıyorum. inanın yüksek rakamlar sadece "rakam"dır. çok konuşunca da olmuyor be kardeşim. lütfen az gerilerden konuşalım, toplum da çok ön plana çıkınca olanlar malum.

Dünkü Kabine toplantısında Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan kapsamlı bir sunum yaptı.
1- En düşük memur maaşı 22 bin TL’ye çıkıyor. Buna göre öğretmen, doktor, hemşire, polis, mühendis aylıklarına kademeli olarak artış yapılacak.
2- Kademeli artışlar yapılacak. Bir yüzde artış, onun üzerine ise seyyanen bir zam yapılacak. Örneğin yüzde 25 artı 7 bin, yüzde 25 artı 8 bin artış olacak.
3- Memur ve emeklilerin maaş zammı için yarın açıklanacak olan enflasyon oranı bekleniyor. 6 aylık enflasyonun yüzde 18 civarında olması öngörülüyor. Böylece enflasyon artı refah payı artışı yapılacak.

Aynen. Seyyanen zam kısmı sonraki yüzdelik zamlardan etkilenmeyeceği için sabit olarak kalıp eriyip gidecek. Ücret de seyyanen zamdan etkilenmeyip eriyecek. öğretmenler bu işten çifte zararlı çıkacak. Seyyanen zam bugün maaşa çok zam geldi gibi görünse de zararımıza gelir.
Hocam daha önce de seyyanen zam yapıldı ama maaş artışlarında o da aynı oranda yükseldi, bunu bi daha araştırmak lazım sanki

Dünkü Kabine toplantısında Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan kapsamlı bir sunum yaptı.
1- En düşük memur maaşı 22 bin TL’ye çıkıyor. Buna göre öğretmen, doktor, hemşire, polis, mühendis aylıklarına kademeli olarak artış yapılacak.
2- Kademeli artışlar yapılacak. Bir yüzde artış, onun üzerine ise seyyanen bir zam yapılacak. Örneğin yüzde 25 artı 7 bin, yüzde 25 artı 8 bin artış olacak.
3- Memur ve emeklilerin maaş zammı için yarın açıklanacak olan enflasyon oranı bekleniyor. 6 aylık enflasyonun yüzde 18 civarında olması öngörülüyor. Böylece enflasyon artı refah payı artışı yapılacak.

Bu mantıklı görülüyor ama meslek gruplarına göre değil de maaş aralıklarına göre seyyanen yapılacağını düşünüyorum. En düşük memura 7 bin, 15-20 arası 6 bin, 20 ve üstüne 5 bin gibi..

Merak ediyorum bu insanları da bir öğretmen yetiştirmedi mi? Çok değersizleştirdiler mesleğimizi... diyecek hiç bişey yok... güya hakkımız savunsun diye muhalefet sendikadayım, ondan da bir fayda yok. Memnunsende duran memurlara, zaten Allah akıl fikir versin.

Merak ediyorum bu insanları da bir öğretmen yetiştirmedi mi? Çok değersizleştirdiler mesleğimizi... diyecek hiç bişey yok... güya hakkımız savunsun diye muhalefet sendikadayım, ondan da bir fayda yok. Memnunsende duran memurlara, zaten Allah akıl fikir versin.
Muhalefet sendika ikinci büyük sendika ise o çoktan bitti hocam. Memnunsen den daha memnun.

A
Eğitim İş teyim, sarı ve sarımtırak sendikalardan uzak durmak lazım, şu an instagram öğrtmenler grubu bir sendika kuracak gibi, düşünmüyor değilim geçmeyi.
Anladım hocam. Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun üye olduğu ilk 2 sendika nın çoğu şeyden memnun olması beni hayretlere düşürüyor ama yapacak bir şey yok.

Olması gereken şey şu arkadaşlar:

Sendikalardan siyasete geçiş yasaklanmalı ve tüm sendikaların tüm siyasi teşkilatlardan uzak durması yasalaştırılmalı. Bizim ülkemizde sendikalar, siyasete geçiş için bir basamak olarak görülüyor. Dolayısıyla sendika temsilcileri de gelecekteki olası menfaatlerini düşünerek sus pus oluyorlar ve siyasilere karşı mücadele etmek yerine herşeyi noter gibi onaylıyorlar.

Yahu kardeşim senin görevin temsil ettiğin kitlenin hakkını savunmak olmalı. Mücadele etmelisin. Ama tam tersine mücadele etmemeyi tercih ediyorsun. Maalesef üyeler de hiç bunu sorgulamıyor.

Kısacası sendikalar siyasetten tamamen arınmalı.

Siyasetten tamamen bağımsız bir sendikacılık görebilmek umuduyla...

Pes diyorum artık. Bunların sayısı bu kadar çoksa eğer biz ne desek boş arkadaşlar. Hiç bir zaman memurun yüzü gülmez.

Hepimize geçmiş olsun. Hesabımız ahirete kaldı. Bu dünyada işimiz yaş. Ne diyelim, millet düşük maaş almaktan memnunsa kendisi bilir. Daha iyi maaşlar almak mümkünken buna razılar anlaşılan.

6 Aylık enflasyon nasıl yüzde 18 onu anlamadım

6 Aylık enflasyon nasıl yüzde 18 onu anlamadım
Zaten anlaşılacak bir tarafı yok sayın hocam. Akıllara ziyan abuk subuk enflasyon rakamları ile TÜİK, saçmalığın zirvesinde yine.

Mayıs enflasyon rakamı nasıl yüzde 0,04 çıktıysa 6 aylık enflasyon rakamı da yüzde 18 olarak öyle çıkar. Mantığa meydan okuyorlar âdeta.

Zaten anlaşılacak bir tarafı yok sayın hocam. Akıllara ziyan abuk subuk enflasyon rakamları ile TÜİK, saçmalığın zirvesinde yine. (Gerçi daha açıklanmadı herhalde.)

Mayıs enflasyon rakamı nasıl yüzde 0,04 çıktıysa 6 aylık enflasyon rakamı da yüzde 18 olarak öyle çıkar. Mantığa meydan okuyorlar âdeta.

Ama Ali Yalçın'ın alkış seslerini şimdiden duyar gibiyim. Ne dersiniz, siz de duyuyor musunuz? Eeeee ne de olsa rahat bir nefes almışız.
Çok ilginç takipteyim

uzman ve baş öğretmenler yeni zamdan sonra 30 üzerinde alacaksa iyi diyebiliriz
aksi durumda yine yıl sonunu bulmaz erimenin etkileri

uzman ve baş öğretmenler yeni zamdan sonra 30 üzerinde alacaksa iyi diyebiliriz
aksi durumda yine yıl sonunu bulmaz erimenin etkileri
Uzman ın 30 u bile bulacağını zannetmiyorum. Umarım yanılırım.
Gerçi hesaplamalar yüksek çıksın diye eşi çalışmayan ve 2 çocuğu 6 yaş altında olan vb ek kalemlerle yapılıyor. Maaşlar yuksek görünsün diye.

bugun pazara gittim domates arefe günü 10 12 lirayken bugun en dandigi 20 lira pembesi vs 35 lira
ama enflasyon 0.04 oraninda artiyor benzine dün gelen zammi herkes gordü, 5lt su bayram oncesi 8 civarinda 10 a cikti
kisacasi enflasyon görene artıyor.
ne demiş bakarsan bağ olur bakmazsan göremezsin.

Geri