Word Dosya Uzantısı "*.docm" Oldu

Kodla Büyü

sert_hard

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar iyi günler. Sebebini anlamadığım bir şekilde, bilgisayarımdaki tüm word dosyalarımın uzantısı *.docm oldu. Aynı şekilde Excel dosyalarım da *.xlsm şeklinde değişti.
Bu durum neden kaynaklanmış olabilir. Çözümü için nasıl bir yöntem izlemek gerekir?
Office programını kaldırıp tekrar kurdum ama dosyalar değiştiği için pek işe yaramadı.
Öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler...

Bu uzantılar içerisinde makro olan dosyalara ait uzantılar. Bu durumda ya bir zararlı bütün dosyalarınıza makro ekleyerek dönüştürdü ya da fidye virüsüne maruz kalmış olabilirsiniz.

Dosyaları açmada, içeriğini görmede, değiştirmede, kaydetmede sorun yaşamıyorum, yeni yaptığım belgeler de normal docx olarak kaydoluyor.(hatta internetten indirdiğim, flash bellek ile kaydettiğim dosyalar da docx olarak duruyor) Sadece belli bir tarihten önceki oluşturduğum belgelerin uzantısı değişmiş

Bir bat dosyası içine " ren *.docm *.docx " diyerek uzantı değiştirme yöntemini denedim, dosyalar docx oldu fakat yarı yarıya içeriği açılmıyor

Yarı içeriği almayan dosyaları docx yerine doc yapsanız açar mı? Merak ettim.

Arkadaşlar, konuyu 2 ay sonra tekrar gündeme getireyim. Yaşadığım problem hala devam etmekte, Office 2013, 2016, 2019 sürümlerini kurdum, kaldırdım. 360 Security, AVG Antivirüs, Kaspersky Virus Removal Tool programları ile sistemi yukarıdan aşağı tarama yaptırdım. (hem normal, hem de detaylı)
Tek denemediğim çözüm formatlamak kaldı, onu da üşendiğimden denemedim, bir de formatlasam da şu anda mevcut dosyalar düzelmeden tekrar karşıma çıkmasından çekiniyorum, ama sıra ona gelecek gibi.
Eski oluşturduğum, yeni yaptığım, indirdiğim, kaydettiğim tüm belgelerim "*.docm, *.xlsm, *.pptm" uzantılarına dönüşüyor. (dosya uzantılarındaki "x" yerine "m" geliyor kısaca, açıklamasında da makro içerebilen Microsoft ... Belgesi şeklinde ifade oluyor.)
Dosya simgesinin altına ufak bir ünlem imleci de yerleşiyor. Deneme amaçlı birkaç dosya oluşturdum, kaydettikten 3-5 saniye sonrasında hemen dosya uzantısı değişiyor otomatik. 2-3 senelik bir flash bellek taktım PC'ye, içindeki tüm dosyalarım anında değişti.
Hiçbir mantıklı açıklama bulamadım ve hiçbir kalıcı çözüm üretemedim. Dosyaları tek tek açıp, docx ve xlsx olarak kaydedip eski docm ve xlsm sürümleridi shift+delete yaparak düzeltmeyi deniyorum ama yüzlerce dosya var çok zaman alacak.
Çözüm olarak önereceğiniz bir yöntem var mı tecrübe ettiğiniz?

Geri