Veritabanı Dalı 2019-2020 E.Ö. Yılı Dersleri

Kodla Büyü

herkete_87

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Anadolu Meslek Programı Veritabanı Dalı 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında;
Kademeli geçiş 11. Sınıf düzeyinde yerini bulacaktır. 11.Sınıf dal dersleri 22 saat olarak belirlenmiştir.

* NTP => Haftalık Ders Saati: 12
Veritabanı=> Önerilen Haftalık Ders Saati: 8
Açık Kaynak İşletim Sistemi => Önerilen Haftalık Ders Saati: 2

Alan ve dal dersleri içinde (*) ile belirtilen dersler, alan ve dalın başarılması zorunlu dersleridir. Bu dersler, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği uyarınca yıl sonu başarı puanı ile başarılı sayılamayacak derslerdir. Bu derslere ait modüllerin tamamı ders saati değiştirilmeden uygulanır.

Toplam= 22 saat

Dikkat etmemiz gereken diğer husus Önerilen kelimesi;
Diyelimki 11 sınıfta zorunlu 12 saat NTP, öneri üzerine 6 saat Veritabanı, öneri üzerine 4 saat Mobil programlama verelim. Ders saati 22 etti.

Gelelim Mobil programlama dersine;
Yukarıda Mobil programlama dersi 11.sınıfta olacakmış gibi düşünülebiliyor.
Fakat ders bilgi formlarını dikkatle incelersiniz Mobil Programlamanın 12.sınıf dersi olduğunu görebilirsiniz.

Mobil programlama dersi bu nedenle kademeli geçiş ile 2020-2021 eğitim öğretim yılında 12.sınıflar ile uygulamaya konacaktır. 12. sınıflarda 24 saat İBE, 4 saat Mobil programlama olmak üzere 28 saat ders olacaktır. 11.sınıfta Mobil programlama vermek öğretim programı, bilgi formlarına göre uygun değil olarak görünüyor.

Peki biz; 11. sınıfta Açık kaynak işletim sistemi dersini vermek istemezsek, veritabanını 8 saat fazla bulursak ne olacak ?(Veritabanı 6 saat vereceğiz - Modüler sisteme göre modül çıkaracağız ) Bu durumda diğer bir Web dalından bir 4 saat Web Tasarım dersi ekleyebilir miyiz?
Örnek:
Zorunlu 12 saat NTP,
6 saat Veritabanı,
4 saat Web tasarım ve programlama

Bana göre önerilen olduğu için (çıkarılan modül ile ders saati uygun hale getirilirse) uygun gibi görünüyor. Fakat öğretim programında geçen;
"Program dört yıl olarak tasarlanmış, 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise ortak dersler ile dala özel derslerin okutulması planlanmıştır." maddesine göre Açık kaynak işletim sistemi dersini vermemiz gerekiyor şeklinde anlıyorum. Peki bu 2 saati nerden alacağım Veritabanından mı Web tasarım dersinden mi?

Bu nedenle diğer dalların derslerini seçmeli biçimde uygulamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Öğretim programında, haftalık ders saatleri çizelgesinde dal-sınıf-ders bazında detaylı biçimde ders saatlerinin yazılması birlikteliği sağlayıp karmaşayı azaltacaktır.

*** Mesleki yabancı dil dersi Anadolu teknik programında uygulanacaktır.

######################################################################

Ekli dosyalar

• Veritabanı Dalı Dersleri.rar
    140.5 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
Hocam 11. Sınıfta 22 saatlik dersleri belirlerken
12 saat nesne
8 saat veri tabanı
2 saat açık kaynak
Almak zorundayız. Dal yeterlilikleri ve ders bilgi formları incelendiğinde bu yeterlilikleri sağlamak için bu süreler olmak zorunda.
Seçmeli ders için 6 saatlik seçmeli ders grubundan 4 veya 6 saat başka dal dersi seçebilirsiniz. Ancak seçeceğiniz ders başka dalın başarılması zorunlu dersi olamaz. Yani web tas. Ve prog dersini seçmeli alamazsınız. Grafik animasyon alabilir siniz.

Merhaba
Mobil programlama dersinin içeriği hakkında bir gelişme var mı? Modüller yok henüz? Bilgisi olan var mı?
Bu ders 2019-2020 eğitim öğretim yılında okutulmayacak. O yüzden henüz bir gelişme yok. Kademeli geçişten dolayı 2020-2021 eğitim yılında 12.sınıf olacak olan öğrencilere okutulacak.

Geri