Verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
bir sendika öyle yada böyle eylem karari aliyor, öbürü vay arkadas bize niye sormadan aldin benim isim olmaz diyor
sanki karar alan sendika sadece kendisinin iyiligi icin karar almis,
adamlar diyor ki biz bu zamdan rahatsisiz gelip protesto edelim is birakalim bunlar hala ufak hesaplar pesinde.
velhasıl bizim sartlarimizi iyilestirmek icin hükümetin caba sarf etmesine gerek yok ki sendikalar bile sacma sapan sebeplerden hakkini arama eylemine katilmiyor. bende hükümet kanadi olsam vermezdim kimseye ek bisi
hakkini aramayana niye hak verilsin ki ekstradan

Halimiz için Allah'a şükretmek ayrı bir şeydir, hakkını aramak ayrı bir şey. kişilerin şikayetlerini veya taleplerini dile getirmesi vatana, millete veya mesleğine düşman olduğu anlamına gelmez - gelmemelidir. eskiden beri düşüncem şudur ki, ülkede herkesin hayatını idame ettirecek gücü olsun, kimse kimseye mecbur kalmasın. ekonomik süreçlerin bizleri getirdiği hal bellidir. suçlu şudur - budur veya nedeni şundandır - bundandır tartışmasına girmeyeceğim. Açık olan bir şey vardır ki o da maaşlarımız eski gücünde değil. öncesinde zorlanmadan aldığımız kimi şeyleri almakta zorlanıyoruz ve bazı şeyler var ki örneğin ev veya yeni bir araba almak gibi yakın zamanda hayal gibi görünüyor. Bu durum ilk başlarda bizi zorlasa da sonraki zamanlarda esnafı da, toptancıyı da, üreticiyi de zorlayacaktır. Vatandaşta para olsun ki alışveriş yapabilsin. Borçlarını kapatsın. Ülkede ticaret devam edebilsin. Yani yalnızca bizim meslek grubumuz değil, her yurttaş satın alma gücüne kavuşsun. öyle olursa enflasyon olur, devlet zorlanır falan demeyin. Devlet kimi zaman üreticiyi destekler, kimi zaman da tüketiciyi. Biz ve bizim gibi olanların pek çoğu büyük paralara sahip değiliz. ufak tefek birikimleri olanlar olsa da bu paralar ülke sınırlarında, ülke ekonomisi içinde yer alır. Bu sebeple, memura - öğretmene zam verilmesinden yanayım.

https://www.bloomberght.com/piyasa-enflasyonun-19-yilin-zirvesine-cikmasini-bekliyor-2295425

Piyasa enflasyonun 19 yılın zirvesine çıkmasını bekliyor

Son dönemde döviz kurunda yaşanan gelişmeler sonrasında tüm dikkatler 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan ankete göre kurumlar Aralık ayı enflasyonunun yüzde 29,6 seviyesine çıkmasını öngördü. Enflasyon, piyasanın öngördüğü seviyeye çıkarsa 2002 yılından bu yana görülen en yüksek seviye kaydedilmiş olacak.

Doğalgaza da meskenlerde %25 gelmiş. Forumumuzda bulunan 3-5 troll bile birşeyler yazamaz savunamaz hale geldi, o derece ekonominin durumu.
O konuşanlara elektrik zammı %52 gelmiştir hocam. Sana %127 gelince mutlu olurlar. Ama o mutluluklarını buraya yazmaya utanıyorlardır. Bu utançlarınıda yüksek ahlak seviyesi zannedip gururlanırlar. Sonra keyifleri yerine gelir ve hanımına derki bir çay demle de a haber izlerken içelim der. TV izlerken ışığı hanımına kapattırır. Doğalgazı da kısar. Haberleri izlerken de ekonomi sahlanıyor eskiden tüp kuyruğu varmış der.

Dünya yanarken,birileri de, ideolojik kirli siyasi zihniyetine malzeme çıkarma peşinde...
images (23).jpeg

Elektrik zammı :
ticarethaneye %167
sanayiye %157 zam geldi.
mesken ikiye bölündü günlük 5 kwh üstü tüketiyorsanız %184, altında tüketiyorsanız %67 zam geldi.

Zamdan daha az etkilenmek için Num lock, caps lock ve scroll lock tuşlarının ışığını kapatıp tasarruf yapabilirsiniz.
Devir tasarruf devri.

Büyük harf yazacağınız zaman shift tuşuna basıp sonra harfe basınız, Durduk yere caps lock tuşunun ışığını açmayın. :D
IMG_20220101_104848.png

Değil. Hallerinden çok memnun, akaryakıt, elektrik vs. zamlarına bile "hüloğ" çekecek insanlar var burada. Yüzleri bile kızarmıyor iktidarı savunurken. Onlarla dalga geçerken ben ne utancam.
Madem anlaşilmadi. Daha direk yazayım. Bir partiyi ve hükümetini eleştireceğim, seçmenlerine laf sokacağım derken kullandığın, dalga geçtiğin kavramlara DİKKAT ET. Bu ülke bizim, vatan bizim, devlet bizim, ezan bizim. Hükümetin kim olduğu, kavramları nasıl kullandığı, kimlerin bu tarz politik manevraların peşine düştüğü, ben ve benim gibi düşünenleri ilgilendirmez. Saygılarımla, hayırlı günler...

Madem anlaşilmadi. Daha direk yazayım. Bir partiyi ve hükümetini eleştireceğim, seçmenlerine laf sokacağım derken kullandığın, dalga geçtiğin kavramlara DİKKAT ET. Bu ülke bizim, vatan bizim, devlet bizim, ezan bizim. Hükümetin kim olduğu, kavramları nasıl kullandığı, kimlerin bu tarz politik manevraların peşine düştüğü, ben ve benim gibi düşünenleri ilgilendirmez. Saygılarımla, hayırlı günler...

Onlar bu kavramları kullanarak her günahı saklayabileceklerini, her haltı yiyebileceklerini düşünüyorlarsa, ben de bu kavramları kullanarak onları hicvetmekte beis görmüyorum. Her pisliği bayrağa sarıp saklayacağını zannedenler boşaltıyor bu kavramların içini.

Burada dalga geçilen şey kutsallar mı ki, bunları söylüyorsunuz.

% 50 den bir gram düşük bir zam olur ve yetkili! Sendika büyük üye kaybı yaşamazsa her şey müstahak

Bugün enflasyon belli olduktan sonra toplam zam oranı 30% yapılacak söylentileri çıkmaya başladı. 5'inde cumhurbaşkanı mı açıklayacakmış haberi bilmiyorum öyle birşeyler de duydum sanki.

Bugün enflasyon belli olduktan sonra toplam zam oranı 30% yapılacak söylentileri çıkmaya başladı. 5'inde cumhurbaşkanı mı açıklayacakmış haberi bilmiyorum öyle birşeyler de duydum sanki.
hocam eğer yapılacak zam oranı yüksek ise reis kendi açıklıyor yok düşük ise bakanına bu görevi veriyor.Akşam kabine sonrası açıklama yapabilir belki bir ihtimal :D

• Beğen
Tepkiler: omd
Evet hocam bu akşam açıklanacak %30 diye duydum ben de ortalama bin binbeşyüz zam da bizi kurtarmaz ki, yani enflasyon oranı ne çıkarsa onu yukarı yuvarlayıp yada %5 artırıp memur zammı açıklanacakmış

• Beğen
Tepkiler: omd
Evet hocam bu akşam açıklanacak %30 diye duydum ben de ortalama bin binbeşyüz zam da bizi kurtarmaz ki, yani enflasyon oranı ne çıkarsa onu yukarı yuvarlayıp yada %5 artırıp memur zammı açıklanacakmış
O zammın çoğu zamlara gider. Refah payı olmamış olur.

%36.08 TÜİK.
%82.81 ENAG
----- enflasyon ----- TÜFE Yıllık ----

http://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-cpi-871

https://twitter.com/ENAGRUP/status/1477887101609914370?t=TAGDH7gWyH6tgHUNhOaxtQ&s=19

ÜFE Yıllık 79.89
http://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-ppi-872

Üretici fiyat endeksi ya da kısaltması ÜFE, belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin, üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişikliklerini ölçen fiyat endeksidir. Aylık ve yıllık enflasyon rakamının belirlenmesinde kullanılır.

Son düzenleme:
Y
Valla hangi değeri alırsanız alın birkaç yıla birkaç sıfır hayatımıza geri girecek gibi hissediyorum.
Yeni banknotlar çıksın, küçük olanlar kaldırılsın. Ya da kağıt/fiziki para değil de diğer türlü kullanımlar özendirilsin.

Para basacaklar bol bol malum, bari hem masraftan kısıp hem de doğa tahrip olmasın. Direk kağıt olarak kullanırdık derdim ama banknotlar bildiğimiz anlamda kağıtlardan farklı malzeme ile üretiliyormuş.

Y

Yeni banknotlar çıksın, küçük olanlar kaldırılsın. Ya da kağıt/fiziki para değil de diğer türlü kullanımlar özendirilsin.

Para basacaklar bol bol malum, bari hem masraftan kısıp hem de doğa tahrip olmasın. Direk kağıt olarak kullanırdık derdim ama banknotlar bildiğimiz anlamda kağıtlardan farklı malzeme ile üretiliyormuş.
Seçimden önce yapmazlar bunu algı kötüye döner. Şuan ahaber cenahında herşey güzel.

Y

Plastik paranın (kredi kartları) etkisi ile bu kadar rahat davranabiliyorlar hocam. Eskiden kart mı vardı. Herşey kağıt parayla. Parayı eliyle sayan anlar paranın değerini. Şimdi ödeme bile kolay. Temassız kartı uzat iki bip tamam.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri