Verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Boş beklentilere girmeyin.Zırnık yok...Devlet memuru olma hayalini, beklentisini bitirecekler, bunu da yapmanın en güzel yolu maaşları eritmek.Hiç umutlanmayın...Pazarda limon satanın devlet memurundan daha çok kazandığı döneme tekrar hoşgeldiniz...
Hocam yazınıza ve düşüncenize hiç katılmıyorum. Muhalefet 2018 seçimleriydi sanırım emekliye ikramiye muhabbeti çıkardı ve bu vaadi de vatandaş tarafından tuttu. Bizde para vaad edilsin vatandaşın %90'ı hayatında oy vermeyeceği partiye oy verir. Bunu gören hükümet emekliye ikramiyeyi verdi. EYT için de hükümet olumsuz konuştu hep, haklı olarak SGK sistemi çöker, bu sorun benden önce oluştu ve vatandaş da onlara cezasını seçimde verdi dedi. Ama yine vatandaşın cebine dokununca tepkiyi hiç alakası bile olmayan yerel seçimde gördü. Yani maalesef mevcut hükümet vatandaşın talebi olan popülist durumlara oy için göz yumdu, istemeye istemeye yaptı, yapıyor ve yapacak. Vatandaşın haklı haksız taleplerini görmezden gelirse hükümetler gideceğini mevcut iktidar çok iyi biliyor. O yüzden 3,5-4 milyon sadece memur, aileleri katarsak yaklaşık 10 milyonluk bir potansiyeli hiç kimse göz ardı edemez. Hele hele 2023 haziranda olacak en geç seçim için (benim seçim tahminim ekim-kasım 2022) bir şeyler yapmayan hükümet kendi ayağına sıkmış olur. Zaman her şeyin ilacıdır. Vakti gelince yaşayıp göreceğiz.

Hocam yazınıza ve düşüncenize hiç katılmıyorum. Muhalefet 2018 seçimleriydi sanırım emekliye ikramiye muhabbeti çıkardı ve bu vaadi de vatandaş tarafından tuttu. Bizde para vaad edilsin vatandaşın %90'ı hayatında oy vermeyeceği partiye oy verir. Bunu gören hükümet emekliye ikramiyeyi verdi. EYT için de hükümet olumsuz konuştu hep, haklı olarak SGK sistemi çöker, bu sorun benden önce oluştu ve vatandaş da onlara cezasını seçimde verdi dedi. Ama yine vatandaşın cebine dokununca tepkiyi hiç alakası bile olmayan yerel seçimde gördü. Yani maalesef mevcut hükümet vatandaşın talebi olan popülist durumlara oy için göz yumdu, istemeye istemeye yaptı, yapıyor ve yapacak. Vatandaşın haklı haksız taleplerini görmezden gelirse hükümetler gideceğini mevcut iktidar çok iyi biliyor. O yüzden 3,5-4 milyon sadece memur, aileleri katarsak yaklaşık 10 milyonluk bir potansiyeli hiç kimse göz ardı edemez. Hele hele 2023 haziranda olacak en geç seçim için (benim seçim tahminim ekim-kasım 2022) bir şeyler yapmayan hükümet kendi ayağına sıkmış olur. Zaman her şeyin ilacıdır. Vakti gelince yaşayıp göreceğiz.
Hocam hükümetler devletin ceo'sudur.Patron devlettir hükümet ceodur.Devlet bu hükumetin ipini cekecek artık.Yeni bir oluşum doğacak, yeni nesil bambaşka bakıyor ve bugünku muhalefet ve hukumet partilerinin şansı yok.Onlar toptan çöpe gidecek.Benim bakışım bu şekilde.Devlet bahçeli erken seçim isteyecek bugünkü hükümet ve muhalefet yapısı çökecek yeni partilerle yeni, taze l ve dinç yıpranmamış kanlarla yeni oluşumların önü açılacak.

Hocam hükümetler devletin ceo'sudur.Patron devlettir hükümet ceodur.Devlet bu hükumetin ipini cekecek artık.Yeni bir oluşum doğacak, yeni nesil bambaşka bakıyor ve bugünku muhalefet ve hukumet partilerinin şansı yok.Onlar toptan çöpe gidecek.Benim bakışım bu şekilde.Devlet bahçeli erken seçim isteyecek bugünkü hükümet ve muhalefet yapısı çökecek yeni partilerle yeni, taze l ve dinç yıpranmamış kanlarla yeni oluşumların önü açılacak.
hocam bu konuda haksız sayılmazsınız ama yeni partilerin başkanlarının hepsi eski siyasetçi ve farklı partilerde görevler yapmışlar, o görev yaptıkları partilerle düşmanlar ve hiç de umut vermiyorlar. Bir tek oğul erbakan yeni siyasetçi o da babasından kaybediyor. Ne diyelim, vatan millet için hayırlısı ne olacaksa o olsun, ama vatandaşın şu 20 yıldır kazandıkları (memurun, üni öğrencisinin başörtülü olabilmesi, ayasofyanın tekrar müze olması vb şeyler) 2 yılda giderse hiç şaşırmam.

İşin ilginci sayın bahçeli elini nereye atsa kurutuyor maşallah. İlginç.

2022 emekli ve memur maaşları için yeni formül: Erken zam!

1 - Öncelikle toplu sözleşme zammının üzerinde oluşan enflasyon farkının ödenmesi. Yani bu yıl için ilk 6 ayda yüzde 5 artı enflasyon farkı ödendikten sonra gerçekleşen enflasyona tamamlamak şeklinde bir artış yapılacak.

Tahminlere göre enflasyon farkı ile yıl sonu zam oranı yüzde 16'yı bulacak. Yüzde 25 civarında bir enflasyon gerçekleşirse bunun üzerine 9 puanlık tamamlama yapılabilecek.

2- Bir diğer formüle göre ise seyyanen artış yapılarak bir sosyal destek sağlanması yönünde. Bu ödemenin de yine enflasyon ve asgari ücret ile uyumlu olması bekleniyor.

3 - Son günlerde ortaya çıkan üçüncü bir formül ise 2022 yılının temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7'lik zammın da öne alınıp bunun üzerine iyileşme yapılması. Bu durumda ocak zammı yüzde 12 artı enflasyon farkı şeklinde gerçekleşebilecek.

Sabah

Şimdi baktım 1 temmuz 2021 dolar kuru 6.8 TL imiş. Yani o zaman hadi yuvarlayalim 800 dolar maaş alıyor muşum. Verilmesi düşünülen ek zam ile (hadi diyelim dolar 15 TL) maaşımın 12.000 TL olması lazım. Çünkü maalesef marketteki pazardaki fiyatların hepsi dolarla paralel bir şekilde artiyor. O kadar zam olur mu? Tabiki hayır. Sözün bittiği yerdeyiz yani.

Şimdi baktım 1 temmuz 2021 dolar kuru 6.8 TL imiş. Yani o zaman hadi yuvarlayalim 800 dolar maaş alıyor muşum. Verilmesi düşünülen ek zam ile (hadi diyelim dolar 15 TL) maaşımın 12.000 TL olması lazım. Çünkü maalesef marketteki pazardaki fiyatların hepsi dolarla paralel bir şekilde artiyor. O kadar zam olur mu? Tabiki hayır. Sözün bittiği yerdeyiz yani.
An itibariyle dolar 17.5 civarı. 800 dolar için 14000 diyelim. Yılı devirdik üzerine zam da almak lazım. 15binden aşağısı kurtarmaz. Geçenlerde hükümet kanadından birisi Türk doları basalım önerisi getirmişti. TL'nin değeri düştü. 50 kuruş yapmanın maliyeti 1 TL'yi geçmiş. Dolar basıp verseler iyi olur gibi maaşları :)

Benim böyle bir şeye ağzım açık kalmaz sayın hocam da senin kalmış belli ki. Hatta o kadar açık kalmış ki ABD ve Türkiye'yi ekonomik anlamda karşılaştırmaya çalışmışın. Ben kimseye 4 duvarı lüks görmedim ama sen olayı telefonu arabayı da katarak duygu sömürüsü boyutuna getirmişin. Yerli üretimi baltalayan her eleştirine aşağıda düzeltmeler yaparak katılıyorum. Sadece farklı olarak işin konuşmak eleştirmek aşamasında kalmaması, sorunları üzerimizden yansıtarak sıyrılmak yerine biraz özeleştiri yapalım diyorum. Hepsi bu...

Vatandaş olarak biz, devlet ya da özel sektör işine geldiği ürünü ithal ederken yerli muadilleri de vardı piyasa da kullandık mı mesela? Gelişmesine, büyümesine katkıda bulunduk mu? Yoksa bizimde mi işimize geldi? Ya da -bizimkilerde kalitesini yapsın marka olsun alalım mı dedik? Ya da senin tabirinle babalar gibi alırız, para benim değil mi diyerek günü mü kurtardık? Keyfimiz bozulmadığı bize dokunmadığı sürece bir şeylerin üzerini mi örttük. İsraf ile ilgili yaptığım vatandaşa yönelik eleştiri de bu şekilde.

Benim kızgınlığım önceki mesajlarımı okursanız göreceksiniz. Aynı çizgide duruşa sahip her ortamda hakkı savunan inandığı yoldan daima yürüyenlere değil. Kendine dokunduğunda ses çıkarmaya başlayıp pozisyon alanlara. Bir de ekonomi maskesi ardına saklanıp bel altı vurup ülke zor durumdayken bıyık altından gülüp fırsat kollayanlara.

Yerli tohum yasak değil, sertifikasız tohum yasak arasında büyük bir fark var okumanızı tavsiye ederim.
Yem fabrikalarının tamamı yabancıların elinde değil ancak hammaddeler yurtdışından geliyor. İkisi aynı kapıya çıkmasa da büyük sorun.
Şeker fabrikaları satıldı evet ama yurt içindeki başka şeker fabrikaları ve gıda şirketlerine yabancıya değil. Devlet yönetiminde KİT'ler eskiden beri zarar eden kurumlar biliyorsunuz. Rusya'dan şeker almak çok az olsa da ihraç edilecek malların içinde kullanılacak olsa da bana göre de kabul edilemez.
Buğday konusu her ne kadar kuraklıktan rekolte düşse de affedilir değil.

Son olarak, hayatın her alanında söyleyecek sözü olan dinin ne dediğine bakmak ve anlamaya çalışmak inanıyor isek bizleri niçin rahatsız ediyor?
Yanlış bir dini bilgi ya da dini bakış açısı izlenimi edindiysen eleştir saygı duyarım.

Nereden biliyorsun hocam KİT lerin zarar ettiğini. Kalem kalem hesap mı etttin zararı? Devlet kendi ürettiği elektiriği kendi fabrikasına 2 katına satıp o fabrikanın zarar etmesin sağlıyor. Senin bundan haberin yok konuşuyorsun. Ben o satılan değil peşkeşşş çekilen fabrikanın olduğu bir şehirde doğmuş büyümüş biriyim. 5 li çeteni birine isim de vereyim cengiz inşaata satılan ülkenin tek alüminyum fabrikasıydı. Senin dediğin ya da sana gösterilen gibi değil herşey. A haber izleyerek olmuyor bu işler.

Son düzenleme:
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Memur dahil tüm çalışanların maaş ve ücretlerinin brüt asgari ücrete kadar olan kısmı vergiden muaf olacak" dedi.

Mustafa Elitaş: En son yaptığımız istişare sonucunda tüm ücret ve maaş alanları kapsayacak şekilde asgari ücret miktarı olan kadar kısmı önergeyi vekil arkadaşlarımız imzaya açtılar. Komisyon kabul ettiği taktirde tüm çalışanların memur dahil maaş ve ücretleri kapsayacak şekilde brüt 5 bin liraya kadar olan kısımdan vergi sıfır olacak.

Tartışılan konu vardı. Cumhurbaşkanıyla istişare ettik dedi. Önerge verilecek. Tüm işçi ve memurlar için maaşların brüt 5 bin liraya kadar olan kısmından vergi alınmayacak.

Rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklikten dolayı motorine 54 kuruş, benzine ise 62 kuruş, otogaza ise 57 kuruş zam geldi. Zamlı fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

nerede kaldi diyordum ben buradayim dedi hemen :)

Yanlış mı anladım. Şimdi bizden gelir ve damga vergisi kesilmeyecek ( geçen ay 225 + 56₺ =281₺) ve kesilmediği için agi (348₺) verilmeyecek mi? Kafamda deli sorular

• Beğen
Tepkiler: omd
agisiydi-vergisiydi 15 dolar etmiyor; bunun için miydi bu tantana ?
benim şahsim kanaatim doğru çıktı max. 2021 enflasyonfarkı + 5 puandan %15 + 300 - 500 arası seyyanen, bakın işinize.

Yanlış mı anladım. Şimdi bizden gelir ve damga vergisi kesilmeyecek ( geçen ay 225 + 56₺ =281₺) ve kesilmediği için agi (348₺) verilmeyecek mi? Kafamda deli sorular

Hocam brüt maaşınızın 5.004,00 TL (asgari ücret brüt) sinden vergi kesilmeyecek, geri kalan kısımdan her zamanki gibi vergi kesilecek diye anladım. Yetkili sendikanın genel başkanı sosyal medyasında bunu Talebimiz Karşılandı Hayırlı Olsun diye vermiş....

Hocam brüt maaşınızın 5.004,00 TL (asgari ücret brüt) sinden vergi kesilmeyecek, geri kalan kısımdan her zamanki gibi vergi kesilecek diye anladım. Yetkili sendikanın genel başkanı sosyal medyasında bunu Talebimiz Karşılandı Hayırlı Olsun diye vermiş....
Memurlar olarak bizlerin talebi farklıydı aslında. Yanlış anlamış kendisi :)

Nereden biliyorsun hocam KİT lerin zarar ettiğini. Kalem kalem hesap mı etttin zararı? Devlet kendi ürettiği elektiriği kendi fabrikasına 2 katına satıp o fabrikanın zarar etmesin sağlıyor. Senin bundan haberin yok konuşuyorsun. Ben o satılan değil peşkeşşş çekilen fabrikanın olduğu bir şehirde doğmuş büyümüş biriyim. 5 li çeteni birine isim de vereyim cengiz inşaata satılan ülkenin tek alüminyum fabrikasıydı. Senin dediğin ya da sana gösterilen gibi değil herşey. A haber izleyerek olmuyor bu işler.
KİT lerin hepsi değil ama birçoğu 90 lı yıllardan itibaren zarar etti hocam ve özelleştirmeye alındı. Çünkü özel sektör gibi acımasızca rekabet edemiyor kamu işçisi çok daha fazla ücret alıyor örneğin ya da çok fazla personel çalıştırıyor.

Ben ahaber filan izlemem ama sen ve senin gibilerde bir önyargı var ki kendin gibi düşünmeyeni hemen yaftalarsınız sen ne izleyip bu derece aydınlanıyorsun merak ediyorum. O kadar yazdığımın içinden çekip bunları mı bulabildin. Şeker fabrikaları satıldı dediğine yazdım hem ben o yorumu. Hadi konuyu başka yere çektin Seydişehir Eti dedin. Dönemin Maliye Bakanlığı'nın hesaplamalarından bak tesisin o zamanki değeri neymiş. Kaça satılmış. İlk özelleştirmeye şimdiki hükümetten önce çıkmış. Yani zarar durumu öncesinde var. Elektriği 2 katına satma aynı fabrika için diyorsan öncesinde var demekki.

Ben kalem kalem saymadım tabi ama sen saydın demekki kâr ettiğini. Benim yaşadığım şehirde de çinko fabrikası vardı o da benzer süreç geçirdi hammadde bulamıyordu icralıktı özel sektör aldı çinko geri dönüşüm fabrikasına çevirdi Şu an kâr ediyor. Keşke devlette kalsa bu güzel büyük fabrikalar ancak teknolojilerinin eskiyip devletin yenileme imkanı o günün şartlarında olmayınca bunlar oluyor maalesef.

Son düzenleme:
şu laf bulamayınca, cevap veremeyince, kısacası sözü tükenince "ahaber izle" diyenler siz hangi kanalı seyrediyorsunuz? Bizi aydınlatır mısınız? Ben al birini, vur ötekine diyorum. Kaotik ortamlarda bitaraf olan bertaraf olur.

Son dakika neler olur bilinmez tabi ama son duyumlara göre enflasyon farkı + ocak zammı + öne çekilen temmuz zammı + refah payı (?) ile 40% civarı artış alabilirmişiz. Kümülatif olarak :D

KİT lerin hepsi değil ama birçoğu 90 lı yıllardan itibaren zarar etti hocam ve özelleştirmeye alındı. Çünkü özel sektör gibi acımasızca rekabet edemiyor kamu işçisi çok daha fazla ücret alıyor örneğin ya da çok fazla personel çalıştırıyor.

Ben ahaber filan izlemem ama sen ve senin gibilerde bir önyargı var ki kendin gibi düşünmeyeni hemen yaftalarsınız sen ne izleyip bu derece aydınlanıyorsun merak ediyorum. O kadar yazdığımın içinden çekip bunları mı bulabildin. Şeker fabrikaları satıldı dediğine yazdım hem ben o yorumu. Hadi konuyu başka yere çektin Seydişehir Eti dedin. Dönemin Maliye Bakanlığı'nın hesaplamalarından bak tesisin o zamanki değeri neymiş. Kaça satılmış. İlk özelleştirmeye şimdiki hükümetten önce çıkmış. Yani zarar durumu öncesinde var. Elektriği 2 katına satma aynı fabrika için diyorsan öncesinde var demekki.

Ben kalem kalem saymadım tabi ama sen saydın demekki kâr ettiğini. Benim yaşadığım şehirde de çinko fabrikası vardı o da benzer süreç geçirdi hammadde bulamıyordu icralıktı özel sektör aldı çinko geri dönüşüm fabrikasına çevirdi Şu an kâr ediyor. Keşke devlette kalsa bu güzel büyük fabrikalar ancak teknolojilerinin eskiyip devletin yenileme imkanı o günün şartlarında olmayınca bunlar oluyor maalesef.

KİT lere zarar ettirmek çok kolay. Her gelen siyasi 100 er tane eleman alsa tabi zarar eder fabrika. yöneticilerin ahlaksızlığını fabrikaların zarar etmesine bağlayamazsınız. Önyargılı falan değilim. Şeker fabrikaları da satıldı, kağıt fabrikaları da satıldı, maden fabrikaları da satıldı. Bu satış olayı avrupadaki özelleştirmeler gibi de yapılmadı. Ben kaç defa ziyaret ettiğim ülkenin tek fabrikasından bahsediyorum. (Alüminyum alanında.)
Benim saymama gerek yok karlarını ülkede tek olan bir fabrikanın zarar etme imkanı yoktur. Zaten ürettiğin malın tamamını satıyorsun hatta o kadar da ithal ediyorsun. Ticaret yaptın mı bilmiyorum ama bu şekilde olan hiç bir yer batmaz zarar da etmez. Ama ettirilmek istenirse ya da adına peşkeş diyelim o zaman zarar ettirilir. (Denetlenmez vs.)
En sonlarda söylediklerine katılıyorum. Devlet kendi malını kontrol edip geliştirmezse ve ordaki çalışan denetlemezse olmaz bu iş. Yani devlet devletliğini yapacak. günübirlik hükümetçilik oynarsa özelleştiem değil halkın malını zengine peşkeş çekmedir bunu adı.

şu laf bulamayınca, cevap veremeyince, kısacası sözü tükenince "ahaber izle" diyenler siz hangi kanalı seyrediyorsunuz? Bizi aydınlatır mısınız? Ben al birini, vur ötekine diyorum. Kaotik ortamlarda bitaraf olan bertaraf olur.
A haber haricinde her kanalı izlioyorum laf banaysa ki sanırım öyle. Zam haberini güncelleme diye veren kanaldan ne beklenir. Tartışma programı yapıyorlar herkez aynı görüşte. burda bu şekilde pek konuşmayı sevmem ama bu ahaberi bari savunmayın.

Son dakika neler olur bilinmez tabi ama son duyumlara göre enflasyon farkı + ocak zammı + öne çekilen temmuz zammı + refah payı (?) ile 40% civarı artış alabilirmişiz. Kümülatif olarak :D
En agi ile ağzımızın payını almıştık ama inşaallah dediğiniz gibi güzel şeyler olur. Ben maaş artışından ziyade duran ya da sakin seyreden bir kur, doğru düzgün bir hukuk ve güven ortamı olmasını istiyorum. Sonrasında istikrar gelecektir. Fakat bir yandan da bu işin bittiğini artık yeni bir yönetimin gelmesi gerektiğini ve geleceğini de düşünüyorum. Ülke için hangisi hayırlı olacaksa o olsun inşaallah.

En agi ile ağzımızın payını almıştık ama inşaallah dediğiniz gibi güzel şeyler olur. Ben maaş artışından ziyade duran ya da sakin seyreden bir kur, doğru düzgün bir hukuk ve güven ortamı olmasını istiyorum. Sonrasında istikrar gelecektir. Fakat bir yandan da bu işin bittiğini artık yeni bir yönetimin gelmesi gerektiğini ve geleceğini de düşünüyorum. Ülke için hangisi hayırlı olacaksa o olsun inşaallah.
Hay ağzınıza sağlık

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri