Ventoy ile Mutliboot Usb Oluşturma (Video Anlatım)

Kodla Büyü

Hafızoğlu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir kaç yıldır yaptığım çalışmaları gerek burda gerekse kişisel web sitemde paylaşmaktayım.
Paylaşımları daima yazıya dökerek yapıyordum ama gördüm ki ne kadar yazarsam yazayım okunmuyor, cevabı içerikte olan sorular yine direk bana geliyor.
Bu sorunu aşmanın çözümü olarak video anlatımı gördüm, gerçekten çözümde oldu :)
Okumuyoruz izliyoruz artık millet olarak.
Ventoy programı ile bir usbye birbirinden farklı iso dosyaları nasıl atılır onu anlatmaya çalıştım.
Çok pratik bir program olsa da dezavantajları da yok değil.
Örnek en büyük dezavantajı, UEFİ desteği olan bir bilgisayarı Bios moduna alıp uefi dışı format atacak olsanız buna izin vermiyor iso dosyasını çalıştırmıyor. Ama iso dosyası clonazilla paketiyse hiç sorun yapmadan yüklüyor, bahsettiğim sorun standart windows iso paketinde karşınıza çıkıyor.
Fazla ayrıntıya girmeden kısa öz temel işlevler.
Bu kadar yazı yeter :)
Buyrun İzleyelim ):
İçerik ilginili çekiyorsa kanalıma abona olup destek olabilirsiniz...

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam anlatım için. Videoda olmayan bir kaç ekleme yapayım.

* 5.15 dakikada GPT yaparsanız UEFI desteklemez dediniz ama gpt yapınca uefi destekliyor. Sorun yok. Denedim. Hatta GPT yapınca uefi destekli bütün bilgisayarları destekliyor. Mbr yapınca da GPT yapınca da uefi ve mbr yi aynı anda destekliyor. Şahsi tavsiyem GPT yapılmalı. Çünkü günümüzde kullandığımız çoğu bilgisayar yeni model ve uefi destekliyor. Kendi sitesinde şöyle bir tablo verilmiş MBR-GPT karşılaştırması ile ilgili:
mbr-gpt.PNG

* Elimde .iso olmayan.wim uzantılı bazı hazır sistemler var. Bunların iso sürümü yok ya da bulmakla vakit kaybetmek istemiyorum. (Acronis, portable windows 10 vb). Bunları da ventoy'a tanıtmak için bir eklenti kurmak gerekiyor: Eklentiyi buradan indiriyoruz.
İndirdiğimiz 3 mb lık ekentiyi flaşta oluşturduğunuz ilk bölümde ventoy isimli bir klasör açıp içine kopyalıyoruz. Sonuçta eklentinin adresi şöyle olmalı: E:\ventoy\ventoy_wimboot.img
wim.png

* Oluşturduğunuz exfat uzantılı ilk bölümü (eğer ikinci bir bölüm oluşturmadıysanız tek bölüm vardır zaten) NTFS biçimine dönüştürebilirsiniz. Bu sayede ntfs file protection gibi flaşı virüse karşı koruma programlarını kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam anlatım için. Videoda olmayan bir kaç ekleme yapayım.

* 5.15 dakikada GPT yaparsanız UEFI desteklemez dediniz ama gpt yapınca uefi destekliyor. Sorun yok. Denedim. Hatta GPT yapınca uefi destekli bütün bilgisayarları destekliyor. Mbr yapınca da GPT yapınca da uefi ve mbr yi aynı anda destekliyor. Şahsi tavsiyem GPT yapılmalı. Çünkü günümüzde kullandığımız çoğu bilgisayar yeni model ve uefi destekliyor. Kendi sitesinde şöyle bir tablo verilmiş MBR-GPT karşılaştırması ile ilgili:
Ekli dosyayı görüntüle 69269

* Elimde .iso olmayan.wim uzantılı bazı hazır sistemler var. Bunların iso sürümü yok ya da bulmakla vakit kaybetmek istemiyorum. (Acronis, portable windows 10 vb). Bunları da ventoy'a tanıtmak için bir eklenti kurmak gerekiyor: Eklentiyi buradan indiriyoruz.
İndirdiğimiz 3 mb lık ekentiyi flaşta oluşturduğunuz ilk bölümde ventoy isimli bir klasör açıp içine kopyalıyoruz. Sonuçta eklentinin adresi şöyle olmalı: E:\ventoy\ventoy_wimboot.img
Ekli dosyayı görüntüle 69272

* Oluşturduğunuz exfat uzantılı ilk bölümü (eğer ikinci bir bölüm oluşturmadıysanız tek bölüm vardır zaten) NTFS biçimine dönüştürebilirsiniz. Bu sayede ntfs file protection gibi flaşı virüse karşı koruma programlarını kurabilirsiniz.
Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim hocam. Kullandığım kadarını anlatmıştım, bilmediğim çok daha ayrıntısı varmış demekki.
VENTOY Multiboot Sistemi hakkında çektiğim videoları aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz

https://youtube.com/playlist?list=PLbRmvlGlFFnSr2ziMJwl5JyA3YRKsRA7x
Maşallah hocam sizde aşmışsınız işi :)

Merhaba hocam
Ventoy ile diski ikiye bölüyorum ama Windows 7 ve 8 de göstermiyor mecburi Windows10 olmalı. Malum okulda her bilgisayar 10 değil.

Merak ettiğim var mı çözümü

Merhaba hocam
Ventoy ile diski ikiye bölüyorum ama Windows 7 ve 8 de göstermiyor mecburi Windows10 olmalı. Malum okulda her bilgisayar 10 değil.

Merak ettiğim var mı çözümü

Ventoy diski 2 ye böler
1.bölüm EXFAT yapısında ISO larinizi attığınız kısım

2.bölüm FAT16 yapısında Ventoy Multiboot a ait sistem dosyalarının olduğu partisyondur. Bu partisyon Ventoy tarafından gizli partisyon yapılır. Acemi kullanıcıların bu partisyona müdahele etmesi istenilmez.

1.bölüm olan EXFAT kısmını NTFS formatına dönüştürebilirsiniz. Tüm ISO dosyalarını ve kişisel dosyalarınızı bu partisyona atabilirsiniz.

Ben Windows7 de her iki bölümü görmek isterim derseniz bu mümkün değil. Görmek istediğiniz bölümü Bootice programı ile görünür hale getirip diğer bölümü gizli hale getirerek istediğiniz bölümün içeriğini görebilirsiniz

Son düzenleme:
Ventoy diski 2 ye böler
1.bölüm EXFAT yapısında ISO larinizi attığınız kısım

Ben Windows7 de her iki bölümü görmek isterim derseniz bu mümkün değil. Görmek istediğiniz bölümü Bootice programı ile görünür hale getirip diğer bölümü gizli hale getirerek istediğiniz bölümün içeriğini görebilirsiniz

Hocam onu demiyorum.
Ben ayarlar kısmından 2ye bölüyorum ya sonuçta bir sistem dosyaları 2. Ventoy kurulum 3. Böldüğüm kısım oluyor sistem olan gizli görünmesin önemli değil zaten.
Ben 64gblik flaşhı 20gb ve 40gb bölünce 20lik ventoy gözüküyor ama 40lık yeri win7 tanımıyor onu demiştim
Sanırsam olmuyor

Hocam onu demiyorum.
Ben ayarlar kısmından 2ye bölüyorum ya sonuçta bir sistem dosyaları 2. Ventoy kurulum 3. Böldüğüm kısım oluyor sistem olan gizli görünmesin önemli değil zaten.
Ben 64gblik flaşhı 20gb ve 40gb bölünce 20lik ventoy gözüküyor ama 40lık yeri win7 tanımıyor onu demiştim
Sanırsam olmuyor
Hocam oluşturduğun 40 gb lik bölüm ham oluyor. O bölümü windows disk yönetiminden formatlayıp harf atıyorsun görünür hale geliyor.

Denedim olmuyor yada ben biryerde yanlışlık yaptım

teşekkürler hocam. fakat sürücüyü böldüğümüzde bende ayrılmamış alan yeni basit birim denmiyor. tüm seçenekler pasif oluyor

NTFS ye nasıl çeviriyoruz hocalarım, ventoyun ayarlarına baktım bulamıyorum. imaj dosyasını attıktan sonra mı çevirilecek, sonrasında mı bi işlem yapmamız gerekiyor.

NTFS ye nasıl çeviriyoruz hocalarım, ventoyun ayarlarına baktım bulamıyorum. imaj dosyasını attıktan sonra mı çevirilecek, sonrasında mı bi işlem yapmamız gerekiyor.
Ventoy sol üstteki seçeneklerden bölüm yapılandırmasına (partition configuration) girip yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• images.png
    images.png
    9 KB · Görüntüleme: 18
EXFAT yapısına sahip partisyon içinde önemli dosyalarınız var ise önce yedeğini alın; sonra EXFAT yapılı sürücüyü NTFS biçimi ile formatlayın.
EXFAT yapısına sahip bir sürücüsü NTFS yapısına komutla dönüştürülemez. Mutlaka format atmanız gerekir.

Geri