Uzman/Baş öğretmenlik sınavının kaldırılması için imza kampanyası

Kodla Büyü
tum iyi niyetimle gecmişte yuksek okul veya ogretmen okulu mezunlarını acıkogretim ile bildiğim kadarıyla sınavsız lisans mezunu yaptılar,belki bu amaclanıyor yuksek lisans mezunu ama nafile ne mezunu olursa olsun ogretmen elindeki urunu işleyemedikten sonra ki bu egitim fakultelerindeki ovunmekte sakınca duymuyorum gazi egitim basta olmak uzere belli universitelerce karsılandı karsılanıyor bence ek bir egitime ihtiyac yok abesle de istigal cunku adamlar zaten diploma veriyor sen bide sınavla onu degerlendireceksin.kpss de bence tartısılmalı bu surecte

Kılıçdaroğlu sıra öğretmenlerimizde, onların sorunu çözülmeli yazınca Maliye bakanı ilgili bakanlık zaten çalışma yapıyor yazdı.

Her an herşeye gebe :)
IMG_20220825_120239.jpg

Kemal bey ya içerden çok sağlam Bilgi alıyor , yada söyledikleri toplumda hükümetin gözardı edemeyeceği kadar ilgi çekiyor

Kemal bey ya içerden çok sağlam Bilgi alıyor , yada söyledikleri toplumda hükümetin gözardı edemeyeceği kadar ilgi çekiyor
Artık tek bir oya bile ihtiyaç olan döneme girildi. Koltuk gitmesin korkusuyla kılıçdaroğlu ne vaat ederse hepsi yapılmaya çalışılıyor.

koyar hocam iyi gorunme yada ne yazıkkı idarecilik dusunen makamsız!omurgasızlar! (bazıları hariç her meslekte oldugu gibi) oldugu surece biz cok yazar okuruz bunları,bizi de uyumsuz diye cumle aleme lanse ederler
Hele bizim branşta koşa koşa giderler hocam. Dersimizin bile olmadığı okul türlerinde projelerden, etkinliklerden, reklamlardan geçilmiyor... Kaldı ki bu durum...

Sadece bürokrasi de seçim yapılsa Ak parti ilk 3 e giremez. Bay kemale yapılacakların bilgisi geliyor oda Twitter da söylüyor. Yani siyasetini bile ak Parti'nin yapacakları üzerinden yapıyor :) . Kemal bey kırmızı çizgimizdir, onu yedirmeyiz.

Bence sınavsız
-10. yılda uzman
-20. yılda başöğretmen
-Yüksek lisanslı yıla bakılmaksızın uzman
-Doktoralı yıla bakılmaksızın başöğretmen
Olmalı. Amaç zaten yüksek lisansı, doktorayı özendirmek değil mi, beklemek istemeyen yüksek lisansını, doktorasını yapar işte ne güzel.

Bence sınavsız
-10. yılda uzman
-20. yılda başöğretmen
Olmalı. Amaç zaten yüksek lisansı, doktorayı özendirmek değil mi, beklemek istemeyen yüksek lisansını, doktorasını yapar işte ne güzel.
Bu kadar basit.. İki tarafında gönlü olur biter.. Milletvekillerine ulaştırmak lazım aslında, meclise sunsunlar teklif olarak...

Bu kadar basit.. İki tarafında gönlü olur biter.. Milletvekillerine ulaştırmak lazım aslında, meclise sunsunlar teklif olarak...
bi ara bir meslektas yazmıstı sanırım forum cokmeden once;oyleki suclu aranıyor ogretmenden baska suclu olmayacak bu gidişle cunku yapılan olcme sistemi saibe ve diğer bakımlardan cokmus durumda,yeni sistem getirmektense hatayı birilerine cıkarmak daha kolay siyasetci acısından,imam hatip konusunda sınav verecek bakan bey...ha gonlum neden yana bu şaibeler ortaya cıktıgı andan itibaren revisyondan yana ama gel gor siyaset degişik bir iş fazla da anlamıyorum işin dogrusu aklım ermiyor sadece izliyorum

Bence sınavsız
-10. yılda uzman
-20. yılda başöğretmen

Hocam Yüksek lisansın uzman öğretmenlik ile ilgisi nedir? Mesela ben bir bilgisayar öğretmeni olarak su ürünlerinden yüksek lisans yaptığımda neden uzman öğretmenlik unvanı alıyorum?

Hocam Yüksek lisansın uzman öğretmenlik ile ilgisi nedir? Mesela ben bir bilgisayar öğretmeni olarak su ürünlerinden yüksek lisans yaptığımda neden uzman öğretmenlik unvanı alıyorum?
Hocam her kesim tarafından kabul edilebilir bir yol düşündüm. Yoksa bir tarafı kayırdığım yok. Yüksek lisansım da yok. Şu anda yüksek lisanslılar zaten uzman olarak görüyorlar kendilerini çünkü sınava girmeyecekler. Bu hak ellerinden alınırsa hayal kırıklığı olur onlar için. Kimse başına böyle bir şey gelsin istemez. Baştan güzel bir yöntem getirmeleri lazımdı ki her kesim razı olsun.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selviye konuşmuş bugün de bakanımız...

Sınav olacak, geri adım yok demiş. Sayın bakanımız ya videoları izlemedi, ya öğretmenler odalarından haberi yok ya ülkemizin durumundan...

"Milli Eğitim Bakanı Özer bunları tane tane anlatırken, “Sınava ne gerek vardı. 10 yıllık öğretmen uzman öğretmen, 15 yıllık olanlar başöğretmen olsa olmaz mı? Kariyer mutlaka gerekli mi?” diye sordum."

"Dünyanın gelişmiş ülkelerinden başladı. İsveç’ten başladı, İtalya’dan, Fransa’dan, Almanya’dan Amerika’dan girdi, en son Güney Kore ve Çin’i anlatıyordu ki “Tamam” dedim. Pes ettim."

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/milli-egitim-bakanina-hepsini-sordum-42125940

Bu iş kırılma noktasına gidiyor gibi, deveyi kaybettirip buldurup sevindirecekler kendilerince herhalde.

O gelişmiş dedikleri ülkelerde 460 sayfalık döküman verip, ezberleyip girmelerini mi istiyorlar acaba?

Eğitim videolarında profesörler sadece sunuları okuyup geçiyorlar mı acaba?

Merak ettiğim şey şu: Bizim kendimize has bir eğitim politikamız yok mu? Bize ait olan, bize hitap eden bir eğitim anlayışımız yok mu?

Hep başkalarına bakarak mı belirleyeceğiz işimizi gücümüzü? İşimiz gücümüz taklit olmuş gibi bir düşünceye neden oluyor bu anlatımlar bende.

Eğitim Birsen Genel sekreteri Latif Selvi az önce Habertürk canlı yayınına katıldı. Pekte sınava karşıymis gibi gelmedi. Tartışmayı Kılıçdaroğlu başlattı dedi :)

Bir de, öğretmenlerimiz yoğun şekilde ders çalışıyor, morallerini bozmayın ders çalışmaya devam etsinler dedi :)

Bu sınav ısrarı devam ederse yarım ağız sınava karşı çıkan yetkili ! Sendikada altında kalır

YouTube'da gezinirken denk geldi ve dedim ki ders böyle anlatılır. Sadece okuyarak ders anlatılmaz.

Kim ya da kimler oldukları hakkında hiç bir bilgim yok ama teknolojiyi de, neşeli ve motive edici anlatımı da, özgün örnekler vererek somutlaştırmayı da ZİRVEDE kullanmışlar. İnsanların dikkatlerini canlı tutmak böyle olur. İzlerken zevkle izledim ve serisini sonuna kadar izleyip bitirdim. Sırf keyif almak için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
imza da atsak halayda ceksek sinav olacak gibi
e-birsen dünden razi nedense
e-iş para ile fotokopi satisina baslamis alin calisin diyor
tes akademi kurmus netten vs calisin diyor

sanirim bir dik durus e-sen tarafinda onlarda sayica az destek görmez muhtemelen

Benim gözümde mesele şu ki hocam,

Bu sınava girdik 70 ve üzeri aldık. Hiç birimiz bu konularda ezberlediklerimizi işimizde kullanmayacağız bence. Hiç bir şeyin değişmeyeceğini düşünüyorum. Sınavı geçtik nasıl olsa, bu bizi bi 10 yıl daha götürür diye herkes yine bildiği gibi yapacak.

Bu sınav, işini iyi yapan ile iyi yapmayanı ayırt etmeyecek bence. Ezberi kuvvetli olanla kuvvetli olmayanı ayırt edecekmiş gibi geliyor bana.
(Sanırım sözelciler burada avantajlı.)

10 yıllık bir öğretmenle 35 yıllık bir öğretmen aynı koşullarda olmayacak diye düşünüyorum.

Neyse bakalım bekleyip göreceğiz artık. Kim haklı kim haksız ortaya çıkacak.

Her tarafımız siyaset kusacam artık . Tiksindim. Hepsi aynı kendi görüşünü dikte etmekten başka bir şey yok. Sendikalar aynı eğitim filan hikaye. Birilerinin arka bahçesi. Solcu ise şuraya mütedeyyin buraya. Milliyetci buraya .. Kimse karşıya saygı da göstermez . Tipik orta doğu kafasıyız. Bizden bi b.k olmaz kusura bakmayın. Laflarım önce kendimedir.

Sayın bakan önce yaptığı iki açıklamayı izah etmeli bence. Birincisi "biz sınav deyince sendikalar ayağa kalktı" açıklaması. Eğitim Bir-Sen dışında tüm sendikalar "bize danışılmadı ve böyle bir tepkimiz olmadı" dediler tek tek. Bakan hangi "sendikaLAR"la hangi konuyu görüşmüştür?
İkincisi "haftaya malum sınavla ilgili müjdem olacak" açıklaması. Bugün cuma ve mesai saati de geçti ama bırakın müjdeyi herhangi bir haber gelmedi. Önceki bakanımız da 24 kasım da öğretmenlerimize bir müjdemiz olacak demişti, o tarih geldiğinde ekranlarda dahi göremedik kendisini. Uzman veya diğer kariyer basamağı elde edildiğinde olumlu olumsuz neler olabileceği hakkında net hiç bir bilgi yokken öğretmenler neden bu sınava hücum ettiler sizce? Tiyatroya pembe mutlu resimler çizmeye gerek yok, net bir şekilde verileceği söylenen 1000 ve 2000 tl için başvurdular. 1000 tl vereceğiz ama kime, hadi bakalım önce ders çalışıp sınavı geçin demek bence çok ama çok kaba bir yaklaşım.öğretmen maaşlarında koşulsuz iyileştirme yapılmalıdır ,bu sınava katılım sayısı bunu işaret etmektedir bence. Başta verilen eğitim öğretim ödeneği de güncellenmelidir. Tüik enflasyonu %80 iken eğitim öğretim ödeneği ezberletildiği gibi %2.5 hala. Bankaların zamanındaki şartlara göre verdiği promosyonlar güncellenmelidir. Sayın bakanımızın bu konuda bir cümle kurmasını beklerdim. Hadi promosyonu geçtik eğitim öğretim ödeneğindeki artış miktarında zerre bir güncelleme yok hala.

Şahsım adına yazıyorum ki, ben bu kariyer sınavını eleştirirken siyaset yapmıyorum. Kesinlikle hiç bir sendikaya üye değilim ve şu ana kadar da hiç birine girip çıkmışlığım yok. Bundan sonra da zaten hiç düşünmüyorum. Zaten sendikacılığın, memura tanınan siyaset hakkı olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikirizdir. Sendikalardan uzak durma sebebim de bu. Asıl siyaseti bu sendikalar yapıyor çünkü. Biri hiç bir şeye itiraz etmez, biri her şeye itiraz eder vs.

Eleştirdiğim nokta sadece kariyer sınavının (bana göre) haksızlıklık ya da olumsuzluk içerdiğini düşündüğüm yönleri. Eğitim videoları, muafiyet durumları, müfredat içeriği, ezberciliğe vurgu yapması vs.

Herhangi bir siyasi parti ya da liderle zerre kadar işim yok. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN bana göre dünya lideridir. Her zaman dünyada, devletimizi çok iyi temsil etmiştir ve hâlâ ediyor da. (Seversiniz sevmezseniz orasını bilmem.) Bana göre benim gördüğüm en iyi Cumhurbaşkanı. Kendisine de her zaman duacıyımdır. Allah ferasetini ve basiretini daha da artırsın ve hayırlı, sağlıklı uzun ömürler versin.

Bu konuda da ya yanlış yönlendirildiğini ya da bir başka liderin dediğini yapmamak için geri adım atmadığını düşünüyorum. Hatta yine de bizlere bir jest yapacağı yönünde bir umut var içimde. (Umudum boşa çıksa da sağolsun varolsun. Ona olan muhabbetim para ya da ünvan ile değil çünkü.)

Neyse. Sizden ricam, lütfen paylaşımımı siyasi bir tartışma konusu haline getirmeyiniz. Anlatmak istediğim şey sadece şu: İnsan içerisinde olduğu yapıyı eleştirme hakkına sahiptir. Biz de eğitimin içerisindeyiz diye eğitim ile ilgili konularda tartışıyoruz ve bunu da aşağılama, hakaret, küfür gibi siber zorbalık dili kullanmadan yapmalıyız.

Yanlış düşünen, ben ya da benim gibi düşünenler de olabilir tabi. Zira ben kesinlikle haklıyım da demiyorum. Ama burası biz bize dertleşebildiğimiz tek yer gibi geliyor bana.

Çok mu uzattım ne. Sonuç olarak Oscar Wilde'ın bir sözü ile bitirmek istiyorum.
Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım.

Vesselam.

Bugün ilk modüle şöyle bi göz atayım dedim roman gibi okur bitiririm ilk modülü derken en fazla 5 sayfa okuyabildim. Okadar çok kavram,terim varki gerçekten içinden çıkılacak gibi değil. Çoğu okuduğum yeri tek seferde anlayamadım okadar kopmuşuz artık. Bakalım nasıl içinden çıkacağız bu işin

Arkadaşlar öncelikle burda tek ses olmakla başlamalıyız , bazı arkadaşlar ders notu paylaşmaya bile başlamış nedir bu kabulleniş

Bugün ilk modüle şöyle bi göz atayım dedim roman gibi okur bitiririm ilk modülü derken en fazla 5 sayfa okuyabildim. Okadar çok kavram,terim varki gerçekten içinden çıkılacak gibi değil. Çoğu okuduğum yeri tek seferde anlayamadım okadar kopmuşuz artık. Bakalım nasıl içinden çıkacağız bu işin
Bizim okul müdürü 62 yaşında..İlk defa dün akşam 10 sayfa okumuş sizin gibi ilk bölümden.. Bu sabah sendikaya gitmiş, sınav iptal edilsin diye:):):):)

Ebs ve bakan bey topu meclise attı sanki ama tepkiler devam ederse ekime kalmadan düzeltme yaparlar , ben sosyal medyada bile bu kadar tepki olacağını düşünmüyordum ama sahadada olmak lazım

Geri