uzman öğretmenlik

Kodla Büyü
Bize de sınav açsalar bari. Bu uzmanlık çıktığında seneden kaybettik, sınava giremedik. Sonra da sınav yapmadılar.

Bence aslında sınav vs. olmadan şu kadar kıdemi olan sicili de şöyleyse uzman olur densin. Amaç öğretmeni korumak olmalıdır.

sitelerde' Alıntı:
Bize de sınav açsalar bari. Bu uzmanlık çıktığında seneden kaybettik, sınava giremedik. Sonra da sınav yapmadılar.

Bence aslında sınav vs. olmadan şu kadar kıdemi olan sicili de şöyleyse uzman olur densin. Amaç öğretmeni korumak olmalıdır.

sınav açılsa bile sınav çok zor olur. ama yüksek lisansı olmayan sınavada girmemiş arakdaşlara da dava sürecini başlattılar onlarda kazanırsa herkez uzman olabilecek. onuda takip ediyorum.

ne yapcağınız baştan özetleyim. bu dilekçden 4 adet doldurun bir tanesi sizde kalcak. ve bu dilekçeye yüksek lisans belgenizde ekleyin okul idaresine verin 60 gün içinde size ret cevabı gelcektir. 60 gün içinde ret cevabı gelmez ise otamatik ret edilmiş sayılır. ret cevabı geldikten sonra
1 dilekçeniz
2 size gelen ret cevap
3 yüksek lisasn belgeniz fotokopisi
4 110 tl harç parası
5 avukata verilecek vekalet name

bunları avukatınıza teslim edin gerisine karışmayın. avukatnız yoksa bir sendiakaya üye olun size ücretsiz avukat veririler.

cesur_yürek' Alıntı:
danıştay süreyi ve kontenjanı iptal ettiği için 7 yıl ve ya 2005 gibi kavramların önemi yok
peki bu dediğiniz ifadelerin yer aldığı danıştay yazısı cümleleri hangisi? linkini verebilir misiniz?
(aslında yönetmelik vs. iyi takip ederdim ama bu uzman öğretmenlik konusunda bir sürü çıkan şeyler öyle kafamı karıştırdı ki tam,kesin ve son olarak hangisi yürürlükte anlamadım. ve dava yazılarından da pek bişey anlayamadım- cümleler çok uzun sonuna geldiğimde başını unutuyorum:) )

Altıncı fıkrasında yer alan; "Öğretmenlik kariyer basamaklarında yükseleceklerin gireceği sınav, sınava katılacaklarda aranacak en az çalışma süresi, hizmet içi eğitim veya lisans üstü eğitim nitelikleri, her bir değerlendirme ölçütüne ilişkin hususlar ve puan değerleri, alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans veya doktora öğrenimini tamamlamış olanlardan uzman öğretmenlik veya başöğretmenlik için aranacak kıdem, hizmet içi eğitim, etkinlikler (bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif çalışmalar) ve sicil (iş başarımı) şartları ve puan değerleri, branşlar temelindeki uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sayıları, yükselmeye ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı'nın uygun görüşleri alınarak Millî Eğitim Bakanlığı'nca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir." Bu fıkradanın tamamı iptal edilmiştir

http://www.memurlar.biz/haber/20100308/ ... INAVI.html
buradaki en az çalışma süresini anayasa mahkemesi tarafında iptal edilmiştir. öğretmen olan stajerliği kalkmış herkez bu sınava girebilir diyor.

çk teşekkür ederiz cesur_yürek hocam.. bizim uyanmamızı sağladın.. :alkis:
bazı forumlarda diyorlar ki bu hakkı elde etmek için acele edin, sonra yeni düzenlemeyle alamayabilirsiniz diye.
ama milli eğitimin ne yapacağı da belli olmuyor ki, acele etmek mi gerek, yoksa boşa mı uğraşcaz?..
bir de avukatsız olamaz mı bu dava? :oops: özel avukatımız yok, sendikamız da yok da. acaba sendikalı olmaya mı itecek bu bizi? :)

bogrt' Alıntı:
çk teşekkür ederiz cesur_yürek hocam.. bizim uyanmamızı sağladın.. :alkis:
bazı forumlarda diyorlar ki bu hakkı elde etmek için acele edin, sonra yeni düzenlemeyle alamayabilirsiniz diye.
ama milli eğitimin ne yapacağı da belli olmuyor ki, acele etmek mi gerek, yoksa boşa mı uğraşcaz?..
bir de avukatsız olamaz mı bu dava? :oops: özel avukatımız yok, sendikamız da yok da. acaba sendikalı olmaya mı itecek bu bizi? :)

illa sendikanın avukatı diye bir şey yok zaten kazanınca avukat ve diyer masraflarınızı alcaksınız bir avukatla anlaşın kazanınca paranı verceğim diye kaul ederse kazanıp parasını ödersiniz. takriben 550 tl +50 masaraf toplam 600 tl civarında masraf parası ödenecek avukata veririsiniz. sendiaknın avukatı demekle onlar bu işte tecrübeli olurlar hem sendikalı olun ne olacak ben 10 yıldır sendikalıyım çokta memnunum

arkadaşlar bir tane dava karar örneği buldum, bunu da dilekçelerinize eklerseniz galiba olur...

Ekli dosyalar

• 201106302722_2011_1028_sinav_uzman_ogretmen.rar
    967 KB · Görüntüleme: 141
yüksek lisans ile ilgili yüzlerce dava kazanıldı. ayrıca şimdiye kadar yüksek lisansla ilgili kaybedilmiş dava da yok arkadaşların bu dava ekine koymaları gerekmez. şunuda belirtelim idari davlar aynıda olsa da emsale bakılmaz %1 de olsa kaybetme riskleri vardır. ama bu çok küçük bir ihtimal

Aslında kazanılmış bir dava olsada hakimin kararı önemli olan, yani davayı kaybetmiş bile olunsa danıştay tarafından daha önce kazanılan davalar emsal teşkil ettiğinden karar bozuluyor.

başka forumlarda paylaşılan bir durumda da şöyle olmuş:
olay tokatta yaşanmış
o arkadaş' Alıntı:
mahkeme konya idare mahkemesi gibi anayasa mahkemesinin kararından sonra mevzuatın bize uzmanlık verdiğini kabul etti ancak bakanlığın belli kriterlere göre başvuru alması ve bizim bu başvurulara müracaat etmemiz halinde tarafımıza uzman öğretmenliğin verilebileceğine hükmetti.
yani olumsuz sonuçlanan da olmuş da .çoğunlukla olumlu sonuçlamış davalar..
bu arada ben hala dilekçemi vereceğim. keşke bi düzenleme yapılıp-başvuru alınsa da bu dilekçe-davalarla uğraşmasak.. meb bu kadar davanın giderini ödemekten bıkmadı mı acaba?
yine de hakkımızı arayacağız...

2009 sonrasında yüksek lisans-doktora bitirip mahkemeye başvuran oldu mu acaba? Örnek karar görebilir miyiz? Ben hala dilekçeme cevap bekliyorum. Daha iki ay olmadı.

omd' Alıntı:
2009 sonrasında yüksek lisans-doktora bitirip mahkemeye başvuran oldu mu acaba? Örnek karar görebilir miyiz? Ben hala dilekçeme cevap bekliyorum. Daha iki ay olmadı.
bende aynı durumdayım hocam, dilekçeye cevap gelmedi bakalım henuz.

aakcakaza' Alıntı:
omd' Alıntı:
bende aynı durumdayım hocam, dilekçeye cevap gelmedi bakalım henuz.
2010 yüksek lisans mezunu bir arkadaşta dilekçe vermişti, ona mebden olumsuz cevap gelmiş. Emsallerle birlikte bir avukatla görüşmüş. 18-03-2009 tarihinden sonra mezun olanlar için durum şüpheli demiş avukat. O yüzden dava açıp kazanan var mı 2009 sonrası merak ediyorum ben de. :) Arkadaşın sendikası yok, avukatlık ücreti 1000TL istemiş, bir de kaybedersek karşı tarafın masraflarını da ödersin demiş. Arkadaşı biraz düşünceye sevk etmiş :D

60 gün bekleyin eğer cevap gelmez ise ret edilmiş sayılır ve direk mahkemeye verebilirsiniz. yüksek lisans belgenizin olması yeterli yılının ne olduğu önemli değil. 2010 da mezun olmuş bir öğretmen arakdaşımız bu davayı kazandı.

ben sendikasız arakdaşlarada sendikamızın avukatını ücretsiz olarak dava açtırdım.

cesur_yürek' Alıntı:
60 gün bekleyin eğer cevap gelmez ise ret edilmiş sayılır ve direk mahkemeye verebilirsiniz. yüksek lisans belgenizin olması yeterli yılının ne olduğu önemli değil. 2010 da mezun olmuş bir öğretmen arakdaşımız bu davayı kazandı.

ben sendikasız arakdaşlarada sendikamızın avukatını ücretsiz olarak dava açtırdım.

hocam 2010 mezunu arkadaşınızın dava sonucunu buraya ekleyebilir misiniz?

Türk Eğitim Sen sitesinde buldum örnek:
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimim Dalında sürdürdüğüm tezli yüksek lisans öğrenimin13/01/2011 tarihinde başarıyla tamamlayarak mezun olan sendika üyemizin uzman öğretmen olmak için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine açmış olduğu dava lehimize sonuçlanmıştır.

İlgili Karar İçin Tıklayınız
http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=13928

Emsal karar: http://www.turkegitimsen.org.tr/konsol/ ... 1_1654.pdf

kazanılan dava tarihinden itibarenmi haklar veriliyor
dilekçe tarihinden itibarenmi
yoksa mezuniyet ay ve yılından itibarenmi bilgisi olan varmı arkadaşlar

cyberhills' Alıntı:
kazanılan dava tarihinden itibarenmi haklar veriliyor
dilekçe tarihinden itibarenmi
yoksa mezuniyet ay ve yılından itibarenmi bilgisi olan varmı arkadaşlar

okula verdiğiniz dilekçe tarihinden itibaren oluyor hocam.

cevap bekliyoruz bakalım, tık yok şimdilik..
gerçi gelecek tıkı da tahmin edebiliyoruz da.. her davada yüksek lisanslı haklı bulunup uzmanlık ünvanını veriyorsa meb, ne diye uğraştırıyor herkesi?.. bu işi tatlıya bağlasa da güzelce anlaşsak, versek diplomamızı alsak uzmanlığımız olmaz mıydı ki..

sınav felan yok direk uzman öğretmen öyle mi güzelmiş
yüksek lisansı olan arkadaşlara hayırlı olsun

bogrt' Alıntı:
cevap bekliyoruz bakalım, tık yok şimdilik..
gerçi gelecek tıkı da tahmin edebiliyoruz da.. her davada yüksek lisanslı haklı bulunup uzmanlık ünvanını veriyorsa meb, ne diye uğraştırıyor herkesi?.. bu işi tatlıya bağlasa da güzelce anlaşsak, versek diplomamızı alsak uzmanlığımız olmaz mıydı ki..

okula verdiğiniz dilkeçeden bir tanesi yanınızda olsun 60 gün geçtikten sonra hala cevap gelmiyorsa elinizdeki dilekçe tarihi itibari ile ret edilmiş sayılır ve idari mahkeme yolu gözükür

dava açan arkadaşlardan dava örneği alabilir miyiz acaba. bende idareye başvurdum. ayrıca 20.06.2010 tarihinde bitirdim tezli yüksek lisansımı, kendi alanımda. bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi sakarya üniversitesi

Geri