Uzman öğretmenlik sınavı sonuçları açıklandı

Kodla Büyü
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SONUÇLARI DUYURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolasıyla Beştepe'de öğretmenlerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada uzman ve başöğretmen unvanını kazanan öğretmen sayılarını açıkladı.

Erdoğan şöyle konuştu:

"Uzman öğretmenlik sınavında 422 bin 368 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkını kazandı. Başöğretmenlik sınavında 66 bin 422 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla 66 bin 679 uzman öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı.''

SINAVA 595 BİN 598 KİŞİ BAŞVURMUŞTU

Sınavın bir analizini yaptım arkadaşlar:
Uzmanlık Kazanan=422.368
Baş Öğrt. Kazanan=66.422
Sınav başvuru say=595.598
Lisansüstü eğitim yapmış olan 94 bin 863 öğretmenimiz ise sınavdan muaf tutulmuştur.
257 uzman öğretmenimiz ise doktora eğitimini tamamladıkları için sınavdan muaf olmuşlardı.
Toplam Muafiyet Sayısı= 94.863 + 257 = 95.120

595.598 - 95.120 = 500.478 kişi yazılı sınava başvurmuş.

422.368 + 66.422 = 488.790 kişi toplamda sınavı kazanmış.

500.478-488.790 = 11.688 kişi başarısız olmuş.

11.688 / 500.478 = 0,023 (yaklaşık) Bu da demek oluyor ki yaklaşık %2.3 oranında kazanamayan var. Kazananların oranı ise yaklaşık %97.7 yapıyor.

KABACA BÖYLE HESAPLADIM. Ama tabi sınava geç kalıp da giremeyen de olmuştur muhakkak. Onlar rakamları çok az da olsa değiştirebilir. Ama yaklaşık %98 başarı olması çok güzel. En azından milletin diline düşmekten kurtulduk diyebiliriz. Konuşan gene konuşacaktır ama milletin ağzı torba değil ki büzesin.

Ne diyeyim herkese hayırlı olsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
Uzman öğretmenlik sınavına giren öğretmenlerden 10 bin 304'ü başöğretmenlik sınavına giren uzman öğretmenlerden ise bin 645'i başarısız olarak sınavı kazanamayan toplam öğretmen sayısı ise 11 bin 949 oldu.

Son düzenleme:
Uzmanlık Kazanan=422.368
Baş Öğrt. Kazanan=66.422

595.598-488.790 = 106.808 kişi başarısız olmuş.

105.808 / 595.598 = 0.179 (yaklaşık) Bu da demek oluyor ki yaklaşık %18 oranında kazanamayan var. Kazananların oranı ise yaklaşık %82 yapıyor.

Girmeyenleri ve muaf olanları çıkardınız mı?

Girmeyenlerin sayısını çıkarmadım. Belli mi?

Toplam sınav başvurusundan sınavı kazananların toplam sayısını çıkardım.

Sadece şu bilgi var:

“Lisansüstü eğitim yapmış olan 94 bin 863 öğretmenimiz ise sınavdan muaf tutulmuştur. Buradan, kariyerlerine ve geleceklerine sahip çıkan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Kanun kapsamında uzman ve başöğretmen unvanı almaya hak kazanan öğretmen sayılarını bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Uzman öğretmenlik sınavına başvuran 432 bin 672 öğretmenimizin 422 bin 368'i sınavda başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte toplam 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkını kazandı. Başöğretmenlik sınavına başvuran 68 bin 67 uzman öğretmenimizin 66 bin 422'si sınavda başarılı oldu. 257 uzman öğretmenimiz ise doktora eğitimini tamamladıkları için sınavdan muaf olmuşlardı. Böylece 66 bin 679 uzman öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı. Gerek kışkırtmalara prim vermedikleri gerekse gösterdikleri üstün başarıdan ötürü uzman öğretmenlerimiz ve başöğretmenlerimizi tebrik ediyorum."

Tamam hocam. Düzelttim analizi, isterseniz bir kontrol edebiliriz.

Verdiğiniz linkte "Uzman öğretmenlik sınavına giren öğretmenlerden 10 bin 304'ü başöğretmenlik sınavına giren uzman öğretmenlerden ise bin 645'i başarısız olarak sınavı kazanamayan toplam öğretmen sayısı ise 11 bin 949 oldu." şeklinde bir bilgi var. Sanırım sınava katılamayanlar da olduysa onları hesaba katmadım.

Bizim okulda yaşlı bir hoca vardı 71 almış seviniyordu kıl payı kurtuldum diye. Bize fındık fıstık gelse de sorular eğitim bilimlerinden bi haber nesle zor gelebiliyor malesef

burada binlerce barajı aşamayan çıkar yazmıştım hatırlayanınız var mı?
Sınavada galiba 145000 kişi başvurmuş birinci basamak veya son safha sonrasını getirmemiş
onlarda eklenseydi en az 20Bin i bulacaktı barajı aşamayan ..

burada binlerce barajı aşamayan çıkar yazmıştım hatırlayanınız var mı?
Sınavada galiba 145000 kişi başvurmuş birinci basamak veya son safha sonrasını getirmemiş
onlarda eklenseydi en az 20Bin i bulacaktı barajı aşamayan ..
evet hocam söylemiştiniz ben hatırlıyorum oldukça fazla bulmuştum yok artık demiştim. tebrik ediyorum tahmininiz haklı çıktı

Uzmanlık Kazanan=422.368
Baş Öğrt. Kazanan=66.422
Sınav başvuru say=595.598
Lisansüstü eğitim yapmış olan 94 bin 863 öğretmenimiz ise sınavdan muaf tutulmuştur.
257 uzman öğretmenimiz ise doktora eğitimini tamamladıkları için sınavdan muaf olmuşlardı.
Toplam Muafiyet Sayısı= 94.863 + 257 = 95.120

595.598 - 95.120 = 500.478 kişi yazılı sınava başvurmuş.

500.478-488.790 = 11.688 kişi başarısız olmuş.

11.688 / 500.478 = 0,023 (yaklaşık) Bu da demek oluyor ki yaklaşık %0.23 oranında kazanamayan var. Kazananların oranı ise yaklaşık %99.77 yapıyor.

KABACA BÖYLE HESAPLADIM. Ama tabi sınava geç kalıp da giremeyen de olmuştur muhakkak. Onlar rakamları çok az da olsa değiştirebilir. Ama %99 üzeri başarı olması çok güzel. En azından milletin diline düşmekten kurtulduk diyebiliriz. Konuşan gene konuşacaktır ama milletin ağzı torba değil ki büzesin.

hocam bölümünüzün sonucunu 100 le çarpmanız lazım sonuç yanlış. giren vs sayılarıda yanlış ama işlem hatalı.
sizin verdiğiniz sayılara göre %2.34 yaklaşık yapıyor.

hocam bölümünüzün sonucunu 100 le çarpmanız lazım sonuç yanlış. giren vs sayılarıda yanlış ama işlem hatalı.
sizin verdiğiniz sayılara göre %2.34 yaklaşık yapıyor.
Haklısınız hocam. Matematik hatası yapmışım. Teşekkür ederim. Düzelttim.

Sınavlar bile seçime göre şekilleniyor.
Tepki gelmesin diye kolay sorup herkesi başarılı ilan etmek.

Her neyse ben bu sınavı mantıklı buluyorum ilerleyen yıllarda daha zor olacağını düşünüyorum. Öğretmenler bu sınav sayesinde kendilerini geliştireceklerdir. 😊

Bu yıl sınava girenler seçim torpilinden yararlandı.
Seçim ayağına gecekondu dikmek gibi bir şey oldu.
sorular kolay değildi alanımızdan ve gereksiz bilgiler sorulmamıştı o yüzden öğretmenlerin yapabileceği türdendi, hangi soru bizim uygulama alanımızdan veya okullarda karşılaştığımız mevzulardan değildi mesela.

sorular kolay değildi alanımızdan ve gereksiz bilgiler sorulmamıştı o yüzden öğretmenlerin yapabileceği türdendi, hangi soru bizim uygulama alanımızdan veya okullarda karşılaştığımız mevzulardan değildi mesela.
Katılıyorum hocam. Kesinlikle hepsi eğitim öğretim ile ilgili idi.

Bir şeyi itiraf ediyorum. Bu sınav ezberci zihniyetin bir ürünü olacak diyordum. Ama açıkçası, sorular ezberden ziyade yoruma dayalıydı. Şahsen yanıldığımı itiraf ediyorum. Devletim şaşırttı açıkçası. Özür borcum var.

Bence devletimiz eleştiriden ziyade daha çok teşekkürü hak ediyor. Benim düşüncem bu.

Biz bunlarla oyalanıp duralım. 2010 yılında maaşım asgari ücretin 2,54 katıyken şu anda çocuk yardımı ve en üst derecede olmama rağmen 1,82 katı. E-devletten 2010 a kadar olan bordrolarınıza bakıp asgari ücret karşısındaki erimemizi bir görün. Hatta 2004 e kadar giderseniz daha da şok olacaksınız. Böyle giderse 10 sene içinde asgari ücretle eşitleneceğiz.

2007 Temmuz 8-2 maaş + ek ders + açık lise. Elime geçen 1500 dolar. 2022 kasım. 1-2 maaş + ek ders + açık lise elime geçen 1000 dolar. Kira ve gıda fiyatları da Avrupa ile kapışır seviyede. 59 saat görev alıp halen geçim sıkıntısı yaşıyor olmak üzücü. Doktorluk hariç hiç bir memurluğa insanları yönlendirmemek lazım.

• Beğen
Tepkiler: omd
ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI TAKVİMİNDE GÜNCELLEME YAPILDI

Millî Eğitim Bakanlığınca Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı sonuçlarının öngörülen tarihten önce açıklanmasının ardından uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarına ilişkin sürece ilişkin takvimde de güncelleme yapıldı.
Millî Eğitim Bakanlığınca illere gönderilen yazıya göre, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarına ilişkin sürecin daha kısa sürede tamamlanabilmesi bakımından "Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı ile Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Duyurusu" ekinde yer alan takvimde değişikliğe gidilerek Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı sonuçları, 24 Kasım 2022 tarihinde açıklanmıştı.

Bu değişiklik doğrultusunda, sürece ilişkin takvimde de güncelleme yapıldı. Buna göre, sınav sonuçlarına itirazlar, 25 Kasım-1 Aralık 2022'de alınacak. Sınav sonuçlarına itirazlara ilişkin değerlendirmeler, 15 Aralık'a kadar yapılacak. Kesin sonuçların 16 Aralık 2022'de açıklanmasının ardından sertifikalar ise 20 Aralık 2022'de düzenlenecek.

https://www.meb.gov.tr/ogretmenlik-kariyer-basamaklari-takviminde-guncelleme-yapildi/haber/28317/tr

Bir de bizim gibi sınav başvurusunu yaptığı halde teknik sıkıntıdan dolayı başvurusu kabul edilmeyen ve bu sebeple sınava giremeyen öğretmenler de var. Sorumlusu MEB olduğu halde faturayı malesef bize kesti.

Hocam normal takvimde de zaten Ocak 2023 maaşlarına yansıyacak denmişti. Yani değişen bir şey yok aslında. Sadece sonuçların açıklanması ve sertifikaların hazırlanması biraz öne çekildi.

O da muhtemelen tepkileri ve itirazları ortadan kaldırmak içindi sanırım.

Anormal bir durum yok.

• Beğen
Tepkiler: vgm
20 Aralıkta sertifikalar düzenlenecekse, o günden itibaren bir derece ve tazminat alma hakkı doğar aslında. Ocak aynda ayrıca 25 günlük tazminat farkı (şu anki mevcut mevzuata göre) ve derece farkı verilmeli.

Son düzenleme:
Öğretmenlik Meslek Kanunu'na da değinen Özer, "Sayın Cumhurbaşkanımız, diğer konularda nasıl destek verdiyse Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılmasında da her zaman yanımızda oldu ve bizi destekledi. Kanun ile ilk kez 3600 hakkı öğretmenlere verildi. Bu ülkede ilk kez, bir meslek grubuna dair bir kanun ortaya kondu ve bu, öğretmenlerdi. O süreçte, üç dört ay troller devreye girdi. O süreç devam ederken o güzel yüreği büyük olan öğretmenlerimizin, şartları sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95'i sınava başvurdu. Sınava başvuran yüzde 95'in yüzde 99'u eğitimlerini tamamladı. Sonuç ne oldu? Yüzde 99 öğretmenimiz sınavına girdi. 24 Kasım'da da Sayın Cumhurbaşkanımız tüm öğretmenlerimizle sonuçları paylaştı. Öğretmenlerimizin yüzde 97'si başöğretmen ve uzman öğretmen oldu. Yani öğretmenlerimiz bir kez daha öğretmenlik yaptı, o manipülatörlerin hepsine bir kez daha ders verdi. 500 bin öğretmen vardı 2000 yılında bu ülkede. Şu anda 1.2 milyon öğretmen var. Ben de tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum." açıklamasını yaptı.

https://www.meb.gov.tr/temel-egitimde-10-bin-okul-projesi-tamamlandi/haber/28323/tr

Son düzenleme:
Resmi takvim değilikliği yazısıdır.

Ekli dosyalar

• KARİYER BASAMAKLARI TAKVİM DEĞİŞİKLİĞİ.pdf
    177.5 KB · Görüntüleme: 66
20 Aralıkta sertifikalar düzenlenecekse, o günden itibaren bir derece ve tazminat alma hakkı doğar aslında. Ocak aynda ayrıca 25 günlük tazminat farkı (şu anki mevcut mevzuata göre) ve derece farkı verilmeli.
İnşallah 25 günlük fark verilir hocam ama hiç umudum yok.

Geri