uzman öğretmenlik konusunun adaletsizlik içermesi

Kodla Büyü
Öğrenim durumu her meslekte askerlik dahil, daha yükseğini yapana avantaj sağlar. İnsanları paçalarından aşağı çekmeye çalışmadan diploma seviyenizi yükseltmeye çalışın. Aöf mezunları subay oluyor. Gelmişler burda tezsiz şöyle, özel böyle akıl veriyorlar.

Son düzenleme:
Okulda bir uzman öğretmen arkadaş var zamanında uzman(!) olmuş. Yani biraz küstahça olacak ama yerim öyle uzmanlığı. 3 kuruş para verecekler onu da vermemek için yok uzman yok sınav falan filan. Şu zamanda öğretmen olacağına git dışarda limon sat. Bu yüksek lisans mevzusuna ayrıca uyuzum. Hizmet puanında da yüksek lisansa puan verdiler mahkemeden döndü. Ne yüksek lisansmış arkadaş. Gören derki yüksek lisans yapan öğretmenler uzaya öğrenci yetiştiriyor.

Kendi alanı olursa diploma basamazlar mı? Eğitim bilimleri de kendi alanı kabul ediliyor. Özel üni.'lerde bir sürü program var. Devlet üni.'lerinde bile uzaktan eğitim yl programları var. Sadece devlet üni. ve örgün eğitim olsa; eğitim bilimleri hariç tutulsa bile yine tanıdık, torpil olmayacak mı? Hele ki yıllık 12 bin ila 24 bin tl arası kâr getirecek bir işte...
haklısın hocam çözümüm şu tüm öğretmenlere 2000 tl zam tezlı yukseklisansa ekstre 2000 tl doktora yapana 4000 daha hepsi kendi alanında çalışma yapmalı standartları olmalı

yüksek yada doktora yapanlar zaten şu anda arttırımlı ekders alıyorlar. yeterli yada yetersiz ayrı konu. onun dışında uzman öğretmen yada baş öğretmenlik için bana göre sadece alanında yapılan yüksek yada doktora sayılmalı. alan dışı yapılanların öğrencilere bişeyler öğretirken doğrudan bir faydası olmadığı kanaatindeyim. yüksek yada doktora yapmayanlar da kendilerini geliştiriyor. özellikle bilişimciler olarak hangimiz fakültedeki bilgilerimizle dersleri anlatıyoruz. genel olarak gelişen teknolojilere ayak uydurmak zorundayız.
alan dışı yapanlar arttırımlı ekderslerini almaya devam etmekle beraber sınava girip uzman yada baş olsunlar.

Ortada henüz somut hiç bir şey yok. Bir kaç asılsız haber ile doktorları diğer sağlık personeli ile takıştırdılar.
Zaten birbirinin kuyusunu kazan öğretmenleri de daha fena düşman ettiler.

Diğer memurlar ve sivil vatandaşlar adı geçen miktarda zamların hemen verildiğini sanıyor.

Zamanında Hüseyin Çelik bakanken, uzman öğretmenlik getiriyorum diye doktora mezununa %50 , yüksek lisans mezununa %25 zamlı ek ders verilmesini kaldırdı.
Uzman öğretmenlik sınavı da bir kez yapılıp tekrar yapılmadı.

Şu öğretmenlik meslek kanunu bir netleşsin inşallah özlük haklarımızdan başka birşeyleri tırpanlamazlar.

2010 öncesi göreve başlamış arkadaşlar MEB şurasına dershane sahiplerinin katıldığı ve devlet öğretmenlerinin maaşının yüksek olmasından şikayet ettiğini hatırlar.
Öğretmenlerin yaz tatilinin 1 aya düşürülmesi ek dersin kaldırılıp dersiniz olmasa bile 5 gün 8:00-17:00 mesai yapacaklarının tartışıldığı, 657 nin tamamen kaldırılması gibi haberler de sık sık basında yer alıyordu.

2011 Haziranında da seçime 3-4 gün kala 70 bin sözleşmeli öğretmene kadro verilmişti.

Önümüzdeki süreçte ülke gündeminin gidişatına göre içeriğini bilmediğimiz bu kanun çok kısa sürede çıkabilir de yine başka bahara kalabilir de.

Lisansüstü eğitim hem mesleki hem de akademik bakımdan öğretmene katkı sağlar. Ve bu süreçteki yayınlar (tez, makale vs) ise bilime katkı sağlar.

Yüksek lisans ve doktorayı küçümseyenler maalesef bu süreci karşıdan bakarak yorumluyor.

Ücretten bağımsız olarak uzmanlık ve başöğretmenlikte lisansüstü eğitim alanlar bunu kesinlikle hakeder.

Yasası yönetmeliği şubat-mart, sınav duyurusu mayıs haziran, sınav eylül, sonuçların açıklanması kasım, Mahkeme süreçleri vs derken 2023 ocak ayına belli olur diye düşünüyorum
Kendi düşüncelerimdir;
Yüksek lisansı deli gibi gibi çalışarak yapanı da gördüm, turist gibi yapanı da .. kendi içinde haksızlık değil mi?
Birde yüksek lisansa uzmanlık verilecekse sadece kendi alanında olmalı.
Puanlama mülakat olmadan sınav, hizmet içi kursları (aldığı verdiği), varsa ödül, varsa projeler olsa biraz daha gerçekçi olmaz mı..
10 yılını doldurana sınav hakkı veriliyor, girip alsınlar, ek olarak 20-25 yılını doldurana uzmanlık doğrudan verilebilir, baş öğretmenlik için kriterler biraz daha ağır olabilir.
Bir de uzman ve baş öğretmenin fiilen bazı görevleri yada sorumlulukları olmalı.. Şimdikiler gibi sadece 250-300 ₺ maaş farkı almak değil..

Hiç sistemin tam adil olması beklenemez, esas olan en adilini bulmak.. Gerçekten çalışkanlığını imrendiğim birçok meslektaşım olduğu gibi sadece derse git çık yapan meslektaşlarımız var. Sırf 10 yılını doldurdukları için uzman sıfatı vermek ne kadar doğru bilemem. Memurların tümüne 2000 ₺ seyyanen zam yapsınlar ama o ap azıcık çalışkanlara uzman sıfatını vermesinler..

Alanında yüksek lisans olmalı yoksa sinava girilmeli diyen arkadaşlar sınavda alan sorusu sorulacağını mı düşünüyorlar. Sınavda alan ile ilgili olmadan nasıl uzmanlık olacak o halde
Bakanın açıklamasında olduğu gibi yüksek lisans yapan tezli veya tezsiz farketmeden sınavdan muaf olunması uygundur benim görüşüme göre

Alanında yüksek lisans olmalı yoksa sinava girilmeli diyen arkadaşlar sınavda alan sorusu sorulacağını mı düşünüyorlar. Sınavda alan ile ilgili olmadan nasıl uzmanlık olacak o halde
Bakanın açıklamasında olduğu gibi yüksek lisans yapan tezli veya tezsiz farketmeden sınavdan muaf olunması uygundur benim görüşüme göre
Bu yoruma "error" vermiştir tezsize mundar diyen arkadaşlar. 404 not found. Tarih, Matematik, Türkçeyi çözünce uzman beden eğitimi öğretmeni olunsun ama tezsizi, alan dışını istemezük. Kıskançlık her alanda malesef. Madem çok kolay hemen parayla alınabiliyor ne kadar şanslısınız hemen alır uzman olursunuz.

Son düzenleme:
Bir de şu var. Uzmanlık için ilk uygulamada kontenjan vardı. Şimdi kontenjan da olmayacak. O yüzden tezli veya tezsiz yüksek lisans olanlar da alsın olmayanlar da sınavla alsın ne var ki bunda. Sınava girecek olanın hakkı yüksek lisans yapıp sınava girmeyecekler tarafından yenmiyor yani

Sayın hocam, asgari ücret yaklaşıyor derken eşitleniyor demek istediğimi zannettiniz sanırım. Aradaki makas azalıyor.
küçük bir araştırmayla 2010 ve 2021 i kıyaslayayım şimdi.
Asgari ücret 2010 yılında net 576 tl, 2021 yılında net 2825 tl. artış 4,9 kat
öğretmen maaşı 9/1 2010 yılında 1387 tl, 2021 yılında 4792 tl artış 3,4 kat

bunlar 2021 yılına göre, 2022 de öğretmenin alacağı yüzde belli öğretmen maaşı 5 bin seviyelerinde olacak. asgari ücret henüz açıklanmadı ama orada da 3750 tl gibi bir rakam seviyelerinde olması bekleniyor . yukarıdaki tablo öğretmen aleyhine dahada değişecek. bu diğer meslek gruplarında da benzer.
Hocam toplumun şu kadarı asgari ücretle geçiniyor diyoruz. Kimisi %60, kimisi %48, gerçek ve resmi rakam nedir, şu an hatırlamıyorum (resmi devlet kurumu şudur dese buna inanmayacaklar da çok ya neyse) Ama asgari ücretin diğer ücretlere yaklaşması bence problem değildir. Neden? Alt gelir grubunu orta gelir grubuna yaklaştırmaktır. Alt gelir grubunun refahını yükseltmekten bana zarar gelmez, bilakis öğretmen olarak hep şikayet ettiğimiz bu çocuklar yeteri kadar beslenemiyor sorununa bir çözümdür. Ama doların yükselmesi, başta gıda fiyatları olmak üzere fiyatların anormal artması orta gelir grubunu alt gelir grubuna yaklaştırdı diye yorumlarsak yanlış yorumlamayız diye düşünüyorum.

Doktora mezunları için ise 10 yıllık uzman öğrrtmenlik şartı getirmişlrr ama uzmanlık sınavı da en son kalubelada yapıldığı için uzman olan doktora mezunu sayısı da çok az olduğundan dpktora mezunları da başöğretmenlik alamayacak :(

Doktora mezunları için ise 10 yıllık uzman öğrrtmenlik şartı getirmişlrr ama uzmanlık sınavı da en son kalubelada yapıldığı için uzman olan doktora mezunu sayısı da çok az olduğundan dpktora mezunları da başöğretmenlik alamayacak :(
Önce bir uzmanlık gelsin de hocam. Gerisi 10 yıl bekleme. Sayılı gün tez geçer :) Ben yüksek lisansı 2011 Ocak ayında tezimi teslim edip tamamladım. Bak 11 sene dolacak neredeyse :) Uzmanlıkla ilgili zamanında mahkeme kaybedip MEB'e avukatlık ve dosya ücretlerini bile ödemişliğim var. Şimdi kendileri getirip teslim edecekler uzmanlığı.

En mantıklısı kanunda geçici bir madde ile şu an 20 yıl üzeri olanlara sınavla doktora mezunlarına sınavsız başöğretmenlik vermek. Bir de 20 yıl altı olup uzman olanlara 20 yılını doldurdugunda başöğretmenlik sınavına girme hakkı verilmesi doğru olur düşüncesindeyim. Ama uygulama böyle olur mu zannetmiyorum.

Şu anda gündem değiştirmek için doktorları,hemşireleri,öğretmenleri zam vereceğiz diye birbirlerine kattılar.Ortaya birşey attılar ama kimse zam alamadı sadece sözde 3600 ek gösterge 4 5 yıldır gelecek hala gelecek şu anda herkese en az yüzde 40 zam vermeliler ama nerde yüzde 15 enflasyon zamını alırız yetir yetirebilirsin artık.Keşke hayat bu kadar pahalanmasaydı da şu zamlara ihtiyacımız olmasaydı.Ne yazık ki durum çok vahim allah sonumuzu hayretsin.Ben zaten toplu sözleşmede sadaka gibi verdikleri toplu sözleşme ikramiyesini protesto etmek için istifamı ettim sendikadan iki ay önce içim rahat aylık 80 liraya beni satın alabileceklerini düşündü hem EBS hemde TES hepsi aynı bunların hepsi aylık bizden kesilen 35 liranın derdindeler.

En mantıklısı kanunda geçici bir madde ile şu an 20 yıl üzeri olanlara sınavla doktora mezunlarına sınavsız başöğretmenlik vermek. Bir de 20 yıl altı olup uzman olanlara 20 yılını doldurdugunda başöğretmenlik sınavına girme hakkı verilmesi doğru olur düşüncesindeyim. Ama uygulama böyle olur mu zannetmiyorum.
yıl sınırı sıkıntı çıkarır. Bu sene 20 yıla hak verirsin e 19 yıllıklar ne olacak? onlara da versen e 18likler ne olacak? Herkesi memnun etmenin bir yolu yok gibi görünüyor. 20 yıla yakın öğretmenliği olup üzerine yüksek lisans ve doktora bitirmiş olanlara bir ayrıcalık gerekir gibi. Öbür türlü 10 yıl beklemeleri gereksiz zaman kaybı gibi görünüyor.

Önce bir uzmanlık gelsin de hocam. Gerisi 10 yıl bekleme. Sayılı gün tez geçer :) Ben yüksek lisansı 2011 Ocak ayında tezimi teslim edip tamamladım. Bak 11 sene dolacak neredeyse :) Uzmanlıkla ilgili zamanında mahkeme kaybedip MEB'e avukatlık ve dosya ücretlerini bile ödemişliğim var. Şimdi kendileri getirip teslim edecekler uzmanlığı.
Biz de ne dilekçeler verdik

Neden 20 yıl durdukça olgunlaşan meyve gibi mi oluyoruz?

yıl sınırı sıkıntı çıkarır. Bu sene 20 yıla hak verirsin e 19 yıllıklar ne olacak? onlara da versen e 18likler ne olacak? Herkesi memnun etmenin bir yolu yok gibi görünüyor. 20 yıla yakın öğretmenliği olup üzerine yüksek lisans ve doktora bitirmiş olanlara bir ayrıcalık gerekir gibi. Öbür türlü 10 yıl beklemeleri gereksiz zaman kaybı gibi görünüyor.
Neden 20 yılını beklesin ki 20 yıllık öğretmenlikten sonra doktora yapmaya kalksa zaten emeklilik hakedecek bitene kadar

zam istemiyorum 25 yılda emeklilik versin razıyım..verimemiş zammın muhabbeti kime nasıl verileceği konuşuluyor..10 yıl öğretmen adam uzman olamıyorsa al öğretmenlikten daha ne sınavı..zaten uzmanlaşmıştır o..
Uyuyarak öğretmenlik yapanı zümre toplantısı akabininde tutanağı yırtanı derste oyun oynatıyorum yaaa diyenini gördüm. 10 yılda uzmanlaşan bu mu yoksa dirsek çürütüp yüksek doktora yapan, proje yapan , ödül alan mı?

bence doğru birşey üniversitede askeriyede sağlıkta var sadece biz de yok. kendi ayağımıza sıkmayalım

Uyuyarak öğretmenlik yapanı zümre toplantısı akabininde tutanağı yırtanı derste oyun oynatıyorum yaaa diyenini gördüm. 10 yılda uzmanlaşan bu mu yoksa dirsek çürütüp yüksek doktora yapan, proje yapan , ödül alan mı?
emek verenlere işini layığı ile yapanlara elbetteki saygım sonsuz..ama olay sadece belge diploma ödül değildir..çoğu zaman bu belge ödüller nasıl veriliyor hepimiz biliyoruz.kimi zaman para ile kimi zaman yandaş ile...1 yıl kuaförlük kursuna veya aşçılık kursuna giden usta oluyorda 10 yılda hiçmi birşey olunmaz...okadar kafa patlatılıp zümre tutanağı tutuluyorda ne değişiyor kim okuyor..çözmüş adam ne dim..oyun oynatmak basit değildir 30 öğrenciyi organize et sınıf ortamında sürekli yeni oyun bul başka kimseyi rahatsız etmeden eğlensinler..organize etmek oyun oynatmak basit değil bence :))...saydığınız kişileri savunmuyorum ama onlarında eminimki vardır bir katkısı..çocuklara verdikleri bişeyler vardır...okulu sevdiriyordur buda önemli :)

Valla şimdilik zaten bir parmak bal gösterdiler. Henüz balı ağzımıza çalmış da değiller. Yasası, yönetmeliği, kararı ne çıkacaksa çıksın da öyle konuşuruz.

Valla şimdilik zaten bir parmak bal gösterdiler. Henüz balı ağzımıza çalmış da değiller. Yasası, yönetmeliği, kararı ne çıkacaksa çıksın da öyle konuşuruz.
interneti bile bedavaya getirmek için değişik taklalar atan bizlerin sorunları bunlarla çözülecek gibi değildir

emek verenlere işini layığı ile yapanlara elbetteki saygım sonsuz..ama olay sadece belge diploma ödül değildir..çoğu zaman bu belge ödüller nasıl veriliyor hepimiz biliyoruz.kimi zaman para ile kimi zaman yandaş ile...1 yıl kuaförlük kursuna veya aşçılık kursuna giden usta oluyorda 10 yılda hiçmi birşey olunmaz...okadar kafa patlatılıp zümre tutanağı tutuluyorda ne değişiyor kim okuyor..çözmüş adam ne dim..oyun oynatmak basit değildir 30 öğrenciyi organize et sınıf ortamında sürekli yeni oyun bul başka kimseyi rahatsız etmeden eğlensinler..organize etmek oyun oynatmak basit değil bence :))...saydığınız kişileri savunmuyorum ama onlarında eminimki vardır bir katkısı..çocuklara verdikleri bişeyler vardır...okulu sevdiriyordur buda önemli :)
Tabi tabi açın oyun oynayın çocuklar deyip serbest bırakılmalı çocuklar bilgisayar öğretmenliği bunun için var. Öğretmen de dinlensin biraz canım teneffüste o kadar yoruluyor

Neden 20 yıl durdukça olgunlaşan meyve gibi mi oluyoruz?
Hocam ne dediğinizi anlayamadım. Çünkü siz de benim anlatmaya çalıştığımı tam olarak anlamamışsınız sanırım.
Benim demek istediğim durarak olgunlaşması değil dikkat ederseniz sınav veya doktora ile diye belirtmiştim. Siz şu anda 20 yıl üzeri öğretmene başöğretmenlik hakkı vermezseniz 10 yıl uzmanlıkta geçirdiğinde zaten emekliliği gelir ve ona bu hakkı verecek zaman kalmaz. Onu anlatmaya çalışmıştım.

Geri