uzman öğretmenlik konusunun adaletsizlik içermesi

Kodla Büyü
Ya bırakın.. İnandınız mı.. Ekders ücreti kaç yıldır aynı; uzmanlık başlık gelecek sözleşmeli kalkacak vs vs

Arkadaşlar tüm yazılanlara saygı gösteriyorum. haklı talep şikayet ve istekler var. Ben şöyle düşünüyorum. Uzman öğretmen baş öğretmenden önce yapılması gereken çok daha önemli şeyler var. Uzmanlık zaten yıllardır çözülmesi gereken bir durum. Bir defa yapıp sonra yapmamak açıklanacak bir şey değil.
Daha önemli olan şey şuan öğretmene şartsız şurtsuz bir maaş iyileştirmesi yapmaktır. son yıllarda tüm mesleklere göre oranladığımızda ücret kaybımız var. Asgari ücret öğretmen maaşı ile aynı seviyeye yaklaştı. Doktorlara bir öğretmen maaşı kadar zam yapıldı ve hatta meclisten geçti. Bize vaad edilenler sadece sözde duruyor şuan.
Şuan uzmanlığı başöğretmenliği getirdik sınavsız yaptık deselerde esas sorunumuz bitmeyecek. 10 yılını bitirmeyen binlerce öğretmen var, geçinemiyorlar onların sorunu devam edecek. Acilen tüm öğretmenlere bir maaş iyileşmesi yapılması lazım.
Hocam şu anki asgari ücretle 9-1 yeni başlayan bir öğretmenin maaşlarını hiçbir ek ödeme olmadan yazar mısınız? Öğretmen maaşı ile nasıl asgari ücrete yaklaşıyor ben bunu anlamak istiyorum? He, yeni asgari ücreti 5000tl yaparlar yerden göğe haklısınız derim.

Sınav olması güzel bir şey.
Uzman öğretmen, başöğretmen, normal öğretmen...vs.
Rekabet olur. Yüksek lisans yapan maaşı %25 fazla alsın. Öğretmen sınav derecesi ve bulunduğu pozisyona göre maaşı %25 fazla olsun.

Öğretmen var hiç eba'ya girmemiş eba puanı 0 , öğretmen var eba puanı 500.
Bu iki öğretmenin maaşı ve derecesi aynı olmamalı.

Ben kapitalizm rekabetten yanayım.

Zaten burada ne konuşulsa boş hükümet dediğini yapar. Eğitim bir sen de destekler oldu bitti. Ebs Medyaya Gösteriş olarak itiraz ediyoruz algısı yaratır.

Hükümetin karşısında duruma karşı çıkacak yetkili sendikanız yok. Birey olarak düşünceleriniz bir işe yaramaz.
500 bine yakın öğretmen eğitim bir sen üyesi, ne var bu eğitim bir sende Allah Allah :d

500 bin öğretmen hükümet ne derse tamamız diyor. Oldu bitti.
Demokrasi ne güzel şey tadından yenmiyor.
hocam maalesef mesleğimiz bahsettiğiniz somut kriterlerler değerlendirilemeyecek kadar karmaşık. eba puanı öğretmenin iyi olduğunu göstermez. örneğin bir sınıfa hazır ebadaki testleri gönderirken sınıfa gönderirseniz 5 puan alıyorsunuz. sınıfı 2 grup olarak bölüp gönderirseniz x2 oluyor 10 puan alıyorsunuz. web sitesi sıralaması kadar saçma bir durum bu. 4-c de ki ali hapşurdu tarzı haberlerle tıklama ile sıralama da yükselsek neye fayda. bence hepimizin maaşını yeniden değerleme oranında bile arttırsalar çok daha iyi olur maaşımız.

Ya neyi tartışıyoruz. 2018 yılinda 3600 u aldık 2023 te seçimden 1 gün önce verecekler. Meslek kanunu dediler 2030 da verirler. Bizde reklamı yapılmış 1000 TL yi alırız. Elimizde kalır bu işte.

Hocam şu anki asgari ücretle 9-1 yeni başlayan bir öğretmenin maaşlarını hiçbir ek ödeme olmadan yazar mısınız? Öğretmen maaşı ile nasıl asgari ücrete yaklaşıyor ben bunu anlamak istiyorum? He, yeni asgari ücreti 5000tl yaparlar yerden göğe haklısınız derim.
Hocam yeni öğretmen 5000 TL civarı alıyor. Asgari ücret 4000 civarı olma durumu var. (bunun da fazla olduğunu düşünmüyorum o ayrı konu). Ama asgari ücret 4000 TL civarı iken yeni atanmış öğretmen maaşı 5000 civarı ise yaklasmıs demektir bence de.

Amaç zaten birlik alamayan öğretmen camiasını iyice dağıtmaktı . Posttaki yorumları görünce de amaçta başarılı olunmuş diye düşünüyorum. Bugün tüm öğretmenler hatta tüm memurlar olarak konuşmamız gereken tek bir konu olmalıydı. O da maaşlarımızın eridiği . Sen ben uzman baş diye hatta öğretmen Dr hemşire diye ayırmadan ne zaman memur olarak birlik olursak o zaman birşeyler değişir . Alım gücü konusunu bir çözelim hele de kariyer basamağımız şöyle dursun . O çok daha sonraki iş bana göre

25 yıl önce öğretmenliğe ilk basladiğimda adaylık kursunda bir müfettiş bu öğretmenler birbirini aşağı çekmekten hiç ilerleyemez demişti. 25 yıldır bunun böyle olmaya devam ettiğini görmek....

• Beğen
Tepkiler: mse
sadece yıllanmış olmakla uzman olunmaz. malesef eğitim fakultelerinde tıp gibi oturmuş bir eğitim sistemimiz olmadığı için uzmanlık konusu nasıl olmalı tartışılıyor. uzmanlık belirli bir alanda öğrenim görmek ile olur. uzman dr ya da yüksek müh. diye kademeler var bunlar alanlarında eğitim aldıkları için bu ünvanlara sahipler. bütün devlet kurumları yüksek yapan mühendislere yük. müh. derken malesef bizlere bu vb ünvanlar verilmiyor. özellikle yüksek lisans, doktora yapan kimi görmüşsem okula değer katabilecek farklı bakış açılarına sahipler. bu yapmayanlar kötü ya da değer katamaz demek değil fırsatı, vakti olmamış ya da istememiş olabilir. alınan yüksek eğitimin katkısı olduğundan ve bir değeri olduğundan bahsediyorum. yapmamış olan arkadaşlar kötülemek yerine doğru olanı desteklemeliler. bunun karşılığı ödenecek olan ücret daha sonra konuşulması gereken bir mevzu bence.

Sayın hocam, asgari ücret yaklaşıyor derken eşitleniyor demek istediğimi zannettiniz sanırım. Aradaki makas azalıyor.
küçük bir araştırmayla 2010 ve 2021 i kıyaslayayım şimdi.
Asgari ücret 2010 yılında net 576 tl, 2021 yılında net 2825 tl. artış 4,9 kat
öğretmen maaşı 9/1 2010 yılında 1387 tl, 2021 yılında 4792 tl artış 3,4 kat

bunlar 2021 yılına göre, 2022 de öğretmenin alacağı yüzde belli öğretmen maaşı 5 bin seviyelerinde olacak. asgari ücret henüz açıklanmadı ama orada da 3750 tl gibi bir rakam seviyelerinde olması bekleniyor . yukarıdaki tablo öğretmen aleyhine dahada değişecek. bu diğer meslek gruplarında da benzer.

Aynı işi 2000 liraya yapacak milyon tane adam var, akıllı durun ne zammından bahsediyorsunuz. Ülke hep böyle aç gözlü insanlar yüzünden ilerlemiyor. O da çalışıyor sen de çalışıyorsun o kadar fark olsun. Gözünüz hep başkasının aldığı maaşcıklarda.
Senin farkın sadece üniversite okuyup bilmem ne kadarıncı sırada olmak. Bunlar hep hikaye aynı işi ilkokul mezunu da yapar.

Öğretmenlerin UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVINA hazırlanırken ki durumlarını düşündü mü acaba MEB?

Örnek: Ders işelemeyip sınava hazırlanacak öğretmenler olacaktır mesala.

Adamın biri ölmüş. Cehennemde yanacağı çukura zebaniler tarafından götürülürken etrafı seyrediyormuş. Her çukurun başında bir zebaninin beklediğini görmüş ve bu çukurlardan kaçışın olmadığını anlamış. Kim çukurun kenarına kadar tırmansa görevli zebani onu tekrar çukura itiyormuş. Sadece bir çukurun başında zebani beklemiyormuş. Merakla sormuş niçin bu çukurun başında bekçi yok diye? Zebani "O çukurda öğretmenler yanıyor. Biri çukurdan çıkmak istese diğeri onu kıskanır paçasından tuttuğu gibi aşağı çeker bu yüzden bekçi görevlendirmeye gerek görmedik demiş.
İşte biz öğretmenlerin hali

o değilde bi ara 2 bine yüksek lisans satıyorlardı uzaktan falan deyip keşke alsaydım. şimdi fiyatlarda artar:DDDD

Eski uygulamada bildiğim kadarıyla lisansta mezun olduğu alan üzerinde tezli yüksek lisans yapanlar sınava gerek kalmadan uzman öğretmen olabiliyordu.

Henüz tezsiz yüksek lisans mezunlarını kapsadığına dair bir açıklama ya da resmi yazı olmadı.

Tezsizi kapsar ve alan şartı da olmazsa özel üniversiteler bu işten iyi para kaldırır sendikalar da kişi başı komisyonunu alır. Tarife de 10 bin TL den aşağı olmaz herhalde :)

bakanın açıklaması

10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, yüksek lisans yapmışsa alanı ne olursa olsun, tezli olsun, tezsiz olsun, uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar.

Eski uygulamada bildiğim kadarıyla lisansta mezun olduğu alan üzerinde tezli yüksek lisans yapanlar sınava gerek kalmadan uzman öğretmen olabiliyordu.

Henüz tezsiz yüksek lisans mezunlarını kapsadığına dair bir açıklama ya da resmi yazı olmadı.

Tezsizi kapsar ve alan şartı da olmazsa özel üniversiteler bu işten iyi para kaldırır sendikalar da kişi başı komisyonunu alır. Tarife de 10 bin TL den aşağı olmaz herhalde :)

Bu tezsiz yüksek lisansı küçümseyen arkadaşlar devlet üniversitelerinde yapmayı deneyebilirler mi. Öyle düşündükleri gibi bir durum yok da o yüzden sordum. Parayı ver diplomayı al zannedenlerden bahsediyorum. İnsanın önce yapılan işe saygısı olmalı.

Son düzenleme:
Kıskançlık başlamış özel, devlet, tez, tezsiz elinizi çabuk tutun nerede yaparsanız yapın. Zaten girince, göründüğü kadar kolay olmadığını 20000 de verseniz yüzyüze finallerde anlarsınız.

içeriği okumadım sadece başlığa göre yazıyorum adaletin olduğu bir nokta bir konu gösterir misiniz

zam derhal yapılmalı...ortada dere yokken herkes paçasını sıvamış kimi ben uzmanım kimi sürem tuttu kimi benimki tutmadı mantığında...daha kesinleşen bir durum yok..şimdiden sadece bir laftan ibaret...

bu arada dr yapılan zam da..
doktorun maaşı üç kalemde ödeniyor, maaş(hazineden), sabit ek ödeme(hastaneden) ve döner sermaye(hastaneden), burada doktora 2500 ile 5000 lira arası zam yapıldı demek şu, sizin sabit ek ödemenizi yani hastaneden aldığınız parayı hazineye aktardık. aslında aldığınız maaş arttı yani sizin maaşınıza zam yaptık ama hastaneden alınan sabit ek ödeme kalemini kaldırdık, yani oradan 2500 kesip maaşınıza 2500 ekledik. ...
bize yapılacak zamda buna benzer herhalde...
çokda adaletli bir durum olacağını sanmıyorum

Sınav olması güzel bir şey.
Uzman öğretmen, başöğretmen, normal öğretmen...vs.
Rekabet olur. Yüksek lisans yapan maaşı %25 fazla alsın. Öğretmen sınav derecesi ve bulunduğu pozisyona göre maaşı %25 fazla olsun.

Öğretmen var hiç eba'ya girmemiş eba puanı 0 , öğretmen var eba puanı 500.
Bu iki öğretmenin maaşı ve derecesi aynı olmamalı.

Ben kapitalizm rekabetten yanayım.

Zaten burada ne konuşulsa boş hükümet dediğini yapar. Eğitim bir sen de destekler oldu bitti. Ebs Medyaya Gösteriş olarak itiraz ediyoruz algısı yaratır.

Hükümetin karşısında duruma karşı çıkacak yetkili sendikanız yok. Birey olarak düşünceleriniz bir işe yaramaz.
500 bine yakın öğretmen eğitim bir sen üyesi, ne var bu eğitim bir sende Allah Allah :d

500 bin öğretmen hükümet ne derse tamamız diyor. Oldu bitti.
Demokrasi ne güzel şey tadından yenmiyor.
bence yüksek lisans vs gibi şeyleri okuyanalara verilen arttırımlı ücretlere artık son verilsin neden mi eskiden tr nin belli başlı bazı yerlerinde yüksek lisans vardı sınırlı sayıdaydı oralara girmek gerçek bir başarı veya gidip gelmek emek ve masraftı ama artık her ilde bazı illerde ilçelerinde bile yüksek lisans imkanı var isteyen zamanı merağı olan herkes devlet ünv de olmadı parasını verir özelde bile rahatlıkla yaparsın bir anlamı yok diğer öğretmenlere haksızlıktır hakarettir sonuçta aynı okul aynı sınıflar aynı şartlar paylaşılıyor kişinin 3 bacağının olması 4 elinin olması mevcut okullarda bir artısı diğer öğretmenlere göre yoktur olmamalıdır da bu çalışma barışını bozar bozuyor

eğitim fakültesi mezunu öğretmenler direkt öğretmen olabiliyorken fen edebiyat fakültesi mezunları pedogojik formasyon yüksek lisans programına katılıp formasyon alarak öğretmen olabiliyorlardı. yani eğitim fakültesi mezunu öğretmenle aynı hakkı elde etmek için yüksek lisans yapmaları gerekiyordu. eğer öğretmenlik meslek kanununda bu noktaya dikkat edilmezse yüksek lisansla formasyon alan bütün öğretmenler direkt uzman öğretmen kabul edilip maaşlarına 1000 lira zam yapılacak ama eğitim fakültesi mezunu öğretmenler sınava girmek zorunda kalacak. bunun da büyük bir adaletsizlik doğuracağı aşikar.
Yanlış hatırlamıyorsam 2005-2006 yıllarındaki 1 kerelik yapılıp sonra sus-pus olunan sistemde kural şuydu:
Yüksek lisansla sınavdan muaf olunması için şartlar
1- ya eğitim bilimlerinde
2- ya da kendi branşında
TEZLİ yüksek lisans yapmaktı.
Bence böyle bir uygulama olursa durum yine böyle olur.

Sadece kendi alanında yüksek lisan yapanların ki kabul edilmeli.Yoksa sendikalar yarın diploma basmaya başlarlar

hocam yazıyı dikkatli okuyun. bence hiç okumadan yorum yapmissiniz. karşı çıktığım konu yüksek lisansla alınan pedagojik formasyonlu öğretmenlerin direkt uzman kabul edilmesi. sizin yaptiginiz yüksek lisans değil yani. sizin yaptığınızı bilakis destekliyorum.

Yazıyı yazan konuyu çarpıtmak maksatiyla yazmış.formasyon amaçlı yapılan yüksek lisans zaten kapsam dışı nitekim hizmet puanı verilirken de kapsam dışıydi. Yazıyı yazanin amacı herkesin karşı duracağı bir veri ile yola çıkarak iddiasını kabul ettirmek.

Geri