Uzaktan Yüksek Lisans Programları

Kodla Büyü
Hoca Ahmet Yesevi var. Ben İnönü de yapıyorum geçen dönem uzaktandi onumuzdeki dönem yüz yüze mi uzaktan mi olacak belli değil.

Pandemi sonrası finaller yüzyüze olacak çoğunda derslerde uzaktan sunum ödev vb. oluyor. En sondada dönem projesi altında bildiğin tez yazdırıyorlar. 5000 tl civarı, hizmet puanı vermede kalktı. Olan bizim paralara oldu. :)

Son düzenleme:
Yakın zamandan uzaktan tezsiz y.lisans programları yök tarafından kapatıldı diye bir haber gözüme çarpmıştı ben mi yanlış hatırlıyorum acaba arkadaşlar.

ahmet yesevi de yapmayın ben bu dönem bilgisayar mühendisliğinden yaptım çok zorluyorlar.her dersten ödev var ve 2.dönem sonunda proje ödevi var.ben başladığıma pişman oldun açıkçası

Hoca Ahmet Yesevi'de tarihi kaçırdım. Eğitim bölümlerinden birine dahil olamadım çünkü hepsi çoktan dolmuştu.
Yönetim Bilişim Sistemleri'ne başvurdum ama ben sınıf öğretmeniyim. Yapabilir miyim? Ne dersiniz?

Konya tekniğe başvurdum (uzaktan) iş güvenliği bölümü. Ortalama filan da sormadılar . Kayıt oldum . Sanırım 1000 kişiyi geçti şu an başvurular devam ediyor.
Amaç para sanırım . Epö için ortalamam yetmedi .

Konya tekniğe başvurdum (uzaktan) iş güvenliği bölümü. Ortalama filan da sormadılar . Kayıt oldum . Sanırım 1000 kişiyi geçti şu an başvurular devam ediyor.
Amaç para sanırım . Epö için ortalamam yetmedi .
Bana oradan da çıktı da İş Güvenliği ama pek ilgimi çekmiyor ya. Sıkıcı değil mi?

Bana oradan da çıktı da İş Güvenliği ama pek ilgimi çekmiyor ya. Sıkıcı değil mi?
Amacım zaten muafiyet almak hocam sınavdan şu an yılım tutmadı.
Seneye olursa orası muamma. Böte ile ilgili bölümler olsa güzel olurdu tabii. Egitim yönetimi , epö gibi bölümlerde yedeğe bile giremedim . 88 90 arası kaldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi

Yönetim Bişişim Sistemleri
Siber Güvenlik

bölümleri zor bölümler çevremde yapan arkadaşlarım zorlanıyor bilginize.

Ben Siber Güvenlikteydim. Bazı hocalar çok sıkıntılı. Bizim zamanımızda Ders ödevleri ve kanaat notu vardı ama sonradan bu bölümde yüksek lisans yapan arkadaşlarımdan duyduğuma göre ders ödevleri ve kanaat kalktı diye biliyorum. Vize, dersler ve dönem projesi online. Finaller yüzyüze belli şehirlerde oluyor. Özellikle kritik sistemlerde ağ güvenliği konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu bölümü seçin. Eğlencesine sırf eğitimi durumu için okunacak bir bölüm değil onu net söyleyeyim. Bilişim Teknolojileriyle alakalı tüm bölümler için bunu söyleyebilirim.

Ahmet Yesevi Yönetim Bilişim Sistemleri okuyan var mı? zor mu , kolay mı ? okuyan arkadaşlardan bilgi alabilir miyiz?
YBS mezunuyum. covit zamanında mezun oldum. vize final uzaktan idi. Dersler bilişimci için kolaydı ve zorlamadılar. Ancak dönem projesinde epey zorladılar. Gecen sene mezun olan arkadasım sınavlar yüz yüze diye epey zorlandı.(Bilişimci değildi).
Su anda Ahmetyesevi Kamu yönetiminde yüksek lisansa devam ediyorum. İlk dönem bitti. İnanılmaz zorlandım. Sorularınız olursa yardımcı olurum.

ben de geçen hafta ahmet yesevi tezsiz bilgisayar mühendisliğine başvurdum
Bu programı dün itibariyle bitirebildim. Bu programa başvurmayı düşünen arkadaşlara bir fikir vermesi amacıyla bunu burada paylaşıyorum. Öncelikle uzman öğretmenlik sınavı duyurulduğunda tezsiz yüksek lisans yapmaya karar verdim. Sınavın zor olacağını düşünüyordum. Neyse bir şekilde kendi alanımda yapayım dedim ve Bilgisayar Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisansı'na başvurdum. Öncelikle online oluyor rahat geçeriz dediğiniz anda büyük bir yanılgı içerisine düşersiniz. Dersler ciddi takip gerektiriyor ve derslerde not almanız gerekiyor. Aksi takdirde sistemde sunulan ders notları ve üniversitenin kendi ders içeriği yetersiz kalıyor. Vize sınavları online (%30), final sınavları (%70) notlarda etkili. Dönem sonu genel not ortalaması 70 üzerinde olmalı. Online sınavlar pek kolay olmuyor. İlk sene 1. dönem final sınavına yüzyüze girdik. Deprem sebebiyle 2. dönem final sınavları online yapıldı. Ama inanın yüzyüze sınavlar açık ara daha kolay. Her sınava abartısız 2-3 gün kamp şeklinde çalıştım. Daha önceden hakim olduğum veya aktif şekilde çalıştım dersler vardı onlara fazla yüklenmedim. Ama buna rağmen 2. dönem sınavlara 20-30 sayfa özet çıkararak girdim. Kopya çekeriz geçeriz diyorsanız. 1. dönem vizelere fazla yüklenememiştim online sınavlarda 3 tanesi 70'in altında gelince ciddi çalıştım. Dersler aşağıdadır.

1. Dönem
Nesnel Bilgi Sistemleri Tasarımı
Mobil ve Kablosuz Ağlar
Veri Madenciliği
Bilgi Güvenliği
Araştırma Yöntemleri

2. Dönem
Makine Öğrenmesi
Semantik Web
Yazılım Doğrulama ve Geçerleme
Görüntü İşleme
İleri Bilgisayar Mimarisi
Dönem Projesi

Olaya kişisel gelişim açısından bakılırsa Udemy ve çeşitli Bootcamp'ler ile çok daha etkin şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz. Ancak Veri Madenciliği ve Makine Öğrenmesi dersleri işin temelini öğrenmek açısından çok çok iyiydi. Dönem projesinde ise sizden bir nevi tez hazırlamanız isteniyor. Tabiki akademik anlamda bir tez değil ama tez kurallarına uyarak savunmasını yapmayacağınız bir bitirme projesi hazırlıyorsunuz. Benimki 80 sayfa tuttu. Ayrıca Görüntü İşleme dersinde de vize yerine ödev verildi. Ödevde de yine akademik yayın hazırlama kriterlerine göre hazırlanıp göndermemiz istendi. Bunda da 50 sayfalık (30 sayfa yeterliymiş sonradan öğrendim) bir ödev hazırladım.

Ahmet Yesevi üniversitesi işi ciddiye alıyor. 20 Haziran akşamında tüm notlarım açıklandı ve 21'inde E-Devlet'e Tezsiz yüksek lisansım işlenmiş oldu. 1 sene gibi kısa sürede bitebilmesi çok büyük avantaj ancak burada 2 büyük dezavantaj var. Derslere katılım mecburi olmasa da ders videolarını izlemeniz gerekiyor aksi takdirde geçmenize imkan yok. Hatta hem derse katılıp hem videolarını izlemini gerekebiliyor. Makine Öğrenmesi ve Semantik Web'ten başka türlü geçmenize imkan pek yok. Bir diğer belkide en büyük sıkıntı dönem projesi. Bir nevi tez yazıyorsunuz. Hatta kendi kendime keşke tezli yapsaydım dediğim çok oldu. Zira 2 ay gibi bir kısa sürede hazırlamanız gerekiyor. Süreç çok sıkışıyor. Resmen ev ortamında kendinizi bir odaya kapatıp bu son 2 ay çalışmanız gerekebiliyor. Kesinlikle süre 2 sene olsa rahat yapılabilir. Sonuçta 1 senede mezun olabildim. Milli eğitimde şuan tezsiz yüksek lisansın (10 yılını doldurmayan öğretmenler harici) bir anlamı olmasa da belli mi olur? Kendim için konuşursam bana faydası olabilecek tek alanda eğitim aldım ve yararı olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Siber güvenlik veya etik hacker tarzı bir alan olursa okumayı düşünürüm belge almak için.Onun dısında ilgi duymuyorum.
Bilgi birikimim yeterli seviyede hackerlık konusunda sadece uzmanlaşmak ve belge almak için okurum.İlk okuldan beri kendi
kendine ögrenen biriyim.Çocuk ve canavardaki canavar gibi.Üniler beni pek sarmıyor allahtan bir bölüm bitirdim yoksa bilgili
işsiz olacaktım.Bu sistemde harcandım hem sistem harcadı hem kendim harcadım kendimi.Herkesin yakındığı gibi öz disiplin yoksa
ekmek de yok ürün de yok bocala dur.Öz disiplin olsaydı şuan başka yerlerde olurdum belki.Kısacası tezsiz veya tezli
okumak meselesi değil asıl mesele süreklilik olmaması ve öz disiplin meselesi.

Bende Ahmet Yesevi'de bu sene Yüksek Lisans yapıp tamamladım.

Söylenildiği kadar basit değil, takip ve sınavlara çalışmadan olmuyor.

İnternet ve Bilişim Yönetimi alanında yapıyorum, dönemde bir kere gidiliyor finallere, vizeler ödev oluyor, şimdilik ilk dönem bitti bakalım

Ahmet Yesevi'de Bilg. Müh. lisans okuyan var mı? Önerir misiniz? Bu sene ikinci üniversite kapsamında açıköğretimden bilg. prog. okuyacağım. DGS ile girmeyi denerim diyorum. Ne dersiniz :D

Ahmet Yesevi'de Bilg. Müh. lisans okuyan var mı? Önerir misiniz? Bu sene ikinci üniversite kapsamında açıköğretimden bilg. prog. okuyacağım. DGS ile girmeyi denerim diyorum. Ne dersiniz :D
Vay hocam güzel fikir bravo. Ahmet Yesevi'nin 2022 DGS taban puanlarına da baktım. Önlisans 70 ortalama ile tamamlanırsa;Bilgisayar Mühendisliği için Sayısal 36 net, Sözel 11 net yetiyor. İkinci yıl DGS için, kazanılırsa da 3-4. yıllar takip gerekiyor. Yapılmayacak iş değil.

• Beğen
Tepkiler: omd
Vay hocam güzel fikir bravo. Ahmet Yesevi'nin 2022 DGS taban puanlarına da baktım. Önlisans 70 ortalama ile tamamlanırsa;Bilgisayar Mühendisliği için Sayısal 36 net, Sözel 11 net yetiyor. İkinci yıl DGS için, kazanılırsa da 3-4. yıllar takip gerekiyor. Yapılmayacak iş değil.
ÖSYM'den bilgi edinme başvurusu ile yapılabilirliğinin cevabını istedim. Lisans mezuniyetinden sonra önlisans bitiren biri DGS ile tekrar lisans bölümlerine yerleşebilir mi diye sordum :D Daha önce deneyen var mı gençler?

ÖSYM'den bilgi edinme başvurusu ile yapılabilirliğinin cevabını istedim. Lisans mezuniyetinden sonra önlisans bitiren biri DGS ile tekrar lisans bölümlerine yerleşebilir mi diye sordum :D Daha önce deneyen var mı gençler?
Yapılabiliyor hocam. Ben yapmadım ama yapan tanıdıklarım var

• Beğen
Tepkiler: omd
Anadolu Üniversitesi Eğitim Teknolojilerini Haziran'da bitirdim. Böte mezunu azdı. Okul öncesi, İngilizce Öğretmeni ağırlıklıydi. Memnun kaldım,bizim bölümün devamı niteliğinde yeni kavramlar vs. verildi. 5+5 ders 1 dönem projesi ile bitti.
Dersle,Sınavla ilgili birşey olursa yardımcı olur lum. Bizim bölüm rahatlıkla bitirebilir.

Güz dönemi için de ilana çıkmış.

Geri