Teknofest yarışması proje seçimleri sizce güvenilir mi ?

Kodla Büyü

savastuncer

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar yıllardır Teknofest e öğrencilerimizin projeleriyle katılıyoruz. Öğrenciler yaşlarına uygun proje fikirlerini geliştirip bir heves başvuru yapıyoruz. Her defasında Teknofest seçmelerinde elenmekte. Özellikle detay raporlarını bilimsel makale şeklinde hazırlayıp gönderiyorum ama gelen puanlara bakınca bunları hangi zihniyetle okuyorlar anlam veremedim. Geçen yıl 95 ile ön değerlendirmeyi geçen projeyi bu yıl da gönderdim bu kez 68 vermişler. Gördüğüm kriterler var ama okuyanlar bunlara bakmıyor. Maalesef ben değerlendirme sürecini güvenilir görmedim. Proje detay raporu sonucları bu gün açıklandı. Elenen bir projemize oyuncak araçta kullanımı farklı sonuç çıkarır diye yorum atmışlar. Ortaokul öğrencisi prototipi başka nasıl hazırlar acaba . Açıkçası Teknofest gibi bir projeye katılmayı gereksiz görmeye başladım. Bir taraftan da öğretmen sorumluluğuyla öğrencilerimi kırmama konusunda ikilem yaşadım.

Arkadaşlar yıllardır Teknofest e öğrencilerimizin projeleriyle katılıyoruz. Öğrenciler yaşlarına uygun proje fikirlerini geliştirip bir heves başvuru yapıyoruz. Her defasında Teknofest seçmelerinde elenmekte. Özellikle detay raporlarını bilimsel makale şeklinde hazırlayıp gönderiyorum ama gelen puanlara bakınca bunları hangi zihniyetle okuyorlar anlam veremedim. Geçen yıl 95 ile ön değerlendirmeyi geçen projeyi bu yıl da gönderdim bu kez 68 vermişler. Gördüğüm kriterler var ama okuyanlar bunlara bakmıyor. Maalesef ben değerlendirme sürecini güvenilir görmedim. Proje detay raporu sonucları bu gün açıklandı. Elenen bir projemize oyuncak araçta kullanımı farklı sonuç çıkarır diye yorum atmışlar. Ortaokul öğrencisi prototipi başka nasıl hazırlar acaba . Açıkçası Teknofest gibi bir projeye katılmayı gereksiz görmeye başladım. Bir taraftan da öğretmen sorumluluğuyla öğrencilerimi kırmama konusunda ikilem yaşadım.
Teknofest puanlama sisteminin Tübitak gibi profesyonel işlediğini düşünmüyorum ben de. Hakemler kişisel yorumlarına göre puan verebiliyor, yani objektiflikten uzak bir puanlama sistemi var. Bizim projenin yorum kısmında da "böyle bir projeye ihtiyaç var mı" yazmış. İhtiyaç var mı yok mu bunu anlamak vizyon meselesi tabi.
Teknofest toplantılarında da bu puanlama konusu sıklıkla dile getiriliyor hocam, bi önlem alırlar umarım.

Proje olumsuz yönüne, olumsuz bir yönü yoktur yazarak puan kırmış. Ve barajın 0.5 puan altına atarak elemiş. Bir daha ne başvuru yaparım, ne kimseyi teşvik ederim. Burada ön değerlendirme ve itiraz sonucu değerlendirmeye yazılan hakem görüşlerinin ekran görüntülerini koysam anlaşılır komedi. Projeyi övmüş övmüş şöyle iyi böyle güzel sonra olumsuz yönü yoktur diye olumsuz kısma yazarak bırakmış. Dalga geçtiler bizimle.

Engelli kategorisinden yaptığım proje engellilere özel olması onları rencide etmez mi diye elenen projem var...
Engelli park sistemiydi... Ardından 1 yıl geçti arkadaş aynı projede değişiklik yaptı ve ilkokul kategorisinde 3. Oldu...
Artık bıraktım...

Ben de geçen yıl 5 proje ile başvurdum, 4'ü ön elemeyi geçmişti. Sonra hepsi elendi. Değerlendirme kısmında bazılarına ya yorum yazılmadı ya da verilen puanlarla yapılan yorumlar alakasızdı. Kesinlikle objektif bir puanlama yapıldığına inanmıyorum. Puanlama yapan hakemler de tamamen ücretsiz bir şekilde ve gönüllülük esasına göre yaptıklarından iş bu halde...Geçen sene yeterince gönüllü hakem başvurusu yapılmadığından 1 hakeme 500 küsür proje düşüyor demişti hakemlik yapan biri. Gönüllülük esasına dayanan bir işte ve kısa sürede bir hakemin bu kadar projeyi objektif olarak değerlendirmesi mümkün değil. Bu yüzden geçen sene hep tarihler değişti, uzadı, süründü gitti. Geçen yıl bir hevesle ve iyi niyetle çok uğraştık ama işin iç yüzünü görünce tamamen soğudum. Yukarıdan gelen mutlaka başvuru yapılacak baskısı da başka bir saçmalık. Pek çok kişi sırf buna cevap vermek için bomboş projeleri sisteme giriyor. Ben bu sene bir başvuru yaptım ve sistemde aynı proje 3 başvuru şeklinde görünüyordu. Niteliğe değil niceliğe kıymet verdiğimiz sürece bir arpa boyu yol alabileceğimizi düşünmüyorum. Malesef eğitim sisteminde herşey reklama dönmüş.

Hakem değerlendirmelerindeki yorum cümlelerini okuyunca benim de aklıma değerlendirici kişilerin konuya vakıf olup olmadıkları geldi.
Yarı finalde belirtilen eksikleri tamamlayıp formu final için gönderdim.. Yine de düşük puan verilmiş. Eksik yönleri yazmak yerine "teşekkür ederiz" diye ibare var.

Projenin olumlu yönüne olumlu yönü olduğunu düşünmüyorum yazıp, arkasından 3-4 tane olumlu cümle kurmuşlar bizimkine de :)

Daha önce de yazdım, yine yazıyorum : Hackathon dan başkası yalan, dolan, şov...

Teknofeste bir an önce düzenleme gelmeli. Gerçekten hevesli isteyen ve çalışan öğretmen ve öğrencilerin hevesleri çok kırıldı.
Tabi bunda il ve ilçe memlerin baskısı ile yazılan binlerce saçma projeninde katkısı var. Sırf çok başvuru yapılsın diye saçma sapan bir yığın başvuru yapılıyor. Sonra bir hakeme okuyabileceğinden çok fazla proje düşüyor ve aslında yetersiz bilgisi olanlarında hakemliği kabul ediliyor.
Öncelikle sadece isteyen çalışan başvuru yapmalı. Üsten baskılar bitmeli. Bu şekilde daha nitelikli hakem ve okuyabileceği kadar proje olacaktır.
Bu sene süreler sürekli ötelendi , 2 puanla pdr geçmeyen projeye itiraz yazmasam mı diye düşünüyorum. Nasıl yetişecek bu projeler bu saatten sonra?
Yine aynı sıkıntı nicellik ne yazık ki niteliğin önüne geçiyor.

Bizdede otonom araç için yazdığımız projemiz değerlendirildi. Aynı sizlerde ki durum yaşadım, şerit takibi yapan ve 4 tane trafik levhasını otomatik tanıyordu. Bunları rapora yazdım. Elenme sebeplerinde arkadan araba gelirse ne olacak önlem alınmamış yazmışlar. Bende itiraz dilekçesi yazdım, kişisel olarak değil objektif değerlendirilsin diye. Sonuç itibariyle milyon tane ihtimal var dilekçeye bir tane de ben ekledim. Bu şekilde kusursuz bir sistem olmaz diye yazıp yeniden değerlendirme istedim. 75 olan puan 69 düşürdüler..

Teknofest'e bu sene 5 Proje ile başvurduk. Hepsi Ön Değerlendirme Sürecini yüksek puanlar alıp geçti. Ancak PDR aşamasında hepsi elendi. Bazı projelerimize ayrıntılı açıklamalar yapılmış. Böyle iyi, şöyle iyi, şuralar düzeltilirse daha iyi olur vs. gibi. Bazılarında ise 2-3 cümlelik açıklamalar yapılmış. Kadınlara yönelik şiddetle alakalı çok güzel bir projemiz vardı. Kadınları rencide eder diye elendi. Üstelik 45 puan verip elediler. Son zamanlarda yaşanan maden kazalarından dolayı madencilerle alakalı da bir projemiz vardı. Bu da 72 verilerek elendi. Değerlendirme raporunda toplam 3 kısa cümle vardı. Bu cümlelerden birisi de "Madenlerde projenizde kullanılacak güç kaynağı problem olabilir." Bir tane projemizde Proje takvimi yarışma takvimine uymuyor diye yazmışlar. Halbuki raporlar yüklendikten sonra takvimi sürekli kendileri değiştirip güncellediler. Buna itiraz ettiğimizde daha düşük puan verdiler. Baraja çok yakın olup elenen bir başka proje için de itiraz etmiştik. Bunun sonucunda projenin puanını daha da düşürdüler. Sonuç olarak Teknofest'te değerlendiricilerin; şeffaf, güvenilir ve objektif olmadığını ayrıca projeleri değerlendirme konusunda yeterli yetkinliğe sahip olmadığını düşünüyorum. Bu konuda herhangi bir eğitim veya oryantasyon süreci geçirmediklerini de düşünmekteyim.

2021 yılında büyük hevesle çok emek vererek yaptığımız "Deprem Asistanı" projemizin amacının dahi okunmadan alakasız bir yorumla elendiğini görünce "Teknofest" rafa kalktı benim için. Malasef başvuru sayısı yüksek olsun diye uğraşıyorlar. Sonra o kadar projeyi değerlendirmek için vasıfsız birçok kişiyi değerlendirici yapıyorlar onlarda göz ucuyla bakıp tek cümle yazıp not veriyorlar.

gerçekten burada projelerin kalitesinden çok sanırım için EDEBİYAT yönünü iyi yapanlar; PR 'ı iyi yapanlar öne çıkıyor.
o yüzden çokta şey etmemek lazım.

Bende zayıf yönlere bunlar yazılmış,
• Uygulanacak yöntem hakkında yeterince bilgi verilmemiştir. Sensörlerin çalışma prensibi açıklanmamıştır.,

• Otopark isletmecileri ile temas kurulup uygulanabilrilik analizi gelistirilebilir
Alternatif cozumler ile kıyaslama yapılabilir.. ,

• Tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.
Projenin özgün değeri detaylıca irdelenmeli ve gerekli ise kaynak gösterimi ile desteklenmelidir.

gerçekten burada projelerin kalitesinden çok sanırım için EDEBİYAT yönünü iyi yapanlar; PR 'ı iyi yapanlar öne çıkıyor.
o yüzden çokta şey etmemek lazım.

Bende zayıf yönlere bunlar yazılmış,
• Uygulanacak yöntem hakkında yeterince bilgi verilmemiştir. Sensörlerin çalışma prensibi açıklanmamıştır.,

• Otopark isletmecileri ile temas kurulup uygulanabilrilik analizi gelistirilebilir
Alternatif cozumler ile kıyaslama yapılabilir.. ,

• Tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.
Projenin özgün değeri detaylıca irdelenmeli ve gerekli ise kaynak gösterimi ile desteklenmelidir.
Hocam tezli yüksek lisans yapan biri olarak ve yıllardır proje hazırlayan biri olarak da söylüyorum ne kadar iyi hazırlasam da okuyanlar bu edebî dili de bilmiyor maalesef .

Bu kadar karşılıksız çalışan başka branş var mı bilmem. Ben artık yapmıyorum. Tepki olarak elimi projeye sürmeme kararı aldım. Bence gerek yok finale de kalsak kimsenin umrunda değil nasılsa. O yüzden boşa kürek çekmekten başka iş değil artık gözümde bu işler.

Hocam kesinlikle alan bilgisi olmayan kişiler okuyor projeleri. 4 projemiz ön değerlendirmeyi geçti. PDR aşamasında hiçbiri geçemedi sınır puanlarda bıraktılar. İtiraz edeceğiz. Geçen yıl itirazla geçirdiğimiz projelerden biri Türkiye 5. si diğeri 7. oldu ve en iyi sunum ödülü aldı. Rapor aşaması facia finallere kaldığınızda raporla ilgili hiçbir soru sormuyorlar sadece sunum ve prototipin çalışmasına bakıyorlar. Afet Yönetiminde jüri AFAD personelinden oluşuyor ve öğrencim yazılımı anlatıyor şu döngüyü şundan kullandım filan diye yazılımdan anlamıyorlar. Sonuç olarak Teknofest artık şova döndü ve emeğe bakmadan liyakatsiz hakemler yüzünden çok parlak öğrencilerin motivasyonu düşüyor.

geçen yıl 86 puan alarak 87 barajını aşamayan projemizi bu yıl revize ettik. raporda eksik olan kısımlar güçlendirildi. bu yıl ona rağman 65 aldık.
itirazım sonucu bizim puan 89 a yükseldi. bi sorum olcaktı. 3 nisan danışman değişikliği için sondu. ancak bizim durum imkansız gibi göründüğü için değişiklik ypmmıştım. suan yapabilirmiyim. ya da yerime başkası gitse sorun olur mu?meb robotta sıkıntı olmmıştı. burda biraz daha sıkı tkip varmıdır

itirazım sonucu bizim puan 89 a yükseldi. bi sorum olcaktı. 3 nisan danışman değişikliği için sondu. ancak bizim durum imkansız gibi göründüğü için değişiklik ypmmıştım. suan yapabilirmiyim. ya da yerime başkası gitse sorun olur mu?meb robotta sıkıntı olmmıştı. burda biraz daha sıkı tkip varmıdır
Mail atarak sorun. Yazı ile değişiklik yapıldığını birisinden duymuştum ama detayı hatırlamıyorum. Denetim sıkı değil ama orada kötü birşey olsa sıkıntı çıkabilir.

Dilekçe göndererek yapılıyor. Mail atarsanız gerekli bilgilendirmeyi yapıyorlar

Projemiz 1 puan farkla finale kalamadı. İtiraz ettik tekrar değerlendirmede 15 puan daha az verdiler dalga geçer gibi. Her seferinde farklı jüri değerleniriyormuş. Aynı proje aynı rapor bu kadar farklı puanlar alırsa nerde kaldı elemenin güvenirliği. Finale kalamamayı anlarım ama bu şekilde değil.

Projemiz 1 puan farkla finale kalamadı. İtiraz ettik tekrar değerlendirmede 15 puan daha az verdiler dalga geçer gibi. Her seferinde farklı jüri değerleniriyormuş. Aynı proje aynı rapor bu kadar farklı puanlar alırsa nerde kaldı elemenin güvenirliği. Finale kalamamayı anlarım ama bu şekilde değil.
bir projemizde biz de bu durumu yaşadık maalesef.

hocalarım ben şunu fark ettim Teknofast için. armutlarla elmaları kıyaslıyorlar. yani ilkokul seviyesi bir cocuk öle güzel proje yazmış konusu mükemmel bunu düşünmesi mükemmel ama cocuğun ifade becerisi daha çok gelişmemiş. bu projeyi eliyorlar. kendini iyi ifade edemiyor diye. literatür çalışması bile yapmış cocuk 9 yaşında olan bir cocuktan beklenmeyen herşeyi yapmış ama yetersiz diyor. özel proje ekibi kurun profesyonel yardım alın deyin o zaman.

Katılmadım, katılmayı da düşünmüyorum. İyi prim yaptılar ve üstüne üslük saçma şekilde zorunlu tutarak taşra yada merkezi yöneticilerin birbirine hava attığı hale geldi. Kendi düşüncem isteyen katılsın ama ciddiye alınacak işler konular kabul görsün

İlçelerde ve okullarda idarecileri ve öğretmenleri başvurun diye baskı altına almamak gerekiyor. Bu baskıları yapanların amacı üst makamlara hoş görünmek ve terfi gibi sebepler. Ancak bu yarışmaların amaçları öğrencilerin özgüvenini artırmak ve sorumluluk bilinci geliştirmek vb. Eğitim Gücü-sen bu konuda olan baskıları bildiği için Proje ve yarışmalara danışman olarak katılmama eylemi var. Bu konuda en çok bilişimciler müzdarip. Diğer sendikaların da bu konuda destek vermeleri gerekiyor. Çoğu okulda projeleri öğretmenler yapıyor. Daha sonra projeleri kendi yaptığına inandıracak ve anlatacak öğrencileri bile zor buluyorlar.

hocam sizin oraları bilmem ama bizde toplantı yaptılar her okula kota verdiler. 10 projeden az çıkmayacak diye. hocam olmaz falan dedik. amaç nitelik değil nicelik dediler. sayı dolsun yeter dedi. zaten %99 u 2. aşama belgelerini doldurmadı bile o videolu kısmı yapmadı hiç kimse

çarşaf çarşaf instagramda fotolar yüklendi. teknofast başvurumuz yapıldı falan diye. sınıf öğretmenlerinden dinkültürü öğretmenine hatta resim branşına kadar herkes başvurdu.

arkadaşlar teknofest değerlendirmeleri 3 jüri tarafından yapılıyor ve 3 jürinin ortalama puanı veriliyor. Sistem bu şekilde. 2 jüri ılımlı olsa 3. sorun çıkartsa projenin puanını aşağıya çekiyor. Bu nedenle itirazlar çok önemli. İtiraz ettiğinizde yeniden faklı 3 jüriye denk gelme ihtimali yüksek. Sıfırdan puanlama yapılıyor. Yorumlardaki dengesizlikler 3 jürinin yorumunu da görmemiz.

Geri