Tatil için yunan adalarına nasıl gidilir?

Kodla Büyü
aydindayim. bayramin 3. gunu bi kusadasi yapalim dedik. bir dondurma 250-300'den basliyordu. midyenin tanesi 10-15 tl idi. bunlar luks mekan degil bildiginiz sahilde bulunan tezgahlar. konum olarak sahillere plajlara zaten yakiniz gunubilirlik yormuyor ama alelade bir dondurmaci da 250-300 cekmesin bir zahmet. dondurma alirken bile fiyat sorar olduk. :)

biz de bir yunan olur farkli ulkeler olur daha uyguna tatil yapacagimizi dusunuyoruz. zaten kafa olarak ultra her sey dahil oteller bize gore degil. cocuk da olunca daha yorucu oluyor.

Aliexpress'ten, Türkiye'de bulunmayan 3 kuruşluk elektronik parça alımına sınır getiriyorlar; Yunan'a oluk oluk döviz akıtanlara sınır koymuyorlar...!
Ülkemizin suyu mu çıktı! Gider çadır kurar tatil yaparım; yine de Yunan'a para kazandırmam...

Aliexpress'ten, Türkiye'de bulunmayan 3 kuruşluk elektronik parça alımına sınır getiriyorlar; Yunan'a oluk oluk döviz akıtanlara sınır koymuyorlar...!
Ülkemizin suyu mu çıktı! Gider çadır kurar tatil yaparım; yine de Yunan'a para kazandırmam...
yanlış düşünce; şu anda esnaflar bildiğin tuttuğunu öpme moduna girmiş durumda;
Adsız.png
Buyrun size çarpıcı bir örnek. 1 porsiyon iskender 700 TL civarına gelmiş. Bence hükümet şu anda bu durumu kazıkçı esnaf ve bazı işletmelere aba altından sopa göstermek için kullanıyor; kendilerine çeki düzen vermezlerse de bu yaz çok zor geçecek onlar için.
Bugün yahudilere'e soykırım uygulayan almanya bile geçmişi bir keenara bırakmış ve israil i destekler duruma gelmiş keza; 2 atom bombası atılan japonlar bile abd ile iyi ilişkiler - ortaklıklar kurarken biz neden komşu ülkeye sırt çevirip-düşmanlık besleyelim _?

Arap ülkelerinde ne yersen ye masaya mutlaka Pepsi ve Coca Cola gelir.Adamlar çok seviyor vazgeçemiyorlar.Biz boykot ediyoruz.Su an filistinde bile en çok Cola Pepsi tüketimi var.Ayran şerbet icmiyorlar.
Geçen gün Sam videosu izledim mükemmel bir şehir.Kilise cami yanyana, turkleri seviyorlar, bir lokantalar var bizim ülkede filanca şef falan halt etmiş bizden daha ucuz bol kepçe.

bugün sabah bu konuyu konuştuk. kuşadasından bir arkadaş çift olarak 5 bin tl ye gidişş dönüş kalma artı araç kiralama dahil toplam 5bin tl ye mal oldu dedi (tek gece konaklama tabi ) yeme içmeyi bol bol dahil ederek 7-8 bini geçmedik dediler. türkiyede antalyadan her yaz vazgeçmeyen ben bile bi acaba mı oldum

Vizesiz gidilenler bunlar
  • Sakız
  • Kos
  • Samos
  • Simi
  • Meis
  • Patmos
  • Rodos
  • Midilli
  • Leros
  • Kalymnos
Nereden hangi adaya gidiliyor

Yunanistan’ın vizesiz olarak turist kabul ettiği diğer adalara ulaşmak için ise farklı noktalardan hareket etmek gerekiyor. Midilli turları, Ayvalık feribot iskelesinden kalkarken Sakız adasına giden feribotlar ise Çeşme feribot iskelesinden yola çıkıyor. Sisam, yani Samos adasına giden feribotlar Kuşadası’ndan, Rodos’a giden feribotlar ise Marmaris ve Fethiye’den kalkıyor. Meis’e giden feribotların kalkış yeri ise adanın neredeyse yüzme mesafesi kadar yakınında bulunan Kaş ilçesi.

Caciki, pilaki, baklavaki...kardeşimgil gitmişti müthiş kahvaltı var diyordu.Bir adaları araştırayım beleşe kalınacak park var mı?
Bir keresinde Girneye gittim otel 5 bin lira üstü.Ogretmenevi 1 gecelik uyumak 3 bin lira.Gece 03den sonra parkta uyudum bir ağacın altinda.Yada bisiklet ve çadır götürmek lazim.Samosta milli park varmış.

Son düzenleme:
Caciki, pilaki, baklavaki...kardeşimgil gitmişti müthiş kahvaltı var diyordu.Bir adaları araştırayım beleşe kalınacak park var mı?
Bir keresinde Girneye gittim otel 5 bin lira üstü.Ogretmenevi 1 gecelik uyumak 3 bin lira.Gece 03den sonra parkta uyudum bir ağacın altinda.Yada bisiklet ve çadır götürmek lazim.Samosta milli park varmış.
Hocam pasaport geçmişinde KKTCye giriş çıkış yapmış olanları yunanistan kabul etmiyor maalesef. Kimlikle giriş yaptıysanız sorun yok tabi

Kimlikle gittim hocam.Pasaportu yenilettim.Çok gezen birisi olduğum için dikkat ederim bu vize ve kimlik meselesine.

Kasım ayındaki indirimlerde Kos Adasına 4 kişilik ailem için gidiş ve açık dönüş şeklinde 64 Euroya feribot bileti aldım. 3 gün kalmayı düşünüyorum çünkü araştırdığım kadarıyla 3 günlük bir gezi adayı gezip dolaşmak için yeterli olacak. 3 gece konaklama olarak seçtiğim otel kahvaltısız ve toplamda 340 Euro ödemesi var. (Vergileri dahil). Tüm yeme içme işi otel dışında olacak. Temmuz başına olacak turumuz. En az 1 gün kesin olmakla beraber araç kiralayacağız.

Kasım ayındaki indirimlerde Kos Adasına 4 kişilik ailem için gidiş ve açık dönüş şeklinde 64 Euroya feribot bileti aldım. 3 gün kalmayı düşünüyorum çünkü araştırdığım kadarıyla 3 günlük bir gezi adayı gezip dolaşmak için yeterli olacak. 3 gece konaklama olarak seçtiğim otel kahvaltısız ve toplamda 340 Euro ödemesi var. (Vergileri dahil). Tüm yeme içme işi otel dışında olacak. Temmuz başına olacak turumuz. En az 1 gün kesin olmakla beraber araç kiralayacağız.
Bilet alımını nerden yaptınız hocam. otel vs rezervasyon yaptığınız yerleri de paylaşırsanız sevinirim

Bilet alımını nerden yaptınız hocam. otel vs rezervasyon yaptığınız yerleri de paylaşırsanız sevinirim
Bileti dediğim gibi Kasım ayın indirimlerinde https://feribotlines.com/ sitesinden aldım. Otel için booking.com sitesini kullandım.(Peşin para istemeyen ve ücretsiz iptal seçeneği olanları tercih ettim). Konaklama için seçenek çok biz 2 aile gideceğimiz için otel seçimlerini ona göre yaptık.

Bileti dediğim gibi Kasım ayın indirimlerinde https://feribotlines.com/ sitesinden aldım. Otel için booking.com sitesini kullandım.(Peşin para istemeyen ve ücretsiz iptal seçeneği olanları tercih ettim). Konaklama için seçenek çok biz 2 aile gideceğimiz için otel seçimlerini ona göre yaptık.
Hocam katamaran değil feribotsa sıraya erken girin sıcakta daha az bekleyin, yoksa özellikle yunan girişinde katamaran bodrumdan daha geç kalkmasına rağmen yolda sizi geçip gümrüğe erken giriyor. Feribotu ilk terkedenlerden olun sıra önemli.

Hocam bunun içinde 60 Euro'luk vize ücreti dahil mi?
Düzenleme: Dahilmiş.

Son düzenleme:
yeşil pasaporta vize ücreti yok hocam sadece 7 yaşından büyüklere yurtdışına çıkış pulu alıyoruz.
peki oradan araç kiralamak yerine kendi aracımızla çıkabilir miyiz?
Süreci tam olarak en baştan alabilir misiniz neler yapıyoruz? sadece feribot bileti, otel ücreti ödemesi ile bitiyor mu?

peki oradan araç kiralamak yerine kendi aracımızla çıkabilir miyiz?
Süreci tam olarak en baştan alabilir misiniz neler yapıyoruz? sadece feribot bileti, otel ücreti ödemesi ile bitiyor mu?
arabasız giderseniz feribot biletini almak ve kalacak yeri ayarlamak gerekiyor.
kendi arabanızla gidecekseniz yukardakilere ek olarak arabanız için sigorta yaptırmanız gerekiyor yurt dışına çıkmak için.

Yunanistan’a Arabayla Gitmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?​

Yunanistan’a arabayla gitmek için gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

• Pasaport: En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
  • Yunanistan Schengen vizesi: Yunanistan Schengen Bölgesi’ne dahil olduğundan geçerli bir Schengen vizesine sahip olmak zorunludur.
  • Yeşil sigorta: Yeşil sigortayı almak için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna başvurulması gerekmektedir. Yeşil sigorta, Turing Kurumunun İstanbul ofisinden ya da Kapıkule ve İpsala sınır kapısında bulunan Turing kulübesinden alınabilmektedir.
  • Araba yurt dışı çıkış vekaletnamesi: Eğer kullanılacak olan araç kişiye ait değil ise ya da araç sahibi yolculuk esnasında araçta bulunmuyor ise, araç sahibi seyahat yapacak kişiye noterden vekaletname vermelidir. Şirket aracı ya da kiralık araç kullanılacaksa aynı prosedür geçerlidir.
  • Uluslararası ehliyet: Eğer ehliyet yeni tip ehliyet ise herhangi bir işlem yapılması gerekmemektedir. Fakat eski tip ehliyet kullanılacaksa Turing’de işlem yapılması gerekmektedir. Uluslararası ehliyet almak için kimlik kartına ve 2 adet fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır.

Sofya'dan Selanik'e geçtik bayram tatilinde. Schengen vizesi aranmadi. Yeşil pasaport var zaten ailede. Adalarda farklı bir prosedür mü var? Haziran sonu da Sakız adası planımız var çünkü. Yeşil pasaport olduğu için sorunsuz geçeriz diye planlıyordum herseyi.

Sofya'dan Selanik'e geçtik bayram tatilinde. Schengen vizesi aranmadi. Yeşil pasaport var zaten ailede. Adalarda farklı bir prosedür mü var? Haziran sonu da Sakız adası planımız var çünkü. Yeşil pasaport olduğu için sorunsuz geçeriz diye planlıyordum herseyi.
Anladığım kadarıyla yeşil pasaportlulara her kapı açık hocam :) Ben de aldım alalı bir kez Almanya'ya gidebildim o kadar. İkinci kez kullanmak nasip olmadı daha.

Hocam bunun içinde 60 Euro'luk vize ücreti dahil mi?
Düzenleme: Dahilmiş.
Hocam yeşil pasaport var hepimizde dolayısıyla vize ücreti yok.
Yurtdışı çıkış harcı 150 TL ve liman vergisi var(geçen sene 5 euro dediler).
Ben zaten Muğla’da çalışıyorum kendi aracımla gideyim dedim ama astarı yüzünden beter.
Yeşil sigorta yaptırmak gerekiyor, farklı bir limandan feribot kalkıyor ve araç için hem gidişte hem çıkışta fahiş fiyat isteniyor. Adadan araç kiralamak daha ucuz. Gitmeden bu kadar bilgiye sahibim dönünce daha detay verebilirim.

• Beğen
Tepkiler: omd
Allah nasip ederse bu yaz bizim de aracımızla avrupa turu planımız var. Türkiye'den çok daha ucuza geliyor. Her şeyi hesapladım. Artık Türkiye'de tatil yapmak çok pahalı maalesef. Bu noktaya geldik..

Geri