Tatil için yunan adalarına nasıl gidilir?

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
kıymetli arkadaşlar malumunuz türk esnafı ve turizmcisi türk milletini yani bizleri keriz olarak görmeye başladı. bu sebeple bu sene Yunan adalarına tatile gideyim diyorum. daha önce hiç yurtdışına gitmedim. evliyim ve 2 küçük çocuğum var. yani toplamda 4 kişiyiz. eşim ve ben yeşil pasaport alabilecek derece ve kademedeyiz ama henüz pasaportumuz yok.

sorum şu; pasaparot alma sürecinden Yunan adasındaki otelimize yerleşene kadar geçecek süreçte ne yapmam gerekiyor? tane tane ve sirayla anlatabilecek tecrübeli bir arkadaş var mı? artık gözü kapatıp dünyaya açılmanın vakti geldi diye düşünüyorum. bir yerden başlayayım diyorum bu yaz. önayak olursanız memnun olurum.

Pasaport başvurusunu yapın, gerisi çok kolay. Önce gideceğiniz adayı seçin. Feribotonlines.com gibi sitelerden biletinizi alın. Hotel yerine airbnb ya da booking.com dan ev kiralayın. Bookingden kiralarsanız araç kiralamada uygun oluyor. İlk ada için Rodos iyi bir tercih olabilir. Feribottan inip aracınızı alıp direk kiraladığınız eve gidin. Dil sıkıntısı da yaşamazsınız. Menülerde Türkçe bölüm bile var.

Kos ta iyi bir seçenek olabilir. Bodrumdan çeşmeden çok daha ucuz. Geçen sene 3 euro idi gyros lezzetli ve doyurucu tavuk döner. Balık ve diğer mezeler de ülkemize göre çok uygun. Araç kiralama günlük 30 euro civarı. Otelde o civarlarda. Denize sıfır oteller. Feribotta gidiş dönüş 20-25 euro civarıydi. Katamaran biraz daha pahalı.

Biraz geç olacak ama kara cuma olduğunda Yunan Adaları feribot seferleri %40-50 indirimli olarak açık bilet alabilirsiniz.

Kos ta iyi bir seçenek olabilir. Bodrumdan çeşmeden çok daha ucuz. Geçen sene 3 euro idi gyros lezzetli ve doyurucu tavuk döner. Balık ve diğer mezeler de ülkemize göre çok uygun. Araç kiralama günlük 30 euro civarı. Otelde o civarlarda. Denize sıfır oteller. Feribotta gidiş dönüş 20-25 euro civarıydi. Katamaran biraz daha pahalı.
otel 30 Euro derken yani 4 kişi 120 Euro mu yoksa oda mi 30 Euro hocam?

Pasaport başvurusunu yapın, gerisi çok kolay. Önce gideceğiniz adayı seçin. Feribotonlines.com gibi sitelerden biletinizi alın. Hotel yerine airbnb ya da booking.com dan ev kiralayın. Bookingden kiralarsanız araç kiralamada uygun oluyor. İlk ada için Rodos iyi bir tercih olabilir. Feribottan inip aracınızı alıp direk kiraladığınız eve gidin. Dil sıkıntısı da yaşamazsınız. Menülerde Türkçe bölüm bile var.
ev mi daha iyidir otel mi hocam?

Kişiden kişiye değişir. Tatilden beklentiniz ile alakalı. Çocukların yaşı, evin konumu, otelin olanakları vs. Mesela Rodos özelinde şehir dışında ev tuttuk. Araçla merkeze geldik her seferinde. Çocuklar olmasa kaleye yakın bir pansiyon tutardım . Araç kiralamakta gerekmezdi. Otobüsle her yere gidebilirsiniz.

Bu sabah babama aynısını söyledim.Caciki var, baklavaki var daha ne olsun.Komsu iyidir.Surdan Kıbrıs 8.5 saat 1500 lira

Bizde kavala yada dedeağaç düşünüyoruz, hangisi yaz tatili için daha uygundur? Plaj vs imkanları olarak ? Kendi aracımızla gitmeyi planlıyoruz.hatta erzak vs. Yanımızda götürmeyi istiyoruz.

Son düzenleme:
Bizde kavala yada dedeağaç düşünüyoruz, hangisi yaz tatili için daha uygundur? Plaj vs imkanları olarak ? Kendi aracımızla gitmeyi planlıyoruz.hatta erzak vs. Yanımızda götürmeyi istiyoruz.
Arkadaş bu yaz Halkidiki'ye gitmişti. İki küçük çocuk iki ebeveyn. Bizim sahil şeridinden daha uygun daha güzel diyordu.

Daha önce deneyimleyen arkadaşlara bir sorum olacak. Yazın (Temmuz içinde diyelim örneğin) özellikle sınırlarımıza yakın olan adalar yeşil pasaportlu iki ebeveyn iki küçük çocuk bir hafta için toplam kaç euro tutar? Otel istemiyorum. Ev kiralama yaparız. Genelde evdeki hesap çarşıya uymaz tabi ama genel bir çerçeve olur aklımızda :D

Daha önce deneyimleyen arkadaşlara bir sorum olacak. Yazın (Temmuz içinde diyelim örneğin) özellikle sınırlarımıza yakın olan adalar yeşil pasaportlu iki ebeveyn iki küçük çocuk bir hafta için toplam kaç euro tutar? Otel istemiyorum. Ev kiralama yaparız. Genelde evdeki hesap çarşıya uymaz tabi ama genel bir çerçeve olur aklımızda :D
Kos özelinde 500 euroya çok rahat yaparsınız. Ucu açık tabiki. Avrupa nin ucuzluk marketi lidl bile var adada.

Önceki sene Samos, geçen sene de Midilli adasına gitmiştim. İngilizceniz iyiyse ev + araç kiralama şeklinde yapmanızı tavsiye ederim. Diğer türlü turla gitmeniz daha iyi olur.

Eğer iyi araştırıp son ana bırakmazsanız ev + araç kiralama günlük ortalama 50+50=100 euro gibi diyebilirsiniz. Benzin ise litresi 2 euro civarı. Gezerseniz günlük 20 euro da benzine diyebilirsiniz. Yeme içme de 2 yetişkin 1 çocuk olarak dışarıda yerseniz günlük 50 euro diye ortalama hesaplayabilirsiniz. Ev tuttuysanız zaten kendiniz alışveriş yapıp evde de halledebilirsiniz veya dışarıda balık yiyebilirsiniz. Sardalya çok iyi yapıyorlar, geçen sene 7 euroydu 1 porsiyon ve çok doyurucuydu. Yani kısaca günlük toplam 200 euro civarı masrafınız olur.

Adalardan bahsedecek olursak, öncelikle hangisi olursa olsun gittiğinizde bizim ege sahillerinden çok farklı bir şey beklentisiyle gidiyorsanız boşuna gitmeyin çünkü ülkeden ayrıldığınızı bile hissedemeyeceğiniz kadar her şey aynı. Sadece camiler yerine kiliseler var. Ve gezebileceğiniz mekanlar da yine kilise ve müzeler olacak.

Samos adası şirin ve daha sakin bir ada. 2 günlük bir tatille adanın tüm kentlerini araçla gezmeniz mümkün. Pisagorun yaşadığı ada, başkenti de Pitagorion. İnişiniz de oraya olacak. Deniz çok berrak sahiller sakin.

Midilli adası büyük bir ada ve merkezde bir büyükşehir karmaşası var. Yollar çok dar. Ama zaten gezeceğiniz yerler daha çok diğer kentler olacak. Birçok tarihi mekan ve müze mevcut. Sahiller temiz ve berrak.

İnsanları sıcak ve misafirperver denebilir. Fakat bazı hassasiyetleri var. Özellikle fotoğraf konusunda askeri alanları veya askeri gemileri fotoğraf çektiğinizi düşünürlerse normal bir vatandaş bile sıkıntı çıkarabiliyor. Belli etmeseler de sizi içten içe bir düşman olarak gördükleri için casusluk yaptığınızı sanıyorlar. Bizzat yaşadık. Adaları ne kadar silahlandırdıklarına da kendi gözlerinizle şahit olacaksınız bu sırada. Birçok yerde göreceğiniz anıtların da Osmanlı'dan kurtuluş anısına yapıldığını ve bunu bir de "işgal"den kurtuluş gibi yazdıkları için ara sıra sinirleriniz tavan yapacak.

Neyse yine de görülesi güzel yerler. Günün birinde tekrar bize geçmeleri dileğiyle..

bizim millet okadar çok gidiyorki son dönemde yunanistan a orasıda eski tadını yitiriyor. 10 sene evvel çok daha güzeldi geçen yaz her köşede bizden birileri var gittiğimiz yeri bozuyoruz :)

İstanbuldan gidecekler için en uygun yollu deniz tatili, Dedeağaç Gümülcine tarafları olur. Makri-Fanari bölgeleri gayet temiz ve ücretsiz herkese açık. Evinizi şimdiden ayarlayın.

Rodos'a falan sadece pasaport yetiyor mu? Başka bir işlem gerekiyor mu?

Kendi aracımızla da geçebilir miyiz?

bizim millet okadar çok gidiyorki son dönemde yunanistan a orasıda eski tadını yitiriyor. 10 sene evvel çok daha güzeldi geçen yaz her köşede bizden birileri var gittiğimiz yeri bozuyoruz :)
Talep artınca fiyatta artacaktır haliyle. Fakat yine de burası kadar olmaz.

booking ve airbnb den konaklama fiyatlarını görebilirsiniz. Yeme içme tutarları da bizim buradaki orta halli fiyatlar gibi hesap edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: omd
Samos adasında Türk turist 10 kat artmış.Levrek, salata, patates kızartması ve rakı sadece 4 euro.Ben de gideceğim buraya yazarim.Bodrumda kasarli tost 800 lira, öğle yemeği tavuk pilav elde 250, masada 400 lira.

biz her seyde oldugu gibi fiyatlarda da gorgusuzlukte bir numarayız,bodruma gılıgına

Geri