Türkiye Petrolleri mi Shell mi?

Kodla Büyü

Unis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi Bayramlar herkese. Türkiye Petrolleri (TP) mazot alan var mı aramızda. Şuana kadar shellden alıyordum. Ancak TP piyasaya göre daha ucuz( 20-30 kuruş civarı) ve bildiğim kadarıyla hisseleri devlete ait üstelik. Yakıt kalitesi shelle göre nasıldır.Yakıt kalitesi ve performansı nasıldır? Deneyimi olan arkadaşlar yorum yazarsa memnun olurum.

Benzinli aracıma yaşadığım şehirde hep Türkiye Petrollerinden alıyorum. Normalde piyasaya göre indirimli. Artı indirim kartım var. 40-50 kuruş arası indirim yapıyor toplamda.

Dizel aracım varken de kullandım sıkıntı yaşamadım ama araçtan araca değişir mi bilmiyorum.

1.33 yaris ile şehir içi 460 km gidiyorum benzinde. 1.4 otomatik i20 400 km gidiyor.

Son düzenleme:
2006 corsa 1.3 cdti aracım varken sıfırdan itibaren hep shell v-power diesel kullanıyordum. eve yakın opet açıldı. ordan almaya başladım. bir süre sonra araçta çekiş düşüklüğü hissettim. tekrar shell e dönüş yaptım ve araç eski çekişine kavuştu. daha da shell dışında başka yerden motorin almıyorum. şu anda astra j 2012 aracım var sıfır almıştım. an itibarı ile 176K oldu kmsi ve sadece shell motorin kullandım. yurt dışında(bulgaristan) bile hep shell alıyorum.

Son düzenleme:
Benzinli aracım var, sürekli shell kullanıcısıyım. Bir kaç defa bp, opet vb yerlerden aldığımda motorun sesi bile değişmişti. Biraz pahalı ama bence değer.

Bence opet sonra shell gelir çok bir fark göremedim ben kullandığımda. Diğerleri biraz daha şans işi aldığınız pompa ve mekan önemli.

2006 corsa 1.3 cdti aracım varken sıfırdan itibaren hep shell w-power diesel kullanıyordum. eve yakın opet açıldı. ordan almaya başladım. bir süre sonra araçta çekiş düşüklüğü hissettim. tekrar shell e dönüş yaptım ve araç eski çekişine kavuştu. daha da shell dışında başka yerden motorin almıyorum. şu anda astra j 2012 aracım var sıfır almıştım. an itibarı ile 176K oldu kmsi ve sadece shell motorin kullandım. yurt dışında(bulgaristan) bile hep shell alıyorum.
Trakya'da mısınız?

Markadan ziyade benzinlik bazında düşünmek gerek çünkü markaların yakıtı aldıkları rafineriler aynı. Değişen şey koydukları katkılar ve yakıt depolarının depoların temizliği.

Yıllardır dizeli shell kullanırım sorun yaşamadım. Bazen opetten almak zorunda kaldığım oldu. Yine sorun yaşamadım fakat araç daha sesli çalışıyordu.

Bunu izledim geçen hafta ama 15 km ile ölçüm yapmak çok mantıklı gelmedi. Günlük alışkanlıklara göre tam depo ile yada daha uzun mesafede denemek lazım diye düşünüyorum.
ben aslında yukarıda yazdığım mesajla ilgili olarak bunu paylaştım. uzun süre Shell kullanan biri olarak opete geçiş yapınca çekiş düşüklüğü hissettim (motorin). shelle geri dönünce düzeldi. bu videoda da Shell için aynı şeyi söylüyor.

ben aslında yukarıda yazdığım mesajla ilgili olarak bunu paylaştım. uzun süre Shell kullanan biri olarak opete geçiş yapınca çekiş düşüklüğü hissettim (motorin). shelle geri dönünce düzeldi. bu videoda da Shell için aynı şeyi söylüyor.
Shell bir tek geçen yaz kullandım. Aracımda değişiklik var mı yok mu diye de hiç aracı dinlemek aklıma gelmedi. Herkes shell performansı arttırıyor diyor ama deneyimlemedim hiç.
Daha doğrusu hiçbir yakıtı öyle incelemedim. Bir tek hatırladığım yıllar evvel Ereğli'den Yozgata giderken lpg de bp tercih etmiştim
Normalde Yozgat'ta biten gaz daha önce bitti. O an yolda selgaz vardı oradan aldım o daha kötüymüş. 🤣 20 kmlik yolu bitirmeden bitti.

Ereğli'deki o istasyonu neden kullandın ki dediler bana.
Bp olunca aldıydım dedim. Bp'nin adını istasyon kötülüyordu.

Exen gaz vardı oradan alırdım hiç şaşırtmazdı. Yozgat'a varırdım bitmeye yakın girerdim girişteki petrole.

Marka kadar istasyon da önemli gerçekten.

Bence 2 ,3 lira yazmak istemiştir hocam. Yollarda Tp 40 ,41 küsur lira olarak çok gördüm.

Motorinde indirimi istasyonlar kendileri yapıyor. Liste fiyatı üzerinden İskonto yapıyorlar. Benim gördüklerim ve aldıklarım Nigdede merkez Bpde depo fulleyene %5 indirimli aldım. Hatay Belende ise Tp otoyoldan hemen çıkınca 41 liraya aldım. Bu Pazartesi.
Bu arada 44 lirada 20 kurus binde 5 indirim bile yapmıyor, bir depoda 10 lira yapmıyor.

Yakıtın performans konusu göreceli bir kavram ve değişiklik gösterebilir ama ben sürekli araç kiralayan biriyim nadiren BP ve Türkiye Petrollerinden alırım. Onun dışında hep Shell istasyonlarından alır yola çıkarım. Nedenine gelecek olursam Shell bana göre yakıt konusunda başarılı zira bunu km başı performans olarak söyleyebilirim öyle aracı şahlandırıyor, araç çekiş gücü artıyor, beygir bindiriyor vs. diyemem. Km başında bana göre en iyi sonucu veren Shell olmuştur. Tabi yakıt kalitesi önemli çünkü yakıtta ne kadar çok farklı madde yani su vs. gibi içerik varsa bu yakılacak yakıtın o kadar az ve o kadar km düşüklüğü yapabilir performans vs. gibi konularda tartışmalara girmem.

bp forever toyota kampanyasıyla surekli alırım,shell de aldım bir iki kez ama farketmedim farkı...

Yakıtın performans konusu göreceli bir kavram ve değişiklik gösterebilir ama ben sürekli araç kiralayan biriyim nadiren BP ve Türkiye Petrollerinden alırım. Onun dışında hep Shell istasyonlarından alır yola çıkarım. Nedenine gelecek olursam Shell bana göre yakıt konusunda başarılı zira bunu km başı performans olarak söyleyebilirim öyle aracı şahlandırıyor, araç çekiş gücü artıyor, beygir bindiriyor vs. diyemem. Km başında bana göre en iyi sonucu veren Shell olmuştur. Tabi yakıt kalitesi önemli çünkü yakıtta ne kadar çok farklı madde yani su vs. gibi içerik varsa bu yakılacak yakıtın o kadar az ve o kadar km düşüklüğü yapabilir performans vs. gibi konularda tartışmalara girmem.
Konu değişecek ama araba kiralamayı nereden yapıyorsunuz acaba, tavsiyeniz var mı?

Dizel varken ya shell yada total kullanıyordum. Bunlardan hariç kullandığım zaman verimli gelmiyordu. Şimdi tüplü broadway var. Nereden denk gelirse oradan alıyorum diyelim. Buradaki opetin gazını önermediler. Birkaç kez aldım ben bir fark göremedim. Onun dışında shell gazını kullanıyordum ama yeri biraz terste kalıyor. Şehir içinde petrol ofisinin gazı var. Onu kullanıyorum birkaç seferdir. Gaz için sanki pek bir fark yok gibi geliyor bana aralarında. En ucuzundan gitmek ya da en yakında olanından gitmek iyi olabilir.

Geri