Smart Tv Önerisi

Kodla Büyü

piluşum

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 48-50" aralığında internete hızlı bağlanan, tarayıcısı iyi olan bir televizyon bakıyorum. Yardımlarınıza tecrübeli arkadaşların görüş ve önerisine ihtiyacım var.

sevgili piluşum kardeşim;
lg öncüdür. samsung lg başbaşa gider
şu an alabileceğin tv LG 49UB850V yada 55 Ub 850V olabilir

Hocam lgde internet sitesinden film seyretme problemi var. bende lg var. internet sitesinden film izlerken flash reklamların çoklu sebebi ile yetersiz bellek hatası veriyor. internetten bu konuyu bir araştır istersen

hgencer03 hocam verdiğiniz bilgi için teşekkürler bunu birkaç kişiden daha duydum çok ciddi problem bence.

Evet LG ile iletişime geçildiğinde uygulamalar aracılığı ile izlerseniz bir problem yok diye yanıt veriyor. Bizde mecbur ya IP tv sayesinde yada indirip seyrediyoruz :)

hgencer03' Alıntı:
Evet LG ile iletişime geçildiğinde uygulamalar aracılığı ile izlerseniz bir problem yok diye yanıt veriyor. Bizde mecbur ya IP tv sayesinde yada indirip seyrediyoruz :)

Hocam uygulama sayısı çok mu? Flash desteği yüzünden samsunga yöneleceğim.

kiralama seçeneği ile film izlemek istersen digitürk, turkcell gibi uygulamalar mevcut. Ama uygulamalar hakkında fazla bilgim yok. ben film konusunda genel indirip izliyorum. bazende MKVOD isimli ip tv uygulaması var oradan izliyorum. ama yetersiz bellek hatası can sıkıcı bir durum.

Hocam size tavsiyem bir teknoloji mağazasına gidip kendiniz inceleyin ve arkadaki etiketine bakmayı unutmayın. LG almayı düşünüyordum gittiğim mağazadaki satış elemanının uyarısı ile televizyonun arkasına baktım enerji tüketimi vb özellikler cihaz bilgileri ile uyuşmuyor.

önerileriniz ve görüşleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar çok makbule geçti.

ysartemur' Alıntı:
UCI 1000 Hz, True Motion 50 Hz, Triple XD Engine Smart Ses Modu
bu ne anlama geliyor. normalde 50 hz ama yazılımla 1000 hz çıkıyor gibi birşey mi

Hz olayı çok inandırıcı gelmiyor. Yazılımla yükseltildiği söyleniyor. O zaman yenileme hızına çok takılmamak mı lazım acaba?

alıntıdır.

Zaten Türkiyede tüm yayınlar 50hz , 100 hz tvye gerek yok : Bu kadar basitçe sebep sonuç ilişkisi kuran kişilerin konu ile ilgili bilgileri yoktur. Yazdıkları, basma kalıp piyasa dedikodularıdır ki bu sizi yanıltmaktan başka bir işe yaramaz. Türkiyede veya dünyada yayınları 50 veya 60 hz olması doğru bir bilgidir ama konuyla ilgisi yoktur. Önemli olan tvnin , akıcı bir şekilde görüntüyü üretip üretemediğidir. Bu işlemde panel kalitesi , işlemci hesap gücü görüntü çıkış kalitesi ve yazılımının becerisi devreye girer. Biz sonucu görürüz , arka planda neler döndüğü son kullanıcı olarak bizi çok da fazla alakadar etmez , etmemelidir de.

Akıcı görüntü : Tvnin işlemcisi + yazılımı + panelinin bir arada uyumlu çalışması ve yüksek kaliteli olmasının toplam bir sonucudur. Tüm bu 3 bileşen iyi olursa sonuç iyi olur. Bunu malesef bir maddi bedeli vardır. Tvnin bu fiyatı ne kadar hakettiği ile ,firmaların piyasa koşulları gereğince tv satmaya çalıştıkları ayrı konulardır.

Tv üreticileri bu 3 ana bileşenlerde oynama, kısıtlama, ekleme çıkartma yaparak farklı seviye-kalite ve fiyatlanmaya sahip tvler üretirler. İhtiyaç doğrultusunda , bize en çok hitap eden tvyi seçmeye özen göstermeliyiz.

Çok fazla genelleme yapmadan ve istisnai durumlarla kafa karışıklığına meydan vermeden anlatmaya çalıştım ama malesef konu , daha önce ilgisi ve bilgisi bulunmayanlar için fazlasıyla karışık.

Yukarda yazdıklarımda yanlış ifadeler veya kafa karıştıracak noktalar varsa lütfen haber verin düzelteyim

Özetle, insan gözü 20 mili saniyenin altındaki hareket değişimlerini algılayamaz. mesela siz oturduğunuz yerden kalkıp 15 milisaniye içerisinde karşınızdaki adama bir tokat atıp tekrar yerinize oturabilseydiniz karşınızdaki adam kendi kendine deli olduğunu düşünebilirdi,
yada başka bir örnekle siz 15 milisaniye içerisinde 10 metre uzağa ilerleyebilseydiniz, çevrenizdeki insanlar size 10 metre sıçramış, ışınlanmış, üstün özellikleri olan, kutsanmış, mutant (bu 10 metre yer değiştirmeyi nerde veya hangi ortamda yaptığınızla alakalı olarak değişir) gibi sıfatlarla hitab ederler ve sizi kendi kafalarında üstün bir yere koyarlardı.

gelelim gözün görme frekansına,
frekans 1saniye/tekrarlama süresi olduğundan tekrarlama süremiz normal göz için 20 ms kabul edersek
1/0,020=50 yani gözün görme frekansı 50Hz dir. Bu ortalama bir rakam tabi ki,
sonuç olarak görme, bakma, algılama farklı şeylerdir. odak mesafesine görede frekans değişir. daha uzağa odaklandığınızda gözünüz daha çok yorulur ve görüntü işleme süresi artar frekansı azalır.

Hocam yukarıdaki bilgiler dahilin de hz olayına takılmayın. 100 hz bir televizyonla 1.500.000 hz televizyon arasında pratikte hiçbir fark yoktur. Zaten piyasada 400,600,800 hz olduğunu iddia eden televizyonlardaki hz olayı da gerçek değil yazılımsaldır. Dolayısı ile hz olayına kanıp boşuna fazla para vermeyin.

Alirken Dikkat
1 kanal degistirirken suresi uzun olmamali
2 internetten bir sey izlerken bellek hatasi vermemeli.

Geri