Sendika için %2 Barajı kararı

Kodla Büyü
zaten saçma bulduğum bir karardı. iyi olmuş. madem ki büyüklerimiz hepimizin sendikalı olması için elinden gelen teşviki gösteriyor. benim sendika ücretimi ödüyor, sendikalıyım diye bana ilave para veriyor. özlük haklarım için bu denli uğraşıyor. aman açıkta bir çalışanımız kalmasın, hepsi hakkını savunacak bir sivil toplum kurumuna üye olsun diye fedakarlık da bulunuyor. o halde hangi stk veya sendika olduğuna bakılmaksızın aynı teşviki sürdürmesini beklerim.

Yetkili konfederasyon ve sendika isteğinden vaz geçmiyor:

“Anayasa Mahkemesinin tartışmalı kararı; sadece toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanıp faydalanamamaya yönelik süreç ve sonuç üretmekle sınırlı kalmamış, kamu görevlileri sendikacılığı alanında baştan beri eksik bırakılan, evrensel ilkelerde karşılığı, işçi sendikalarında pratiği olan ve her fırsatta dile getirdiğimiz dayanışma aidatının hayat geçirilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir.”

Son düzenleme:
Sendika üyeliğinden dolayı devletin fazladan ücret vermesi bence doğru değil. Sendika özlük haklarını korur. Sendika ücreti kesilir ve sendikanın avantajlarından yararlanırsınız.

Sendikaya üye olmayanlar ve sendikaya üye olamayan kamu görevlileri var. Emekliler de cabası. Devlet en fazla sendika aidatını vermeli. Fazlasını değil.

Sendika üyeliğine devlet para vermez. Üye kendi sendika aidatı öder. Sendika aidatı adı altında sendikaya ve memura ödenen para tüyü bitmemiş yetimin hakkına girmektir vebali vardır. Kişisel görüşümdür.
Bence de ödememeli.. Madem bir yere üye olunuyor ve o yapının faydalarından yararlanıyorsa aldığı bu hizmetin karşılığına aidatını da herkes kendi ödesin. Ben üye olmadığım yere, kuruma ve kişilere neden para ödeyeyim ki? Sendikalar da sözleşmelerde sadece üyeleri için çalışşın ve ayrıcalık istesin.. Üye olmayanlar için görüş belirtmesin, yorulmasın... (Bunu neden yazdım: sendikacılar biz sizin için şöyle yaptık, böyle ettik diyor)

Katılıyorum size hocam. Öğretmenler-sen biraz umut vermişti ama onunda sesi soluğu kesildi.
Anadolu Eğitim Sen ve Eğitimin Gücü Sen isimli sendikalar, siyasi partilerden bağımsız, binden fazla üyesi olan ve birçok ilde üyeleri ve il - ilçe temsilcilikleri bulunan sendikalar.

Sendikalı biri olarak devletin ödemesinin haksız olduğunu düşünenlerdenim. Ben devlete karşı maaş ve haklar konusunda hakkımı savunsun, deneyimleri ile önümü ışık tutsun, gerektiği zaman psikolojik veya hukuki destek sunsun vs (kimi için koltuk versin ya da korusun) örgütlü bi yapı istiyorsam bunun faturası neden devlete kesiliyor?

Anadolu Eğitim Sen ve Eğitimin Gücü Sen isimli sendikalar, siyasi partilerden bağımsız, binden fazla üyesi olan ve birçok ilde üyeleri ve il - ilçe temsilcilikleri bulunan sendikalar.
Katılıyorum. Yüzde iki olayını mahkemeye taşıyan Eğitim Gücü sen diğerlerine göre gayet iyi çalışıyor.

Mutemetlerin söylediklerine göre:

Anayasa Mahkemesi 537,94 TL olan toplum sözleşme ikramiyesini iptal etmiş
Yani artık sendikalı herkes toplu sözleşme desteği olan 190,22 TL’yi alacakmış

Son düzenleme:
Mutemetlerin söylediklerine göre:

Anayasa Mahkemesi 537,94 TL olan toplum sözleşme ikramiyesini iptal etmiş
Yani artık sendikalı herkes toplu sözleşme desteği olan 190,22 TL’yi alacakmış
Yerinde bir karar olmuş sanki. Sendika aidatı sendika başkanlarının cebine giderken, sözleşme ikramiyesinin hazineden verilmesi saçmaydı. Keşke onuda kaldirsalar.. en azından gerçekten bu kadar samimi üye var mıydı görürdük 🤔

İyi olmuş.İnsallah toptan kalkar da istifalar çoğalır.Evli evine köylü köyüne gider.Seni savunmuyor, maaşın artmıyor, saçma sapan işlerle uğraşıyorlar.Meslek kanunu kısa zamanda bedava verilmeyecek bunu kenara not alin.Senin aidatinla yapılan otel ve misafirhanede hiç kaldınız mı ben kaldım 600 lira.Arabalara binip okuluna gelirler hele bir yetkili olalım...Hele bir yetkili olalım...Muhabbet hep budur.

Geriye tavuk dürüm ve büyük ayran parası kalacak artık.Luks ofislerde kalıp, araçlarla gezecekler, mazot bedava, akşama kadar kaynasın çay kahve.

hemen hemen ne kesilecekse o yatacak. yani ekonomik yönden bir artısı kalmadı şu an için.

Hayırlı sabahlar.Istifa edin, içini bosaltin ki maaş ve kıymetinizi artsın.Bu Cuma 3 aylık tatile çıkıyorum gezeceğim yerleri okul grubunda paylaştım şimdi kıymete bindim.
Demişler bu adam böyle yapmazdı görevine sadık, 1 gün bile geç gelmezdi.Bundan sonra böyle.Seneye de 6 ay izin alacagim

Sorun para değil. Amaç örgütlü olma, birlikte hareket etme. Anlaması çok zor olmamalı ama anlatamadığımız çoooook fazla

Son düzenleme:
Toplu sözleşme ikramiyesinde yaşanan kriz çözülecek https://www.memurlar.net/haber/1094744/

Memurlar.net'ten Edip Üzen'in, taraflardan aldığı bilgiye göre, dün itibariyle Memur Sen Başkanı Ali Yalçın ve Türkiye Kamu Sen Başkanı Önder Kahveci bir araya gelerek sorunu istişare etmiş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile 3'lü bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmede yaşanan sorunun ek bir protokol veya yasal bir düzenleme ile çözülmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

İşveren çalışana ait sendika aidatını ödediği zaman o sendika çalışanın hakkını nasıl savunacak. Aidatı çalışanın kendisi ödemeli. 1 TL bile işveren ödememeli. Böyle başa böyle traş

Hürriyetçi Eğitim Sen üyesi olarak sayımız %2 yi geçmediği için aylardır toplu sözleşme ikramiyesi almıyorduk. Bu haksızlık giderilsin bizler de toplu sözleşme ikramiyesi alabilelim diye anayasa mahkemesine başvuruldu. Mahkeme de bu adaletsizliğin anayasaya uygun olmadığı kararını verdi, ancak bizlere toplu sözleşme ikramiyesi vermek yerine bu ikramiyeyi kaldırdı. Hukukçu değilim ancak anladığım %2’yi geçen sendikalara bu ikramiye ödenir maddesini iptal ettiği için tüm sendikalar bu ikramiyeyi alamayacak.

İşveren çalışana ait sendika aidatını ödediği zaman o sendika çalışanın hakkını nasıl savunacak. Aidatı çalışanın kendisi ödemeli. 1 TL bile işveren ödememeli. Böyle başa böyle traş
Katılıyorum hocam ama a sendikasına öderim b sendikasına ödemem olayı yanlış. Herkese aynı olmalı. Bugün %2 yarın sadece yetkili sendikaya derlerse o zaman görürüm ben kafasını kuma gömüp, adaletsizliğe destek veren yada ses çıkartmayanları.

Katılıyorum hocam ama a sendikasına öderim b sendikasına ödemem olayı yanlış. Herkese aynı olmalı. Bugün %2 yarın sadece yetkili sendikaya derlerse o zaman görürüm ben kafasını kuma gömüp, adaletsizliğe destek veren yada ses çıkartmayanları.
Kesinlikle hocam. Kimseye verilmemeli. Aidatını ödeyen istediği sendikaya girsin. Devletin sendika parası vermesi zaten yanlış.

Hürriyetçi Eğitim Sen üyesi olarak sayımız %2 yi geçmediği için aylardır toplu sözleşme ikramiyesi almıyorduk. Bu haksızlık giderilsin bizler de toplu sözleşme ikramiyesi alabilelim diye anayasa mahkemesine başvuruldu. Mahkeme de bu adaletsizliğin anayasaya uygun olmadığı kararını verdi, ancak bizlere toplu sözleşme ikramiyesi vermek yerine bu ikramiyeyi kaldırdı. Hukukçu değilim ancak anladığım %2’yi geçen sendikalara bu ikramiye ödenir maddesini iptal ettiği için tüm sendikalar bu ikramiyeyi alamayacak.
bu sendikalara üye olanlara karşı kurumlarında iyi makara dalga malzemesi oluştu

Hiçbir sendikaya üye olmuyorum. siyasi partilerin arka bahçesi olmuş, tek amacı güçlenip hak yiyerek koltuk sahibi olunmasını sağlayan sendikalardan bize fayda gelmez.
Dalga geçer gibi bir de para veriyorlar siz kimi satın alıyorsunuz.

Geri