salatalar :)

Kodla Büyü

gelişimci

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar tarifler bana karışık geldi tarif bulmakta zorlanıyorum ben. bence bu şekilde ayrı başlıklar oluşturursak çok daha güzel olacak kannımca :)
dün yediğim harika bir salata tarifini paylaşacağım
kuskus salatası:
1 paket kuskus makarna haşlanır, bol nar ekşiyle karıştırılır rengi kahve tonunu alınca içine yeşil soğan, taze nane, salatalık turşusu, mısır, dereotu, sarımsak, domates, (hatırladıklarım bunlar :) koyulur karıştırılır.
limon koymamışlar ama bence biraz limon da tadına tat katacaktır tüm öğretmen arkadaşlarla bayıldık bu salataya
afiyet olsun

etimekler küp küp yapılıp tepsiye dizilir.patlıcanlar küp yapılıp kızartılır ve etimeklerin üzerine dökülür.üstüne sarımsaklı yoğurt ve üstüne de domatesli kekik veya fesleğen sos yapın....Afiyet olsun....

edacomü' Alıntı:
etimekler küp küp yapılıp tepsiye dizilir.patlıcanlar küp yapılıp kızartılır ve etimeklerin üzerine dökülür.üstüne sarımsaklı yoğurt ve üstüne de domatesli kekik veya fesleğen sos yapın....Afiyet olsun....
hmmm bunu da denemeliyim

edacomü' Alıntı:
bunu da yemiştim nerde ve ne zamandı hatırlayamadım ama çok beğenmiştim. Etimeklerın ıslatılması filan söz konusu değil di mi?

hocam kuru börülce salatası da çok güzel oluyor denemenizi tavsiye ederim. kuru börülce fasulye haşlanır gibi haşlanıyor sonra hemen süzülür çünkü siyahlaşam ihtimali var. Daha sonra içine dereotu(olmazsa olmazı bana göre ama sizin tercihinize kalmış), domates (küp küp doğranacak),kuru soğan , maydonoz, varsa taze nane , pul biber sumak ,tuz, nar ekşisi (orta düzeyde), limon (orta düzeyde)
Afiyet olsun. Şimdiye kadar ben ve misafirlerim hep beğenerek yedik umarım sizler de beğenirsiniz.

yeşil mercimekli domaniç salatası
bi tarif de benden olsun;
yeşil mercimekler haşlanır, süzülür.
ayrı bir kasede yoğurt, isteğe göre sarmısak, kırmızı pul biber, karabiber, tuz ve dereotu ince kıyılarak eklenir (tarifte taze soğan da vardı ama benim soğanla aram pek iyi olmadığı için eklemedim.)ve karıştırılır.
ılımış yeşil mercimeklerle yoğurtlu karışım karıştırılarak servis tabağına alınır.
üzerine sızma zeytin yağı gezdirilir ve kırmızı biberle süslenir..
yeşil mercimek ve dereotunu sevenler için çok sağlıklı bir salata. ben denedim çok beğendik..

şeffaf' Alıntı:
edacomü' Alıntı:
bunu da yemiştim nerde ve ne zamandı hatırlayamadım ama çok beğenmiştim. Etimeklerın ıslatılması filan söz konusu değil di mi?

hocam hazırladığınız sostan etimeklerin üzerine de döküyorsunuz...

doyumluk salata
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 su bardağı haşlanmış y.mercimek
1 su bardağı mısır konservesi
1 çay bardağı kısırlık bulgur(kısır yapar gibi ıslatılacak)
5-6 kornişon turşu (küçük doğranmış)
1 havuç (rendelenecek)
yarım demet taze soğan
yarım demet maydanoz
bütün malzemeyi karıştırp zeytin yağı,nar ekşisi ve limon ile sos hazırlayıp harmanlıyoruz. ve tabiii tuz,karabiber ve pul biber ekliyoruz ve enfes bir salata oluyor. denemenizi öneririm. ve de kuru börülce salatası bayılırım çok güzel oluyor...

benim en sevdiğim salata kırmızı biber salatası közlenmiş kırmızı biberleri doğruyoruz soğanları ince uzun yarım ay seklinde doğraıp bol maydonoz ekliyoruz ve bu salataya sirke yakısıyor...Afiyetle yiyoruz...

köz kırmızı biber salatasını bir arkadaşta yemiştim. içine mısır taneleri ve ceviz katmıştı. yoğurt ve biraz da mayonez. harika idi..

bir tarif de benden ama diğer başlıkta da paylaşmıştım. burası tam yeri:

erişte salatası
* erişte (dışarıda hazır satılıyor)
* tavuk göğsü
* kornişon turşu
* kırmızı biber
* dereotu
* ceviz
* yoğurt
* sirke, nar ekşisi

yapılışı
-erişte makarna gibi haşlanıp, üzerine sıvı yağ dökülür (bol olsun ki yapışmasın)
- tavuk göğsü haşlanıp didilir, erişteye katılıt.
- diğer malzemeler doğranıp üzerine eklenir.
- cevizler küçük parça halinde eklenir.
- en son yoğurdu eklenip, üzerine pul biber dökülür.

makrna salatasından çok çok daha güzel oluyor.
afiyet olsun.

ozgulhoca' Alıntı:

erişte salatası
* tavuk göğsü
* kornişon turşu
* kırmızı biber
* dereotu
* ceviz
* yoğurt
* sirke, nar ekşisi

yapılışı
-erişte makarna gibi haşlanıp, üzerine sıvı yağ dökülür (bol olsun ki yapışmasın)

afiyet olsun.
ortaya nasıl bişey çıkacağını malzemeden tahmin edersiniz zaten, bu da güzellerden galiba :wink:

ozgulhoca' Alıntı:

erişte salatası
* tavuk göğsü
* kornişon turşu
* kırmızı biber
* dereotu
* ceviz
* yoğurt
* sirke, nar ekşisi

yapılışı

afiyet olsun.
bu salatayı dün akşam arkadaşlarıma yaptım harika oldu çok beğendim pizza ve patates kızartmasının yanına :) sadece ceviz yoktu evde o eksikti

kırmızı mercimke köftesi
1 bardak mercimek haşlanır
sonra aldığı kadar ince bulgurla karıştırılır ve üzeri kapatılıp 10 dk kabarması beklernir
ayrı bir yerde kuru soğan ve sarımsak kavrulur.
bulgur mercimek karışımı içine nane, kırmızı biber, çok az karabiber, tuz, azıcık şeker, kimyon, köfte baharatı, domates salçası, biber salçası, nar ekşisi ve limon eklenir bolca yoğurulur kavrulan soğanlar eklenir. yağı az geldiyse eklenir.bolca ince doğranmış maydanoz eklenir.

toz zerdeçal bulgur salatası
1 bardak ince bulgur kabartılır
evde yeşillik ne varsa eklenir
meksika fasulyesi eklenir
baharatlar konur tuz kırmızı biber sumak toz zerdeçallimon nar ekşisi
bulgur eklenir ve yoğurulur yeşillikler eklenir.
zerdeçal çok hoş bir renk veriyor

bezelyeli salata
bezelye, küp doğranmış havuç ve patates haşlanır
bolca limon dereotu ve yeşil soğan eklenir
mantarda yakışıyor bu salataya

kırmızı biber, domates, kuru soğan doğrayıp karıştırıyoruz, üzerine ceviz ve nar eşkisi. Bu salatayı lokanta da yemiştim evde de yaptım çok güzel oldu :)

Malzemeler
Yarım paket yıldız şehriye
1,5 su bardağı yeşil mercimek
1 küçük tavuk göğsü
4-5 yemek kaşığı zeytin yağı
1 limon
4 dal yeşil soğan
Maydanoz
Dereotu
Tuz, karabiber
Hazırlanışı
Mercimek haşlanır , şehriye de tuzlu suda haşlanır ve süzülüp sudan geçirilirler. Bu arada haşlanmış tavuk didiklenir. Malzemeler derince bir kaba alınır. Üzerine doğranmış soğan, maydanoz, dereotu eklenir. Yağ, limon suyu, tuz ve kara biber de ilave edilir ve karıştırılır.
Afiyet olsun…

zik_zak' Alıntı:
kırmızı biber, domates, kuru soğan doğrayıp karıştırıyoruz, üzerine ceviz ve nar eşkisi. Bu salatayı lokanta da yemiştim evde de yaptım çok güzel oldu :)
bana da market çalışanı söylemişti bu tarifi, danadim güzel oluyor..

patatse salatası
patatesler haşlanır küp küp doğranır.
üzerine bol zeytin yağı ve limon suyu dökülür. tuz karabiber pul biber ilave edilir
bol maydanos ve yeşil soğan ince kıyılıp eklenir karıştırılır..

acil durumlarda kurtarıcı az malzemeli bol lezzetli..

KISIR(4 çay bardağı bulgur için)
malzeme:
*ince bulgur
*kuru soğan
*3 diş sarımsak
*2 yemek kaşığı tepeleme domates salçası,
*2 yemek kaşığı isot,
*1 kahve fincanı nar ekşisi,
*1 limon suyu,
*1 tatlı kaşığı yenibahar, tuz
*5-6 adet yeşil soğan(bol olunca güzel olur)
*1 demet maydanos
*1 çay bardağı sıvı yağ(tercihe göre artar azalır)

bulguru ıslatıyoruz, beklemeye alıyoruz, 5-10 dk(çok değil biraz da yoğrulacak)
şişen bulgurun üzerine; bir ortaboy ince doğranmış kurusoğan, 3 diş sarımsak 2 yemek kaşığı tepeleme domates salçası, 2 yemek kaşığı isot, 1 kahve fincanı nar ekşisi, 1 limon suyu, 1 tatlı kaşığı yenibahar, ve tuz ekleyip 5 dk kadar çiğ köfte gibi yoğurup malzemeleri yediriyoruz. Ardından ince doğranmış yeşil soğan ve maydanosu ekleyip bol miktarda sıvı yağ döküyoruz, iyice harmanlayıp hemen servis ediyoruz...çiğ köfte lezzetini seenlere tavsiye edilir :D

Geri