sınav yerleştirme programı!!

Kodla Büyü
fatihkultukturkan' Alıntı:
Yazdır düğmesindeki hatayı düzeltmeye çalıştım. 25.11.2014
Bazı küçük hataları düzeltmeye çalıştım. 06.11.2014
Artık konum bağımsız çalışıyor. Bilgisayarınızın istediğiniz konumunda çalışır. 14.04.2014
Kontrol Listesi ve Excelden öğrenci aktarma kısımları düzenlendi.DÜZELTİLDİ 17.03.2014
Yazılı Kağıdı Yazdırma kısmı düzenlendi. 23.01.2014
Bazı küçük hatalar yok edildi. Yeni düzenlemeler yapıldı.. 09.12.2013
Şuan kullanmakta olduğum versiyonu yükledim. 01.11.2013
E-Okuldan Öğrenci Listesi Ekleme Klavuzunu Ekledim.12.11.2012
Şuan Kullanmakta olduğum versiyonu Ekledim. Raporlama kısmını çalışma zamanı oluşturma yapmaya başlıyorum.
Yazılı Kağıdı Tek Tek Çıktı seçeneği Eklendi. Dağıtım Sistemi Daha çok rastgale hale getirildi. 11:38 28.04.2011
Toplu Çıktı seçeneği Eklendi. 13:17 25.03.2011
36 KİŞİLİK Sınıf Eklemesi YAPILDI. 20:45 23.12.2010
YENİ DÜZENLEMER YAPILDI. 10:42 07.12.2010
YENİ BÖLÜMLER EKLENDİ. 13:14 26.10.2010
Kurulum :
1. Ekdeki sıkıştırılmış dosyanın içindeki "Ortak Sınav" klasörünü C: sürücüsünün içine açınız. (C:\ortak sınav)
2. Ortak Sınav Klasörünün içinde osdb.mdb dosyasını açıp içindeki öğrenciler tablosuna sizin öğrenci listesini eklemeniz gerekiyor.
(Derecesi kısmı her öğrenci 1-2-3 diye bir değer vermeniz gerekiyor. Çalışkan tembel zeki gibi )
Şuan içinde bizim okulun öğrenci listesi var. // Artık bu işlemi program içinden yapabilirsiniz.
3. OSDP.exe dosyasını çalıştırdığınızda bir sorun yoksa çalışması gerekir.
Eğer hata vermeden çalışmışsa bir sonraki adıma geçebiliriz.
4. Öğrenci Dağıtımı düğmesine tıklayarak. Öğrenci Dağıtım Formunu açalım.
5. Dağıtılmasını istediğimiz sınıfları yandaki listeye taşıyalım. Burada dikkat edilecek bir nokta
Sınıfın Öğrenci Kapasitesini hatalı girilmemesi.
6. Listeye Eklediğimiz sınıflardan hangilerinde sınav olmayacaksa en Sağ listeden işaretini kaldırıyoruz.
7. Dağıtım adını yazıp Dağıtım işlemin Başlatıyoruz.
8. Dağıtım işlemi sırasında program bir kaç sn (bilgisayar hızına göre değişebilir) kitleniyor gibi olabilir.
9. İşlem Bitti uyarısını gördüyseniz. Başarılı bir şekilde dağıtım yapılmış demektir.
10. Sıra geldi listeleri almaya Listeler düğmesine tıklayarak Listeler Formunu açıp
11. Gerekli seçenekleri seçtikten sonra yazdır düğmesine tıklarsanız. Yazdırılmasını istediğiniz Sayfanın önizlemesini göreceksiniz.

Hata ile karşılaşan olursa lütfen hatanın resmini çekip o şekilde bilgilendirme yaparsa daha kısa sürede hataya çözüm bulabilirim.
30.07.2015 TARİH HATASI VERİYOR.

Merhaba. 2 sayfalık bir yazılı kağıdını ilk sayfayı ayrı ikinci sayfayı ayrı olarak Word belgesi olarak kaydedip her iki sayfayı da programa yüklediğim halde çıktılarda sadece 2. sayfa basılıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? %1 bulunamadı hatası almamak için ne yapmak lazım? Cevap yazarsanız sevinirim.

truva07' Alıntı:
fatihkultukturkan' Alıntı:
Yazdır düğmesindeki hatayı düzeltmeye çalıştım. 25.11.2014
Bazı küçük hataları düzeltmeye çalıştım. 06.11.2014
Artık konum bağımsız çalışıyor. Bilgisayarınızın istediğiniz konumunda çalışır. 14.04.2014
Kontrol Listesi ve Excelden öğrenci aktarma kısımları düzenlendi.DÜZELTİLDİ 17.03.2014
Yazılı Kağıdı Yazdırma kısmı düzenlendi. 23.01.2014
Bazı küçük hatalar yok edildi. Yeni düzenlemeler yapıldı.. 09.12.2013
Şuan kullanmakta olduğum versiyonu yükledim. 01.11.2013
E-Okuldan Öğrenci Listesi Ekleme Klavuzunu Ekledim.12.11.2012
Şuan Kullanmakta olduğum versiyonu Ekledim. Raporlama kısmını çalışma zamanı oluşturma yapmaya başlıyorum.
Yazılı Kağıdı Tek Tek Çıktı seçeneği Eklendi. Dağıtım Sistemi Daha çok rastgale hale getirildi. 11:38 28.04.2011
Toplu Çıktı seçeneği Eklendi. 13:17 25.03.2011
36 KİŞİLİK Sınıf Eklemesi YAPILDI. 20:45 23.12.2010
YENİ DÜZENLEMER YAPILDI. 10:42 07.12.2010
YENİ BÖLÜMLER EKLENDİ. 13:14 26.10.2010
Kurulum :
1. Ekdeki sıkıştırılmış dosyanın içindeki "Ortak Sınav" klasörünü C: sürücüsünün içine açınız. (C:\ortak sınav)
2. Ortak Sınav Klasörünün içinde osdb.mdb dosyasını açıp içindeki öğrenciler tablosuna sizin öğrenci listesini eklemeniz gerekiyor.
(Derecesi kısmı her öğrenci 1-2-3 diye bir değer vermeniz gerekiyor. Çalışkan tembel zeki gibi )
Şuan içinde bizim okulun öğrenci listesi var. // Artık bu işlemi program içinden yapabilirsiniz.
3. OSDP.exe dosyasını çalıştırdığınızda bir sorun yoksa çalışması gerekir.
Eğer hata vermeden çalışmışsa bir sonraki adıma geçebiliriz.
4. Öğrenci Dağıtımı düğmesine tıklayarak. Öğrenci Dağıtım Formunu açalım.
5. Dağıtılmasını istediğimiz sınıfları yandaki listeye taşıyalım. Burada dikkat edilecek bir nokta
Sınıfın Öğrenci Kapasitesini hatalı girilmemesi.
6. Listeye Eklediğimiz sınıflardan hangilerinde sınav olmayacaksa en Sağ listeden işaretini kaldırıyoruz.
7. Dağıtım adını yazıp Dağıtım işlemin Başlatıyoruz.
8. Dağıtım işlemi sırasında program bir kaç sn (bilgisayar hızına göre değişebilir) kitleniyor gibi olabilir.
9. İşlem Bitti uyarısını gördüyseniz. Başarılı bir şekilde dağıtım yapılmış demektir.
10. Sıra geldi listeleri almaya Listeler düğmesine tıklayarak Listeler Formunu açıp
11. Gerekli seçenekleri seçtikten sonra yazdır düğmesine tıklarsanız. Yazdırılmasını istediğiniz Sayfanın önizlemesini göreceksiniz.

Hata ile karşılaşan olursa lütfen hatanın resmini çekip o şekilde bilgilendirme yaparsa daha kısa sürede hataya çözüm bulabilirim.
30.07.2015 TARİH HATASI VERİYOR.

O tarihte okul olmadığı için hata veriyor. Dönem seçiminden dolayı hata verir.

mukann' Alıntı:
Merhaba. 2 sayfalık bir yazılı kağıdını ilk sayfayı ayrı ikinci sayfayı ayrı olarak Word belgesi olarak kaydedip her iki sayfayı da programa yüklediğim halde çıktılarda sadece 2. sayfa basılıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? %1 bulunamadı hatası almamak için ne yapmak lazım? Cevap yazarsanız sevinirim.

kayıt ettiğin sınıfla, çıktı aldığın sınıf farklı olabilir.
Kağıtlarda dikkat etmeniz gereken noktalar.
1. Sayfa altında boşluk varsa en son satıra kadar enter ile doldurun. Yoksa yazının en üst kısımda değil biraz daha altta çıkabilir.
2. Eğer resim eklediyseniz, Resim üzerinde sağ tıkladığınızda Resmi Düzenle seçeneği aktifse, Resmi Düzenle seçeneği uygulayın. Yoksa resimler görünmez.
3. Girinti ayarları, kenar boşluklarının içinde olmasın. Yoksa yazılarınız veya şekillerimiz keşik çıkabilir.
4. Pdf Çıkart düğmesi yerine Pdf Yazıcıdan çıktı almayı deneyin. Pdf Çıkart bazen hata yapabiliyor. Yanlış çıktı verebilir. Tabi buradaki sıkıntı her dosyayı siz kayıt etmeniz gerekli farklı farklı bir sürü dosya oluşturacaktır.

Fatih hocam biliyorsunuz artık anadolu liselerinde mevcutlar 34 kişi. Programınızı ilk kez kullanıyorum çok güzel bir dağıtım yapmasına rağmen oturma planı yazdırırken 30 kişi üstünü kağıt üzerinde göstermiyor. bir tane de 35 kişilik bir sınıfım var düzeltme yapabilirseniz çok minnettar kalırım :)

sınıf sıra sistemi sadece 6x5 30 ve 26 kişilik 2 seçenek var.

bir sorum olacak arkadaşlar.okulumuzda sınıfların bazılarında 4,lü sıra grubu bazılarında 3,lü sıra grubu bulunmakta bunun için ne yapabilirim??

coskunnn' Alıntı:
Hocam yazılı kağıtlarında A ve B gurupları olarak yazdıramadık.Acaba nerede hata yapıyoruz?

hocam program o kadar karıştı ki tekrar sıfırdan yapmayı planlıyorum. Kodlardan birşeyler yapıyordum. Şimdi var veya yok diyemiyorum. Ama bir ara yapmıştım.

Merhaba Hocam ;

Optik okuma :) Düşüncesi gayet güzel.

Acaba tarayıcı ile mi (TestMaker gibi) yoksa kamera ile mi (testokur gibi) çalışacak.

Optik okuma ile birlikte sanırım ücretli olacak, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İnsanların her yerde Cr ack-Key gen arayacağı pahalı bir program mı yoksa ; herkesin lisans kullanabileceği makul fiyatlı bir program.

Laserjet28' Alıntı:
Merhaba Hocam ;

Optik okuma :) Düşüncesi gayet güzel.

Acaba tarayıcı ile mi (TestMaker gibi) yoksa kamera ile mi (testokur gibi) çalışacak.

Optik okuma ile birlikte sanırım ücretli olacak, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İnsanların her yerde Cr ack-Key gen arayacağı pahalı bir program mı yoksa ; herkesin lisans kullanabileceği makul fiyatlı bir program.

Tarayıcı ile çalışıyor.
Şimdilik Free

fatih hocam yazılı kağıdı yüklemede iki sayfalık bir yüklemede dosya kapasitesi 100 KB üstüne çıktığında Pdf çıkartta hafızayla ilgili bir hata veriyor. düşük kapasiteli yüklemelerde program tıkır tıkır çalışıyor. 100 KB üstündeki yazılı kağıdı yazdırmalarında kapasite artırmak mümkün mü? teşekkürler

munise25' Alıntı:
fatih hocam yazılı kağıdı yüklemede iki sayfalık bir yüklemede dosya kapasitesi 100 KB üstüne çıktığında Pdf çıkartta hafızayla ilgili bir hata veriyor. düşük kapasiteli yüklemelerde program tıkır tıkır çalışıyor. 100 KB üstündeki yazılı kağıdı yazdırmalarında kapasite artırmak mümkün mü? teşekkürler
Ben 10mb'lık dosya bile yazdırdım. Bu hata kapasiteyle ilgili değil dosya içindeki resim veya şekillerle ilgili bir sorundur. Resimler üzerinde sağ tıklayıp resmi düzenle yapmayı unutmayın. Tabi word kapalı olacak, arka planda word kullandığı için word kapalı olmalı. Birde pdf çıkartla, yazdır farklı çalışıyor

Program resmen bilgisayar seçiyor. Benim bilgisayarımda olmayan iş, yan masada oluyor.Yazılı kağıdı bastırma işi bu programın insafına bırakılamayacak kadar ciddi bir iş. Saatlerimi harcadım. Hatalar hatalar... Aynı işlemleri yapıp her defasında farklı sonuçlar almak sinir bozucu ve zaman alıcı. Yazılı kağıdı yazdırma kullanışlı ve güvenilir değil. Şahsen kullandığım programda yazılı kağıdı yazdırma işinin sağlam temeller üzerine oturması benim için çok önemli bir unsur. Kaldı ki programın yaptığı dağıtım işini yapan daha kolay öğrenilebilen excel formatlı basit programlar da var. Emeğinize ciddi saygı duyuyorum ama ben programdan soğudum.

mukann' Alıntı:
Program resmen bilgisayar seçiyor. Benim bilgisayarımda olmayan iş, yan masada oluyor.Yazılı kağıdı bastırma işi bu programın insafına bırakılamayacak kadar ciddi bir iş. Saatlerimi harcadım. Hatalar hatalar... Aynı işlemleri yapıp her defasında farklı sonuçlar almak sinir bozucu ve zaman alıcı. Yazılı kağıdı yazdırma kullanışlı ve güvenilir değil. Şahsen kullandığım programda yazılı kağıdı yazdırma işinin sağlam temeller üzerine oturması benim için çok önemli bir unsur. Kaldı ki programın yaptığı dağıtım işini yapan daha kolay öğrenilebilen excel formatlı basit programlar da var. Emeğinize ciddi saygı duyuyorum ama ben programdan soğudum.

Hangi hatalar yaptığını söylerseniz. Yada en güzeli ekran görüntüsünü gönderirseniz başka kullanıcılar için çözüm bulabilirim.

Hataları şöyle sıralayabilirim.

1. Dağıtım işlemini başlat dediğimde % 100'e kadar işlem yapılıyor ancak işlem tamamlandı yazmıyor program donuyor ve kapatmak gerekiyor. 3 farklı bilgisayarda denedim.

2.Yazılı kağıtlarını dikkatle seçiyorum herhangi bir hata yapmıyorum. Ancak seçimli yazdır menüsünden yazılı kağıtlarını bastırırken tek sayfalık bir sınavın arka sayfasında benim hiç seçmediğim başka bir sınavın kağıtlarını basıyor. İşin fecisi bir seferinde ertesi gün yapılacak sınavın sorularını basmış ve fark etmemişiz. sınav esnasında yarın yapılacak sınavın sorularını görünce tam bir fiyasko yaşadık.

3.Yazılı kağıtlarının başlıklarını benim yazdığım şekilde değil kafasına göre bilgi iletişim teknolojileri dersi şeklinde basıyor.

mukann' Alıntı:
Hataları şöyle sıralayabilirim.

1. Dağıtım işlemini başlat dediğimde % 100'e kadar işlem yapılıyor ancak işlem tamamlandı yazmıyor program donuyor ve kapatmak gerekiyor. 3 farklı bilgisayarda denedim.

2.Yazılı kağıtlarını dikkatle seçiyorum herhangi bir hata yapmıyorum. Ancak seçimli yazdır menüsünden yazılı kağıtlarını bastırırken tek sayfalık bir sınavın arka sayfasında benim hiç seçmediğim başka bir sınavın kağıtlarını basıyor. İşin fecisi bir seferinde ertesi gün yapılacak sınavın sorularını basmış ve fark etmemişiz. sınav esnasında yarın yapılacak sınavın sorularını görünce tam bir fiyasko yaşadık.

3.Yazılı kağıtlarının başlıklarını benim yazdığım şekilde değil kafasına göre bilgi iletişim teknolojileri dersi şeklinde basıyor.

1. Aslında %100 olduğunda işlem bitmiyor. Arka planda dağıtım yapmaya devam ediyor. Program kitlenmiş gibi görünse de çalışmaya devam ediyor. Biraz beklerseniz dağıtım bitti yazısı çıkacaktır. Burada ben son adımı ilerleme göstergesinde göstermediğimdan kaynaklı.

3. Önce üçüncü soruyu cevaplayım. Pdf çıkart seçeğinde hata vardı onu düzelttim. Başlık ondan kaynaklı hata yapıyordu. Ama direk yazdır dediğinizde başlığı hatalı çıkartmaması gerekli. İlla Pdf istiyorum derseniz. Pdf çıkart yerine pdf yazıcıdan çıktı alın.

2. Buradaki hatanız sınav nolarına dikkat etmemeniz. Siz yüksek ihtimal ertesi günün sınav no ile o günün sınav no aynı verdiğiniz için böyle bir hata ile karşılaştınız. Bu sizin hatanız değil. Cidden yazılı kağıdı kaydederken çok dikkatli olmak gerekiyor. Arada gelen bir kişi kafa karışmasına neden olabiliyor.

Yeniden sıfırdan programı yazmaya başladım. Sonradan birşeyler eklemek programı içinden çıkılmaz bir duruma getirdi. Bende daha basit daha anlaşılır daha az hata yapılacak bir yapı düşünerek tekrardan yazıyorum.

Merhaba hocam emeğine sağlık güzel bir program çıkarmışsın.

Karşılaştığımız sorunlar. Her sınıflar 30 ar kişi.

9 Sınıf : 10 Şube
10 Sınıf : 8 Şube
11 Sınıf : 6 Şube
12 Sınıf : 8 Şube

A dersi için dağıtım yapıyoruz.

9 Sınıflardan : 10 Şube
10 Sınıflardan : 8 Şube
11 Sınıflardan : 2 Şube
12 Sınıflardan : 2 Şube

olacak şekilde.... En az 10 sefer denedim hep aynı sonucu alıyorum..

9. sınıf salonuna 7-8 ser öğrenci alıp işlem yapıyor. 11 ve 12. sınıflar bittiği zaman.

10 sınıf salonundan itibaren 9 ve 10 sınıflar var sadece ( listelenmiş hali )

12. sınıf salonuna geldiğimizde ise sadece 9. sınıflardan öğrenci gönderiyor. ( 9 lar kalabalık olduğu için durum bu ) bu işlemi nasıl çözeriz ?

asp-php' Alıntı:

9. sınıf salonuna 7-8 ser öğrenci alıp işlem yapıyor. 11 ve 12. sınıflar bittiği zaman.

12. sınıf salonuna geldiğimizde ise sadece 9. sınıflardan öğrenci gönderiyor. ( 9 lar kalabalık olduğu için durum bu ) bu işlemi nasıl çözeriz ?

Yer sorununuz yoksa boş öğrenci eklemeyi deneyiniz.

asp-php' Alıntı:

Program gerçekten güzel ikinci senemiz ve öğrenci de öğretmen de alıştı sisteme.
Ancak arkadaşın dediği gibi bir sıkıntı var. Programın yazılımında artan aynı kademedeki öğrencileri diğer sınıflara dağıtma olsa süper olacak.

başlık "sınava yerleştirme programı yada " ortak sınav oturma programı" gibi olmalıydı mesela "ortak sınav oturtma" programı gibi bir maşlık yine yanlış anlamalara neden olabilir...

program çok güzel teşekkürler. Ama kullanımı hakkında daha detaylı bilgi vere bilir misiniz?

Geri