Psikolojim bozuldu.

Kodla Büyü
mahmutemre2211' Alıntı:
bote22 hocam bayan mısınız öncelikle bunu sorayım? Maalesef ülkemizde bazı art niyetli yöneticilerin bayanları ezme hastalığı var.

İkincisi Sayın hocam, kendini üzme, rahat ol, akışına bırak, herşeyi kendine dert edinme? Hemen gaza gelip sonrasında üzüleceğin işler yapma. Önce o idarecilerle net bir şekilde konuş, bunlar benim işlerim değil, eğer devam ederseniz hakkımı arayacağım diye tehdit etmeden ama aba altından da sopa göstererek konuş.

Sonrası hayırlısı hocam, benim 3,5 senem oldu artık kime nasıl davranacağımı öğrendim. Elbetteki işimiz olmayan şeyleri de yapıyoruz ama idarecilerimiz anlayışlı, bize de her konuda yardımcı oluyorlar. Bu işin hastalığı var, acil durumları var, bunları da düşünün lütfen.

Allah yardımcınız olsun.
bayrak ütüledigine göre (bana göre hocama çok yanlış davranmışlar) bayan olduğu belli arkadaşın,ondan sonra neden o bölgelerde öğretmenler gitmek istemez.bende doğuda görev yaptım biliyorum,şube müdürü müdür ufak şehirlerde arkadaştırlar.diğer öğretmenler oralıdır.o yüzden bizim gibi batıdan gelen öğretmenler korkarlar.hocam onlarda 657 tabi bizde azıcık sıkıştırınca korkarlar.

hocam durumu il bt koordinatörüne ve il milli eğitim müdürüne anlatın, görev tanımınızla ilgili müdürünüzü uyarsın.

Buzkırıcı' Alıntı:
Fazla mesai ücreti yok artık.Görev tanımında neler yer alır?Bunları harfi harfiyen yap.Diğerlerini yapmayacağını söyle.Bizde biz arkadaş müdürü tehdit etti adam yapacağını yaptı bimere yazdı.Başbakanlıktan ilçe müdürlüğü arandı sonra bizim okul arandı ve şut ve gol müdür gidiyor

Hocam o dediğin bizde biraz farklı oldu. öğretmenimiz haklıyken bimere yazdı. İlçe müdürlüğü arandı. Öğretmenimiz gitti :(
Nabza göre şerbet vermek lazım. Ne kötü olacaksın ne kendini ezdireceksin.
Bana müdür görevlerimi imzalatırken altına "müdürün verdiği işleri yapar" maddesi eklemek istedi. İmzalamam dedim ve madde eklenmedi.
Hocamızın üzerindeki baskıları çok iyi anlıyorum. Bende stajyerim ve üstüme gelen gelene ama kimseye eyvallahım yok.

Bugün başıma gelen bi olayı anlatayım. 23 nisan için prova yapmak istediler ses sistemini rica ettiler. Okulun laptop bilgisayarı var onu alın bahçeye de bi masa getirtin elektrik çektirin ben bi kablo atıcam onu bilgisayara takacam ses sistemi tamamdır dedim. Neyse bunlar masayı bilgisayarı falan ayarladılar kabloyu salladım aşağıda da bilgisayara taktım şimdi şarkınızı türkünüzü çalın dedim. Ses çıkmıyo, ses az bilmem ne. Neyse dedim bilgisayarın sesini açmazsanız ses çıkmaz. Ne bilelim bilgisayarcı sensin kalk da sen aç dedi bayan ve başörtülü bir öğretmenimiz! Şimdi ne yaparsınız bu arkadaşa nasıl cevap verirsiniz? Geldi lafı soktu. Şimdi desem ki sen kimsin de bana ne yapacağımı söylüyosun desem olay büyüyecek. Fakat bişey demeyince de kendini adamdan sanıyo karşıdaki. Kalkmadım da geçtim kenara seyrettim ne halt edecekler diye. Ses de hiçbir sıkıntı yok. Normal okulun zil çalan hoparlörlerine verdim prova diye. Onların derdi Kolonları bahçeye kurdurmak ben biliyorum. Zorlarına giden şu. Bilgisayarı, masayı, kolonları hizmetlilere kurdurun diyorum onlar hazır olunca anfinin ayarlarını kontrol edip jackı bilgisayara bağlıyorum olay bu. Sonra müziğinizi gediğinizi bilgisayardan oynatın diyorum geçiyorum çayımı içiyorum. Bunların beklentisi ise masaları taşımam, kolonları taşımam, bilgisayarın başına geçip oynat uğurculuk yapmam. Nefret ediyorum, bu camiadan tiksiniyorum. Ciğeri beş para etmez her okulda yanı kafa aynı zihniyet. Hangi okula gidersen git hocam farketmez. Adam yerine koymuycaksın kimseyi.

karacan81' Alıntı:
Bunların beklentisi ise masaları taşımam, kolonları taşımam, bilgisayarın başına geçip oynat uğurculuk yapmam. Nefret ediyorum, bu camiadan tiksiniyorum. Ciğeri beş para etmez her okulda yanı kafa aynı zihniyet. Hangi okula gidersen git hocam farketmez. Adam yerine koymuycaksın kimseyi.

Hocam bir bayan olarak aynısı benden bekleniyor. Kolonları taşımalıyım, sistemi kurmalıyım, programı sorunsuz yürütmeliyim... ooff ki ne ooff...
Direnebildiğim kadar direniyorum, kolonları bir oyana bir buyana taşıyıp duruyorlar. Sonrada gel kur. Yok ses yankı yapıyor yok ses az çıkıyor... Ne diyeyim Allah yardımcımız olsun...

Arkadaşın durumunu çok iyi anlıyorum. Benzer şeyleri yaşadım. Stresini iyi bilirim. İşyerindeki huzursuzluk insana kendini berbat hissettiriyor. Şöyle bir yol önerebilirim. Kendine olan saygını -ki bence kaybetmişsin bu konuda- yeniden kazanmak için, sen kendin ne yapmak istiyorsan onu yap. Yani yapıp yapmamak kendi tercihin olsun. Ben de yeri geldi sınıfımın perdelerini yıkadım. Ama bunu ben istediğim için yaptım, istemeseydim kimse yaptıramazdı. Bunu bilmek insanı huzursuzluktan kurtarıyor. Yeri gelir müdür yardımcına çay da getirirsin, ama nedir, gidiyorsundur zaten kendine alacaksındır, içinden gelir, dostça bir samimiyet vardır aranızda, sadece kendin istediğin için getirirsin, zoruna gitmez. Öğretmen arkadaşımla akşam vakti okula gidip veli toplantısı için masaya örtü örtüp çiçek, su koyduğumuz da oldu, haftasonu kendi isteğimle okulu açıp okulu ilgilendiren iş yaptığım da oldu, dağınık bir odayı toparladığım da oldu...Ama bunları ne şekilde yaptığın önemli, mecburen mi, kendi isteğinle mi. Sen kendin ihtiyaç duyuyorsan, ortama göre, kendi insiyatifini kullanabilirsin. Ama tavrı, tarzı beğenmezsen, görevin olmayan hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsin, eğer görevin olduğunu düşünüyorsan (stajyerim, müdürün yetkisi var) zaten zoruna gitmesin, görevim de yap. Değilse yapma, kulaklarını tıka ve tek bir cümle bul papağan gibi sadece onu söyle. Mesela, "Ben şu işim var." veya duruma göre daha mantıklı bir cümle. Tartışmaya girme, sorularına cevap verme. Yapmam deme, sadece bir açıklama bul ve onu yap.Kararlı ol.
Ayrıca kanunlara göre, kimseye angarya verilemez, Şikayet edebilirsin. Hiçbir idare müfettişle uğraşmak istemez. Şu an aslında güç sende. Onlar görevlerini kötüye kullanmış. Bir gün daha bile çekme, dilekçe yaz, sendikaya şikayet et. Bırak onlar uğraşsın. Zaten daha ne kadar kötü olabilir ki.
İstemediğin hiçbir şeyi YAPMA.

şeker-portakalı' Alıntı:
karacan81' Alıntı:
Bunların beklentisi ise masaları taşımam, kolonları taşımam, bilgisayarın başına geçip oynat uğurculuk yapmam. Nefret ediyorum, bu camiadan tiksiniyorum. Ciğeri beş para etmez her okulda yanı kafa aynı zihniyet. Hangi okula gidersen git hocam farketmez. Adam yerine koymuycaksın kimseyi.

Hocam bir bayan olarak aynısı benden bekleniyor. Kolonları taşımalıyım, sistemi kurmalıyım, programı sorunsuz yürütmeliyim... ooff ki ne ooff...
Direnebildiğim kadar direniyorum, kolonları bir oyana bir buyana taşıyıp duruyorlar. Sonrada gel kur. Yok ses yankı yapıyor yok ses az çıkıyor... Ne diyeyim Allah yardımcımız olsun...
Valla hocam kötü niyetli olmadıklarını bilsem, fesat kalpli olmadıklarını bilsem ben o sistemi en güzel şekilde kurarım zamanında yapmadım mı yaptım. Kendi ellerimle kurdum ayarladım. Fakat bi baktım millet sandalyesine oturmuş çayını içip bakıyo. Yani kolonu, anfiyi, masayı, sırayı taşımak için kimse yardım etmiyo bi işin elinden tutan yok. Baktım ki insanlarda vicdan yok. Yapacak tabi işinin adı ne diye bakıyolar. Öyleyse sen de insanlıktan çıkacaksın hocam. Bırakacaksın kuracaklar, hizmetli bulacaklar taşıtacaklar yoksa öğrenciye taşıtacaklar. En son gelip kablosunu takıp gerisine karışmayacaksın. Ses de cızırtı oluyomuş varsın olsun. Ses azmış salla gitsin. Bi bakarlar iki bakarlar aval aval ondan sonra alışırlar. Başka yolu yok bunun hocam.

Bayan olunca, ilk atanıp başka bir şehre gidip yalnız olunca, orda da yeni bir hayat kurmaya çalışınca işler zaten fazlasıyla zorlaşıyor. Ben de ilk atandığım yerlerde şunu gördüm bayan hele de bekarsa sahipsiz anlayışı var ne desem yapsın ezilsin(izlenimlerim bunu gösterdi). Evli olunca bi nebze daha geri duruyorlar her işi istemeye çekiniyolar. Anlayış çok yanlış ama gerçekten de böyle.
Sabırlı ol hocam bende bi iki ağladım üzüldüm falan filan zamanla pişiyor insan boş derse kimin gireceği yönetmelikte yazar deyip çıkıyosun. Sadece formatörlükten değil başka sıkıntılar da oluyo neler nelerr. Geçmişi hatırlayınca sadece niye üzmüşüm kendimi lafını söyle çekil küçükmüşüm ben o zamanlar diyorum :)

hiçkimse' Alıntı:
Bayan olunca, ilk atanıp başka bir şehre gidip yalnız olunca, orda da yeni bir hayat kurmaya çalışınca işler zaten fazlasıyla zorlaşıyor. Ben de ilk atandığım yerlerde şunu gördüm bayan hele de bekarsa sahipsiz anlayışı var ne desem yapsın ezilsin(izlenimlerim bunu gösterdi). Evli olunca bi nebze daha geri duruyorlar her işi istemeye çekiniyolar. Anlayış çok yanlış ama gerçekten de böyle.
Sabırlı ol hocam bende bi iki ağladım üzüldüm falan filan zamanla pişiyor insan boş derse kimin gireceği yönetmelikte yazar deyip çıkıyosun. Sadece formatörlükten değil başka sıkıntılar da oluyo neler nelerr. Geçmişi hatırlayınca sadece niye üzmüşüm kendimi lafını söyle çekil küçükmüşüm ben o zamanlar diyorum :)
Hadi erkeğe yapılanı anlarım da gerçekten bayanı bu şekilde kullanmaya çalışan müdürler ne kadar aciz karaktersiz insanlardır. Hele ki bu bekar buna yaptırırım ama öbürü evli eşine falan der başıma iş alırım gibi bi mantık nasıl bi ezikliğin göstergesidir. Gerçi o kadar vasıfsız insanları yönetici yaptılar ki okulda hizmetliye laf geçiremeyen zavallı silik tipli müdürler egolarını saygıda kusur etmeyen öğretmenlerden çıkarmaya çalışıyolar onların da psikolojisini anlıyorum.

karacan81' Alıntı:
Valla hocam kötü niyetli olmadıklarını bilsem, fesat kalpli olmadıklarını bilsem ben o sistemi en güzel şekilde kurarım zamanında yapmadım mı yaptım. Kendi ellerimle kurdum ayarladım. Fakat bi baktım millet sandalyesine oturmuş çayını içip bakıyo. Yani kolonu, anfiyi, masayı, sırayı taşımak için kimse yardım etmiyo bi işin elinden tutan yok. Baktım ki insanlarda vicdan yok. Yapacak tabi işinin adı ne diye bakıyolar. Öyleyse sen de insanlıktan çıkacaksın hocam. Bırakacaksın kuracaklar, hizmetli bulacaklar taşıtacaklar yoksa öğrenciye taşıtacaklar. En son gelip kablosunu takıp gerisine karışmayacaksın. Ses de cızırtı oluyomuş varsın olsun. Ses azmış salla gitsin. Bi bakarlar iki bakarlar aval aval ondan sonra alışırlar. Başka yolu yok bunun hocam.

Kesinlikle öyle hocam. Bildiğim bir işi yapmaktan (görevim olmasa bile) gocunmam ama iyi niyet varsa. Ama maalesef çoğu yerde bu yok. Sanki çalışacak işçi atanmış okula... Ne gerekiyorsa onu yapıyorum ben ne eksik ne fazla.

Hocam kendinizden emin olun ve bu tarz insanlara pirim vermeyin. Onlar söyler siz yapmazsınız olur biter. Göreviniz olmayan hiçbir şeyi yapma zorunluluğunuz yok. Yaparsanız da size kalmış. Ama Art niyet fark ettiğimde ben yapmıyorum. Korkarak bir yere varamazsınız. Azıcık cesaret...

bote22' Alıntı:
hocam aynen bir şeyi 100 kere gelip söylüyorlar yapmayacağım diyorum yapacaksın diyorlar yazılı verin diyorum vermeyeceğiz sen yapcaksın diyorlar. inanın okula bir hoca gelmediğinde strese giriyorum. Sendikaya şikayet edicem. artık başka çarem kalmadı.

Mobbing den dava ediniz.

arkadasım moralini bozacak bir durum yok, is hayatının her evresinde bu tip zihniyetle karsılabilirsin,

yapmanız gereken kendinize bir tavır olusturmak ve bu tavrınızın arkasında durmak,
is hayatındaki herkesle iyi gecinmek zorunda degilsiniz, görevlerinizi bildikten ve yerine getirdikten sonra angaryaları yapıp yapmamak size kalmıs.

kimseyi ne kadar oturduğunuz, bos zamanınızın kalıp kalmaması ilgilendirmez. benimde basıma geldi böyle bsr durum , nasılsa bos oturuyorsun sunu yap dediler.
benim cevabım : sizin 2 saatte yapacağınız isi 5 dakikada yapıyorum geriye kalıyor 1 saat 55 dakkikam kimse karısamaz. :) cok rahatsız olduysanız verdiginiz isi 3 saatte de yaparım 5 dakikada bana kalmıs :))
hepsi pustu sandalyelerine, bir dahada ağızlarını açamadılar.

okulda ilk tavrınız sert olacak sonra cesaret edemezler angarya birsey istemeye

Böte22 il MEM'e, koordinatöre, müfettişlere şikayet edin derim. stajyerin notunu müdür verdiği için baskı kurmaya çalışıyordur ama hakkı yok gereklı yerler şikayette bulunun.

bilisim-tef' Alıntı:
2.bir yöntem de her iş buyurduklarında yaparız, hallederiz, bakacağım deyip geçiştirmek :) hem sert çıkıp kavga etmemiş olursunuz hem de bir şey yapmamış olursunuz :idea:

bugün aynen böyle yaptım. kafam çok rahattı. işim bitince hallederim dedim. halletmedim. oturdum çayımı içtim. sınav okudum. ohh dedim:))

serdemir' Alıntı:
Boş derse müdür veya müdür yardımcısı girer benim bildiğim. Bir de stajerken sendikalı olunabiliyor mu artık?

Olunuyor hocam ben oldum. Bimer meselesine gelince bunuda söyledim dedim ki beni çok daraltıyorsunuz. önce bimere yazarım sonra sendikaya sonrada il müdürlüğüne giderim. Benim şevkimi kırmayın dedim. bunuda tüm öğretmenlerin önünde toplatıda söyledim. Beni joker olarak görmeyin, herkese sunun kimse yapmazsa yine yaparım gocunmam, ama beni hademe gibi görmeyin. diye biraz bağırarark müdür ve müdür yardımcıs karşısında konuştum. diğer hocalarda hocam haklı stajyer olarak çok yoruluyor falan dediler. sanırsam biraz silkindiler. Zira bugün kendi isteğim dışında hiç birşey yapmadm. hatta benim sınıfımdaki bayrak ve ütü alınmış, başka bir öğretmen müdür beyin odasında ütülüyordu. Kolay gelsin dedim. gittim sınıfımda keyfime baktım.

1. hocam bayanım. Ezme konusunda haklısınız ama evli bekar fark etmiyor, tek sorun hayır diyememek.

2. Hocam buraya yazma nedenim gaza gelmekti. Zira herkes benim haklı olduğumu söyleyince bugün okula giderken gayet kendme güvenle gittim, Gayette mutluyum.

3. Herkese teşekkür ederim. Olumlu, olumsuz yazan herkese...

fotokopiyi sürekli yanlış çekin, yoklamayı da yanlış girin 3-5 sefer sıkıntı kalmaz.eğer öyle bir idarem olsa bilgisayarlarını yapmak yerine bozar :puhaha: ve bana yap dediklerinde "BİLMİYORUM" derim :+1:

sevgili arkadaşlar ne de güzel sallıyorlar, arkadaşlar yönetmelikte yazar memur amirin verdiği işleri yapar, idare size iş veriyorsa yapın hocam masa taşımak vs gibi angarya işleride kendiniz yapmayın hademeye falan yaptırın, hayır deme gibi bir lüxünüz yok, ancak sizinle inadına uğraşıldığını hissediyorsanız resmi yollardan şansınızı deneyin oda olmazsa küfürü basıp müdürün sizin hakkınızda işlem yapmasını sağlayarak okul değiştirmeye çalışın, bu işin başkada çaresi yok, psikolojini daha fazla bozmak istemiyorsan dediğim sırayı takip et hocam, bu yollardan geçmiş ve psikolojisi bozulmuş bir meslekdaşın olarak yazıyorum. allah yardımcın olsun.

Valla hocam öncelikle Allah kolaylık versin. Ilk atandığım okulda ben de aynı durumdaydım. Şimdi akıllandım. AA bu benim görevim değil diyorum. Hiç anlamam yapamam ki modu çok işe yarıo. Şimdi artık üzerinize yapışmış. Eğitici ile bir konuşun derim ama arkanız olmadan dönem ortasında zor. Ne diyim Allah kolaylık ve sabır versin. Bizim branş gayet açık sömürülmeye hele de stajerseniz. Hı birde ben mobbing uyguluyorsunuz siz demiştim şikayet etcem fln demiştim. O da işe yaramıştı. Biraz yüküm hafifletmişti.

hocam valla bazen beni okuldan atsınlar başka okula sürsünler diye dua ediyorum. o okul beni hak etmiyor. ücretliyken çalıştığım okullar beni bırakmak istemezdi. ama bu okul körelmemi sağladı. artık zevk almıyorum bu işten.ama bugün burada söylenenleri dinleyip halledriz deyip halletmedm. kafamı dinledim. 1-2-3 derken alışacaklar başka çare yok.

valla bana mobbing uyguluyorlar ama farkında değiller. Baştan kötü alıştırdım artık önünü alamıyorum. Sadece şuan kafa dinliyorum. zamanını bekliyorum. fırtına öncesi sessizlik bu...

uyusuk' Alıntı:
Psikolojik baskı ne demek arkadasim anlatır misin? Seni bu duruma getiriyorlar sen hala bunu yapayım mı yok sunu etsem iyi olur mu diyosun. Kardeşim senin tek yapacağım şeyi o idarecilere ağzına geleni söylemek ve arayi bozmak olmali. Ondan sonra selamı sabahida keseceksin dersine gir cik . suratlarina bile bakma. Çoksinirlendim yeminle bu ne ya psikolojik bbaskı ne yaaa :verymad: :

olması gereken. :+1: :+1: :alkis:

Geri