Otomatik vites araç tavsiyesi alabilir miyim?

Kodla Büyü

bigeast

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Araçlar konusunda pek bilgim yok. İşin duayenlerinden fikir alabilir miyim.
Otomatik araç almak istiyorum. En az arıza veren, yakıt performansı iyi otomatik şanzıman hangisidir?
Marka model tavsiyesi yazabilir misiniz?

Japon otomobillerinin otomatikleri en az sorun çıkartanlardır. CVT diye isimlendirilir genelde. Çok performanslı değildir ama kolay kolay bozulmaz. Ben Mitsubishi kullanıyorum. Vites geçişini asla hissetmezsiniz. (1, 2, 3 gibi Vites yok aslında ama teknik konu olduğu için tafsilatına girmiyorum)

Wolkswagen gurubu DSG şanzıman kullanır. En konforlusu DSG deniliyor ama çoğu kişiye göre tam bir saatli bomba. Ne zaman nerede arıza vereceği belli değil. Araç sıfır bile olsa arıza ihtimali var. Her an elinizde kalabilir. Eğer Sorun çıkmazsa, düzgün kullanılmışsa konforu ve yakıt tüketimi çok iyi. Belki de en iyisi. Son yıllarda bu arızaları giderdiği söyleniyor ama ben pek güvenemiyorum yine de.

Renault EDC şanzıman iyi. Orta halli. Konfor, yakıt tüketimi, bozulma ihtimali üçlüsünü düşünürsek iyi seviyede sayılır.

Japon araçları olabilir. Küçük olması sorun değilse nissan micra, toyota yaris-auris gibi. Sorunsuzluk konusunda japonya tarafı araçları çok iyidir. Yakıt cimriliği konusunda da fransız araçları genelde iyi oluyor.

6 sene otomatik nissan note kullandım. Pek tutulan bilinen araba olmasada çok memnun kaldım. Sanayiye 10 bin lik bakımlarının dışında gitmedim. Km yüksekliğinden dolayı sattım. Şuan da honda otomatik kullanıyorum. Japon arabaları bu konuda iyi. Bakacaksan önce japon arabalarına bir bak derim hocam.

Mikra,
Note,
Jazz
Honda
Audi
Renault
Bu araçların otomatikleri kullandım, kaydırma geri kaçırma yoktur.

Arkadaşlar Wolksvagen grubunda DSG Hyundai grubunda DCT gibi farklı isimlerle farklı markalarca kullanılan ve korkulan sanzıman tipleri kuru tip çift kavrama diye geçen sistemlerdir. Maliyet olarak düşük olduğu için her geçen gün daha fazla marka tarafından tercih ediliyor. Benim anladığım kadarıyla gelecekte çok daha fazla göreceğiz. 6 yıl Honda Civic, 2 yıl Chavrolet ve son olarak yine 2 yıldır Wolksvagen Jetta kullanan biri olarak söyleyebileceğim tercihinizin beklentinize göre yapmanız gerektiği yönünde. Konfor? Hız? Serilik? Yakıt tüketimi? Bagaj Hacmi? vb gibi. Otomatik araçlar manuel gibi değil hassas davranmazsanız japon ya da amerikan hiç fark etmez sıkıntı yaratır. En çok beğenilen Hondanın CVT şanzımanının mesela tamiri yok. Arıza vermez ama en ufak bir durumda sanzıman komple değişiyor. Umarım faydalı olmuştur.

6 sene otomatik nissan note kullandım. Pek tutulan bilinen araba olmasada çok memnun kaldım. Sanayiye 10 bin lik bakımlarının dışında gitmedim. Km yüksekliğinden dolayı sattım. Şuan da honda otomatik kullanıyorum. Japon arabaları bu konuda iyi. Bakacaksan önce japon arabalarına bir bak derim hocam.
Bütçeme uyan bulsam alacağım ama bütçem çok değil. Manuelde olsa yeter

PSA grubunun ( opel- citroen- peugeot) kullandığı EAT6 ve EAT8 şanzımanları önerebilirim. İkisini de kullandım, sorun yaşamadım. Performans olarakta çift kavramalardan bir tık geride CVT den bir tık ilerde diyebilirim. Japon Aisin firmasının üretimi olduğunu okumuştum. Araç model olarak ta Citroen C3 tam bir fiyat performans modeli. 1.2 puretech ödüllü bir motor ve gerçekten çok canlı, performanslı. C3 shine paket konfor, donanım, performans, dayanıklılık, yakıt konularında çok iyi.

Bünyesinde Tork Konvertörlü EAT6 barındıran sıfır aldığım Fiat Egea 1.6 E-Torq aracımı 6 yıl kullandım ve çok memnun kaldım. Vites geçişleri ve tepkimesi çok kararlıydı. Rampalarda bir kez olsun kararsızlık yaşamadı. Şanzıman yağı da 100.000 km de değişiyordu.
Şu an ise yine Tork Konvertörlü Peugeot Rifter GT 1.5 BlueHDI EAT8 kullanıyorum. Bu araçtaki şanzıman da EAT6 dan daha gelişmiş. Bakım olarak, arıza olarak eski ve yeni nesil DSG lerden daha iyi. CVT şanzımanlarda ise performans ve tepki konusunda beklentinizin altında kalabilir. Sağlamlık konusunda ise kafanız rahat olur.

Tam otomatik tork konvertorlu veya cvt şanzımanlar en dayanıklı ve sorunsuz otomatik şanzımanlardir.
Memur adam Japon ve Kore dışında araç almazsa en doğrusunu yapar, ve çift kavrama şanzımandan uzak durmak en doğrusu.
Parası çok olanı bozmaz ama şu an olası dsg arızası 30 binlerden başlar. Ne yazık ki şu forumun yüzde 90 i bu rakamlar sarsar.
Bütçenizi söylerseniz marka model doğrudan tavsiye verebilirim.
Ama her marka modelin de kendine has çeşitli sıkıntıları, eksikleri olabiliyor. Ne yazık ki herşeyi ile mükemmel bir araç yok.

PSA grubunun ( opel- citroen- peugeot) kullandığı EAT6 ve EAT8 şanzımanları önerebilirim. İkisini de kullandım, sorun yaşamadım. Performans olarakta çift kavramalardan bir tık geride CVT den bir tık ilerde diyebilirim. Japon Aisin firmasının üretimi olduğunu okumuştum. Araç model olarak ta Citroen C3 tam bir fiyat performans modeli. 1.2 puretech ödüllü bir motor ve gerçekten çok canlı, performanslı. C3 shine paket konfor, donanım, performans, dayanıklılık, yakıt konularında çok iyi.
Hocam 1.2 puretech motorlarda triger kayışi ile ilgili sıkıntılar yaşayanlar oluyormuş, hatta 20 30 bin kmde triger değişimi gerekebiliyormus, siz de böyle bir sıkıntı oldu mu ?

Şuan iki aracımız var. Biri Nissan Micra CVT şanzıman, diğer Citröen C4 Picasso EAT8 şanzıman. Micra 5.5 yıldır , Picasso 3 yıldır bizde. İkisinde de hiç şanzıman sorunu yaşamadık. İki şanzımanda vites geçişleri bakımından sorunsuz. Yakıt konusunda bir kıyaslama yapamam. Çünkü yakıtı etkileyen başka parametrelerde var( Kasa ağırlığı, beygir gücü vb). EAT8 şanzımanı kullanırken gerçekten büyük keyif alıyorum. EAT8 tavsiye ederim.

en sorunsuz cvt şanzımandır, hareketli çok parçası dişli vs olmamasından dolayı. japon araçlara bakılabilir.

kullanmış olduğum aracı önermek isterdim fakat öğretmen maaşı ile alınacak bir şey değil. 😂😇
neyse araçla ilgili öncelikli hususum güvenlik, konfor, lüks olması. öğretmen olup manuel araç kullanan kaldı mı ki?
Ne kadar bomboş bir yorum, misal honda type r sadece düz vitesli satışa sunuluyor veya subaru impreza wrx sti sadece düz vites bulabilirsiniz, pek araba kültürünüz yok belli ki ama üst perdeden konuşmayı seviyoruz sanırım.

Japon veya kore araçlarına bakabilirsiniz eski alacaksanız .Toyota corolla auris nissan micra suzuki swift honda jazz civic elantra accent blue mazda 3 mitsubishi lancer kia rio cerato ...
Genel manada kaporta konfor alman araçlara göre zayıftır. Ama memur işidir.

bende 2008 cvt jazz var cok memnunum model yani yaş gençleştirme harici degisilecek arac degil bence
zira yakitini aliyorum yillik bakima gidiyorum onun harici ne usta bilirim ne tamirci

Hocam bütün araba modellerinin otomatik vitesi iyidir,kendilerine göre müşteriye satmak için yapılmışlardır.Alman,Japon modellerinin otomatik vitesleri yıllardır geliştirilmekte ve sorunsuz çalışmaları için tecrübelerden yararlanılmaktadır.siz bütçenize uygun otomatik vitesli bir model alın bence.

Nissan micra 2011 modellerinde kronik şanzıman problemi mevcut. Komple değişime kadar gider. Acemi iseniz Jazz olabilir. Getz olabilir. Küçük olması problem değilse Honda ve toyota modelleri olabilir. Burada motorda seçmek önemli. Şu anda captur 2022 1.3 turbo edc mevcut. Edc ıslak kavrama. Dsg buna nispeten daha sorunlu denilebilir. Genellemeler kesin doğrular doğurmaz. Çift kavrama sorun çıkarırsa parça parça çıkartır. Cvt ise komple bir değişim gerektirir. Eat8 almış olsam 1.2 değil de motoru 1.5 dizel olan bir ticariye yönelirdim. rifter olabilirdi. Dediğim gibi araştırınız. Bütçenizi yoklayınız.

Geri