Otomatik araca LPG tavsiyesi ...

Kodla Büyü
arkadaşlar hangi lpg kitini takarsanız takın usta iyi oldukça sorun yaşamazsınız... Şimdi kıyaslamalara gelelim, az yaktı çok yaktı, bunlarla ilgili kesin ve doğru bir sonuç için aynı arabada iki farklı lpg kiti için aynı ustanın montajı gerekli, işte o zaman sağlıklı sonuçları elde ederiz onda bile motorun km si ve yıpranmışlığı sonucu değiştirir.
Ben prins derim, niye dersen bu marka zaten öncelikli olarak bmw, mercedes, audi gibi üst segment arabalar için tasarlandı. Ayrıca gaz enjektörleri bosch tarafından üretiliyor diye biliyorum, ki biliyorsunuz buji ve diğer çoğu otomobil parçasında bosch ön planda.

Re: Ynt: Otomatik araca LPG tavsiyesi ...

namaldish' Alıntı:
mehmetkaya1980' Alıntı:
namaldish' Alıntı:
atiker.. boşa fazla para verme.. ben verdim önceden. sonra akıllandım. kampanyaları hediyeleri falan 900 tlye geliyor. aradaki farkla deponu 10 kez fullersin. Arıza vb. şeylerde çıkmıyor. Atiker taktır..
Atiker kötü değil. Ama atiker belli devirlerde enjektör hızı yetişmiyor ve işeme yapıyor. Özellikle büyük motorlarda.Bu da yakıtı arttırıyor.
Atikerde benzin sarfiyatı daha fazla. Bunun nedeni bilmiyorum. Aynı araçta atiker takılıyken ayda 100 tl lik benzin alıyordum. 1000 km yol yapıyordum benzin zor yetiyordu. şimdi Prins silverline taktırdım ve 50 tl benzin alıyorum 1500 km yol yapıyorum benzin bitiyordu. (Not: LPG'ye ek olarak benzin değerleri)

daha önce citröen xsara kullandım ona brc taktırdım. muayenede yardımcı olmadılar. herhangi bir hediye vb birşey vermediler. 1400 tl para aldılar. şimdi megane 2 var atiker takdırdım. lastik tamir kitinden(piyasada en ucuzu 20 tl), aygaz otogaz hediyesine(110 tl ücretsiz lpg aldım) kadar hepsini verdiler. Ayrıca ayda bir gidip proje tarihini yeniletiyorum. böylece ek muayene masrafı olmuyor.
Citröende brc daha çok benzin harcıyordu. Şimdi benzin daha az yakıyor çünkü motor sıcaklığına daha çabuk ulaşıyor ve lpg ye geçiyor hemen. Bence atiker derim. sırf maliyetinden dolayı. Yoksa prins markasının kalitesini tartışmıyorum.
Bahsettiğiniz hediyeler bayinin hediyesi. Başka bayilerde bulamazsınız.
Benim bahsettiğim geç erken geçme değil. Atikeri şu anki aracımda kullandım. Söküp attım usta hatasından dolayı. Şimdi prins takılı.

litre olarak vereyim malum lpg fiyatları çok farkediyo bölgeye ve bayiye göre
ş.içi yaşadığım yerde yaklaşık 500 metreye bir kasis var sürekli dur-kalk : 9lt/100km
ş.dışı 3 kişi, klima 2.kademe, hız 120-130: 7.5lt/100km

otomatik araç için bahsettikleri şu yeni sistem likit lpgnin ( gazı direk sıvı şekilde enjektöre püskürten) daha verimli olacağını söylüyorlar. vialle piyasaya girmiş. kurulum maliyeti sıradan ısralı sistemlerden biraz daha pahalıymış ama kimsenin pişman olduğunu duymadım henüz. Burada önemli olan şey şu; likit aldıktan sonra bir daha benzin alma gerekliliği duymuyorsunuz. çünkü çalıştırırken benzin ihtiyacı duymuyor. lpg ile çalıştırıyor, dolayısıyla gaza geçti mi geçmedi mi, kaç km benzinden sonra geçti diye derdiniz yok...

Hocam likit lpg olayı tsı motorlar için.
Şu anda kia Sportage hunydai ix35 için. Fiyatları da prins marka 5bin tl üzeri.

Otomatik arac için manuel araç için ayrı lpg kiti yok. İkisinede aynı kit takılır.

LPG kiti için motor yapısı önemli. TSI, ecobost, GDI motor gibi.

mehmetkaya1980' Alıntı:

Otomatik arac için manuel araç için ayrı lpg kiti yok. İkisinede aynı kit takılır.

motor konusunda değişiklik olduğunu bilmiyordum hocam, öğrenmiş oldum sayenizde.. ben de kia sportage taktırmak isteyen birinden öğrendim..

sulu_man' Alıntı:
mehmetkaya1980' Alıntı:

motor konusunda değişiklik olduğunu bilmiyordum hocam, öğrenmiş oldum sayenizde.. ben de kia sportage taktırmak isteyen birinden öğrendim..
Kia Sportage likit lpg takılıyor. Sadece lpg ile çalışıyor. O da Sıvılaştırılmış lpg.
Başka kit uygulanmıyor. Hatta ona olan lpg kiti vw tsı motora uymaz. Fiyatları 5bin küsür. Bu sistemde kesinlikle Prins diyorum.
Otomatik Passat 1.4 tsi biri taktirmis. Uzun yolda 10 lt lpg yakıyor 100 km diyordu. 5250 taktirmis çok memnun olduğunu söylüyordu.

Kia Sportage için acele etmesin derim. Sistem Mart gibi geldi prinste.

Geri