Ortaokullar 3d yazıcı eğitimi

Kodla Büyü

omergokce

Üye
Merhabalar değerli öğretmen arkadaşlarım 5. ve 6. sınıf öğrencilerime 3d yazıcılarla ilgili videolar izlettim ve çalışma sistemi çok ilgilerini çekti. Bununla ilgili daha önce uyguladığınız bir öğretim modeli varmıdır, 3d yazıcı alıp toplayan veya kullananlar nasıl bir yol izlediler?

TNT, FEDEX, DHL vs ile astarı yüzünü geçer. Ordino, Depo kirası, vergisi, Vekaleti, vs Alınacaksa da kesinlikle devlet kargosu ile alınmalı aliexpress den. Diğer kargo firmaları daha başlamadan pişman eder. Ağırlık yapan metal kısımların tedariği Türkiyeden olsa kalan elektronik aksam ise aliexpress den bu iş aslında 800 tl ye bile toplamda çözülebilir. Henüz bende 3d yazıcı yapmaya girişmedim ama youtube da videolar var çok ta kolay yapması. İleride 3D yazıcı ve Dremel kullanarak ta CNC yapmak çocuk oyuncağı olacak.

"3B modellerin baskısı" üzerine bir müfredat denemesi arıyorsunuz. İlginç, hoş bir arayış. Umarım birileri bu işe de el atar. Alkış...

teşekkürler cevaplarınız için @KaRuB evet bende buna youtube'da denk geldim bir çocuk almış kurulumunu filan yapmış
kargo ve gümrük olayında biraz kafamda soru işaretleri mevcut. @megazeka bende öyle düşünüyorum aslında ama yapacak ustayı bulmak çok sıkıntı :)

Okul adına alınırsa resmi yazı ile gümrük vergisi ödemeden alabilirsiniz

Prosedür olarak detayları bilmiyorum ama okulumuzdan bir öğretmen arkadaş kendisi için almıştı. Okulda öğrencilerle beraber güzel ve ilgi çekici çalışmalar yapıyordu.

teşekkürler cevaplarınız için @KaRuB evet bende buna youtube'da denk geldim bir çocuk almış kurulumunu filan yapmış
kargo ve gümrük olayında biraz kafamda soru işaretleri mevcut. @megazeka bende öyle düşünüyorum aslında ama yapacak ustayı bulmak çok sıkıntı :)

hocam biz bölümde 2 sene önce ilkini yaptık şu an ikinci yapım aşamasında.

Bu 3d Yazıcıyı bende almak istedim. Ve bu konuda en ucuz ve beğeni görenin Anet A8 modeli olduğunu gördüm. İnternet te araştırmam neticesinde gearbest.com da satışta olan aynı ürün türkiye bölümünde bulunmamakla birlikte diğer modellerinde fiyatı da fahiş düzeye çıkmış. Aynı şekilde Aliexpress.com daki tüm satıcılar TNT, DHL gibi gümrükte ordino, vs ile iyice yolacak satıcılar. Öyle ki aliexpress de bir sadece ürün buldum "aliexpress standart shipping" li yani PTT ile gümrükte sadece gümrük vergisi ile kurtulabileceğimiz kargo seçeneği bu. o da hatalı eklenmiş aliexpress e ondan iptali oldu. Yani Aliexpress ve Gearbest şu durumda ciddi kazıklıyor 3d yazıcıda.

İşte burada şimdi kampanyayı banggood yapmaya başlamış. şu anda 678 TL + 13 TL de sigorta ile 692 TL ye bugün sipariş verdim. "air parcel register" kargo seçeneği ile ücretsiz gönderiyor. Üstelik devlet kargosu ve PTT ile ürün gelecek. Özel kargo gibi yolmayacak. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.banggood.com/Anet-A8-3D...LA-HIPS-p-1130694.html?p=9F210615364704201710

Satın alma esnasında Dropship seçeneği işaretlenirse kutu üzerinde banggood logosu olmuyormuş ve daha düşük fiyat gösteriliyormuş. Ayrıca Insurance(Sigorta) seçeneği kargonun kaybolması yada zarar görmesi durumunda para iadesini yada yenisinin gönderilmesini garanti ediyor. 31 Ekim e kadar bu fiyat. Üst bölümde Türkçe yi seçince site türkçeyide destekliyor. Üstelik Türk lirası seçilince ödemede Türk lirasıyla yapılıyor. Ve bu fiyatta şu durumda internette ulaştığım kargo dahil en ucuz ve sorunsuz kargolu fiyat.

Saygılar.

Bu 3d Yazıcıyı bende almak istedim. Ve bu konuda en ucuz ve beğeni görenin Anet A8 modeli olduğunu gördüm. İnternet te araştırmam neticesinde gearbest.com da satışta olan aynı ürün türkiye bölümünde bulunmamakla birlikte diğer modellerinde fiyatı da fahiş düzeye çıkmış. Aynı şekilde Aliexpress.com daki tüm satıcılar TNT, DHL gibi gümrükte ordino, vs ile iyice yolacak satıcılar. Öyle ki aliexpress de bir sadece ürün buldum "aliexpress standart shipping" li yani PTT ile gümrükte sadece gümrük vergisi ile kurtulabileceğimiz kargo seçeneği bu. o da hatalı eklenmiş aliexpress e ondan iptali oldu. Yani Aliexpress ve Gearbest şu durumda ciddi kazıklıyor 3d yazıcıda.

İşte burada şimdi kampanyayı banggood yapmaya başlamış. şu anda 678 TL + 13 TL de sigorta ile 692 TL ye bugün sipariş verdim. "air parcel register" kargo seçeneği ile ücretsiz gönderiyor. Üstelik devlet kargosu ve PTT ile ürün gelecek. Özel kargo gibi yolmayacak. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.banggood.com/Anet-A8-3D...LA-HIPS-p-1130694.html?p=9F210615364704201710

Satın alma esnasında Dropship seçeneği işaretlenirse kutu üzerinde banggood logosu olmuyormuş ve daha düşük fiyat gösteriliyormuş. Ayrıca Insurance(Sigorta) seçeneği kargonun kaybolması yada zarar görmesi durumunda para iadesini yada yenisinin gönderilmesini garanti ediyor. 31 Ekim e kadar bu fiyat. Üst bölümde Türkçe yi seçince site türkçeyide destekliyor. Üstelik Türk lirası seçilince ödemede Türk lirasıyla yapılıyor. Ve bu fiyatta şu durumda internette ulaştığım kargo dahil en ucuz ve sorunsuz kargolu fiyat.

Saygılar.
Hocam türkiyede vergi vs olayları nasıl olacak?? Aslında alınabilir yanlız vergisi şu su busu derken...

Bu arada teşekkürler gerçekten iyi ürünmüş... Hatta a6 bile alınabilir durdu gözüme... Şu vergi vs olayları olmasa alacağım artık...

Son düzenleme:
Hocam türkiyede vergi vs olayları nasıl olacak?? Aslında alınabilir yanlız vergisi şu su busu derken...

Bu arada teşekkürler gerçekten iyi ürünmüş... Hatta a6 bile alınabilir durdu gözüme... Şu vergi vs olayları olmasa alacağım artık...

Yurtdışından alınan ürünün Türkiye deki dağıtımını PTT yapıyorsa ürünü teslim alırken sadece ürün değerinin %20 si kadar PTT ye vergi ödüyorsun. Başka bir ödemen olmuyor. Genelde PTT vergiyi ürünün üzerinde yazan değere göre belirliyor. Dropship ile ürün aslından çok düşük değerde gösterilmişse ürünün faturası istenebiliyor. Bu durumda ürünün faturası PTT nin verdiği maile gönderiliyor. Yani 690 TL lik bir ürün PTT dağıtım yaptığında en fazla 138 TL vergi ile 830 TL ye eline ulaşmış oluyor. Dropship yarı fiyat göstermişse 70 TL vergi çıkar 760 a mal olur. Fakat durum Dağıtıcı PTT ise böyle. Özel kargolarda ise durum fena. TNT, FEDEX, DHL gibi özel kargolar Ordino, Depo kirası, vergisi, Vekaleti gibi bir çok kalemde para isteyebiliyor. Bunların her bir kalemi yeri geldiğinde fahiş rakamlara bile çıkabiliyor. Özellikle ağır ürünlerde el yakabilir. Yani genelde yaşayan bilir bunları. Yeri gelir aldığına alacağına pişman olur. Son olarak gearbest ve banggood ürünlerinin ürün garantisi sistemi daha müşteri odaklı. Ama temelde yurtdışı siparişlerde en büyük dikkat edilmesi gereken husus tercih edilen gönderim yönteminin türkiyedeki dağıtıcılığını PTT nin yapması ve bu olduğu durumda en ucuz hangi sitede ise ondan alışveriş yapılması.

Yurtdışından alınan ürünün Türkiye deki dağıtımını PTT yapıyorsa ürünü teslim alırken sadece ürün değerinin %20 si kadar PTT ye vergi ödüyorsun. Başka bir ödemen olmuyor. Genelde PTT vergiyi ürünün üzerinde yazan değere göre belirliyor. Dropship ile ürün aslından çok düşük değerde gösterilmişse ürünün faturası istenebiliyor. Bu durumda ürünün faturası PTT nin verdiği maile gönderiliyor. Yani 690 TL lik bir ürün PTT dağıtım yaptığında en fazla 138 TL vergi ile 830 TL ye eline ulaşmış oluyor. Dropship yarı fiyat göstermişse 70 TL vergi çıkar 760 a mal olur. Fakat durum Dağıtıcı PTT ise böyle. Özel kargolarda ise durum fena. TNT, FEDEX, DHL gibi özel kargolar Ordino, Depo kirası, vergisi, Vekaleti gibi bir çok kalemde para isteyebiliyor. Bunların her bir kalemi yeri geldiğinde fahiş rakamlara bile çıkabiliyor. Özellikle ağır ürünlerde el yakabilir. Yani genelde yaşayan bilir bunları. Yeri gelir aldığına alacağına pişman olur. Son olarak gearbest ve banggood ürünlerinin ürün garantisi sistemi daha müşteri odaklı. Ama temelde yurtdışı siparişlerde en büyük dikkat edilmesi gereken husus tercih edilen gönderim yönteminin türkiyedeki dağıtıcılığını PTT nin yapması ve bu olduğu durumda en ucuz hangi sitede ise ondan alışveriş yapılması.
hocam gümrükte çok takılan ürün haberi duyuyoruz. Eğer bahsettiğiniz gibi ise o yazıcının a6 sı da alınır... Ama niyeyse güvenemiyorum...

https://www.banggood.com/index.php?zf=15364704

linkinden üye olunca tavsiye ettiğim için $3 hediye veriyormuş bana da :)

Ben dün sipariş verdim. Elime ulaşınca isterseniz burada yazarım. Ama PTT ile geleceği için gümrükte takılma gibi bir durum olması bence imkansız. Gümrük vergisi ödemekle gümrükte takılma olayı farklı şeyler. PTT ile gelen kargoların gümrük vergisi ödenmesi alırken PTT ye yapılıyor. Ürün yasaklı ise gümrükte takılır. Bunda yasaklı bir durum söz konusu değil. Saygılar.

sanırım bu alanda da 3d yazıcılar iyice ele ayağa düşünce göstericez çocuklara, ürün tedariği ve diğer konularda çok sıkıntılar var. Yeni teknolojileri yine en son bizler kullanacağız galiba bu da ülke olarak tüketici olarak görüldüğümüz için elimize ulaşması bir şekilde engelleniyor yada geciktiriliyor her zaman olduğu gibi.

Hocamın eline ulaşıp ulaşmayacağını ve ne kadar vergi vereceğini merak ediyorum. Takip

Şu durumda 790 TL gibi görünüyor fiyat ama ürünü sepete ekleyince sepetim bölümünden 16% indirim kuponu olan "3DPrinter" kodu çalıştırıldığında ücretsiz kargo ile 664 TL e fiyat düşüyor. + 16 TL sigorta ile 680 TL oluyor. Demek oluyor ki bunun kargo dahil maliyeti 6XX TL civarı bunun dışındaki oynamalar sadece ticari stratejiler. Halen internetteki en uygun satıcı banggood yine de.

Ürünü alınca kargo takip numarasını da verdiler. China Post ile geliyor. PTT ile geleceği kesin tabi.

Şimdilik kargo hareketleri şu şekilde;

2017-10-31 12:40 [Shanghai processing center] has been exported to each other (domestic by the transfer)
2017-10-31 09:48 [Shanghai] has been opened to open the demolition
2017-10-30 16:02 CN Has left [Hua Cao Post Office Received Center]
2017-10-30 12:53 CN [Huacao postal branch management center] has been closed
2017-10-30 12:44 CN [Huacao Post Office Received Center] has been received

Aynı yazıcıyı bir öğretmen arkadaş temmuz ayında banggood dan kargo dahil 575 TL ye aldığını söyledi. Hatta PTT ile gümrüğe bile takılmamış. Bugün tekrar baktığımda Ücretsiz olan Air Parcel Register seçeneğini site 35 TL yapmış. Şu durumda 734 TL kargo dahil fiyatı olmakla birlikte 14 TL sigorta ile birlikte artık 748 TL ye çıkarmışlar fiyatı.

Burada demek istediğim şey şu; Haziran temmuzda gearbest sitesi de 5XX TL li fiyatlara sattı. Sonrasında youtuber lar ciddi oranda paylaşıp reklamını yaptılar. tabi gearbest fiyatı sonrasında iyice şişirdi. Banggood da o zamanlar o fiyatlara satmış. Sonrasında tamamıyla ticari arz talep ilişkisine bağlı olarak gerek müşteriyi her türde yolan özel kargo firmalarıyla gerekse fiyat oynamaları ile oluşan talep durumunu fırsata dönüştürmek için satıcılar bir şekilde fiyat politikaları benimsiyor. Aliexpress de ise 3d yazıcı gibi 9kg paket büyüklüğüne sahip üründe satıcılar kargocularla ortak çalışarak özel kargoların kucağına düşürüyor.

Sonuç olarak ucuz arayan alıcılar artık bu satıcılardan herhangi birisinin tekrar PTT anlaşmalı kargo seçenekli ucuz kampanya yada ciddi indirimli kuponlu satışlarını beklemek durumunda olacak gibi geliyor.

daha uygunu var arkadaşlar. %20 vergisi var ayrıca 11.11 indiriminde belki daha da inebilir.

https://tr.gearbest.com/3d-printers-3d-printer-kits/pp_337314.html?wid=90

Fiyatı çok uygun. Yalnız kargo şirketi olarak Aramex ile gönderiyormuş. Gümrüğe takılınca Aramex hangi prosedürleri işletiyor ve ne gibi maliyetler çıkarıyor onu bilmiyorum. Bilen varsa bizi aydınlatırsa çok makbule geçer. Aramex in Türkiye deki dağıtımını da Yurt İçi kargo yapıyor. Ondada sorun yok ama Gümrüğe takılıp da ordino ücreti ödemeyen var mı? Genelde gümrüğe takılmadan çektik diyenler de var ama nasıl 9 kg lık ürün gümrüğe takılmıyor orasını bilmiyorum. Şu an gearbest deki fiyatı aynen 575 TL fiyata denk geliyor. Bu fiyata mal edenlerde çok olmuş. Bu fiyatlara karşı ben şimdi olsa yine fazla verip PTT yi tercih ederdim. Fakat 11.11 indirimleri fiyatları daha da düşürebilir alıcılar fırsatları takip edebilir.

Gönderi Çinden İtalya'ya, İtalya' dan da Türkiye' ye sevk edilmiş durumda. Artık Ptt'nin sitesinden de aynı takip kodu ile paket izlenebilmekte. Sanırım kısa sürede Türkiye'ye giriş yapar. 11.11 günü banggood da ürünü $159 indirerek 680 TL ye alınabilir hale getirmişti. Gearbest $139 a düşürdü aynı gün fiyatı ama gearbest PTT ile gödermediği için türkiyeye girişte extra ordino ücreti vs çıkması durumunda banggood un daha pahalı halini aratabileceği ihtimalide halen sözkonusu.

2017-11-14 09:45 İtalya (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)
2017-11-13 17:19 İtalya (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb)
2017-11-05 07:46 (Çin) Sevk Havayolları
2017-11-04 21:27 (Çin) Pekin işleme Merkezi, geldi
2017-11-04 10:28 (Çin) Pekin işleme Merkezi, doğrudan mühür verme
2017-11-04 09:10 (Çin) Pekin, ihracat için açıldı
2017-10-31 12:40 (Çin) Shanghai işleme Merkezi, karşılıklı mühür (iç transfer) verme
2017-10-31 09:48 (Çin) Shanghai, ihracat için açıldı
2017-10-30 16:02 (Çin) Hua Cao postane Merkezi, terk etti
2017-10-30 12:53 (Çin) Hua Cao posta işleme merkezi alt dalları, verilmiş olan
2017-10-30 12:44 (Çin) Hua Cao posta alma merkezi Şubesi aldı

Hocam son durum nedir?? Geldi mi yaziciniz? Gümrük veya vergi prosedürü nasıl oldu

Pazartesi gümrüğe giriş yapmış. Satın alma esnasında Dropship i işaretlemiştim. Muhtemelen paketin üzerine ürün fiyatını ya çok az yazdılar yada hiç yazmadılar. Belki de gümrükteki mamurlar dropship fiyatını doğru bulmamış olabilirler. Salı günü Uluslararası Kargo İşleme Merkezi(UKİM) de PTT İşyerinde Bekliyor şeklinde kayıt oluştu. Muhtemelen eve mektup gönderecekler ve faturasını veya banka ödemesini, nüfus cüzdan fotokopisini vs isteyeceklerdir. Sonuç itibariyle yasaklı ürün olmadığı için sorun çıkmaması gerekiyor. Cumartesi günü Türkiye'ye ürün giriş yaptı. Türkiyeye girene kadar 1.5 ay geçti. Bakalım türkiye de bana ulaşana kadar ne kadar süre geçecek ne gibi prosedürlerle karşılaşılacak. Gelişmeleri paylaşırım.

Son durum
1) 13/11/2017 17:19:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) Italy (Yurt Disi)
2) 14/11/2017 09:45:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) Italy (Yurt Disi)
3) 09/12/2017 08:35:47 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) Turkey
4) 11/12/2017 11:25:51 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) Turkey
5) 11/12/2017 11:25:51 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İSTANBUL UKİM İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6) 11/12/2017 11:30:00 Zimmet Alındı İSTANBUL UKİM İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7) 12/12/2017 09:37:51 PTT İşyerinde Bekliyor İSTANBUL UKİM İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

Son durum
1) 13/11/2017 17:19:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) Italy (Yurt Disi)
2) 14/11/2017 09:45:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) Italy (Yurt Disi)
3) 09/12/2017 08:35:47 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) Turkey
4) 11/12/2017 11:25:51 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) Turkey
5) 11/12/2017 11:25:51 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İSTANBUL UKİM İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6) 11/12/2017 11:30:00 Zimmet Alındı İSTANBUL UKİM İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7) 12/12/2017 09:37:51 PTT İşyerinde Bekliyor İSTANBUL UKİM İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
hadi bakalım :)

Geri