Olmayan Dersin Öğretmenleri-M.Yaşar ÖZDEN

Kodla Büyü

the_korsan

Site Admin
Yönetici
Merhaba:
Uzun zamandır kurulmasını çok istediğim "Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği" nihayet kuruldu. Derneğin WEB sayfasınaadresinden erişilebilmektedir. Bu dernek bu alanda görev yapanların birlikte Bilişim Teknolojileri Eğitimi konusunda ortak akıl oluşturmalrına, sorunlarına çözüm bulmalarına, topluma yön göstermede yardımcı olacağını düşünüyorum. umarım, birlikte bu amaçlara ulaşabiliriz. Unutmadan, bunların olabilmesi için üye olmanız gerekecek :).

Derneğimizin kurulduğu şu günlerde, yazılı basında 4+4+4 olarak adlandırlan ve tüm eğitim sistemimizi ilgilendiren yasa çerçevesinde "Hizmetöncesi Öğretmen Eğitimi" konusundaki çalışmalarda son hız devam etmekte. Bu çerçevede öğretmen yetiştiren kurumlar olarak Eğitim Fakülteleri de görüş oluşturmak amacıyla çalışmaktalar. Eğitim Fakültelerinde yer alan bölümlerde bu çalışmalar sırasında yeniden değerlendirilmektedir. ODTÜ, Eğitim fakültesi olarak öğretmen yetiştirme konusunda biz de görüşlerimizi ilgili yerlere ilettik.

Genel görüşlerimizin yanı sıra, Bilişim Teknolojileri Eğitimi konusunda çalışan bir akademisyen olarak geçen yıl AB tarafından yayınlanan "Key Data on Learning and Innovation through ICT at School in Europe 2011" bir rapordan yola çıkarak oluşturduğum görüşlerimi diğer Eğitim Fakültesi Dekanlarına gönderdim. Kısaca özetleyecek olursam;

Ekte gonderdiğim şekilllere bakıldığında AB’de Bilişim Teknolojileri konusunda öğretmenlerin gerekli becerileri hizmet öncesi programlarda kazandıklari ve eğer bu gerçekleşmezse daha sonra bu becerilerin hizmetiçi yöntemlerle kazanmalarının çok kolay olmadığı söyleniyor.

Raporda ilgimi çeken bilgiler var, bizde Bilişim Teknolojileri dersi kredisiz, haftada bir saat ve seçmeli olmasına rağmen (Types of teachers teaching ICT in primary education ISDEC 1 (İlköğretim birinci kademe)’de Bilişim Teknolojileri Dersinin Bilişim Teknolojileri ögretmenleri tarafından verildiği söyleniyor.? Olmayan dersin öğretmenleri demek ki derslere giriyorlarmış?

Devamı
http://bte.org.tr/bakis_acisi/avrupa_ok ... _2011.html

bu detaylar ve yazılar ulusal kanallara çoka çıkan bakanımıza soru olarak gönderilmeli ve bir manifesto hazırlanmalı ve halk bilgilendirilmelidir.

bizim Bilişim Teknolojileri konusunda birşeyleri yapıyormuş gibi yaptığımızı göstermesi açısından çok önemli görünüyor.
çok can alıcı ve üzücü bir rapor.

aslında bütün bu köşe yazılarını derleyip bakana ulaştırmak lazım.

Değerli arkadaşlar dernek için bence herkesin birşeyler yapması lazım.En azından işin bilincinde olan arkadaşlar derneğe üye olmalı veya forumda derneğe üye kazandırmak amacıyla bir şeyler yapılmalı.Temsilci çalışmaları başlatılmalı elimizi taşın altına koyalım.

bu çalışmalarınız için emeği geçen herkese teşekkürler, ama birlik olamıyoruz bi türlü, bir yumruk gibi tek ve güçlü olmanın zamanıdır artık, ve bence anlaşılan odur ki mail atarak bu sorun çözülmeyecektir... zaman en kitlesel eylemin zamanıdır...

Geri