Okullarda artık rehber öğretmenler de nöbet tutabiliyor

Kodla Büyü

hyalcin_61

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bizim okuldaki rehber öğretmeni arkadaş iki haftadır nöbet tutuyor neden diye sordum yeni bir yazı gelmiş artık nöbet ücreti alabileceklermiş

Yönetmelikleri değişti hocam. Biz birlik olmadıkça her çıkan yönetmelik bizi ezmeye, eğitimi bitirmeye devam edecek. Öğretmene şiddet aldı başını gidiyor, müdür öldürülüyor bakanlık bir taziye mesajı yayınlamakla yetiniyor. Rehber öğretmenlerin en etkin olduğu zaman dilimleri tenefüs ve boş dersler. Bu zaman dilimlerinde bireysel görüşme yapıyorlar ve şimdi ne oldu o zamanlarda nöbet tutacak...

@cgg*seco hocam genelleme yapmak istemem ama geldiğim okuldaki rehberlikçi işini yapmayan, 9 gibi gelip, 14,30'da sancılanıp odasından çıkıp koridorda mırnav kedi gibi gezip 15 olunca da okulda kaçan tipti..
Okulumuz Meslek Lisesi old.için takdir edersiniz ki bir sürü kavga gürültü vardı ve bu adam bırakın müdahale etmeyi çoğu öğrenciyi bile tanımazdı.. Yeni okulumdaki rehber öğretmenimiz iyi.. Onunla bu konuyu konuştuk da " örnek verdiğim tipler yüzünden nöbet tuttuklarını" kendisi de kabul etti..
Amacım kimseyi, hiçbir branşı kötülemek değil. Lakin aramızdaki çürükler yüzünden koca bir camia milletin dilinde sakız oldu.. 147 denen hattı veliler sadece şikayet için kullanıyor.. İşbirliği için okula gelen veli bir elin parmağını geçmiyor bile..
Biz kendi çabamızla, maaşımızı haketmek için çırpınıyoruz.. Bilmiyorum inşallah hakkaniyetle, adaletle yapmaya devam ederiz..
Vefat eden Müdürümüze de Allah rahmet eylesin.. Ailesine sabırlar versin..

@cgg*seco hocam genelleme yapmak istemem ama geldiğim okuldaki rehberlikçi işini yapmayan, 9 gibi gelip, 14,30'da sancılanıp odasından çıkıp koridorda mırnav kedi gibi gezip 15 olunca da okulda kaçan tipti..
Okulumuz Meslek Lisesi old.için takdir edersiniz ki bir sürü kavga gürültü vardı ve bu adam bırakın müdahale etmeyi çoğu öğrenciyi bile tanımazdı.. Yeni okulumdaki rehber öğretmenimiz iyi.. Onunla bu konuyu konuştuk da " örnek verdiğim tipler yüzünden nöbet tuttuklarını" kendisi de kabul etti..
Amacım kimseyi, hiçbir branşı kötülemek değil. Lakin aramızdaki çürükler yüzünden koca bir camia milletin dilinde sakız oldu.. 147 denen hattı veliler sadece şikayet için kullanıyor.. İşbirliği için okula gelen veli bir elin parmağını geçmiyor bile..
Biz kendi çabamızla, maaşımızı haketmek için çırpınıyoruz.. Bilmiyorum inşallah hakkaniyetle, adaletle yapmaya devam ederiz..
Vefat eden Müdürümüze de Allah rahmet eylesin.. Ailesine sabırlar versin..
Çok güzel özetlemişsiniz. Malesef her camiada çürük çıkıyor ve o yüzden hep genellemeler yapılıyor.

Evet rehberlik yönetmeliği değişti, sınavlarda görev verilebilecek, nöbet verilebilecek, en sıkıntılı durum da artık mesaileri 8-17 oldu. Zamanında biz de çok ezildik hala da eziliyoruz ama rehber öğretmenler için doğrusu yapıldı bence, eskiden ikili öğretim yapan okulda formatrdüm, ben sabahın köründe gidip akşam çıkardım, bu arkadaşlar 9 da gelir 15 de çıkardı. Şimdi bile biz 8:30 da derse gireriz, 15:40 da çıkarız, paşalar 9 da gelip, 15:00 da çıkıyordu, eksi yönetmelikleri böyleydi. o zaman hiç öğrenciyi filan düşünen yoktu, şimdi görüyorum yorumlarda filan nöbet tutunca, sınavda görev alınca işlerini yapamayacaklarmış, yalandan figan etmesinler. bence doğru olan oldu, işi öğrenciyle yapıyorlarsa derseler bittikten sonra rahat rahat yaparlar artık görüşmelerini

Bizim okulda ihtiyaç olmadıkça bana (BTR) ve rehber öğretmenlere görev verilmemişti. İlk etapta doğum izni nedeniyle ayrılmalar başlayınca arkadaşlar çifter nöbet tutmasın diye benim isteğim doğrultusunda bana da ücreti mukabilinde nöbet yazılmaya başlandı. Önceden zaten istemediğim için ses etmemiştim açıkçası. Daha sonra doğum iznine ayrılmalar devam edince (evet okulda bayan hoca çok, birkaç tanesi de bu sene hamile olunca nöbet işi sıkıntılı oldu biraz) iki rehber öğretmene de görev verdiler. Daha sonra yine nöbet tutabilen sayısı azalınca çifter nöbet olmasın diye bir iki yakın bölge birleştirildi. Ücretli arkadaşlardan da istekli olanlara ücreti olmamasına rağmen nöbet verildi. Şimdilik böyle bakalım daha da ayrılan olursa ne yapacağız bilmiyorum :D

Rehber öğretmen hiç derse girmeden nöbet ücreti alabiliyor ama biz günde 7 saat derse girdiğimiz taktirde nöbet ücreti alabiliyoruz çok ilginç.

• Beğen
Tepkiler: omd
biz de zamanında bizim teneffüslerde laboratuarımız var tahtalarımız var başka birsürü teknolojik falan filan işimiz var deyip nöbet tutmayı kabul etmiyorduk. şimdi paralı olunca ben de tutacam ben de tutacam diye yarış yapıyoruz. hak arama ile hakkaniyeti birbirine karıştırıyoruz bence.

o kurala cok dikkat eden idare pek nadir.
biz de zamanında bizim teneffüslerde laboratuarımız var tahtalarımız var başka birsürü teknolojik falan filan işimiz var deyip nöbet tutmayı kabul etmiyorduk. şimdi paralı olunca ben de tutacam ben de tutacam diye yarış yapıyoruz. hak arama ile hakkaniyeti birbirine karıştırıyoruz bence.
düşüncelerinize katılmıyor eğer bir okulda rehber öğretmen için yönetmelik çıkarılıp nöbet tutulabiliyorsa bizim için de çıkarılması gerekir diye düşünüyorum. (Günde 7 saat dersim olmadığı için ben de nöbet tutmuyorum)

• Beğen
Tepkiler: omd
katılıyorum hocam.işin içine para girince dün kara dediklerimiz bugün bi anda ak oldu."nasıl verirlerden" "neden ben yapamıyorum" a dönüşler oldu.

katılıyorum hocam.işin içine para girince dün kara dediklerimiz bugün bi anda ak oldu."nasıl verirlerden" "neden ben yapamıyorum" a dönüşler oldu.
Haklısın hocam birde ayda 100 tl için değer mi bu para kimin ne sorununu çözecekte nöbet sorumluluğuna giriyorsun derler adama

O olmasın bu olmasın denilerek önünü kapatmaya gerek yok. Ucu açık bırakılır isteyen tutar, istemeyen tutmaz. 100 liradan ne olur dememek lazım. İnsan yeri gelir 1 liraya muhtaç olur.

Tamamen Katılıyorum!!!!

İdare 6 saat dersimin olduğu güne nöbet koymak istiyor(Nöbeti ben de istiyorum). Ben de 7 saat olması gerekiyor diyorum. İdare boşver kimse farketmez birşey olmaz diyor. Nöbet yazılsa sorun çıkar mı?
Hocam rehberlikciler bile alıyorsa hayli hayli alırsınız üstelik bir sıkıntı olursa idare ihtiyaç var der.

Parası yokken şunu diyen arkadaş “yooook yooo ne nobeti biz zooten oğrenciyle tenefuslerde gorüşüyoooz” nöbete para gelince ve bunlara zorunlu olunca “iyi oldu tabii yoooo bizde oğretmen daalmiyik” dedi. Gerçi aynısı bizim branştaki arkadaşlar içinde geçerli ama neyse. Para sen nelere kadirsin

Parası yokken şunu diyen arkadaş “yooook yooo ne nobeti biz zooten oğrenciyle tenefuslerde gorüşüyoooz” nöbete para gelince ve bunlara zorunlu olunca “iyi oldu tabii yoooo bizde oğretmen daalmiyik” dedi. Gerçi aynısı bizim branştaki arkadaşlar içinde geçerli ama neyse. Para sen nelere kadirsin
Size sunu sormak istiyorum rehber öğretmenlerin teneffuslerde ogrenci ile ilgilenmesi gerekmiyor mu neden nöbet ücreti alıyorlar? Diğer bir sorum da onlar nöbet ücreti alınırken bizim almamamız saçma degil mi? Bu adil bir düzen mi olmuş oluyor?
Eger rehber öğretmenler ile ilgili bir düzenleme yapılıyorsa bizim icin de yapılsın. Yok geçmişte şöyleydi böyleydi diyerek biz bir arpa boyu yol gidemeyiz

Size sunu sormak istiyorum rehber öğretmenlerin teneffuslerde ogrenci ile ilgilenmesi gerekmiyor mu neden nöbet ücreti alıyorlar? Diğer bir sorum da onlar nöbet ücreti alınırken bizim almamamız saçma degil mi? Bu adil bir düzen mi olmuş oluyor?
Eger rehber öğretmenler ile ilgili bir düzenleme yapılıyorsa bizim icin de yapılsın. Yok geçmişte şöyleydi böyleydi diyerek biz bir arpa boyu yol gidemeyiz
Sayın hocam rehber öğretmenlerin görev tanımında eskiden nöbetin olmamasının nedeni bu öğretmenlerin tenefüs aralarında daha yoğun görevlerini icra etmeleriydi. Aynısı bizim içinde geçerliydi. Bilişim teknolojileri REHBER öğretmenliği kapsamında bizde teknolojik rehberlik görevini tenefüs aralarında daha yoğun icra ettiğimiz için bu görevden muaftık. Ama daha sonra işin içine para girdi. Ben kimin tutmasında yada tutmamasında değilim. Ben diyorum ki bu gözler zorla nöbet tutturulmaya çalışan btr bir arkadaşın müdürle idari mahkemeye düşüp nöbete para gelince hani bana hani bana diye ortalığa düştüğünü gördü. Müdürü ihtiyaç var ne olur bir gün özveride bulunup nöbet tutsan dediği halde tutmadı. Bende size bu samimiyetsizliğin bir öğretmene yakışıp yakışmadığını soruyorum

Tamam hocam haklısın bu konuda peki sizce bu durumun tam tersi olan arkadaşlar Yok mu aramızda var. Btr yazım geç geldiği icin 1 ay nöbet tuttum yine bu yılın basında iki hafta nöbet tuttum (bir günde iki saat dersim vardı nöbet yazdi idare ekim ayı çizelgesi yapılana kadar nöbeti tüttüm ucretini almadan ayrıca ben nöbet tutmuyorum)
Rehber öğretmenler örgütlenip bu görevi alabiliyorsa bizim de yapmamız lazım Yok 3 tl 5 tl yapmadan ( onu yapanlar 3 ay maaş almadan çalışsın görelim)
Saygılar hocam

Benim cevremde tanidigim cogu rehber ogretmen tutmak istemiyor. Yonetmelik cikinca tepki veren cok olmustu bu duruma tabi para almak icin isteyenler de vardir . 12 saat ek ders de az degil tek maasla calisan bircok arkadasimiz ev gecindiriyor.

önce btr ye sonra rehbere. MEB de işi çözdü, "parasıyla değil mi nöbet te tutar, derse de girer, parasını öderim istediğim işi yaptırırım"
Bunun altına da yazı yazanlar olacak elbet; kendini paralayacaklar için buraya not düşeyim, nöbeti savunan yorumlar umrumda değil. Ne zaman ki alınan maaşın bordrosundaki kuruşları değilde " Hizmet Sınıfı / Ünvanı : Eğitim Öğretim Hizmeti / Öğretmen" olduğunun farkına varırsa bu paralı nöbet sevenler, o zaman bu vatan evlatları için ilk kez önemli bir adım atmış olup Öğretmenlikleri için mücadele etme cesareti gösterecekler, yoksa diğer türlü parasıyla değilmi çocuk bakıcılığıda, güvenlik görevliside, öğretmenlikte aynı kefede.
Kurs saatini beğenmeyen veli öğretmen parasıyla gelmiyormu haftasonu gelsinler yok haftaiçi gelsinler, laflarını da dinleriz.

Geri