Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Öğretmenlere gönüllü Sinovac aşısı

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında DNA tarafından paylaşıldı.


Etiketler:
 1. DNA

  DNA Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2007
  Mesajlar:
  122
  Beğeni:
  7
  Okuldan soruyorlar aşı olacak mısınız diye, sizce?
   
 2. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.436
  Beğeni:
  162
  Son gelen Brezilya haberlerinden sonra ben aşı olmayı düşünmüyorum. En azından başka bir veri görene kadar...
   
 3. buzdagi83

  buzdagi83 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  263
  Beğeni:
  310
  Salgın şartlarından aşırı bunaldım. Bir miktar rahatlamak istiyorum. Bu yüzden gelirse düşünmem olurum. Etkinliği %50 ise %50 olsun. Yani faz3 detaylı sonuçlarını görmedim, görsem de o veriyi yorumlayacak tıbbi bilgim yok ama sanırım 100 denekten 50'sini korumuş. Aşının işe yaradığı %50 içinde olmak da bir şeydir.

  Üstelik bu aşıyı olmasak bile başka bir aşı yok. Öyle bir tedariği yok devletin. İlaç şirketleri getirebilse ve biz de gidip eczanelerden veya özel hastanelerden ücreti mukabilinde aşı olalım desek bile kim bilir kaç ay sonra gelir belirsiz. Gönül ister ki pfizer-biontech aşısını olalım ama plansızlık, ülke ekonomisinin durumu vs. olamayacağız belli ki.
   
  v.ofkeli bunu beğendi.
 4. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.288
  Beğeni:
  247
  %50 şansımı değerlendirip olmayı düşünüyorum. Yazı tura attım farzedelim yeterince bunaldım bu belirsiz durumdan .kendi adıma risk alıp olacağım . İlk baştaki düşüncem kesinlikle olmamdı ancak ne olacaksa olsun moduna geldi artık psikolojik durumum
   
  buzdagi83 ve v.ofkeli bunu beğendi.
 5. teraneci

  teraneci Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2016
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  12
  Hocam duştayken aşıya çağırsalar havluyu üstüme sarar giderim.
   
  zech, yenersonmez, klebsiella ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 6. ersan3333

  ersan3333 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2016
  Mesajlar:
  330
  Beğeni:
  24
  Yakalandığında yüzde 99.88 iyilestiğiniz bi hastalığın yuzde elli güvenirliliği olan aşısını hangi mantıkla olacaksınız arkadaşlar.
  Faz3 calışmaları henüz bitmiş ve ilk defa denenecek bu aşıyı olmayalım.
  Uygurların katili çinde bile sadece 1 milyon aşılama yapılmış şu ana kadar.
  Aşı firmaları ayrıca muafiyette aldı, yani imza atacaksınız aşıyla ilgili sonra sağlığınızdan olursanız bile sorumlu olmayacak kimse
  Bu durumda ben deli miyim ki aşı olayım ??????
   
  amip33 ve redeemthepast bunu beğendi.
 7. isikayhan

  isikayhan Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.359
  Beğeni:
  144
 8. redeemthepast

  redeemthepast Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  541
  Beğeni:
  25
  Aşılanan en son vatandaş olabilirim
   
 9. omd

  omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  19 Nisan 2007
  Mesajlar:
  5.317
  Beğeni:
  221
  Valla benim tevellüt yetmiyor ama yeten büyüklerimiz konuyu hatırlarlar. Zamanında Çernobil'de nükleer tesis patladığında çay-fındık her şey etkilenmesine rağmen dönemin bakanlarından biri sorun yok diyerek çay içmiş. Yani diyeceğim o ki; hiç bir şey olmasa bile kesin bir şeyler olmuştur. Bu kadar.
   
  amip33 ve omerenator bunu beğendi.
 10. manyakkedi

  manyakkedi Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  409
  Beğeni:
  155
  Tek seçenek varsa %50 > 0. Bir yandan aşı oldum diye rehavete kapılıp hastalığı kapmak var. Etkinliği daha fazla olan bir aşının gelmesini bir süre bekleyebilirim belki (etkinlik ölçümü yapabildiğimden değil)
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 11. atakom

  atakom Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğeni:
  31
  yan etkileri var mı acaba, esas sorun o
   
 12. buzdagi83

  buzdagi83 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  263
  Beğeni:
  310
  Hocam sizin gönderinizi alıntılıyorum bir başlangıç noktası olması için ama tek amacım kendi mantığımı açıklamak, tüm arkadaşlar için bir perspektif oluşturmak. Açıkçası siyasilere, bakanın aşı olmasına vs. güvenmiyorum. Dünya sağlık örgütüne veya Çin'in verilerine de güvenmiyorum. Ben Türk doktorlarına ve bilim insanlarına güveniyorum. Doktorlarımız ve bilim insanlarımız aşının güvenilir olduğunu, etkili ve etkin olduğunu söylüyor. Ancak inanıp inanmamak, güvenip güvenmemek size kalmış.

  Şu da var ki bir doktor size asprin dahi yazsa, bunun double blind deneyini oturup kendiniz yapamazsınız. İlacın etkisine bir noktada inanmak zorunda kalıyoruz. Yani nihayetinde bilime, bilimsel metoda inanmak zorundayız, biyolojiye, farmakolojiye, biyokimyaya güvenmek durumundayız. Bilimsel metod bize şunu diyor, "dünyanın hatta evrenin neresine gidersen git, aynı koşullarda aynı deneyi tekrarlarsan aynı sonucu alırsın" diyor. Ki farklı ülkelerdeki farklı üniversiteler, farklı tıp fakülteleri aynı koşullarda aynı deneyi yapıyor, istatistiksel olarak yaklaşık sonuçlar alıyor. Tıp bilimi, fizik gibi, kimya gibi daha keskin bir bilim dalı olmadığı, insan ve virüs değişken olduğu, genetik farklılıklar vs. olabileceği için bir miktar sapma yaşanabiliyor. Ama genel sonuç hemen hemen aynı kalıyor.

  Velhasılı kelam, bilimsel metoda, Türk doktorlarına ve bilim insanlarına güvenmek zorundayız. Twitter'dan takip ettiğim Semih Tareen adlı virolog, aşı ve virüs ile ilgili epeydir bilgi paylaşıyor. Bu aşı ile ilgili paylaştığı flood da şuydu: https://twitter.com/virusfantom/status/1349076677888864256?s=20

  Brezilya'da neden etkinliğin %50 küsür çıktığını anlatmış. Aşı etkinliği ve etkililiğinin farklı şeyler olduğunu ben de şimdi Semih hocanın paylaşımından öğrendim: https://www.journalagent.com/turkhijyen/pdfs/THDBD_73_1_55_70.pdf

  Şunu da ekleyeyim; Sinovac şirketinin aşısı inaktif metod kullanılarak üretildi. Onlarca yıldır kullanılan en güvenilir metod bu. En etkili metod olduğunu söyleyemem. Biontech'in aşısı dna/rna bazlı bir aşı olduğundan çok daha etkili deniliyor. Ama inaktif aşılar sizi korumasa bile bir zararı da yok. Kızamık aşısı, verem aşısı, kabakulak aşısı, çocuk felci aşısı vs. hepsi bu şekilde üretilmiş. Şu linkte farkları açıklanmış.

  Kısacası aşı geliştirmeye çalışan insanlar bu disipline ömürlerini veriyorlar. Ben ne o deneyleri tekrarlayabilirim, ne gidip virolog olabilirim, ne de bu insanların detaylıca paylaştıkları verileri yorumlayabilirim. Ancak halk seviyesinde anlattıkları kadarından bir şeyler anlayabilirim. Ve anladığım kadarıyla henüz yeterli kişi aşı olmadığı için bir bilgi eksikliği olsa da aşının koruyuculuğu halen çok iyi. Bu yüzden şu an hangi aşıyı olsam deme lüksümüzün olmadığını düşünüyorum. Aşılar arasında bir tercih sözkonusu değil, asıl tercih covide yakalanmak ile aşı olmak arasında.

  Konu ile ilgili yalansavar.org'un bir yazısını da şuraya bırakıyorum: https://yalansavar.org/2019/02/04/sik-rastlanan-asi-karsiti-iddialar-1-asilarin-luzum-ve-etkinligi/

  @ersan3333 hocam şimdi cevabım size:

  1. İstatistiğin kaynağı nedir hocam? Bu lanet virüsün uzun vadede çok ciddi yan etkileri olabileceği, öldürmese de %14-35 oranında diyaliz bağımlısı yaptığı, akciğer kapasite kaybına uğrattığı, düşük oksijen seviyesinden dolayı korona geçirenlerin iç organlarının hassar gördüğü vs. belirtiliyor. (Link atabilirim ama yazı uzadı.) Bu gibi sebeplerden dolayı ben covid'e yakalanmak istemiyorum. Öldürme olasılığı binde bir bile olsa, ben ölünce %100 oluyor benim için.

  2. Çin'in Uygurlara yaptığı zulüm ile bunun bir ilgisi yok. Protesto edecekseniz Huawei ürünlerini almayın. Çünkü daha bugün şu haberi gördüm: upload_2021-1-14_2-20-45.png

  Çin'e zaten gıcığım, şu saatten sonra Huawei almam da aldırmam da.

  3. Devlet bizi kolumuzdan zorla tutup aşı yaptıramaz. Vücut bütünlüğüne aykırı. Zorla aşı yaptırdığında da saçma sapan insanlar başka hastalıkları aşıya bağlayıp dava açabilirler. Bu gibi sebeplerden dolayı sorumluluk kabul etmediklerine dair belge imzalatabilirler. Okula gittiyseniz okulda da imzaladınız aynı belgeyi.

  4. "Ben deli miyim aşı olayım?" demişsiniz. Haddime değil ama hiçbir tartışmada itibarınızı ortaya koymayın derim. İnsanız, yanılabiliriz. Hatalı düşüncemizden vazgeçmenin maliyetini yükseltmiş oluyoruz. Ayrıca karşıdaki kimseye de bir tartışmada hakaret etmemek lazım. Çünkü aynı şekilde, karşımızdaki kişi yanılıyorsa/yanlış düşünüyorsa, düşüncesinden vazgeçme maliyetini yükseltmiş oluyoruz. Siz de fikrinizden vazgeçip aşı olursanız deli olmazsınız, aşı olma riskini alanlar da deli değil. Sadece koronaya yakalanmaktan korkuyoruz, bıktık, bunaldık.

  5. Evet ağır işsizim. :D "Bu yazıyı insan okuyacak insan" diyenleri duyar gibiyim. Sürç-i lisan eylediysek affola.

  Son bir ek daha: Benim yazdıklarıma da güvenmeyin. Gidin aile hekiminize danışın, hastaneden bir doktora danışın, ailenizde çevrenizde bir doktor varsa ona danışın.
   
  Son düzenleme: 14 Ocak 2021 01:48
  colonnello, gsaydin, laciwert ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 13. acipinarli

  acipinarli Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  713
  Beğeni:
  248
  Okudum ve emeğinize sağlık.
   
  buzdagi83 bunu beğendi.
 14. horizon68

  horizon68 Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  107
  Beğeni:
  8
  Habertürk Manşet'te Mehmet Akif Ersoy, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın ve Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nuri Zafer Kurugöl ile konuştu. Bu programı izlemenizi tavsiye ederim. Kendi yorumum bilim insanlarına güvenmek gerekir. Sosyal medya trendleri malesef bizleri daha yanlış yönlendiriyor. Bu tabloya göre açıklamada bulundular. 9242 katılımcı aşı olmuş aşı olanların %50.38 ini virüse karşı korumuş diğerleri yakalanmış ve çok hafif semptomlar ile atlatmış.( O yüzde elli bu elli oluyor.) Yani aşı virüse yakalanmayı tam engellemiyor. (Bunu tüm bu iş ile ilgilenen bilim insanları söylemişti). En önemli tarafı da bu bence yakalanan hiç kimse hastanelik olmamış Orta ve Ciddi %100 korumuş. Tabiki karar herkesin kendine ait. Kaynak belirterek doğru bilgi doğru fikir anlayışındayım. Sağlıklı günler diliyorum arkadaşlar.
  SmartSelectImage_2021-01-14-10-10-58.png
   
  Son düzenleme: 14 Ocak 2021 10:16
  buzdagi83 bunu beğendi.
 15. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.288
  Beğeni:
  247
  Kaleminize sağlık tarafsız ve sağlam bir ifade gücünüz var takdir ettim
   
  buzdagi83 bunu beğendi.
 16. asusv

  asusv Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2007
  Mesajlar:
  395
  Beğeni:
  40
  Arkadaşlar şöyle ilginç bir durum da var. Malumunuz Corona ön planda ama grip kavramı yok gibi. Tamam Coronanın varlığı kesin. Bazı insanlarda çok ağır sonuçlara sebep oluyor. O nedenle aşı olmak fikri elbette ağır basıyor. Çünkü aile ve toplum etkileşim içerisinde. Fakat grip aşısı her yıl yenilenen bir aşı. Bilemeyiz ama belki gribin yerini Corona aldı ve belki bu serüven sürüp gidecek. Malumunuz mutasyon haberleri gibi. Burada kişisel izne bağlı olması tabii ki normal. Fakat hastalığın zararını minimuma düşürmenin tek yolunun aşı olduğu da kaçınılmaz bir gerçek. Yan etki meselesini bilemeyiz ama şu anda aşı olmayı kabul etmeyenler de yerli aşı çıkınca onu kabul edeceklerdir diye düşünüyorum.
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 17. ersan3333

  ersan3333 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2016
  Mesajlar:
  330
  Beğeni:
  24
  Arkadaşlar Bill Gates 2011'den itibaren şu an yapılan corona aşılarının tümüne ortak olmuş ve bu kişi dünya nüfusunu yüzde 15 azalmalıyız demişti 2018'de.
  Küresel bir yeni düzenle karşı karşıyayız mrna aşıları sizin dnanıza her türlü emri verip değiştirebielcek nitelikte ve bunu kimse bilmiyor çünkü ilk defa uygulanacak.
  Her din din diyen müslüman değilse, her bilim bilim diyende insanlığın geleceğini düşünmüyor.
  Şu an bilim satanist küreselcilerin elinde. bill gates,rockafeller, rotschildd aileleri bilinen bir kaçı.bizim ülkemizde de bunlara hizmet eden maalesef bir çok doktor var.
   
 18. buzdagi83

  buzdagi83 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  263
  Beğeni:
  310
  Ne diyim hocam, siz olmayın o zaman.

  Arkadaşlar buna Ad Hoc(sabunlama safsatası) deniyor. Carl Sagan bunu "garajımdaki ejderha" metaforu ile çok güzel açıklamış. """ "Garajımda ağzından ateş püskürten bir ejderha var" diyorum. Heyecanla "göster" diyorsunuz. Garajıma götürüyorum ve "aha orda" diyorum. Siz hiçbir şey göremiyorsunuz, "e hani nerde?" diyorsunuz. "Ha, söylemeyi unuttum, bu ejderha görünmez" diyorum. "Tamam o zaman" diyorsunuz, "yere biraz un serpelim, bari ayak izlerini görürüz." serpiyoruz unu yere ve bekliyoruz, hiçbir şey olmuyor. "Tabii ki ayak izlerini göremeyiz" diyorum, "Çünkü bu ejderha uçuyor." Siz gaza geliyorsunuz, elinize bir sprey boya alıp ortalığa püskürtmeye başlıyorsunuz, ejderhanın orada olup olmadığını anlamak için. Boya duvarlardan başka hiçbir şeyi boyamıyor. "sprey boya tabii ki işe yaramaz" diyorum, "çünkü bu ejderha casper gibi bi şey, cisimler onun içinden geçer." Siz koşup bi kızılötesi kamera getiriyorsunuz, o da hiçbir şey göstermiyor. "Tabii ki göstermez" diyorum ben, "bu ejderha ısı yaymıyor ki."... """ (Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/280233)

  Hocamızın önceki gönderisinde aşı olmamakla ilgili iddialar, aşının "güvenirliliğinin" %50 olması(güvenilirlik, etkinlik, etkililik çok farklı şeyler), "Uygur düşmanı" Çin'de sadece 1 milyon insanın aşı olması(19 aralık tarihli bir veri bu) ve devletin aşı olmadan önce izin istemesiydi(hemen hemen her tıbbi işlemde isteniyor artık).

  Şimdi kısmen de bana cevap olarak söylenmiş olmasına rağmen, temel iddialar değişti hemen. Nedir bu iddialar? 1) Bill Gates başta olmak üzere bir takım şer odaklarının :D dünya nüfusunu %15 azaltmak istemesi (yani ya virüsü onlar çıkardı ve bu sayede nüfusu azaltacaklar demek istiyor, ya da aşı ile bizi öldürecekler demek istiyor). 2) mrna aşılarının dna'mıza her türlü emri verip değiştirebilmesi 3) bilimin satanist küreselcilerin elinde olması. 4) ülkemizde de "bill gates,rockafeller, rotschildd aileleri" gibi şer odaklarına hizmet eden bir çok doktorun olması.

  2 numaralı argümanın da iler tutar tarafı yok, bu yüzden hiç konuşmayalım. Çünkü konu Biontech aşısı değildi. Sinovac'ın aşısı da bu yöntemle üretilmedi.

  3 numaralı argümana kahkaha attım. Yine de 3 ve 4 numaralı argümanları birlikte değerlendirebiliriz. Bu argümanların doğruluğuna dair herhangi bir kanıt yok. Hangi doktorun rüşvet aldığına, "bill gates, rockafeller, veya rotschildd" ailelerine hizmet ettiğine dair nasıl bir belgeniz, görüntünüz vs. var merak ediyorum. Ya da bilimin satanist küreselcilerin elinde olduğuna nasıl bir istihbarat aldınız, cia mi ulaştı size, fbi'yı falan mı hacklediniz, büyük resmi görmeyi nasıl başardınız cidden merak konusu. :D Ama tabii ki aşı karşıtlarına göre kanıtın olmaması, böyle şer odaklarının olmadığı anlamına gelmiyor. Işıl Arıcan'ın şu flood'una mutlaka bir bakın: https://twitter.com/isil_arican/status/1349047422631047168

  1 numaralı argüman için de bir kanıt yok ama Bill Gates'in dünya sağlığı için yaptığı çalışmalar buna kanıt olarak görülüyor. Konu ile ilgisiz ama uzun yıllardır bir linux kullanıcısı olarak, Bill Gates'e karşı pek de sempati beslediğim söylenemezdi. Ancak adamın yaptığı çalışmaları, ted konuşmalarını, netflix belgeselini izledikten sonra epey haksızlık ettiğimi düşünmeye başladım. Su problemine, çevresel problemlere, dünya sağlığına dair tonla para harcamış, ilaç şirketlerine araştırma için fon sağlamış. Bugün Bill Gates gibi üç beş kişi daha olsa, belki sma hastası bebeklere farklı ilaç şirketleri de çözüm bulabilirdi. Bill Gates'in(daha doğrusu vakfının) ilaç şirketlerine bağış yapması, fon sağlaması da son derece normal. Dünyanın en zengin insanlarından biri. O yapmayacak da bunu kim yapacak? Bakkal mahmut mu yapacak? Nesi garip bunun?

  Sonuç olarak, hocamız tüm bu iddiaların sonucunda büyük resmi gören insanlardan biri olduğunu ve bu sayede "aşının güvenilir olmadığını" savunuyor. Hocamızı aksine ikna edebileceğimi sanmıyorum, o sınırı çoktan geçmişiz, öyle bir gayem de yok zaten. Benim amacım bu gönderiyi okuyanların -aşı ve tıp karşıtlığı özelinde- komplo teorisyenlerinin ne kadar çarpık bir düşünceye sahip olduklarını görmeleri.

  Üstelik bunun ardı arkası kesilmiyor. Bilim düşmanlığı, düz dünyacılık vs. bu şekilde aynı çarpık neden sonuç ilişkileriyle yükseliyor.
   
  sausar bunu beğendi.
 19. aradaugrarim

  aradaugrarim Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  466
  Beğeni:
  19
  Son yıllarda tedavi olduğum, tedavi olanları götürdüğüm birçok doktorun(devlet hastanesi ve özel hastane ayrımı olmaksızın) devletin karşıladığı ilaçların yanına birer de ödenmeyen ilaç ya da tedavi yöntemlerinin broşürünü kaşelemesi,
  Bakanın bundan sonra ülkemizde soğuk algınlığı dediğimiz hastalıklar bile covid-19 dur diye açıklama yapması,
  Sürekli bundan sonra eski normal olmayacağının dayatılması,
  Hastalıktan çok korku psikolojisi yayılması ve aşıların mucize gibi pazarlanması,
  bende ilaç firmalarının yıllarca grip aşılarında istenen noktaya ulaşamayıp daha çok kurbanın daha çok ve güncellenen aşılara muhtaç bırakılması için çalıştıkları ve başardıkları fikrini oluşturdu.

  Hep konuşulur, farklı gıda teknolojileri üretilip insanların ömür boyu şeker ilaçlarına bağımlı hale getirilmesi gibi, bazen gelen istediğinde ilaç kullanan değil sürekli müşteri lazımdı, başardılar.

  Paranın istediği gibi yaşamaya, harcamaya, düşünmeye, yemeye, içmeye çoktan başlamıştık, aşı küçük bir parçası.

  Kaldı ki doların hükmündeki en büyük sektörlerden bir olan enerji/petrol için binlerce kişiyi öldürenler, diğer büyük bir sektör olan ilaç için öldürmekten vaz mı geçecekler?
   
  Son düzenleme: 14 Ocak 2021 17:37
  ersan3333 bunu beğendi.
 20. yuci81

  yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.167
  Beğeni:
  264
  Kendisinde ve soydan gelenlerinde kronik rahatsızlığı olanların bu aşının belirtileri görülmeden olmaması gerektiği kanaatindeyim. Mesela bende alerjik rinit var, her bahar dönemi mevsim geçişlerinde olurum, çok fena hapşırtır 5-10 kere peş peşe, gözümden yaş akar. Geçen hafta yine oldum ve düşündüm. Geçen ilkbaharda olmadım, maske yasağı da sanırım yaza doğru geldi, maskesiz ağaçların arasından gidip geldim okula yürüyerek ama bu dönem dışarıya maskesiz çıkmıyorum, sadece hasta olmadan 3-5 gün önce bahçede bir saat kadar oturmuştum, o etkiledi diye düşünüyorum. Neyse. Sözün özü, kronik rahatsızlığım var ve bu ömür boyu gidecek, aşının belirtileri ortaya çıkmadan hangi aşı olursa olsun olmayı düşünmüyorum. Yan etkileri ne olduğu daha belli değil.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal