Norm Hesabı...

Kodla Büyü
Arkadaşlar bir okulda iki tane bt öğretmeni var ancak birisi müdür yardımcısı. Okulun norm modülüne bilişim teknolojileri branşına 12 girilmişse;
Bu 12 saatin içinde idarecinin de girdiği 6 saat lik derste dahil mi değil mi? Bilen birisinden cevap bekliyorum...

by_lion' Alıntı:
Arkadaşlar bir okulda iki tane bt öğretmeni var ancak birisi müdür yardımcısı. Okulun norm modülüne bilişim teknolojileri branşına 12 girilmişse;
Bu 12 saatin içinde idarecinin de girdiği 6 saat lik derste dahil mi değil mi? Bilen birisinden cevap bekliyorum...

mevzuata göre 6 saat düşülerek girilmiş olmalı:

MÎLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN NORM KADROLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/normkadr ... dro_1.html

Norm kadro belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar

MADDE 22-

(6) Alanlara göre Öğretmen norm kadroları, yöneticilerin girmiş olduğu ders saatleri
ilgili alanın ders yükünden düşülerek belirlenir.

Bölgemizde normun yanlış hesaplandığını düşünüyorum birde sizin görüşlerinizi alayım
A okulunda 20 saat ders var 1 norm verilmiş
B okulunda 16 saat ders var 1 norm verilmiş
C okulunda 12 saat ders var 1 norm verilmiş ( bu okulda bir bt branşlı müdür yardımcısı bulunmakta)
D okulunda 12 saat ders var 0 norm verilmiş
E okulunda 10 saat ders var 0 norm verilmiş

Şimdi size soruyorum D okuluna 21+21+21+7 saatten ( yönetmelikte en az 6 saat olmak şartıyla hiç norm verilmemiş ders yükü en fazla okulada bir norm daha verilir diyor) 1 norm vermesi gerekmiyormuydu. Burada bir hata yokmu

Aynı şey melek liseleri içinde geçerli burda yine 1 norm daha eksik verildiğini düşünüyorum.

A meslek lisesinde 154 saat ders var 4 norm verilmiş
B meslek lisesinde 66 saat ders var 1 norm verilmiş

Bu konuda uzman kişilere soruyorum B meslek lisesine 40+40+40+40+40+20 saatten ( yönetmelikte en az 20 saat olmak şartıyla bir norm daha verilir diyor) 1 norm daha verilmesi gerekmiyor muydu.

Arkadaşlar cevaplarınız çok önemli malum norm durumu. Uzman kişilerden cevap bekliyorum ben bu işten çıkamadım kafayı sıyırmak üzereyim.

Yukarıda girdiğim ders saatleri kontenjan.meb adresinde ders saati sütununda görünen değerlerdir.

by_lion' Alıntı:
Bölgemizde normun yanlış hesaplandığını düşünüyorum birde sizin görüşlerinizi alayım
C okulunda 12 saat ders var 1 norm verilmiş ( bu okulda bir bt branşlı müdür yardımcısı bulunmakta)

Şimdi size soruyorum D okuluna 21+21+21+7 saatten ( yönetmelikte en az 6 saat olmak şartıyla hiç norm verilmemiş ders yükü en fazla okulada bir norm daha verilir diyor) 1 norm vermesi gerekmiyormuydu. Burada bir hata yokmu

Aynı şey melek liseleri içinde geçerli burda yine 1 norm daha eksik verildiğini düşünüyorum.

Bu konuda uzman kişilere soruyorum B meslek lisesine 40+40+40+40+40+20 saatten ( yönetmelikte en az 20 saat olmak şartıyla bir norm daha verilir diyor) 1 norm daha verilmesi gerekmiyor muydu.

Arkadaşlar cevaplarınız çok önemli malum norm durumu. Uzman kişilerden cevap bekliyorum ben bu işten çıkamadım kafayı sıyırmak üzereyim.

Yukarıda girdiğim ders saatleri kontenjan.meb adresinde ders saati sütununda görünen değerlerdir.

1. Durumda önce toplam ders saati sayısına göre tolam bölge normu hesaplanır. 70 saat ders 3 norm olur. 4 norm için 21+21+21+15 saat ders olmalı. Bu nedenle eksik norm verme yok.
Yönetmelik md.18

2. Durumda artan 20 saatten norm verilebilmesi için; B meslek Lisesinin 1 Norm olmaması gerekirdi. Artan norm sadece normu 0 olan okula verilebilir.
Yönetmelik md.19

Bizim norm ders saatine göre değil, okulda fatih projesinin ve bt sınıfının olup olmamasına göre verilmelidir. Yoksa bu ders saatleriyle biz tutunamayız arkadaşlar hiçbi yerde. Rehberlik mesela öğrenci sayısına göre belirlenir ve çok mantıklı, bilişim teknolojileri de bt sınıfına ve akıllı tahtaya göre verilmeli.

egunay' Alıntı:
by_lion' Alıntı:

1. Durumda önce toplam ders saati sayısına göre tolam bölge normu hesaplanır. 70 saat ders 3 norm olur. 4 norm için 21+21+21+15 saat ders olmalı. Bu nedenle eksik norm verme yok.
Yönetmelik md.18

2. Durumda artan 20 saatten norm verilebilmesi için; B meslek Lisesinin 1 Norm olmaması gerekirdi. Artan norm sadece normu 0 olan okula verilebilir.
Yönetmelik md.19

Hocam yönetmeliği eksik uyguluyorsunuz.
Madde 18 ne diyor tamamen okuyalım.

MADDE 18- (1) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, genel bilgi ve meslek dersleri toplam ders yükü;

a) 6-31 saate kadar 1,

b) 31-42 saate kadar 2,

c) 42’den fazla olması hâlinde her 21 saat için 1,

genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir. Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmem norm kadrosu daha verilir. (Burası kendi okul içerindeki hesaplamadır)

(2) Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, yatılı bölge ortaokulları ve özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dâhil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir genel bilgi ve meslek dersleri öğretmen norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, bakiye ders yükü 6 saatten az olmamak şartıyla ders yükü en fazla olan ve o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna verilir. (Burasıda aynı eğitim bölgesindeki okulların toplam ders saat için yapılan hesaplamadır.) Eğitim bölgesinde bulunan eğitim kurumlanın her birine o alanda norm kadro verilmiş olması durumunda, o alanın artan ders yükü için ayrıca norm kadro verilmez.

Gelelim meslek liselerindeki hesaplama için...
Madde 19 da tamamen okuyalım.
Atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu

MADDE 19- (1) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulan atölye ve laboratuvar dersleri ile işletmelerde meslek eğitimi dersi dâhil toplam ders yükü;

a) 15-41'e kadar l,

b) 41-81'e kadar 2,

c) 81-121’e kadar 3,

ç) 121-161'e kadar 4,

d) 161-201’e kadar 5,

e) Toplam ders yükünün 201’ den fazla olması halinde her 40 saat ders yükü için ilave 1, atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu verilir.

(2) Birinci fıkraya göre yapılan hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 20 saat olması hâlinde ilave olarak 1 atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu daha verilir. (Burada da iki okuldaki toplam ders saati 220 olduğundan ve artan ders saati 20 saat olduğundan dolayı verilmesi gerekmiyor mu)

(3) Özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının atölye ve laboratuvar Öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dâhil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 40 saate bir atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, bakiye ders yükü 15 saatten az olmamak şartıyla ders yükü en fazla olan ve o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna verilir. Eğitim bölgesinde bulunan eğitim kurumlarının her birine o alanda norm kadro verilmiş olması durumunda, o alanın artan ders yükü için ayrıca norm kadro verilmez.

by_lion' Alıntı:
egunay' Alıntı:
by_lion' Alıntı:

Yönetmelik md.18

Yönetmelik md.19

Hocam yönetmeliği eksik uyguluyorsunuz.
Madde 18 ne diyor tamamen okuyalım.

MADDE 18- (1) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, genel bilgi ve meslek dersleri toplam ders yükü;

a) 6-31 saate kadar 1,

b) 31-42 saate kadar 2,

c) 42’den fazla olması hâlinde her 21 saat için 1,

genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir. Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmem norm kadrosu daha verilir. (Burası kendi okul içerindeki hesaplamadır)

(2) Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, yatılı bölge ortaokulları ve özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dâhil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir genel bilgi ve meslek dersleri öğretmen norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, bakiye ders yükü 6 saatten az olmamak şartıyla ders yükü en fazla olan ve o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna verilir. (Burasıda aynı eğitim bölgesindeki okulların toplam ders saat için yapılan hesaplamadır.) Eğitim bölgesinde bulunan eğitim kurumlanın her birine o alanda norm kadro verilmiş olması durumunda, o alanın artan ders yükü için ayrıca norm kadro verilmez.

Gelelim meslek liselerindeki hesaplama için...
Madde 19 da tamamen okuyalım.
Atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu

MADDE 19- (1) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulan atölye ve laboratuvar dersleri ile işletmelerde meslek eğitimi dersi dâhil toplam ders yükü;

a) 15-41'e kadar l,

b) 41-81'e kadar 2,

c) 81-121’e kadar 3,

ç) 121-161'e kadar 4,

d) 161-201’e kadar 5,

e) Toplam ders yükünün 201’ den fazla olması halinde her 40 saat ders yükü için ilave 1, atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu verilir.

(2) Birinci fıkraya göre yapılan hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 20 saat olması hâlinde ilave olarak 1 atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu daha verilir. (Burada da iki okuldaki toplam ders saati 220 olduğundan ve artan ders saati 20 saat olduğundan dolayı verilmesi gerekmiyor mu)

(3) Özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının atölye ve laboratuvar Öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dâhil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 40 saate bir atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, bakiye ders yükü 15 saatten az olmamak şartıyla ders yükü en fazla olan ve o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna verilir. Eğitim bölgesinde bulunan eğitim kurumlarının her birine o alanda norm kadro verilmiş olması durumunda, o alanın artan ders yükü için ayrıca norm kadro verilmez.

Yönetmelikte maddeler fıkralar tek tek değerlendirilmez. Bir bütün halinde değerlendirilir. He iki durum içinde 1. fıkrada toplam norm hesaplanıyor. 2. fıkrada da artan normun verilme şartlarından bahsediliyor.

Madde 18e göre ilave norm kadro için 15 saat ders yükü gerekir. 2. fıkradaki 6 saat ise şunun için yazılmış: Artan norm kadronu verileceği okuldaki ders saati sayısı 6 dan az ise bu okula artan norm verilmez. Örneğin A-21 saat B-21 saat C-5 saat D-5 saat E-5 saat şekilde bölgede 5 okul var. Toplam ders yükü 57. 21 21 dağıtımdan sonra 15 saat ders kalır. Artan norm 1 dir. Ancak C D E okullarının hiçbiri bu 1 normu alamaz. Çünkü hepsinde 6 saatten az ders var. Sonuç: Bölge normu 2 olur.

2. sorduğun meslek lisesi normu içinse kırmızı işaretli yeri okuduğunda; artan normu verebilmek için bir okulun hiç norm almamış olması gerekir. Dolayısıyla her iki okulda 4 ve 1 olarak(40 saate 1 norm) norm aldıkları için artan norm hiçbir okula verilmez.
Eğitim bölgesinde bulunan eğitim kurumlarının her birine o alanda norm kadro verilmiş olması durumunda, o alanın artan ders yükü için ayrıca norm kadro verilmez.

Benimim durumumda ise A okuluna B okuluna ve C okuluna 1 norm verilmiş. 21*3=63 eder. Kalan 7 saatlik bakiye (toplamda 70 saat ders vardı) ders yükü o olanda hiç norm verilmemiş dersi en fazla okula 1 norm daha verilmesi gerekmiyor mu (yani 12 saat dersi olan D okuluna)

bu bahsettiğiniz okulların hepsi aynı bölgedeyse meslek liseleri ile diğerleri birlikte hesaplandığı için bu durum ortaya çıkmış olabilir

Hepsi aynı bölgede...
Size gerçek bir örnek daha vereyim. B meslek lisesinde elektronik alanında toplam ders saati 86 saat ve bu okula 3 elektronik normu vermişler.
Bir yandan 80 saati 6 saat aşan bölüme bir norm ver, diğer taraftan artan 20 saat için hiç norm verme. Size soruyorum bu adil mi şimdi.

by_lion' Alıntı:
Hepsi aynı bölgede...
Size gerçek bir örnek daha vereyim. B meslek lisesinde elektronik alanında toplam ders saati 86 saat ve bu okula 3 elektronik normu vermişler.
Bir yandan 80 saati 6 saat aşan bölüme bir norm ver, diğer taraftan artan 20 saat için hiç norm verme. Size soruyorum bu adil mi şimdi.
Muhtemelen Eğitim bölgesinde başka bir okulda Elektronik dersi yok. Atölye lab. derslerinde 86 saat ders 3 norm yapar. Ve bu 3. norm artan ders saati sayısına göre verilmiş bir norm değildir.

Bütün mesajları okudum tekrar sorma ihtiyacı hissettim :?

Seçmeli dersler norma dahil edilir mi ?

Bulunduğum bölge de 4 senedir dahil etmiyoruz .
Ama arkadaşlardan dahil olur diyenleri okudum bilgi verebilir misiniz acaba ?

FreePc' Alıntı:
Bütün mesajları okudum tekrar sorma ihtiyacı hissettim :?

Seçmeli dersler norma dahil edilir mi ?

Bulunduğum bölge de 4 senedir dahil etmiyoruz .
Ama arkadaşlardan dahil olur diyenleri okudum bilgi verebilir misiniz acaba ?

Hocam edende var etmeyen de :)
En son edilmesi gerekir anlayışı hakim olmuştu...

bağımsız okullarda(Köy okulları) 6 saat ders bir norm eder. Yani norm fazlası olmazsınız.
Merkezi okullarda bölge normu hesabı vardır. 14 saat dersle norm fazlası olabilirsiniz.

KöfteHoRr' Alıntı:
arya' Alıntı:
Arkadaşlar bu sene eş durumundan şuanki okuluma geldim. iki bilişimciyiz. 32 saat zorunlu 4 saat de secmeli ders var. Birimiz 20 birimiz 16 saat giriyoruz. Toplam 36 saat girilmiş sisteme.Buna ragmen norm fazlasiyim. Bolge normundan mi kaynaklaniyor bu.
Sisteme 36 saat girildiğinden emin misiniz? Benim bildiğim 21+15=2 norm eder her halükarda. Bölge normu olsa dahil. 34 saate kadar 2 norm olduğuyla karşılaştım ama 34 saat üstüne tek norm verilmesini ilk defa sizden duydum.
Benim okulum geçen sene 32 saate 1 norm vermişti bu sene aynı saate 2 norm verilmiş. Bölge normuna göre değişkenlik olabilir bu şekilde. Ama 36 saat zaten bölge normuna tabii olmuyor.
Burada sizin okulda artan ders yükü 11 saat görünüyor. Başka okulIarda artan ders yükü 11.in altında demektir. Bundan dolayı 2. norm verilmiş.

arya' Alıntı:
Arkadaşlar bu sene eş durumundan şuanki okuluma geldim. iki bilişimciyiz. 32 saat zorunlu 4 saat de secmeli ders var. Birimiz 20 birimiz 16 saat giriyoruz. Toplam 36 saat girilmiş sisteme.Buna ragmen norm fazlasiyim. Bolge normundan mi kaynaklaniyor bu.

Burada sizin okulda artan ders yükü 15 saat görünüyor. Eğer norm dışı iseniz başka bir okulda artan ders yükü 15 saatten fazla demektir. Yani sizin okulun ikinci normu başka bir okula kaymış

Arkadaşlar meslek lisesinde çalışıyorum. Bugün tebliğ edilen norm hesabına göre artan 20 saatler için norm verilmemiş. Örneğin 225 saat derse 5 tane norm verilmiş, 437 saate 10 norm verilmiş vb. Gelen evrak insan kaynaklarından gelmişti. Sizlerde durum nedir acaba?

Yeni değişen norm yönetmeliğine göre okulda artan en az 20 ders saati için bir norm verilir. Eğer bölgenizde birden fazla meslek lisesi var ise ve toplamda artan ders yükü 15 saat ise bu iki okul için bölgeye 1 norm verilir ve bu bölgeye verilen norm dersi hangi okulun fazla ise o okula verilir.

Sizin okulunuz bölgede tek ise 225 saate 6 norm olmalı(Yeni değişen maddelere göre)
Eğer bölgede tek değil ise her iki okulun artan ders sayıları toplanır ve hangi okulun artan ders saati sayısı fazla ise bu okula norm verilecektir.

437 saatlik okulda da norm 11 olmalı.

Mebbis Atama modülü yazılımı yeni yönetmeliğe göre daha güncellenmemiştir. Bundan dolayı norm hesabı ile ilgili asıl hesaplamayı il ve ilçelerdeki atamadan sorumlu şube müdür yapacaktır(veya yapmalıdır). Yada okul müdürleri bölgesindeki diğer meslek lisesi müdürleri ile oturup ders saatlerini toplayıp artan ders yükünden normun hangi okula düştüğünü kendi aralarında karar vermelidirler.

Bölge normu hesabında kullanılan artan ders yükü ile ilgili kısım bir nebze düzeltilmiş olsa da, bu haliyle yine sakattır. Çünkü artık okullara göre değil bölgeye göre norm hesabı yapılmakta ve öğretmenler 40 saatin üzerinde derse girmek istemedikleri takdirde veya öğretmenlerden biri sağlık izni aldığında koskoca eğitim bölgesinde derslere girebilecek bir öğretmen bile bulamayabilirler.

Must@f' Alıntı:
Yeni değişen norm yönetmeliğine göre okulda artan en az 20 ders saati için bir norm verilir. Eğer bölgenizde birden fazla meslek lisesi var ise ve toplamda artan ders yükü 15 saat ise bu iki okul için bölgeye 1 norm verilir ve bu bölgeye verilen norm dersi hangi okulun fazla ise o okula verilir.

Sizin okulunuz bölgede tek ise 225 saate 6 norm olmalı(Yeni değişen maddelere göre)
Eğer bölgede tek değil ise her iki okulun artan ders sayıları toplanır ve hangi okulun artan ders saati sayısı fazla ise bu okula norm verilecektir.

437 saatlik okulda da norm 11 olmalı.

Mebbis Atama modülü yazılımı yeni yönetmeliğe göre daha güncellenmemiştir. Bundan dolayı norm hesabı ile ilgili asıl hesaplamayı il ve ilçelerdeki atamadan sorumlu şube müdür yapacaktır(veya yapmalıdır). Yada okul müdürleri bölgesindeki diğer meslek lisesi müdürleri ile oturup ders saatlerini toplayıp artan ders yükünden normun hangi okula düştüğünü kendi aralarında karar vermelidirler.
Cevabınız için teşekkürler. Yeni yonetmeligi inceledim.Su an için eğitim bölgemizde baska Meslek lisesi yok, onceden varmış ama güncel listede yok. Dediğiniz gibi normları bir şekilde koordinasyon sağlayarak tekrar guncellemeleri gerekecek. Yapilan değişiklikle yeni normların oluştuğu kesin.

by_lion' Alıntı:

Hocam bu konuda acilmis bir davam var. Sonuclanmasini bekliyorum.
Actigim davaya gore egitim bolgesindeki okullardaki norma esas BT ders saatleri:
A okulunda 20
B okulunda 18
C okulunda 14
D okulunda 12 (norm fazlasi oldugum ve sonucunda bu okuldan baska bir okula re'sen atandigim okul)
E okulunda 6
F okulunda 4

Okul bazinda yapilacak bir hesaplamaya göre A, B, C, D ve E okullarına ders saatleri sayıları 6-31 araliginda oldugu icin 1'er norm verilmelidir. Fakat egitim bolgesi bazinda yapilacak hesaplamaya gore (18. Madde b bendi) toplam ders yuku= 74.
A okuluna 21 saat icin 1
B okuluna 21 saat icin 1
C okuluna 21 saat icin 1 norm verilmeli ayrica ilgili maddenin devamindaki bakiye ders yukunun en az 6(ALTI) olmasi durumunda bir sonraki okula 1 norm verilir ibaresinden dolayi
74-21×3=11
11 saat ders arttigi icin D okuluna da 1 norm verilmesi gerekir.
Fakat F okuluna egitim bolgesi norm hesabindan dolayi norm verilmedigi icin norm verilmez.

18 maddeyi dikkatle okudugumuz zaman
Bakiye ders yuku okul bazinda hesaplamada 15,
Egitim bolgesi bazinda hesaplamada 6(ALTI)'dır.
Sonuc idare mahkemesinde tarafima olumsuz sonuclanmasi durumunda danistaya kadar gidilecektir!!!

Geri