Norm Hesabı...

Kodla Büyü
Re: Norm Hesabı Buyurun...

Dev Kitap Arşivi' Alıntı:
Arkadaşlar bu konuda net bilgisi olan söyleyebilir mi?
Bu hesaplamada
c) 42'den fazla olması halinde her 21 saat için 1 diyor.
1-31->1 norm
31-42 ->2 norm.
42 sonrası için net olan nedir?
İlk normdan sonra bütün normlar 21+ diye gider normalde. Yani 42 den sonrası işin 21+21(42)+14'e kadar yani toplamda 56 saate kadar 2 norm devam eder 21+21+15 yani toplam 57 olunca 3. norm verilir.

Yalnız eğitim bölgelerinde bu hesap bazen karışabiliyor bölge normundan dolayı. 21+21 den sonra bazen +(10-11-12-13-14) saatlerede bölge normundan dolayı 1 norm verilebiliyor.

Bide ilk hesaplamada 32 saate 2 norm yazıyor, yönetmelikten benimde anladığım bu şekilde. Ama illerin yayınladığı norm çizelgelerini incelerken 32 saat olan çoğu derse 1 norm verdiğiyle karşılaşabiliyoruz. O yüzden benim anladığım 32-35 saatleri arasında bölge normu etkili oluyor ve düşük ihtimalde olsa 35 saate kadar 1 norm olabiliyor.

Bu hesapta seçmeli dersler katılmıyorsa şayet liselerde çalışan bilişimcilerin (meslek liseleri hariç) hepsinin norm fazlası olması gerekmiyor mu?

Benm bildiğim seçmeli derslerde dahildir. Zaten Norm kadro ekranına da ders ismi ya da seçmeli zorunlu diye yazmaz. Bransş yazar, yanına da o branşın maaş karşılığı okuttuğu toplam ders saati yazar, varsa idarecinin girdiği ders o sayıdan düşer.

seçmeli dersler katılıyor hesaba
sistemde kontrol toplam ders saati karşılaştırılarak yapılıyor
bu sene yapmadılar ama mayıs ayında bi sonraki senenin planlaması yapılır ve ders saatleri ona göre girilir
eylül-ekim ayında da açılan seçmeli derslere göre yeniden güncelleme yapılır
güncelleme sonucu oluşan normlar için aralık gibi norm fazlası ataması yapılır

Seçmeli konusunda emin misin hocam? Katılacak mı katılmayacak mı? Normlarda son gündeyiz. Güncelleme yapıyoruz ?

Hocam seçmeli katılmasa liselerde BT Öğretmeni normu diye bişey olmaz zaten. Ama çizelgelere bakarsanız liselerin en azından 3'e 1'inde BT öğretmeni normu var. Aynı şekilde ortaokullarda br sürü diğer branşlardan öğretmenlerde seçmeli dersler sayesinde norma giriyor. En azından bizim okulda seçmeli dersleri çıkarsan 7-8 öğretmen norm fazlası olacak.

Seçmeli derslerin dahil olmaması gerektiğine dair tek karar benim bildiğim bir kaç yıl önce bölge idare mahkemesinin bir öğretmenin itirazı üzerine verdiği karar var. Orda da seçmeli ders sayıldığı için ookula yeni öğretmen gelmiş, sonraki senede ders seçilmemiş ve oulun esk öğretmeni norm fazlası konumuna dşünce mahkemeye gitmiş geçen sene seçmeli dersler yüzünden biri geldi seçmeli derslerin sayılmaması lazım diye. Mahkemede mantık olarak seçmeli derslerin öbür sene seçileceğinin garantisi olmadığı için mantık olarak norma dahil edilmemesi gerekir diye kadar vermiş.

Burada da benim anladığım mahkemeye giden öğretmenin mağduriyetini gidermek için verilmiş bir karar.

KöfteHoRr' Alıntı:
Hocam seçmeli katılmasa liselerde BT Öğretmeni normu diye bişey olmaz zaten. Ama çizelgelere bakarsanız liselerin en azından 3'e 1'inde BT öğretmeni normu var. Aynı şekilde ortaokullarda br sürü diğer branşlardan öğretmenlerde seçmeli dersler sayesinde norma giriyor. En azından bizim okulda seçmeli dersleri çıkarsan 7-8 öğretmen norm fazlası olacak.

Hocam bir çok okul hesaba katmamış. Bu nasıl oluyor bende pek anlamış değilim.

KöfteHoRr' Alıntı:
Seçmeli derslerin dahil olmaması gerektiğine dair tek karar benim bildiğim bir kaç yıl önce bölge idare mahkemesinin bir öğretmenin itirazı üzerine verdiği karar var. Orda da seçmeli ders sayıldığı için ookula yeni öğretmen gelmiş, sonraki senede ders seçilmemiş ve oulun esk öğretmeni norm fazlası konumuna dşünce mahkemeye gitmiş geçen sene seçmeli dersler yüzünden biri geldi seçmeli derslerin sayılmaması lazım diye. Mahkemede mantık olarak seçmeli derslerin öbür sene seçileceğinin garantisi olmadığı için mantık olarak norma dahil edilmemesi gerekir diye kadar vermiş.

Burada da benim anladığım mahkemeye giden öğretmenin mağduriyetini gidermek için verilmiş bir karar.

Gayette mantıklı bir karar.

bu sene dışında aşağı yukarı 5 senedir sisteme ben giriyom toplam ders saatini
branşlar ve kodları vardır arkadaşın yukarıda dediği gibi
toplam ders saatini seçmelilerde dahil olmak üzere giriyosunuz
tamamının toplamı okuldaki toplam ders saatini vermesi gerekiyo ilçe kontrolünde de bu yapılıyor
lisede çalışıyodum 3 sene önce tüm dersim seçmeliydi ve 21 saate kadar çıkarıp normu 1 yapmıştım daha sonra tayinim çıktı ve başka bi arkadaş ilk atama olarak benim yerime gelmişti :)
geçtiğimiz senede mayıs ayında miğfer derslerden öğretmen artırmak için seçmelileri oraya kaydırıp eylül ayındaki düzeltme kısmında da böte seçerek norm fazlası olan zümremi geri kurtarmıştım ;)

Hocam her şeyden önce norm hesaplanırken şöyle bir mantık vardır. Okulunuzda diyelimki her kademede 4 tane şube varsa toplam 16 tane sınıfınız var demektir ve her sınıf haftada toplam 35 saat ders görür. Yani okulunuzdaki toplam ders saati 16*35=560 saat ders var demektir. Sizde Norm ekranına girerken bu 560 saat dersi tutturmanız gerekiyor. Dolayısıyla da bu 560 saatin içinde seçmeli derslerde dahildir.

Her sene normu ben girerim, seçmeli dersler norma katılır o kesin. Hatta geçen dönem normu girerken sınıf öğretmenliğine de 1 ders saati norm verin diye yazı geldi ilden. Şöyle saçma bir durum var, atıyorum mayısta norm güncellemesi yapıyoruz gelecek sene için, haziranda gelecek senenin seçmeli dersleri seçiliyor. Bir de seçmeli derse kimin gireceği belli olmayan dersler var, atıyorum bilim uygulamaları, sayısal ders, sen dersin ki ben bilim uygulamaları dersinde teknoloji bilimini anlatacam vs vs, al sana ders saati. Yani herşey idarenin elinde. Ben geçen sene 8 saat dersim olmasına rağmen sırf denemek için kendime 1 sınıf öğretmenliğinden, 2de başka bir seçmeliden alarak 11 saat girdim, bi allahın kulu da siz ne yaptınız diye sormadı bize.

Yukarıdaki derslerden çıkardığım sonuç şu ki; seçmeli dersler kesinlikle norm hesabına katılıyor. Ancak burada idarelere çok iş düşüyor. Bu seçmelileri hesaba katarken fazladan seçilen ya da seçilmeyen 1-2 ders için norm açar ya da kapatırsa kendi öğretmenini mağdur etmiş olur. 1-2 ders için yeni öğretmen gelebilir ya da seçmeli ders dağıtımını branşlara göre güzel yapamazsa kendi öğretmenini norm fazlası bırakabilir.

Ancak bu konuda okul müdürünün akıllılık edip eğitim bölgesinin norm durumu ve sayılarını da bilmesi gerekir diye düşünüyorum. Kendimden örnek vereyim: 4 yıl önce aynı eğitim bölgesinde bizim okulun 6 BT saat dersi varken norm fazlası oldum ve aynı bölgede 8 saat BT dersi olan başka okula norm fazlası öğretmen atamasından tayinim çıktı. Müdür akıllılık edip 8 ya da 10 saat yapsaydı aynı okulda kalırdım.

Arkadaşlar konuyu hortlatiyorum bu dönem norm fazlası atamaları var malum :roll:

Arkadaşlar bu sene eş durumundan şuanki okuluma geldim. iki bilişimciyiz. 32 saat zorunlu 4 saat de secmeli ders var. Birimiz 20 birimiz 16 saat giriyoruz. Toplam 36 saat girilmiş sisteme.Buna ragmen norm fazlasiyim. Bolge normundan mi kaynaklaniyor bu.

arya' Alıntı:
Arkadaşlar bu sene eş durumundan şuanki okuluma geldim. iki bilişimciyiz. 32 saat zorunlu 4 saat de secmeli ders var. Birimiz 20 birimiz 16 saat giriyoruz. Toplam 36 saat girilmiş sisteme.Buna ragmen norm fazlasiyim. Bolge normundan mi kaynaklaniyor bu.
Sisteme 36 saat girildiğinden emin misiniz? Benim bildiğim 21+15=2 norm eder her halükarda. Bölge normu olsa dahil. 34 saate kadar 2 norm olduğuyla karşılaştım ama 34 saat üstüne tek norm verilmesini ilk defa sizden duydum.
Benim okulum geçen sene 32 saate 1 norm vermişti bu sene aynı saate 2 norm verilmiş. Bölge normuna göre değişkenlik olabilir bu şekilde. Ama 36 saat zaten bölge normuna tabii olmuyor.

hocam kontenjan.meb e baktığımda ben norm fazlası görünüyorum. ve de ilçede boş okul yok gibi. bu durumda beni başka ilçe ya da ile gönderirler mi? resen atama yapılıyor ya? okulda 4 saat dersim var. ama köy okulu. ve merkezde formatör öğretmen olarak görev yapıyorum.
sizce norm fazlası olarak başvuru yapmalımıyım?

cmuyn' Alıntı:
hocam kontenjan.meb e baktığımda ben norm fazlası görünüyorum. ve de ilçede boş okul yok gibi. bu durumda beni başka ilçe ya da ile gönderirler mi? resen atama yapılıyor ya? okulda 4 saat dersim var. ama köy okulu. ve merkezde formatör öğretmen olarak görev yapıyorum.
sizce norm fazlası olarak başvuru yapmalımıyım?
Başka ile gönderme söz konusu olmaz. Ama norm fazlası atamalarında siz ilk tercihlerde ilçe içi 2. tercihlerde il içinde herhangi bir okul istemezseniz 3. atamada valilik tarafından il içinde ressen atama yetkisi var. Bazı iller bunu her sene yapıyor, bazıları şimdiye kadar hiç yapmadı ressen atamayı. Birazda şansınıza kalmış 3. aşama.

Hocam bölge normu hesaplanırken bölgede bulunan liselerinde ders yükü hesaplanıyor mu.Bilgi ve iletişim teknolojileri dersi bazen seçmeli olarak seçilebiliyor.Benim bulunduğum bölgede 4 tane ortaokulu ve bir tane lise var.Norm kaç okul üzerinden hesaplanacak acaba?

Bölgedeki bütün okul türlerinin ortak branşı aynı yerde hesaplanıyor. Yani ortaokul, anadolu lisesi ve meslek lisesi. Tabii bazı okullar bağımsız olarak hesaplanıyor.
En doğrusu
http://kontenjan.meb.gov.tr
sitesinden tckn ve mebbis şifresi ile bakmak

isikayhan' Alıntı:
Bölgedeki bütün okul türlerinin ortak branşı aynı yerde hesaplanıyor. Yani ortaokul, anadolu lisesi ve meslek lisesi. Tabii bazı okullar bağımsız olarak hesaplanıyor.
En doğrusu

teşekkürler.burdan baktım ve norm fazlası olduğumu öğrendim

isikayhan' Alıntı:
En doğrusu

baktım norm fazlası değilim.Ama seneye fazla olacağım anlaşılan.

realforever' Alıntı:
Hocam bölge normu hesaplanırken bölgede bulunan liselerinde ders yükü hesaplanıyor mu.Bilgi ve iletişim teknolojileri dersi bazen seçmeli olarak seçilebiliyor.Benim bulunduğum bölgede 4 tane ortaokulu ve bir tane lise var.Norm kaç okul üzerinden hesaplanacak acaba?
Hocam anadolu liselerindeki seçmeli bt dersleri ortaokullarla beraber hesaplaniyor. Ama meslek liselerindeki bilgisayar bolumunun dersleri katiliyor mu bilmiyorum, katilmamasi lazim mantik olarak.

mavi85' Alıntı:
realforever' Alıntı:
Hocam anadolu liselerindeki seçmeli bt dersleri ortaokullarla beraber hesaplaniyor. Ama meslek liselerindeki bilgisayar bolumunun dersleri katiliyor mu bilmiyorum, katilmamasi lazim mantik olarak.

Teşekkürler hocam.Bulunduğum bölgede 4 norm var ve 2 kadrolu öğretmen görev yapıyorduk.Bugun bulunduğum il norm fazlası atamasının münhal listesini yayınladı.Bölgemizdeki diğer iki okuluda tercihlere açmış.İkiside dolarsa büyük ihtimalle norm fazlası olacam seneye.

mavi85' Alıntı:
realforever' Alıntı:

Maalesef meslek liseleri de katılıyor norm hesabına çünkü alan adı aynı

KöfteHoRr' Alıntı:
arya' Alıntı:
Sisteme 36 saat girildiğinden emin misiniz? Benim bildiğim 21+15=2 norm eder her halükarda. Bölge normu olsa dahil. 34 saate kadar 2 norm olduğuyla karşılaştım ama 34 saat üstüne tek norm verilmesini ilk defa sizden duydum.
Benim okulum geçen sene 32 saate 1 norm vermişti bu sene aynı saate 2 norm verilmiş. Bölge normuna göre değişkenlik olabilir bu şekilde. Ama 36 saat zaten bölge normuna tabii olmuyor.
Hocam kontenjan meb den baktim 36 saat girilmiş. Bir norm vermiş milli eğitim. Bölge normu 6 bölge mevcut 6 yaziyor.

Daha önce bölgenizde normu bir olan bir okul sizin okuldan daha fazla ders girdi demek ki. Sizin bir norm da o okula gitti ...

isikayhan' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
realforever' Alıntı:

Meslek liselerindeki bilgisayar dersleri ayrı hesaplanması gerekiyor. Çünkü yönetmelik öyle diyor. Bu konu hakkında kesin bilgisi olan var mı? Meslek liseleriyle beraber hesaplandığını kanıtlayabilir misiniz, bana lazımda...

by_lion' Alıntı:
isikayhan' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
realforever' Alıntı:

Meslek liselerindeki bilgisayar dersleri ayrı hesaplanması gerekiyor. Çünkü yönetmelik öyle diyor. Bu konu hakkında kesin bilgisi olan var mı? Meslek liseleriyle beraber hesaplandığını kanıtlayabilir misiniz, bana lazımda...

kanıta gerek yok çünkü aşikâr
atamalarda ve tayinlerde farklı açıklanıyor mu kontenjanlar? hayır çünkü alan adı tek
illaki ki görmek isterseniz kontenjan.meb.gov.tr ye girip bakın bölgemizdeki okul sayısını ve normunu yaklaşık bilirsiniz. ona göre meslek liselerindeki normların nasıl fark yarattığını görürsünüz

ektekine bakın ortaokul bt bölge normu 6 (orda görünmüyor benim bilgim) oysa orada 24 yazıyor meslek liselerindeki bt alanları nedeniyle:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2015-12-18-19-15-37.png
    Screenshot_2015-12-18-19-15-37.png
    187.6 KB · Görüntüleme: 514
Geri