Ne olacak bu bizim dersimizin hali...

Kodla Büyü

OGGY46

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ne olacak bu bizim dersimizin hali...Değer verilmiyor...

Gidişatın hep kötüye olduğu kesin. Ben meslek lisesinde olamama rağmen her geçen gün bölümümüzün değeri azalıyor ve hızla liselerde kapatılıyor. İlk öğretimlerde de durum vahim. Zihniyet değişmeden bilişim bölümü ve derslerimiz değer kazanmaz . Türkiye'de bilişimin önemsiz olduğu düşüncesini de yıkabileceğimizi sanmıyorum artık.

Liselerde ders sayısının 6 civarına indirileceğin bakanımız defaatle vurguladı. Zaten seçmeli olan dersimiz liselerden ilk gidecek derslerden biri olacak gibi duruyor. Bakan üniversitelerin yan alan eğitimi vereceğini de açıkladı. Muhtemen bu eğitimleri alıp branş değiştireceğiz.

Belki de hayırlısı budur. Sonunda biz de öğretmen olabiliriz belki. Enseyi karartmayalım.

Son düzenleme:
Liselerde ders sayısının 6 civarına indirileceğin bakanımız defaatle vurguladı. Zaten seçmeli olan dersimiz liselerden ilk gidecek derslerden biri olacak gibi duruyor. Bakan üniversitelerin yan alan eğitimi vereceğini de açıkladı. Muhtemen bu eğitimleri alıp branş değiştireceğiz.

Belki de hayırlısı budur. Sonunda biz de öğretmen olabiliriz belki. Enseyi karartmayalım.

Şimdiye kadar her okulda derslerimizin değersiz gibi görüldüğü ve dolayısıyla bizlerin de hafiften sallanmadığını defalarca yaşadım(Meslek liseleri hariç :)). Çünkü dersimiz sınavlarda yok. Herhangi bir okulu kazanmada etkisi olmadığından bizler de etkisiz eleman oluyoruz. Bilgisayarla ilgili angarya her işte de biz hedefteyiz. İşin içinde bilgisayar varsa bilgisayar öğretmeninden başkası yapamaz diye yönetmelik maddesi var gibi :) . Fakat projeler üretip yarışmalara katılabilirsek işler değişiyor. Bir anda değerli öğretmen oluveriyorsunuz. Çünkü okulun prestijini etkileyecek, ismini duyuracak işler yapıyorsunuz. Aslına bakarsanız yapmamız da gerekir. En azından kendimizi geliştirmek için bu tarzda yarışmalara katılmalıyız. Öğrenciler üzerinde de müthiş etkileri olabiliyor.

Dersimiz sınavlarda etkili olmadığından 1-0 geride başlıyoruz. Durum bu. Alan değiştirsek ne olacağız onu da bilemiyorum.

Kısacası; en azından kendi dalımızda projeler üretip tübitak benzeri girişimler yaparak kendimizi geliştirmeliyiz.

hiç huyum olmamasına rağmen ben çözüm aramaktan vazgeçtim.bu meselenin çözümü yok. artık ne eğitim, ne kodlama, ne bilişim, nede ülkenin geleceği umurumda değil. yoluma bakacağım.

Yan alan egitimi lise norm fazlası branşlara . Biz genelde ortaokuldayız . Bence tam tersi bizim branşa Btr için geçiş bile olabilir.
Bugün bende bölümünden nefret ettim. Ders yok. Seçmeli bile seçmek istemiyor idareler ama sürekli robotik kursu açman isteniyor.
Müdür bey benim kurs açmam için seneye seçeceğiz dersini hiç sıkıntın olmayacak dedi. Kursları açtım. Geçen haftalarda seçmeli ders seçimleri sırasında koridorda beni gördüğünde yolunu değiştirdi resmen.
Sürekli proje yapıyoruz öğrencilerle resmen teneffüs yapamıyorum. Peki ne geçiyor elimize kendimizi kandırmayalım önemli filan olmuyoruz .
Din öğretiminin robotik kodlama eğitici eğitimleri varmış imam hatip lisesinden bir arkadaşım başvuru sayfasını gösterdi. Bu eğitime katılanların en az 60 öğretmene kodlama eğitimi vermesi isteniyor.
Bu ne demek robotik kodlama bilişim teknolojileri öğretmenlerinin alanı değil.Tüm öğretmenler sertifika alsalar bu dersi verebilirler.
Robotik Kodlama bile bizi kurtaramaz artık.

Böyle devam eder. Ama benim hiç umudum yok. Olacak olan belki teknoloji tasarımla birleşir belkide başka alanlara kaydırılırız.

Valla onu bilmem ama önümüzdeki sene meslek liselerinin 10. sınıfları, meslek liseleri tarihinin akademik olarak en kötü sınıfları olacak bence. Çünkü Anadolu Liselerinin kontenjanını velilerden tepki almamak için haddinden fazla kabartan bakanlığın sayesinde akademik başarısı genelde daha da düşük öğrenciler meslek liselerine yerleşti bu sene. Bu durum önümüzdeki sene de devam ederse meslek lisesi öğrencileri 4 senede yarı yarıya azalacak. Benim bulunduğum ilde durum bu, diğer iller de benzer sanırım.

arkadaşlar kendinizi geliştirin, piyasaya iş yapın.
mobil uygulama olur,
web sitesi olur,
e-ticaret olur,
google adsense kazancına yönelik çalışmalar olur,
grafik ile ilgi çalışmalar olur,
youtuberlık bile olur.

meslek lisesine gelen öğrenci seviyeleri çok berbat. belki sınıftan bir iki öğrenci ancak çıkıyor bir şeyler öğrenmek için gelen. diğerleri zaman kaybı gerçekten. ilerleyen zamanlarda böyle kalitesiz öğrencileri mezun edip, alanıyla ilgili meslek sahibi yapamayacağımız için yeni gelen öğrenci sayısı da iyice azalacak. bu sebeple şimdiden kendinizi geliştirip, ek bir meslek sahibi yapmamız gerekiyor.

Geri