NComputing ve dojop Teknolojisi

Kodla Büyü

vseckn

Aktif Üye
Arkadaşlar bu yıl okulumuzun yeni binası tamamlandı. Bilişim Teknolojileri sınıfı için geçen gün müdür ncomputing ve dojop teknolojisinden bahsetti. Teknoloji hakkında bilgim vardı, biraz daha araştırma yapınca gayet uygun geldi. En azından sınıftaki bilgisayar çöktü, şu oldu bu oldu sıkıntılarından kurtulmuş olacağız. Bu konuda sizin de fikirlerinizi almak istedim. Normal pc'lerden oluşan bir sınıf mı, yoksa ncomputing mi? İncelemek isterseniz www.dojop.com.tr adresine göz atabilirsiniz.

maliyeti normal sisteme denk değil hocam...daha ucuz...ama dediğiniz gibi ana makinanın sağlam olması lazım..

dojop akıllı ve tasarruflu bi sistem.. zaten milli eğitimin bazı meslek liselerinde bu sistemi pilot olarak kullandıklarını biliosunuz..ayrıca şirketlerin çoğuda bunu kullanıyor...

yeni labratuar kurmak gibi bi görev verilse bana hiç tereddüt etmeden dojop kurdururum. bi kere angaryası yok..bi bilgisayar öğretmeni başka ne ister :D

bende şimdi inceledim,geçen sene cebit 2008 de l serisi için terminal başına 275tl+ kdv di,bu sene durum nedir bilmiyorum ama,gördüğüm kadarıyla angaryayı ortadan kaldırıyor,iş gücü,zaman ve enerji tasarrufu ile ideal görünüyor,peki vseckn hocam şayet müdür beyle tercihiniz ncomputingden yana olursa bunun için sponsormu arayacaksınız nasıl yapmayı düşünüyorsunuz,nitekim mevcut şartlarda bakanlık normal lab kuruyor?

ana makinaya bağlanan makina başına yazılımın fiyatıda artıyodu o yüzden normal sisteme yakın maliyeti var dedim. birde bütün makinalar photoshop gibi bi yazılım açmak zorunda kalsa ne olur..

ncomputingx550.jpg

gerçekten çok güzel bir sistem...

http://www.dojop.com.tr/ncomputingtech.html

mhakan05' Alıntı:
ana makinaya bağlanan makina başına yazılımın fiyatıda artıyodu o yüzden normal sisteme yakın maliyeti var dedim. birde bütün makinalar photoshop gibi bi yazılım açmak zorunda kalsa ne olur..
evet sistem ağır programları kaldırmıyor,ama ncomputing için hedef kitle kullanım alanı ofisler,eğitim kurumları,hastahaneler vs,yani yüksek çözünürlükte oyun oynamak isteyen vatandaş için veya ps gibi işlemciyi yoran programları kullananlar için ideal değil,

halox' Alıntı:
bende şimdi inceledim,geçen sene cebit 2008 de l serisi için terminal başına 275tl+ kdv di,bu sene durum nedir bilmiyorum ama,gördüğüm kadarıyla angaryayı ortadan kaldırıyor,iş gücü,zaman ve enerji tasarrufu ile ideal görünüyor,peki vseckn hocam şayet müdür beyle tercihiniz ncomputingden yana olursa bunun için sponsormu arayacaksınız nasıl yapmayı düşünüyorsunuz,nitekim mevcut şartlarda bakanlık normal lab kuruyor?
halox hocam, işin maddi kısmını müdür bey halledecek. Şu an karar aşamasındayız, karar verildikten sonra yapılacak.

Bizde okulda Bt sınfına böyle bir sistem kurmak için araştırma yapıyoruz. 15+1 lab için yazılım fiyatı maliyeti yüksek olur mu ve ders işlenişinde sıkıntı çıkar mı diye düşünmekteyim.. Bu sistemi kullanıp tavsiye eden var mı?

Evet Arkadaşıma katılıyorum. Biz BTB BİLGİSAYAR LTD.ŞTİ. olarak Dojop Teknoloji Ncomputing Terminalleri Türkiye Çözüm Ortağı Ve ESKİŞEHİR Yetkili Servisiyiz. Şu Ana Kadar Bozüyük Milli Eğitim Müdürlüğünde 21 Adet Sistem Dairede Çalışıyor. Ayrıca Yalçınkaya Dersaanesinde de çalışıyor Sağlık Meslek lisesinde de çalışıyor , Özle sektörde Serbest Muhasebeci Şengül IRMAK ve Kuru OĞLU Sigorta ve aracılık Hizmetleri, ÜÇYOL KERSETE ve
Daha Birçok yerde Bilecik İlinde çok çok Sağlıklı Hizmet veriyor. Zongıldak Karaelmas ünüversitesi için 90 Adet Tek serverden Çalışana Proje Yaptık. Ve ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE Bir Sınıfta 30 Kullanıcı Ful l Çalışıyor ve Yine ESKİŞEHİRDE ARÇELİK VE ENDEL A.Ş EGEMİZ EĞİTİM AÇIKÖĞRETİM DERSANESİ VE ÖNDERDİL DERSANESİ TÜRK AMERKİNA DERSANESİ GİBİ KURUMLARDA BAŞARILI PROJELERİMİZ ÇALIŞMAKTADIR. Son olarakta Bu sistem Dünyada öyle tuttu ki BİZDE BTB BİLGİSAYAR LTD OLARAK ESKİŞEHİRDE OPTİMAL BİLGİSAYARAI DEVRALARAK electronica Bilişim Kurduk ve Faliyetlerimize ESKİŞEHİR ve BOZÜYÜKTEN DEVAM ETMEKTEYİZ.
NCOMPUTINg bir alırsın pir alırsın yıllarca kullanırsınız. destek için 0 228 314 16 45 yada 0 532 281 11 66- 0 222 230 62 98 arayabilirsiniz. Okullara ve sektörelere özel fiyatlarla özel projeler yapmaktayız. Naci TOPAL

Kesinlikle bir sıkıntı yok kullanaların telefon ve adres bilgilerini vereyim direk gidip yerlerinde görünüz.
Electronica Bilişim ESKİŞEHİR - Naci TOPAL

ben şuan okulumuzun erkek yurt binasında x serisini kullanıyorum ve memnunum . fakat arkadaşların dediği gibi server kasa olması ve işlemcisi ram, grafik kartı i iyi olması gerekir zaten dojop firması kendilerininde önerdiği serverları var paket içerisinde ben hp ml seri eski bir server kullanıyorum. mali açıdanda mantıklı oldu 10-20 bilgisayara vereceğin fiyat ve bunun 1 yıl gibi kısa sürede deforme oldunu düşünürsek güzel yatırım bilgi isteyenler mesaj bırakabilir....x serisinde mesafe kısıtlıdır bilginize..

Nesi mantıklı hocam.
Laboratuarda sadece office programları kullanacaksanız mantıklı. ama meslek lisesindeki
- grafik animasyon dersindeki flash - fireworks
- görsel programlama ve nesneye yönelik programlama dersindeki visual studio 200x gibi programlar 20 bilgisayarın birden ana makineden çalıştırıdğını düşünün... bu programları zaten bilgisayarlar yeni değilse çok yavaş kullanıyorsunuz birde ağ trafiğinden sonra daha da yavaşlamayacakmı ?

makina başına 300 dolar olduğunu düşünün bu sistemin (bir arkadaş eski için 275 dolar demiş) + server için ortalama 1000 - 1500 dolar ayırmanız gerekiyorki dediğim programları çalıştırsın. 1500 doları da 20 pc ye bölün 75 dolar eder. 300 + 75 = 375 dolara işinizi görecek pc ler satın alabilirsiniz.
anakart... 60
işlemci....70
ram........30
hdd.........40
kasa.......40
............
toplam......240 dolar
............
1 sefer program kurulumu ile uğraşırsın ama kafan rahat eder.

hepsini geçtim. çalıştıracağınız tüm programların multiuser desteği varmı denediniz mi ?

Hocam ana makina ne kadar kuvvettli olursa olsun mantıklı değil bence. Adobe Cs4 serileri gönderilecek yakında. Kurs vermeye kalkarsanız sıkıntı olur. Office ve windows kullanacaksan ideal ama bence mantıklı değil.

BaRBaRYaN35' Alıntı:
Nesi mantıklı hocam.
Laboratuarda sadece office programları kullanacaksanız mantıklı. ama meslek lisesindeki
- grafik animasyon dersindeki flash - fireworks
- görsel programlama ve nesneye yönelik programlama dersindeki visual studio 200x gibi programlar 20 bilgisayarın birden ana makineden çalıştırıdğını düşünün... bu programları zaten bilgisayarlar yeni değilse çok yavaş kullanıyorsunuz birde ağ trafiğinden sonra daha da yavaşlamayacakmı ?

makina başına 300 dolar olduğunu düşünün bu sistemin (bir arkadaş eski için 275 dolar demiş) + server için ortalama 1000 - 1500 dolar ayırmanız gerekiyorki dediğim programları çalıştırsın. 1500 doları da 20 pc ye bölün 75 dolar eder. 300 + 75 = 375 dolara işinizi görecek pc ler satın alabilirsiniz.
anakart... 60
işlemci....70
ram........30
hdd.........40
kasa.......40
............
toplam......240 dolar
............
1 sefer program kurulumu ile uğraşırsın ama kafan rahat eder.

hepsini geçtim. çalıştıracağınız tüm programların multiuser desteği varmı denediniz mi ?

L230 terminalinin 240 dolarlık bir makinadan daha yiy ve sorunsuz çalışacağına emin olabilrsiniz.
240 dolarlık bir bilgisayarda hangi programları ne kadar sağlıklı kullanabiliceksiniz.ayrıca bilgisayar başına bakım maliyetiniz donanım maliyetiniz olacak.o fiyata zaten P4 seviyelerinde bir cihaz alıcaksınız yada en fazla dual core olucak.buda günümüzde hızlı ilerleyen bir teknolojide size ne kadar faydalı olur bilemem.
Ncomputing terminallerinde tüm programları aynı anda 30 kullanıcı açıp kullanabilir.
Terminallerle ilgili aklınıza takılan bir soru varsa cevaplayabilirim.
Şuan L230 terminaliyle aynı anda 30 kişi autocad kullanan ofisler var.

vseckn' Alıntı:
Arkadaşlar bu yıl okulumuzun yeni binası tamamlandı. Bilişim Teknolojileri sınıfı için geçen gün müdür ncomputing ve dojop teknolojisinden bahsetti. Teknoloji hakkında bilgim vardı, biraz daha araştırma yapınca gayet uygun geldi. En azından sınıftaki bilgisayar çöktü, şu oldu bu oldu sıkıntılarından kurtulmuş olacağız. Bu konuda sizin de fikirlerinizi almak istedim. Normal pc'lerden oluşan bir sınıf mı, yoksa ncomputing mi? İncelemek isterseniz http://www.dojop.com.tr adresine göz atabilirsiniz.

kesinlikle tavsiye derim hocam. harika bir sistem. okulumuzda 280-300 civarı bilgisayar var ve bunlarla uğraşmaktan bıktığım günlerde tesadf eseri internette gördüm. okul müdürüne bahsettim. saolsun bizim müdür teknolojiye çok meraklıdır. nasıl bi şey araştır bakalım dedi. bir gün istanbulda educashow da standtları olduğunu öğrenince müdüre bahsettim ve o da gidedlim dedi. balıkesirden kalktık istanbula yerinde görüp kullanalım dedik ve çok hoşumuza gitti.

sonuçta 2 tane lab kurduk. ve sonuçtan çok memnunum. detaylara gelince ana makina mutlaka iyi olmalı. bu labları bilgisayara giriş derslerinde kullanıyoruz diğer grafik tasarım vb. derslerde olmaz. zaten bu makinenin kullanım amacı farklı. sitesine girerseniz pek çok avantajdan bahsediliyo ama en güzeli iş gücü kolaylığı. ana makineyi sağlam tut problem yok. 15-20 tanedense 1 tanesi de ayak da tutulur heralde.

kullanan biri olarak kesinlikle tavsiye ediyorum arkadaşlar.

Kolemans' Alıntı:
Hocam ana makina ne kadar kuvvettli olursa olsun mantıklı değil bence. Adobe Cs4 serileri gönderilecek yakında. Kurs vermeye kalkarsanız sıkıntı olur. Office ve windows kullanacaksan ideal ama bence mantıklı değil.

http://www.dojop.com/dojop_egitimkurumlari.aspx buyrun size Ncomputing kullanan okullar.
http://www.dojop.com/trakya.aspx bu linktede örnek uygulamaları görebilirsiniz.
Adobe serisini güçlü bir ana makinada 30 kişi aynı anda sorunsuz kullanabilir inanması zor geliyor olabilir ama çalışıyor.

mantıklı hatta cok mantıklı kullanılan uygulamalar ne olursa olsun hep aynı sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz.çözüm olabilir daha fazla kullananları dinlemek lazım gerçi herşey ortada ama gözümüzle görsek anca inanırız :D

Merhaba,

Ben Ncomputing teknolojisine geçtikten sonra artık elinde tornavida olan bir öğretmen olmaktan çıktım. Artık derslerimde arızalanan bilgisayarlar ile uğraşmıyorum. Ya da Öğrencilerimin önlerinde bozabilecekleri bilgisayarlar yok. Bir de yerden de çok tasarruf ettim. Artık sınıfımda soğutma ihtiyacı da kalmadı. Cihazlar çok küçük ve sessiz. PErformans deyince de ana makinanız iyi ise performans anlamında sorun yaşamıyorsunuz.

kolebiza' Alıntı:
oo habere bak http://video.cnnturk.com/2010/haber/10/ ... utuphanesi

kullananlara nasıl ulaşabilirim önemli olan o

Merhaba;

Kullanıcılara ulaşmak için http://www.dojop.com/iletisim.aspx sayfasındanki iletişim numaralarından firmayı arayarak müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.Kullanıcı sayısı ve kullanan programlara ait referasn çalışmaları yaparak size referans yetkili ve iletşim numaralarını veriyorlar.
ayrıca eğitim kurumları için çok kullanışlı bir ürünSayfalarında sınıf yönetim yazılım LanSchool..adlı bir yazılım var.Müşteri temsilcisi bana eğitim kurumları için ücretsiz versiyonunu da gönderdi.Oldukça profesyonel..İnceleyin isterseniz.. http://www.dojop.com/LanSchool.aspx?id=1

siteyi inceledim referanslar göz kamaştırıcı nazlı hocam bizde geçelim mi bu teknolojiye başımızdaki kalabalık gitmiş olur bir makineyle ilgilen gerisi tamam :+1:

oz1an' Alıntı:
nazlı' Alıntı:
hocam ben kullanıyorum ncomputingleri.

Okulunuzun ismi ne? bir de memnun musunuz?hangi programları kullanıyorsunuz? :oops: çok soru sordum galiba...
hocam avantaj ve dezavantajları var benim 2 kasa var 34 ncomputing. kasa sorunu yok ses yok sıkıntı az. ancak performans çok yüksek değil ama ben şimdi netsupport bile kurdum servera bağlanıyorum kendi pcmden ve yönetebiliyorum diğer bilgisayarları. lab. sıkıntısı azalmış oluyor ancak benim okulda pc çok olduğundan dert bitmiyor. program office programları kullanıyor çocuklar o kadar

Arkadaşlar bende Ncomputingin ürettiği bu cihazları bir eğitim alanında kullanmak istiyorum.Yapmış olduğum araştırmalara göre
30 kasa olmadıgı için pervane sesleri duymazsınız.
30 kasa olmadıgı için cafe ortamınız ısınmaz.
30 kasa olmadıgı için elektrik faturanız %95 düşer. 8000 TL nin düştüğü fiyat 300 tL
30 kasa olmadıgı için ortam sıcak olmaz Yaz günlerinde fazladan klima masrafınız olmaz.
30 kasa olmadıgı için 30 adet lisans derdinden kurtulursunuz. Tek lisans ile 30 client kullanırsınz.
30 kasa olmadıgı için cafe ortamınızın görüntüsü değişir. Kalabalık ortadan kalkar.
30 kasa olmadıgı için yer sorununuz olmaz. Normalde 30 pc nin sıgdıgı cafeye 60 pc sıgdırabilirsiniz.
30 kasa olmadıgı için hırsızlık sorununuz olmaz.
30 kasa olmadıgı için donanım sorununuz olmaz. ( masa1 ekran kartı bozuldu masa 2 ram bozuldu vs..)
30 kasa olmadıgı için 30 kere sistem kurmakla uğrasmazsınız.
30 kasa olmadığı için ghost vs.. clonlama ile uğrasmazsınız.
30 kasa olmadığı için ağda virüs var derdiniz olmaz.
EN önemli ve can alıcı nokta ise İnternetCafeler en az 2 senede bir sistemlerini değiştirmek zorundadır. 30 Kasa olsa eskidiğinde sakız parasına satıp yeni sistemler için dünya para ödicekler. Ama bu şekilde 2 senede 1 Tek kasa alabiliriz Bunun gibi ; birçok avantajı olduğunu araştırdım kullananız varsa bilgilerinizi bekliyorum...

Merhabalar.Ben L230 cihazından 2 adet aldım.Sistemime kurdum.Şu anda çalışıyorum.Hatta onun üzerinden yazıyorum bu cihazı :) Yalnız bir sıkıntım var.3 gündürde çözemedim hala.Cihazın performansı hakkında sıkıntım yok.4 ayrı makineye bağladım sorunum hala aynı.L230 üzerinde oturum açınca sanki ekran kartı yüklenmemiş gibi hep bir yalpalanma sözkonusu.Ekran kartı yüklenmeyince pğencereler nasıl yalpalanıyorsa aynen o şekilde yalpalanıyor.En basit videoyu bile sadece tek L230 açıkken bile çok aşırı kesik izliyorum.Acaba bunun ince bir ayarımı var?

Hocam biz şu anda kullanıyoruz. Ana Makine HP Proliant Server Xeon İşlemci 12 GB RAM. Makinede Adobe CS5 ve Visual Studio 2010 kurulu problem yaşamıyoruz. Saygılarımla... Okul: İzmit Atatürk Tek. ve End. Mes. Lisesi

Geri