MUHTEMELEN Formatörlük Kaldırılıyor.Derslerimiz Geri geliyor

Kodla Büyü
ahmetfx' Alıntı:
Pek inandırıcı gelmedi..
:+1:

hani çocukları o an sussunlar diye teselli verirler ya, ben kendimi öyle hissettim.

gidişat belli, bu sus payı bence. böyle bir durum olacak olsa şimdiye kadar başımıza bunlar gelmezdi. ne oldu da bu kadar değerli olduk birden derim ben

yalan mı atıyoruz biz burda kardeşim yok ustu acık kalmıs yok bşlmem ne hayret bişey inanmassanda inanma kapa sayfayı

Yapılacak birşeyler varsa bile tam tamamlanma aşamasında bakan değişir sonra hoooop dön başa :D

Beyler bi kendinize gelin. İcıls 2013 projesinin ne olduğuna bakmayı deneyin hiç olmadı Yeğitekte yetkilileri arayın konuyla ilgili olarak burada konuyu açan arkadaşla dalga geçmek yerine. Bizim okul yedek okul bu projede bildiğimiz kadarıyla anlattık 8. sınıflarda Bilgisayar okur yazarlığı için birşeyler yapılmak isteniyor anket vs. vs.

Evet yıllardır uyutuluyoruz yok çalışmalar devam ediyor, yok şartlarınız iyileşecek felan fıstık ancak konuyu açan arkadaşınki bizimle ilgili olan birimden bir yetkili sonuçta oda paylaşmış hadsizliğin lüzumu yok.

Ne yani şimdi birisi bana bakanlıkta bizim hakkımızda bir çalışma var mı diyor.

Bu anı yaşamış gibi oldum. :idea:

EnTRoPi' Alıntı:
Slm arkadaşlar. İleri Eğitim Teknolojileri ve Araştırma Grup Başkanlığı tarafından Türkiye'de 26 okulda yapılan bir anket için okulumuza bakanlıktan bir yetkili geldi. Öğrencilerin Bilgisayar okuryazarlık seviyelerini ölçmek için bir anket yaptılar. Bilgisayar başında yapılan anket sonucunda bir çalışma yapılacakmış. Yetkili ile bizzat görüştüm.
Durumumuzu sordum vs...Verdiği cevaplar :

1- Formatörlük muhtemelen kaldırılıcak.
2- Bilişim dersleri zorunlu olacak.
3- Ders sayısı arttırılacak.
4- İl-ilçe eğitici formatörler (440 civarında sayıları varmış) arasında branşı olmayanlar çıkartılacak.
5- Öğrenciler tableti sevmiyorlarmış. İstemiyorlarmış. Genel kanı bu yönde. (Anket sonucu)
6- Fatih projesi kapsamında bilişim öğretmenleri daha da önem kazandırılacak noktaya gelecekmiş.
7- Bakanın danışmanlarından biri BÖTE 'ci bir öğretim üyesiymiş. Zaten durumumuzu ve eğitimde teknolojik gelişmelerin nasıl olması konusunda bilgi sahibiymiş.

Kendisinin söyledikleriyle Bakan beyin söyledikleri arasındaki çelişkileri sorunca cevabı şu oldu. "Hocam tüm anketler bizzat Bakan beye gidiyor. Muhakkak bir düzenleme yapılacak."

Ayrıca yukarıda yazdıklarımın "muhtemelen" olacağı yönünde idi.

bende bir hocamdan duydum benzer bir şeyi, fatih projesi istenildiği gibi yürümüyormuş pilot okullarda. öğretmenler teknolojisi kullanamamış, öğrenciler sevmemiş falan diye.
duyum olduğu için forumda yazmayı pek doğru bulmamıştım, ama benzer cümleleri duymak iyi tabii ki.

bence de sıkıştılar. diğer branş öğretmenlerine güvendiler. işler istediği gibi yürümedi belli zaten.
hocam aşağı yukarı lab.larda akıllı tahta var ama kullanan öğretmen yok.
mesela okulumda isteyen için her zaman amadeyim. ama 3 kişiyi geçmez kullanan. o yüzden bu da güme gidecekti ki biz cankurtaran olacağız kanımca.
inşallah hak ettiğimiz yeri verirler. şimdiye kadar bizim kadar zorluk çekmiş hiçbir bölüm tanımıyorum. çoğumuz kafayı sıyırdı sıyıracak. düşüne düşüne.

cyberstar' Alıntı:
Bana da inandırıcı gelmedi. Benzine zam yok gibi birşey bu :)
Okurken cevap verme ihtiyacı duydum, benzinde 12 kuruşluk indirim oldu bugün gece yarısından itibaren geçerli, Vallahi doğru bakın şaka falan değil :+1:

dijitalyerli' Alıntı:
EnTRoPi' Alıntı:
Slm arkadaşlar. İleri Eğitim Teknolojileri ve Araştırma Grup Başkanlığı tarafından Türkiye'de 26 okulda yapılan bir anket için okulumuza bakanlıktan bir yetkili geldi. Öğrencilerin Bilgisayar okuryazarlık seviyelerini ölçmek için bir anket yaptılar. Bilgisayar başında yapılan anket sonucunda bir çalışma yapılacakmış. Yetkili ile bizzat görüştüm.

4- İl-ilçe eğitici formatörler (440 civarında sayıları varmış) arasında branşı olmayanlar çıkartılacak.
5- Öğrenciler tableti sevmiyorlarmış. İstemiyorlarmış. Genel kanı bu yönde. (Anket sonucu)
6- Fatih projesi kapsamında bilişim öğretmenleri daha da önem kazandırılacak noktaya gelecekmiş.
7- Bakanın danışmanlarından biri BÖTE 'ci bir öğretim üyesiymiş. Zaten durumumuzu ve eğitimde teknolojik gelişmelerin nasıl olması konusunda bilgi sahibiymiş.

Kendisinin söyledikleriyle Bakan beyin söyledikleri arasındaki çelişkileri sorunca cevabı şu oldu. "Hocam tüm anketler bizzat Bakan beye gidiyor. Muhakkak bir düzenleme yapılacak."

bende bir hocamdan duydum benzer bir şeyi, fatih projesi istenildiği gibi yürümüyormuş pilot okullarda. öğretmenler teknolojisi kullanamamış, öğrenciler sevmemiş falan diye.
duyum olduğu için forumda yazmayı pek doğru bulmamıştım, ama benzer cümleleri duymak iyi tabii ki.

Hocam forumda yazı yazmak artık sorun olmaya başladı. Bu sorun hepimizin ortak sorunu olmasına rağmen birbirimize laf atmakla uğraşıyoruz. Sözde hepimiz yüksek puanlarla girdik üniversitelere, çok iyi okullar okuduk, KAlitemiz yüksek. Ama gel gör ki şu forumda bile birbirimize destek olamıyoruz. Kenetlenemyorz. Adamların da istediği tamda bu. Birbirlerini yesinler. Halbuki Zaman birlik beraberlik zamanı. Yoksa daha çok ensemize vurur elimizdekini alırlar.

hocam söylediklerinize inanıyoruz da bakan bile ne dediğini bilmiyo sabah söyleyip akşam değiştiriyo. bi de şöyle bişey var. gelecek sene seçmeli dersler artacak demişlerdi. resim müzik beden derslerinin seçmeli olacağını duymuştum. böyle bi çalışma varken zaten seçmeli bi dersi zorunlu yapmazlar ki

Bakanlığın bakış açısından bakıldığında, sorunların tüm kaynağı öğretmen görünüyor. O yüzden öğrencilere tablet filan verilirse eğitimin şaha kalkacağı filan düşünülüyor. Ama bunun gerçek olmadığını hepimiz biliyoruz.

Sorunun kaynağı aslında öğrenciler. Sen öğrenciye en iyi hazırlanmış zengin kitabı ve tableti de versen, öğrenci bunu kullanmaz. Çocukların, adı üstünde çocuk oldukları için elindeki kaynakları kullanacak iradesi yoktur. Bu durumda birinin çocuğu elindeki kaynağı kullanması için şapkadan tavşan çıkarması gerek. Bunu da kurslar haricinde bilişimle uğraşmamış branş öğretmenleri yapamazlar. Dolayısıyla ya bilişim öğretmenleri tüm öğretmenleri ve öğrencileri bilişim konuşunda eğitecek ve şapkadan tavşan çıkarmayı öğretecek ya da Fatih projesi de çöpe gidecek.

Ben iki olasılığın da gerçekleşme ihtimalini eşit görüyorum. Çünkü bu memlekette herşey olabilirsiniz ama rezil olamazsınız.

irfanyekta' Alıntı:
bence de sıkıştılar. diğer branş öğretmenlerine güvendiler. işler istediği gibi yürümedi belli zaten.
hocam aşağı yukarı lab.larda akıllı tahta var ama kullanan öğretmen yok.
mesela okulumda isteyen için her zaman amadeyim. ama 3 kişiyi geçmez kullanan. o yüzden bu da güme gidecekti ki biz cankurtaran olacağız kanımca.
inşallah hak ettiğimiz yeri verirler. şimdiye kadar bizim kadar zorluk çekmiş hiçbir bölüm tanımıyorum. çoğumuz kafayı sıyırdı sıyıracak. düşüne düşüne.
yok hocam öyle birşey kandırmayın kendinizi :)

dijitalyerli' Alıntı:
EnTRoPi' Alıntı:

değerli arkadaşım bunlar son zamanlarda konuşulan şeyler ama burada paylaşmak sıkıntılı,gene de cesaretinize ve iyi yüreğinize sağlık; öncelikle sizin bakanlıkta yetkili diye dinlediğiniz iki hafta sonra okuluna öğretmen olarak geri gönderilebilecek görevlendirme bir öğretmen olabilir. Zaten uzun süredir bakanlıkta olanlar zeminin kaygan olduğunu kararların heran değişebileceğini bilirler ve birşey bakan bey/hanım tarafından onaylanana kadar bunu dillendirmezler. İlhan bey içinde söylenen doğrudur ancak Yıldız,Boğaziçi öğrencilerini öncelikle dışarıda iş bulmak için yetiştirmeyi hedef alan üniversitelerdir. Bakan beyin branşı BT olmayanların neden bu işi yaptığını sorduğu duyumlarıda var ama bunların duyum olduğunu netleşmiş birşey olmadığını lütfen unutmayın.

ist_koord' Alıntı:
dijitalyerli' Alıntı:
EnTRoPi' Alıntı:

değerli arkadaşım bunlar son zamanlarda konuşulan şeyler ama burada paylaşmak sıkıntılı,gene de cesaretinize ve iyi yüreğinize sağlık; öncelikle sizin bakanlıkta yetkili diye dinlediğiniz iki hafta sonra okuluna öğretmen olarak geri gönderilebilecek görevlendirme bir öğretmen olabilir. Zaten uzun süredir bakanlıkta olanlar zeminin kaygan olduğunu kararların heran değişebileceğini bilirler ve birşey bakan bey/hanım tarafından onaylanana kadar bunu dillendirmezler. İlhan bey içinde söylenen doğrudur ancak Yıldız,Boğaziçi öğrencilerini öncelikle dışarıda iş bulmak için yetiştirmeyi hedef alan üniversitelerdir. Bakan beyin branşı BT olmayanların neden bu işi yaptığını sorduğu duyumlarıda var ama bunların duyum olduğunu netleşmiş birşey olmadığını lütfen unutmayın.

Y kuşağı dediğimiz bizim kuşak ancak gelecek kuşağa rehberlik edebilir. Ve buna geç kalınması, ileride çok sorun yaratacaktır.

Bu söyleminizin ucu çok açık, :) bazı 21. yüzyıl becerileri var ki onlarala alakalı dijital yerlilere ancak ayak bağı oluruz; bizim hedefimize X kuşağına rehberliği koysalar çok daha etkin iş yaparız gibi geliyor bana

ist_koord' Alıntı:
Bu söyleminizin ucu çok açık, :) bazı 21. yüzyıl becerileri var ki onlarala alakalı dijital yerlilere ancak ayak bağı oluruz; bizim hedefimize X kuşağına rehberliği koysalar çok daha etkin iş yaparız gibi geliyor bana

Bizim önemsememiz gereken gelecek kuşaklardır. 2002 den bu yana şimdiki yetişmiş bireylerin teknolojik bilgilerini elimizden geldiğince yeterli hale getirmeye çalıştık. Bakanımızın proje olsa da olmasa da bilişim eğitiminin önemine bir an önce varması gerekmektedir. Proje uğruna nesiller feda edilmemelidir.

Somut olarak bir şey göremediğimiz sürece hepsi hikaye...

Fatih projesinin pilot okullarında çalışan arkadaşlar projenin nasıl gittiği ile iligli izlenimlerini paylaşabilirler mi acaba?

Allahtan bakanın danışmanlarından biri BOTEci haa... Oyle oldugu halde Bilgisayar Tasarım deniyorsa BOTEci olmasaydı ne derdi düşünmek bile istemiyorum

Şu konuyu zıplatayım sanırım 4. madde dışında hepsi gerçekleşti. Gerçi formatorlük kalktı ama başka isimle geri geldi. Tabletinde ne zaman geleceği belli değil.

Geri