MTAL ek ders problemi

Kodla Büyü
Evet Hocam ben de bu şekilde biliyorum ancak bu konu çok mantıklı gelmiyor. Eski yönetmelikte bu derse birden fazla öğretmen girebiliyordu. Keşke bakanlıktan görüş yazısı istenebilse.
Okulda yapılan İBE dersinin 8-8-8 olarak 3 öğretmen olarak okutulmasının mevzuat olarak aykırı durumu var mı. Sonuçta bu ders modüler bir ders. VE içindeki modüllerin birbiri ile bağımlı olamayanları var. Birbiri ile bağımlı olan modüller : Btt 5 modül, ofis 4 modül(bu modüller bile birbiri ile bağımsız), programlama 5-modül, teknik res 2 modül, nesne tabanlı 10 modül. Veri tabanı-6 modül, açık kaynak 2 modül.
Bu dersler birbirine bağımlı modüller bir öğretmene verilmek suretiyle bir kaç öğretmene verilebilir diye düşünüyorum.
Örnek:
1. öğretmen 8 saat: btt, programlama, tekres
2. öğretmen 8 saat:nesne, ofis
3. öğremten 8 saat:veri tabanı, açık kaynak

Her öğretmen dönem sonu kendi sınavını yapar, notların ortalaması alınır. Mevzuat olarak aykırı durumu var mı.

Bizim bir tane 12nci sinif var ve ortalama 10ar kisiden ag, web tas., veri tab. olmak uzere 3 farkli dal yani 3 grup var. Bunlarin kimisi isletmeye gidecek kimisi okulda yapacak. Farkli dallar oldugu icin gelisim tablolari farkli, bu yuzden her grubun farkli ogretmeni yani ayni anda 3 farkli ogretmen olmasi gerekir heralde. Okulda 3 grup olsa 24x3=72 saatin hepsi buraya verilir bu sefer isletmeye gidenleri koordinatorluge ek ders kalmaz.. Karisik isler.. İdarede ne yapacagini bilmiyor, artik ne cikarsa bahtimiza olacak heralde.. :)

Okulda yapılan İBE dersinin 8-8-8 olarak 3 öğretmen olarak okutulmasının mevzuat olarak aykırı durumu var mı. Sonuçta bu ders modüler bir ders. VE içindeki modüllerin birbiri ile bağımlı olamayanları var. Birbiri ile bağımlı olan modüller : Btt 5 modül, ofis 4 modül(bu modüller bile birbiri ile bağımsız), programlama 5-modül, teknik res 2 modül, nesne tabanlı 10 modül. Veri tabanı-6 modül, açık kaynak 2 modül.
Bu dersler birbirine bağımlı modüller bir öğretmene verilmek suretiyle bir kaç öğretmene verilebilir diye düşünüyorum.
Örnek:
1. öğretmen 8 saat: btt, programlama, tekres
2. öğretmen 8 saat:nesne, ofis
3. öğremten 8 saat:veri tabanı, açık kaynak

Her öğretmen dönem sonu kendi sınavını yapar, notların ortalaması alınır. Mevzuat olarak aykırı durumu var mı.
Aykırı bir durum yok hocam. Hatta 4+4+4+4+4+4 bile olabilir. Her ders modülleri için ayrı bir öğretmen

ibe bölünür arkadaşlar. bölünemez diye hiçbir şey yok. eski de olsa bölünebileceği ile ilgili yazı var. değişen bir şey yok bölnmemesi için.

eskide olsa bölünebilir yazısını bulan varsa buraya atarsa sevinirim.

Hakikaten şu eski bölünebilir yazısı olan varsa iyi olur...

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200928-191549_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20200928-191549_WhatsApp.jpg
    191.7 KB · Görüntüleme: 77
Eski bir yazı ama modüler sisteme tabi olunduğu için şu anki 12. Sınıflarda geçerli bir yazı bence.
Benim de bahsettiğim yazı buydu. Bu yazıyı arıyordum. Siz benden önce bulmuşsunuz.

Buradaki yazı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'nün yazısı. Bildiğiniz üzere bir çok genel müdürlük kaldırıldı ve tek gelen müdürlük olan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü oldu. Benim çekincem acaba kaldırılan genel müdürlüğün görüş yazısı şimdiki genel müdürlüğü bağlar mı?

Benim de bahsettiğim yazı buydu. Bu yazıyı arıyordum. Siz benden önce bulmuşsunuz.

Buradaki yazı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'nün yazısı. Bildiğiniz üzere bir çok genel müdürlük kaldırıldı ve tek gelen müdürlük olan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü oldu. Benim çekincem acaba kaldırılan genel müdürlüğün görüş yazısı şimdiki genel müdürlüğü bağlar mı?
Devlette devamlılık esastır hocam. Bağlar tabii ki.

Valla biz aynı genel müdürlükten kısa zaman aralıkları ile farklı yazılar çıktığına şahit olduk. Bakanlık okulda yapılacak meslekî eğitimin ne şekilde yapılacağı, kaç öğretmenin gireceği gibi hususlarla ilgi bir an evvel bir yazı kaleme alsın da akıllardaki soru cevap bulsun. Bir de bu yazının tamamı var mı?

Valla biz aynı genel müdürlükten kısa zaman aralıkları ile farklı yazılar çıktığına şahit olduk. Bakanlık okulda yapılacak meslekî eğitimin ne şekilde yapılacağı, kaç öğretmenin gireceği gibi hususlarla ilgi bir an evvel bir yazı kaleme alsın da akıllardaki soru cevap bulsun. Bir de bu yazının tamamı var mı?
Hocam mevzuata aykırı bir şey yapılmadığı için bu konuda çok fazla görüşe ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.
Bir de bu yazının tamamı zaten.

ibe dersinin bölünmesi ile ilgili şöyle bir sorun var;
idare e okulda dersleri öğretmenlere tanımlarken ve sınıfların ders programıı yaparken bu dersi (24saat) tek öğretmene verebiliyor.

Eski deyince bu kadar eski olduğunu düşünmemiştim.

hocam yazinin orijinal pdf formatinda olani yokmu buraya yukleseniz size zahmet

Bizim müdür güzellik yaptı, alan şefleri gelecek okuldaki derse dedi. Alan şeflerini severiz diyor:)Çarşamba,perşembe,cuma 4,10,10 şeklinde dersim var. Pazartesi ve salı günüde okulda öğretmeni olmayan bir bölüm var onun koordinatörlüğünü yapıyorum. Şeflik ücreti de ödenmeyecekmiş. 16-20 saat kordinatörlük verecek gibi. Geçen hafta 32 kişiden sadece 9 tanesi işletme bulmuşken, şu an 29 kişi yerini ayarladı. Geçici bir durum çocuklar işletme bulunca sorun ortadan kalkar,azcık idare edecez bunu arkadaşlar.

Hocam bunlar işletme de beceri eğitimi nın işyerlerinde yapıldığı durumda geçerli. Danıştay işletmede beceri eğitimi maaş karşılığına sayıldığında iptal etti. Okuldaki ders için geçerli bir iptal kararı değil o. Koordinatörlüğe iş yerlerine gidilmesi durumunda geçerli
Biliyorum hocam. Konuyu açan arkadaşımızın okulunda işletmeye giden öğrenciler için de maaş karşılığına saymışlar o yüzden paylaştım.

ibe bölünür arkadaşlar. bölünemez diye hiçbir şey yok. eski de olsa bölünebileceği ile ilgili yazı var. değişen bir şey yok bölnmemesi için.
Hocalarım daha evvel bahsi geçmişti ama yeniden bahsedilmesi muhtemel bir konu için bir izah gerekti. Mesele şu: ime okulda anlatilirsa, 2008 yılındaki erkek teknik eğitim yazısına göre ders öğretmenlere bölünebilir 8 8 8 şeklinde. Okulda işlenen bu dersin öğretmenlere bolunebilicegini mud yardımcısına söyledim. O da biz bakanlıkla görüştük bolunemeyecegini söylediler dedi. Bunun üzerine mesleki ve teknik eğitim i aradım. Aradığım daire başkanlığı konu bizim dışımızda fakat bu dersin bolunemeyecegini derse tek öğretmen in girmesi gerektiğine dair başka bir daire başkanlığının Bir valiliğe gönderdiği yazı olduğunu söyledi. Daha sonra o daire başkanlığı ni aradım. Daire başkanlığı ndan bir yetkili ime nin bolunebilicegini söyleyince bir valiliğe yazı gondermissiniz dedim. Durumu netlestirip dönüş yapacaklar. Bu mühim meselenin neticesini burada yazariz

Hocalarım daha evvel bahsi geçmişti ama yeniden bahsedilmesi muhtemel bir konu için bir izah gerekti. Mesele şu: ime okulda anlatilirsa, 2008 yılındaki erkek teknik eğitim yazısına göre ders öğretmenlere bölünebilir 8 8 8 şeklinde. Okulda işlenen bu dersin öğretmenlere bolunebilicegini mud yardımcısına söyledim. O da biz bakanlıkla görüştük bolunemeyecegini söylediler dedi. Bunun üzerine mesleki ve teknik eğitim i aradım. Aradığım daire başkanlığı konu bizim dışımızda fakat bu dersin bolunemeyecegini derse tek öğretmen in girmesi gerektiğine dair başka bir daire başkanlığının Bir valiliğe gönderdiği yazı olduğunu söyledi. Daha sonra o daire başkanlığı ni aradım. Daire başkanlığı ndan bir yetkili ime nin bolunebilicegini söyleyince bir valiliğe yazı gondermissiniz dedim. Durumu netlestirip dönüş yapacaklar. Bu mühim meselenin neticesini burada yazariz

Emekler için teşekkürler hocam. Gelişmeleri paylaşmanızı rica edeceğim.

Öğleden önce konuştuğum meslekî ve teknik eğitim genel müdürlüğü yetkilisi ile tekrar görüştüm. ime dışındaki sorularıma cevap verdi. Okuldaki 24 saatlik ime dersinin öğretmenler arasında dağıtılıp dağıtılamayacağı sorumu hatırlatınca o soruyu şu daire başkanlığına sorun lütfen dedi. O daire başkanlığını 16:00 dan evvel aradım fakat telefonu açan olmadı. Yarın tekrar arayacağım.

Bugün nihayet sorumuzun cevabını aldık. Şöyle ki:
Genel müdürlüğün ilgi daire başkanlığı yetkilisi ile telefonla görüştüm. İşletmede meslekî eğitim dersinin okulda yapılması hâlinde birden fazla öğretmenin bu derse girip giremeyeceğini sordum. Bu derse sadece bir öğretmen girebilir dedi. "Bakın bakalım E-okul sisteminde 24 saatlik bu ders birden fazla öğretmene tanımlanabiliyor mu?" dedi. Tanımlanamaz dedi. 2008 tarihinde erkek teknik eğitim genel müdürlüğünün yazında bu dersin bölünebileceği yazıyor dedim. O zaman mesleki ve teknik eğitim yönetmeliği hükümleri vardı şimdi durum farklı dedi. Bir valiliğe bu dersin bölünemeyeceğine dair görüş bildirmişsiniz dedim bu yazıyı talep ettim. Söylediklerim yeterli dedi yani yazı yok.
Neticede okulda yapılan işletmelerde meslekî eğitim dersine birden fazla öğretmen giremiyormuş.(tabi burada sınıfı gruba ayırmaktan bahsetmiyoruz.)

Hocam bir kaç yanlış anlaşılma var tespit ettiğim.
Birincisi ibe şu süreçte okulda yapılamaz ve uzaktan yapılır.

İkincisi mtegmde de yayınladığı gibi 24 saatin sadece kazanımları işlenir... Bu da aşağı yukarı 8 saate tekabül eder.

Bugün nihayet sorumuzun cevabını aldık. Şöyle ki:
Genel müdürlüğün ilgi daire başkanlığı yetkilisi ile telefonla görüştüm. İşletmede meslekî eğitim dersinin okulda yapılması hâlinde birden fazla öğretmenin bu derse girip giremeyeceğini sordum. Bu derse sadece bir öğretmen girebilir dedi. "Bakın bakalım E-okul sisteminde 24 saatlik bu ders birden fazla öğretmene tanımlanabiliyor mu?" dedi. Tanımlanamaz dedi. 2008 tarihinde erkek teknik eğitim genel müdürlüğünün yazında bu dersin bölünebileceği yazıyor dedim. O zaman mesleki ve teknik eğitim yönetmeliği hükümleri vardı şimdi durum farklı dedi. Bir valiliğe bu dersin bölünemeyeceğine dair görüş bildirmişsiniz dedim bu yazıyı talep ettim. Söylediklerim yeterli dedi yani yazı yok.
Neticede okulda yapılan işletmelerde meslekî eğitim dersine birden fazla öğretmen giremiyormuş.(tabi burada sınıfı gruba ayırmaktan bahsetmiyoruz.)

Yukarıda belirtmiştim zaten bu durumu e okulda ders bölünemiyor. fiiliyatta da bölünemez.

ibe dersinin bölünmesi ile ilgili şöyle bir sorun var;
idare e okulda dersleri öğretmenlere tanımlarken ve sınıfların ders programıı yaparken bu dersi (24saat) tek öğretmene verebiliyor.

Geri