MTAL ek ders problemi

Kodla Büyü

alee_123

Site Gezgini
Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere bir çoğumuz ek ders alamıyoruz.
Fakat 25 Eylül tarihli ibe yazısında 28 eylül itibarıyla meslek lisesi 12. Sınıf için 24 saatlik ibe dersi ve stajın başlayacağı duyuruldu. Problem de burda başlıyor.
Eğer 24 saat ibe dersine girersek iyi hoş fakat işletmeye giden çocuklar için koordinatörlük yaparsak maaş karşılığı sayılmıyor. Böyle olunca da okulumdaki hiçbir öğretmen koordinatörlük istemiyor. Bölüm şefi olarak ben de orta yol bulmaya çalışıyorum.
Bu konuda fikir verebilecek varsa veya bu durumu yaşayan hocalarımın tecrübelerini aktarmasını rica edicem.

İstemiyor diye birsey olmaz, isletmeye giden kac ogrenci var bilemiyorum ama herkese gorevler esit sekilde dagitilmaya calisilmali

maaş karşılığını doldurmayan öğretmen koordinatörlüğün ek dersini alacak, niye istemiyorlar, artı, yukarıda hocamın dediği gibi o istemeyen arkadaşlar o normu işgal ederken işletmelerde mesleki eğitim dersleri de norma dahil ediliyor, dolayısıyla seve seve girmek zorunda, istemiyorum diye bir şey yok, idarenin ya da alan şefinin bu durumu güzelce o arkadaşlara söylemesi lazım.

Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere bir çoğumuz ek ders alamıyoruz.
Fakat 25 Eylül tarihli ibe yazısında 28 eylül itibarıyla meslek lisesi 12. Sınıf için 24 saatlik ibe dersi ve stajın başlayacağı duyuruldu. Problem de burda başlıyor.
Eğer 24 saat ibe dersine girersek iyi hoş fakat işletmeye giden çocuklar için koordinatörlük yaparsak maaş karşılığı sayılmıyor. Böyle olunca da okulumdaki hiçbir öğretmen koordinatörlük istemiyor. Bölüm şefi olarak ben de orta yol bulmaya çalışıyorum.
Bu konuda fikir verebilecek varsa veya bu durumu yaşayan hocalarımın tecrübelerini aktarmasını rica edicem.
İşletmeye giden öğrenciler için zaten direkt ek ders alırlar. Neden istemiyorlar anlamadım. Koordinatörlük görevi maaş karşılığına bakılmaksızın direkt ücretlendirlir.

İşletmeye giden öğrenciler için zaten direkt ek ders alırlar. Neden istemiyorlar anlamadım. Koordinatörlük görevi maaş karşılığına bakılmaksızın direkt ücretlendirlir.

Hocam ekders ile ilgilenen müdür yardımcısı, maaş karşılığı olan 20 saat dolmadan diğer ekdersler ödenemez diyor. Bu yüzden de 20 saat dolmadığı için koordinatörlük görevi ek ders olarak yatmaz diyor. Bu yüzden istemiyor öğretmenler koordinatörlüğü.

Hocam ekders ile ilgilenen müdür yardımcısı, maaş karşılığı olan 20 saat dolmadan diğer ekdersler ödenemez diyor. Bu yüzden de 20 saat dolmadığı için koordinatörlük görevi ek ders olarak yatmaz diyor. Bu yüzden istemiyor öğretmenler koordinatörlüğü.
Hocam müdür yardımcısı tamamen saçmalamış. Koordimatörlük görevi maaşkarşığı dolup dolmaksızın verilen bir görev. Aynı şeflik ücreti gibi. Allah bilir şefliği de maaş karşığına sayıyordur.
Yönetmelikte açık yönetmeliği dilekçeye ekleyip verin.
Şu an dışarı çıkıyorum gelince atayım ilgili maddeyi. Bir kaç yıl önce maaş karşığına saymışlardı. Ama sendikalar dava açtı ve iptal edildi onu mu atlıyor acaba çok bilmiş müdür yrd.

Son düzenleme:
Hocam müdür yardımcısı tamamen saçmalamış. Koordimatörlük görevi maaşkarşığı dolup dolmaksızın verilen bir görev. Aynı şeflik ücreti gibi. Allah bilir şefliği de maaş karşığına sayıyordur.
Yönetmelikte açık yönetmeliği dilekçeye ekleyip verin.
Şu an dışarı çıkıyorum gelince atayım ilgili maddeyi.

Olur hocam. Sağolun

amma sacmalamış ha komik insan;):):):)

peki hocam 20 saati doldurmadan bile olsa koordinatörlük ücretini alabiliyor muyuz ?
şundan soruyorum, şu an sadece ibe dersi var onun dışında ders yok. 24saatlik ibe dersine girmeyen koordinatörlüğe girecek mecburen,giren öğretmene verilir mi ücreti ?

Maaş karşılığına bakılmaksızın koordinatörlük ücreti ödenir.
Eskiden birisi bir göreve geldiği zaman o konuda birşeyler bilirdi. Şimdi puan alıyor atanıyor ama maalesef bilgi çok eksik. Meslek liselerinde çoğu idareci kültürcü zaten(Bu arada kendini geliştirenler de var tabi)

peki hocam 20 saati doldurmadan bile olsa koordinatörlük ücretini alabiliyor muyuz ?
şundan soruyorum, şu an sadece ibe dersi var onun dışında ders yok. 24saatlik ibe dersine girmeyen koordinatörlüğe girecek mecburen,giren öğretmene verilir mi ücreti ?
Kaç kişisiniz hocam alanda

İşletmeler şu anda sözleşmeleri iptal ediyor.İbe dersini okulda yaparsak maaş karşılığımı sayılıyor yoksa ek ders mi?

Olur hocam. Sağolun
Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar
......................................................
n) Yüz yüze eğitim: (Değişik: RG–03/07/2017–30113) İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan (…)1 ders görevleri hariç olmak üzere ilgili mevzuatı çerçevesinde belirlenen müfredat kapsamında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, bölüm, atölye ve laboratuvar gibi eğitim ortamlarında öğretmen-öğrenci bütünlüğünde yapılmasını, ifade eder.
1 Danıştay Onbirinci Dairesince verilen 19/10/2017 tarihli ve Esas No: 2017/1881 sayılı Kararla; 03.07.2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklik ile –ders görevleri hariç olmak üzere- ibaresi yerine getirilen –ders görevleri ile- düzenlemesinin yürütülmesi durdurulmuş, bunun üzerine Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 10/01/2018 tarih ve 759862 sayılı yazısında; işletmelerde meslek eğitimi görevinin, söz konusu yargı kararlarının Bakanlığımıza tebliğ edildiği 27/12/2017 tarihinden itibaren, daha önce uygulandığı şekliyle yüz yüze eğitim kapsamı dışında ve aylık karşılığı ders görevinin doldurulup doldurulmadığına bakılmaksızın doğrudan ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

ibe dersini de bölün. koordinatörlüğü de eşit paylaştırın.
koordinatörlük direkt ek derstir o nasıl müdür yardımcısı.

Yönetmelikte okuldaki dersler eşit olarak paylaşıldıktan sonra ibaresi vardır.
bilisim-tef hocamın dediği gibi okuldaki beceri eğitimi dersini eşit paylaşın sonra da koordinatörlüğü eşit paylaşın. Tabi kaç öğrenci gidiyor kaç öğretmen var bunları da yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz.

Mevcut durumda işletme dışında ek ders almak zor görünüyor az sayıdaki ders fazla olan okullar hariç. Uzaktan eğitimden dolayı gruplar yapılmıyor, şeflikler yatmıyor sadece işletme kalıyor. Hatta yüz yüze eğitim varken sadece teorik ders ile ek ders alan bir öğretmen şuan grup değerlendirilmesi olmadığı için maaş karşılığını bile dolduramıyor.

ibe dersini de bölün. koordinatörlüğü de eşit paylaştırın.
koordinatörlük direkt ek derstir o nasıl müdür yardımcısı.
Hocam İBE eşit bölünebilir demişsiniz, şu şekilde bir örnek doğru olur mu?
12 / A sınıfı 30 kişi, bunlardan 20 si işletmede, 10 tanesi de okulda İBE görecek.
Sınıf mevcuduna göre 3 grup oluşur. 24x3=72 saaat (48 saati dışarıda İBE ye gidenler, 24 saati okulda İBE görenler)
Okulda 6 öğretmen olsun,
öğretmen 1, 12 saatini koordinatörlükten direkt ek ders, 4 saati okuldaki İBE eğitimi maaş karşılığı şeklinde alabilir. Doğru mu anlamışım?
Şimdiye kadar çoğu okulda İBE eğitimleri yapılmadığı için kafalar karışık. Özellike okuldaki İBE nin bölünmesi konusunda, bu konuda yönetmelikte de bir şey göremedim ben.

Maaş karşılığına bakılmaksızın koordinatörlük ücreti ödenir.
Eskiden birisi bir göreve geldiği zaman o konuda birşeyler bilirdi. Şimdi puan alıyor atanıyor ama maalesef bilgi çok eksik. Meslek liselerinde çoğu idareci kültürcü zaten(Bu arada kendini geliştirenler de var tabi)
Ne puanı hocam! o tiplerin neyle/kimler vasıtasıyla geldiği belli.. Puanla gelen en azından oraya ne zahmetle geldiğini bildiği için ayı disiplinini devam ettiriyor mevzuat öğreniyor.. (Arada çürükler çıkabilir elbette)

Idare 3 ogretmenimize hergun 8 saatten okuldaki ibe derslerini tanimladi.biz kendi aramizda su saatte ben gelirim su saatte sen gel diyerek kendi aramizda planladik. Staja giden ogrencileri de kendi aramizda paylastik ve kalan 2 gune dagitarak kordinatorluk olarak girildi. Surada 2 3 haftaya okullar acilacak stajyer ogrencilerde yer bulacak basdan ne gerekvar probleme

öğretmen 1, 12 saatini koordinatörlükten direkt ek ders, 4 saati okuldaki İBE eğitimi maaş karşılığı şeklinde alabilir. Doğru mu anlamışım?
İşletmelerde Meslekî Eğitim dersi okulda yapılırsa tek ders şeklinde tek öğretmen tarafından verilmelidir. 24 saatlik bu ders 5 5 5 5 4 şeklinde tek öğretmen tarafından verilmeli. Şubedeki Öğrenci sayısına göre de ayrıcı grup oluşturulur.
Bir mesele var şöyle ki; 30 kişilik bir şubedeki öğrenciler bir şubede 8 in altında öğrenci olmamak kaydıyla farklı şubelere bölünebilir.

İşletmelerde Meslekî Eğitim dersi okulda yapılırsa tek ders şeklinde tek öğretmen tarafından verilmelidir. 24 saatlik bu ders 5 5 5 5 4 şeklinde tek öğretmen tarafından verilmeli. Şubedeki Öğrenci sayısına göre de ayrıcı grup oluşturulur.
Bir mesele var şöyle ki; 30 kişilik bir şubedeki öğrenciler bir şubede 8 in altında öğrenci olmamak kaydıyla farklı şubelere bölünebilir.
Hocam işletmede beceri eğitimi dersi tek bir ders gibi görünebilir ama tek bir müfredatı yoktur. Zümre kararı ile farklı derslerin modüllerinden içeriği oluşturulur. Dolayısıyla alt modül derslerine göre öğretmenlere ayrı ayrı verilebilir. Yoksa bir öğretmen alt modüllerden oluşan 7-8 farklı dersi vermek durumunda kalır ki çok verimli bir eğitim ortaya çıkmaz.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar
......................................................
n) Yüz yüze eğitim: (Değişik: RG–03/07/2017–30113) İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan (…)1 ders görevleri hariç olmak üzere ilgili mevzuatı çerçevesinde belirlenen müfredat kapsamında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, bölüm, atölye ve laboratuvar gibi eğitim ortamlarında öğretmen-öğrenci bütünlüğünde yapılmasını, ifade eder.
1 Danıştay Onbirinci Dairesince verilen 19/10/2017 tarihli ve Esas No: 2017/1881 sayılı Kararla; 03.07.2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklik ile –ders görevleri hariç olmak üzere- ibaresi yerine getirilen –ders görevleri ile- düzenlemesinin yürütülmesi durdurulmuş, bunun üzerine Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 10/01/2018 tarih ve 759862 sayılı yazısında; işletmelerde meslek eğitimi görevinin, söz konusu yargı kararlarının Bakanlığımıza tebliğ edildiği 27/12/2017 tarihinden itibaren, daha önce uygulandığı şekliyle yüz yüze eğitim kapsamı dışında ve aylık karşılığı ders görevinin doldurulup doldurulmadığına bakılmaksızın doğrudan ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Hocam bunlar işletme de beceri eğitimi nın işyerlerinde yapıldığı durumda geçerli. Danıştay işletmede beceri eğitimi maaş karşılığına sayıldığında iptal etti. Okuldaki ders için geçerli bir iptal kararı değil o. Koordinatörlüğe iş yerlerine gidilmesi durumunda geçerli

Hocam o müdür yardımcısı arkadaşınız şu anda yönetim görevi ek dersini alıyor büyük ihtimalle. Peki kendisi zorunlu 6 saat maaş karşılığı dersini doldurmuş mu. Onu bir sorun. Bir de koordinatörlük maaş karşılığına bakılmadan ücret olarak ödenir deyin. Konuyu öğrenmek istiyorsa ilçenizde yada ilinizdeki bir meslek lisesinden yardım almasını tavsiye edin.

Evet Hocam ben de bu şekilde biliyorum ancak bu konu çok mantıklı gelmiyor. Eski yönetmelikte bu derse birden fazla öğretmen girebiliyordu. Keşke bakanlıktan görüş yazısı istenebilse.

Evet Hocam ben de bu şekilde biliyorum ancak bu konu çok mantıklı gelmiyor. Eski yönetmelikte bu derse birden fazla öğretmen girebiliyordu. Keşke bakanlıktan görüş yazısı istenebilse.
Hocam şu anda da girilir. Eski yonetmelikte oluyordu ise şimdi de olur. Yönetmelikte böyle bir şey olur veya olmaz diye yazmıyor sonuçta.

Geri