Mobil uygulamalar dersi

Kodla Büyü

atakom

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu derste ne yapıyorsunuz, nasıl işliyorsunuz? Bu ders çok verimsiz geçiyor, ne program çalışıyor ne emülatörler, kitap desen ayrı dünya, çocukların anlayacağı dilden değil, çocuklara ağır geliyor, uygulamaları program çalışmadığı için yapamıyoruz, siz çözümü nasıl buldunuz?

Kesinlikle çok ağır geliyor hocam
Kitaptaki uygulamaları kitaba bakmaksızın yapmaları imkansız.
Hatta kitaba bakarak kodları yazıyorlar onda bile tonlarca hata çıkıyor.

Biz normal java anlattık şimdiye kadar. Verimsiz geçiyor öğrenciler ilgisiz. Mücadele edecek öğrenci profili zaten yok mobil uygulama desen zaten diğer derslere göre çetrefilli. Sürekli bir hata durumu. emülatör ayrı problem. Gradle değişti yok min api değişti. meb hattı zaten illet. Flutter anlatalım diyoruz online ide kullandık oda internet sorunları ve sitelerin sınırlamalarından dolayı çok verimli olamıyor. Visual Studio code eklentileri ile localde kullanalım dedik. Sürekli hatalar ile başarılı bir kurulum gerçekleştiremedik. connect olamıyor. old adb diyor sonra sertifika diyor. yıldırdı. saatlerimi yedi. sanırım vaz geçip javadan devam edeceğiz. Kimin için uğraşıyoruz sonuçta sanki değerini mi bilecekler. online olarak gördüklerinden 1 kişi heveslenirse kar artık. Ama mesleki olarak bu kadar şeyle uğraşıp sonunda maddi sıkıntı çekmekte cabası.Neyse bir yolunu bulacağız :)

İl ölçme değerlendirme merkezinden konu soru dağılım tabloları geldi. Ona ders kitabında anlatılan sınıf, nesne, dizi ve listeler gibi java ile ilgili konuları almamışlar. Kitabın sonuna kadar tüm konuları dahil etmişler.
Bir yere kadar anlattık ama son konular gerçekten çok karışık. Bırakın öğrencinin yapmasını biz bile bakarak yazdığımızda çalıştırmakta zorlanıyoruz.
Şimdi bu konu soru dağılım tablolarına bağlı kalamazsak ne olur?

İl ölçme değerlendirme merkezinden konu soru dağılım tabloları geldi. Ona ders kitabında anlatılan sınıf, nesne, dizi ve listeler gibi java ile ilgili konuları almamışlar. Kitabın sonuna kadar tüm konuları dahil etmişler.
Bir yere kadar anlattık ama son konular gerçekten çok karışık. Bırakın öğrencinin yapmasını biz bile bakarak yazdığımızda çalıştırmakta zorlanıyoruz.
Hocam ilde bu işi il zümre başkanları yapıyor. Onlar hiç mi dersi bilmiyorlar. Bir de bu uygulama dersi ortak sınav soru dağılım tablosuna göre yapılmaması lazım. Uygulama sınavları ortak sınav kurallarına tabi olmuyor. Soru dağılım tablosu oluşturulmaması gerekir

App inventer anlatan arkadaşlar, peki konuları neye göre anlatıyorsunuz?

App inverterda herşey var. Koşullu ifadeler, döngüler, fonksiyonlar, veri tabanı , sensörler vb. Plana göre belli sıraya göre anlatıyorum. Şuan veritabanını anlatıyorum çocuklara. Arada oyun yaptıyorum.

App inventer ile ilgili ders notları var mı elinizde arkadaşlar. Öğrenciye verilip yapması istenecek örnek uygulamalar vb

Müfredat ağır, konular fazla ve ders saati az. Öğrenciler vasat.

Biz android studio ile işliyoruz ama her hafta neredeyse 1 ders android studio yu çalışır hale getirmek için uğraşıyorum.
Sagolsun forumda bi arkadaş "loading device " hatası için yol gösterdi, o şekilde bu hafta çözdüm. Umarım aynı hata tekrarlamaz.

Bakanlığın konuları hafifletmesi yada ders Saatini arttırması gerekiyor kanımca.

Hiç bir şey olmaz.kim gelip takibini yapacak

acaba bu dersi android studio ile tam verimli işleyen var mı aramızda?

*mümkünse önce bilgisayarlarınızı SSD, RAM desteği ile hızlandırın
*performans düzeltmeleri, ayarlamaları yapılmış lite windows kullanın
*MEB internetinde sorun çıktığında cep interneti kullanın
*eski sürümler ve düşük Android emülatör versiyonları daha hızlı olabilir
*kodları kitaptan OCR ile alabilirsiniz (ABBY ScreenShot Reader)

Ben varım. Kitap daki konuyu bitirdikten sonra internetten farklı uygulamalar da yapıyoruz. Yıllık plana göre birkaç hafta ilerideyiz. Asp.net core mvc ile json verileri alan bir mobil uygulama yapmayıda düşünüyorum.
Donanım konusundan ayrı olarak; Sizin öğrenciler seçmece galiba hocam.

Grubun sayısı az iyi öğrenciler de var. Bu seneki öğrenciler tamamen nasip seçme değil. Bilgisayarlarımız da yeni.

Bizde şu an basit uygulamalar yaparak çocukları da çok sıkmadan sınıflara geçtik ilk sınavlara kadar listeleri de bitirmeyi düşünüyoruz. gradle, manifest, izinler gibi 6.ünite konularını arada küçük küçük veriyoruz sınavdan sonrada biraz verip 6.üniteyi de bitirip sonrasında 1-1.5 ay proje/projeler üzerinde çalışmayı düşünüyoruz belki veritabanı da veririz küçük bir parça. Google Play üyeliğimiz var sene sonuna doğru 1-2 uygulama yayınlar seneyi kapatırız. Dahasını verebilmek gerçekten çok çok büyük başarı olur bu derste.

Geri