Mercedes, BMW veya Audi?

Kodla Büyü
konuyla ilgili çok bilgili degilim ama bende soru sormak istiyorum bayan sürücü olduğum için hatchback bir model düşünüyorum audi a3 yada bmw 1.16 arasında hangisini tavsiye edersiniz şu an corsa kullanıyorum birgün param olursa bende bu ikisinden birini düşünüyorum

azaz' Alıntı:
hepsini kullan tercihin yine mercedes olacaktır. Audi A3 lüks bir araç değildir. Standart otomobil kalitesindedir. 1200 km yolculuk yaptım. corolladan,civicden,jettadan bir farkı yok.

Elbette hocam 50-60 bin TL'lik lüks araç olur mu :) standart otomobil işte mercedeslerin, bmv M'lerin, a8 lerın ve nice binemeyeceğimiz araçların yanında...
Gözümüz saatte iftarı bekliyoruz, bari bu konuyla biraz zaman geçireyim dedim hemde beraber kıyaslayalım...
Audi A3 C segmenti hatchback bir araç....

Toyota'dan Corolla ve Auris C segmenti araçlar...
VW 'den Jetta D segmenti bir araç kıyasa alınabilir ama kendi segmenti olan Golf alalım...
Honda'dan Civic C Segmenti araç...

A3 1.4 TFSI S tronic=122bg= 1370 kg = 0-100 9,6sn =yakıt ş.içi 8.2lt =tork 200= 68bin TL
Golf 1.4 TSI 122 PS Tiptr. DSG- Comfortline= 1290 kg =0-100 9,5=yakıt 8,2 lt =tork 200= 53bin TL
Golfün 1.4 TSI 160bg lik modelinin karşılığı audide yok, Golfün bu modeli performans olarak daha yukarıda, ama audide yukarı çıkacak olursak s3 sportsback var 2000 motor 330 torklu bir canavar, bu mddelin highline olanı 61bin TL en donanımlı versiyon bile teknik olarak üstün ama fiyat olarak daha uygun. Şimdi Audi'ye verilecek paranın haybiye fazladan markaya verilen bir para olduğunu söyleyebilir miyiz? Bence hayır...

Honda ve corollaları ise yeni tip motorlarla kıyaslama şansımız yok, hondada dizel zaten yok, bunları eski tip 1.6 102bg liklerle ancak kıyaslayabiliriz...
A3 1.6 =102bg =1300 kg=0-100 12,1 sn=yakıt ş.içi 9.4=tork 148= 58bin TL
Golf 1.6=102bg= 1190kg=0-100 11,3sn=yakıt ş.içi 9,7lt=tork 148= 37bin TL manuel Trend diğerlerinin eleganceye yaklaşacak 3-5 bişeyler ekleyince 46-47 eder ...
Civic için hatchback kıyaslaması teknik açıdan çok zayıf kalıyor, ancak CR-Z kıyas götürür kısa modelinde.
Civic Sedan Elegance otomatik = 1241 kg =0-100 9,9sn=yakıt ş.içi 9.6lt=tork 152= 54bin TL
Corolla 1.6 Elegant VSC = 1290 kg=0-100 11,9 sn=yakıt ş.içi 9 lt=tork 157 = 58bin TL
Auris 1.6 Elegant Xenon A/T=1300 kg = 0-100 11,9sn=yakıt ş.içi 9lt=tork 160=49bin

A3 illa performans olarak değil (ama illa performans denecekse s3 sports var) ama malzeme olarak kaliteli hocam, benim gördüğüm buydu, bindiğim ve kullandığım yukardakilerle beraber C segmenti araçlar içinde en iyisi en beğendiğim A3'tü ama bu görecelidir tabi, iyinin daha iyisi her zaman elbette vardır...

Son olarak bir soru sormak istiyorum;
Hatchback Sedan farkını dikkate almadan size bir şans verseler arkadaş gideceksiniz bu araçlardan istediğinizi alacaksınız deseler, gidipte A3 alır mısınız, almaz mısınız? (mercedes filan karıştırmayalım standart otolarla kıyaslıyoruz :)

zenginin malı züğürdün çenesi olmuş biraz muhabbet..memur adama aileden bir ek geliri-zenginliği yoksa şayet o arabalar fazla hocam..hayale kapılmaya gerek yok....yedek parça-servis-vergi - o araçların masrafının altından kalkılmaz hocalarım..

spider23' Alıntı:
zenginin malı züğürdün çenesi olmuş biraz muhabbet..memur adama aileden bir ek geliri-zenginliği yoksa şayet o arabalar fazla hocam..hayale kapılmaya gerek yok....yedek parça-servis-vergi - o araçların masrafının altından kalkılmaz hocalarım..

bence de. ben de tek maaşım mesela kira yakıt filan derken elde para kalmıyor. millet nasıl ev, audi filan alıyor anlamıyorum ve boş yere moralim bozuluyor. babadan olmayınca olmaz gibime geliyor ama...

Siz ne derseniz deyin 2011 yılında lüks otomobil sınıfında en fazla satan (diğer tüm lüks araçların toplam satışından bile fazla) BMW. Türkiye de lüks araç sınıfında insanlar genellikle BMW'yi ilk başta tercih ediyor. Benim tercihim farklı olsada.

spider23' Alıntı:

Khk ile kadroya gecenlerdenim. Suan lojmandayim ve ev kredisine girmisim 5 yilligina. 1 yili doldu. Temmuzda Yapilan zammi banka ile konusup krediye ekledim ve boylece 1000 lira ve -4 ay kazancim oldu. Yani 32 ay filan kaldi. Bunu her zamda yapicam.

Evi 100.000 e aldim. 30.000 altin vardi 20.000 borc 50.000 kredi.
Anlayacagin hesabim tutarsa 2 yila kadar borcu biter ve ben simdi ioo dayim. Kiradan gelen var tabi o olmazsa nasil yasarim ayrica formatorluk. Aylik odeme dersen 1200...

Anlayacagin hersey alinteri. 20.000 borc ise banka bittikten sonra odeyecem. Vaktiyle yardimci oldugum birinden simdi ayni yardimi gordum.

Geri