Mercedes, BMW veya Audi?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaşlar
arada sırada vızır vızır önümden geçiyo bu meretler ve hep de aklımda aynı soru takılıyor?

Diyelim ki
bigün param oldu... Bu meretlerden birini aldım.
Bunların yakıtı nasıldır?
vergisi nasıldır?
Eli yüzü düzgün bi tane minimum kaça alınır?

Açıkçası şuan evim var 1-2 yıla kredisi tümden bitecek ve tek maaşım... Krediden dolayı belli bir limitle yaşamayı öğrendik... Arada bir içim gıdıklanıyor ve bazen ciddi ciddi düşünüyorum bunlardan birini almayı.

sonrasında evim zaten var, arabam zaten var... eeee maaşı ne yapalım?
çatır çatır yeriz diyorum...

Meslek lisesine tayinim çıkacak gibi simdi ioo dayim... Velhasıl gelir düzeyi biraz artacagı için kredi de daha erken bitere benziyor...

Sizden ricam başka araba markaları değil de bu 3 marka üzerinden konuşmamız...
Bu markalardan arabası olan tanıdıgım olmadıgı için de sorma imkanım yok...

Diyelimki ayda en kötü ihtimal 1600-1700 atarım bi köseye... 1700 dersen yılda 20400 eder 1 yılda 3 yılda 60000...

ben de muhtemelen 60000 gibi bir bütçe ayrırım...
Varsın arabayı aldıktan sonra ekdersin tamamı arabanın benzinidir cartıdır curtudur onlara gitsin... çıplak maaş kalsa bana mutfak+diğer giderler+biriktirme... yine yeter...

yaş şimdi 32... atıyorum 40 ında ilk arabamı alacaksam da adamakıllı bişi olsun diyorum bunca senenin acısını cıkartayım..

çok şey mi istiyorum

bu arada ben hangi araba olursa olsun adamakıllı sedan olsun istiyorum... böyle hatchback vari sedanlar değil...ford mondeo gibi sedanlar... bildigimiz klasik sedanlar yahuu :))

Yeni Audi'ler çok daha sağlam kaza falan oldumu araba pert olmaz ve teknoloji olarak audi önde olmasına rağmen bmw ve mercedes isim yaptığı için daha zengin kesim hemen bunları alır ama yavaş yavaş audi yönelmeye başladır

vergiyi bimiyorum ama "solomonte" dediği gibi a3 yakıt tüketimi sıralamasında en iyi araçlardan biri audi genel olarakta diğer 2 markadan daha az yakıt tüketiyor diğer 2 araç konfor kalite dışında hıza önem veren markalar bu yakıt tüketiminde bir artış yaratıyo ama audi bunlara göre benzetme yapmak gerekirse aile arabası gibi önce güvenlik sonra konfor en son hız veya motor demek daha doğru olur birde belli bir bütçe üzerinde yorum daha mantıklı ve doğru sonuçlar verir bence

motor büyük olmadıktan sonra ve yaşları da aynı olduktan sonra vergide marka seçimi yok.

Audi derim kesinlikle. Tamirciler de öyle diyor. Masraf olayına gelince bizim yerli arabalar kadar masraf açmıyor, japon arabaları kadar da parçaları pahalı değil. Triger gibi bakımları ağır olabilir tabi biraz. özellikle B sınıfı veya mercedes, audi ve bmw gibi arabalara binecek olanların bir köşede en azından 2000 lira gibi bir parasının olması gerek bana göre. Bir de bu meretler kaskosuz binilmez; tampon ya da cam kırılsa kasko parasını çıkarır zaten. (kasko yaptırırken de şartlarını iyice okumak gerek) Tam anlamıyla iş görür bir kasko için ortalama 1500 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerek. O da neredeyse bir maaş.

En nihayetinde araba ihtiyaç olmakla birlikte bir zevktir. Kimi kahvede okey oynar, kimi balığa veya ava gider vb. Bazıları gaza bastım mı araba şaha kalksın der büyük motorlu veya çok yakan bir araba alır, bazıları da araba yolda gitsin de az yaksın der. Herkesin ayrı bir zevki vardır. Zevk te karar da sizin.

Motor vergi yakıt vs diğerleri neyse mercedes, bmv, audi de aynı hocam.
Bu yaz 15-20 gün A3 kullandım otomatik yakıt çok ideal, litre olarak hesap etmedim ama şehir içinde klima full açık olmasına rağmen 210 kr gibi yakıtı vardı, ş.arası da aşağı yukarı aynı yaktı ama hız yaptık arada , ama arabanın verdiği o güven ve kalite hissi yaksada bile değer diyorum. Kısa süreli kuzenin bmv 5.20 kullandım o daha felaket bir makina... Bu tip araçlardan sonra bizim tenekelere binmek insanın zoruna gidiyor :)

Şu an bende araç bakıyorum Golf niyetim vardı ama A3'ün ardına Golf bile basit görünmeye başladı gözüme, çok bariz kalite farkı var hocam, fiyatları arasında da öyle büyük uçurumlar yok. Bahsettiğim A3 2007 çıkışlı 2008 model tüp taktırmayla filan 41 civarına filan olmuştu.

Araç kimisi için ihtiyaç işimi görsündür kimisi içinde iş görmenin yanında zevktir. Siz araba benim için zevk diyorsanız hocam gözünün yaşına bakmayın, yok parçası pahalıdır vs bunları takmayın...

Benim hedefimde bmw 3.20 d var... param olursa alacağım fiyatı 90-100 arası

hele bi evin borcunu bitir hocam, sonra arabanın borcu sonra benzin derken gider.. sonra maaşı arayacak bir yer bulunur ikinci ev gibi Allah yardımcınız yardımcımız olsun

valla hocam biz clioya zor biniyoz 350 TL vergisi 275TL sigorta 600-700 kasko bunlar bile bana çok geliyo kiiii yakıtı çok çok az olmasına rağmen

valla hocam dediğim gibi
evin borcu bitince elime geçecek tüm para
ya biriktirecem ki bugune değin hep sıka sıka yasadım bundan sonra biraz yasayalım diyorum
ya da 10-15 gibi bişi alıp geri kalanı hiç geregi yokken colaya cipse carta curta harcayıp kalanı yine biriktirecem...

kardeş inşallah gönlüne göre araba alırsın.. sıfır almak yerine ikinci el temizinden alman arabası rahatlıkla işini görür...

fakat aslında evim arabam var diye paranı harcamak yerine mal mülk alabilirsin tekrar.. yine de karar senin.

mnn' Alıntı:
kardeş inşallah gönlüne göre araba alırsın.. sıfır almak yerine ikinci el temizinden alman arabası rahatlıkla işini görür...

fakat aslında evim arabam var diye paranı harcamak yerine mal mülk alabilirsin tekrar.. yine de karar senin.
haklısın hocam ama bugune değin kendime harcama namına hicbirsey yapmadım

onun icin ev ve arabadan sonra 1 sene de olsa hakkını vermek istiyorum o maaşın :))

hani ekonomik mi değil mi acaba ne kadar fatura çıkar dusuncesi olmadan istedigim yerde oturmak gezmek dolasmak vs vs vs

beni anlayan sanırım anlıyordur

Valla hocam helal olsun sana 32 yaşında tek maaşla evini almışsın şimdi de mersedes bmw audi almayı düşünüyorsun.

cyln' Alıntı:
hani ekonomik mi değil mi acaba ne kadar fatura çıkar dusuncesi olmadan istedigim yerde oturmak gezmek dolasmak vs vs vs

beni anlayan sanırım anlıyordur
benim evde falanda gözüm yok. 1 sene olsun wrx sti alıp binmek istiyorum. malesef gelecek 15 yılda böyle bir ihtimal yok :(

atakom' Alıntı:
Valla hocam helal olsun sana 32 yaşında tek maaşla evini almışsın şimdi de mersedes bmw audi almayı düşünüyorsun.
teşekkür ederim hocam 4.yılda ancak alabildim görevimin
darısı ve daha güzeli siz zümrelerimin başına

Adam sedan olsun diye vurgulamış - herkes a3 önermiş. a3 hatcback - a4 sedan

3 marka içinde kime sorarsanız sorun, cevap mercedes olmalı açık farkla - ama biz öğretmenlerin (gelirimizin az olmasından dolayı) ufku biraz dar haliyle.

Zaten " Arabalar 2 ye ayrılır: mercedes ve diğerleri " diye bir laf vardır - duymuşsunuzdur. Arada çok fark var. Yıllık oto satış rakamlarından da anlayabilirsiniz - araba için ayrılan bütçe arttıkça mercedes farkı açıyor. Yani b sınıfında hyundai -clio gibi araçalr liderken - c sınıfında focus v.s lider. d sınıfında Passat, e sınıfında Mercedes açık ara öndedir.

BMW fabrikasında çalışan bir almancı tanıdığım vardı - arabası mercedes ti. BMW de çalışıyorsun neden mercedes aldın? diye sorduğumda - nasıl yapıldığını biliyorum da ondan demiş ti :mrgreen: Makam araçları - zırhlı araçlar v.s hep mercedestir zaten anlatmaya gerek yok nasıl araba olduğunu.

Ama bütçe 60 bin demişsiniz - o bütçeye ancak c180 kompresör alabilirsiniz. Otomatik vites yakıtı 12 lt civarı olur. Otomatiği sorunsuz - konforlu bir araç .Tipi de güzel.

3.20d de yakıt yönünden tasarruflu olur - 184 bg olduğu için gideri de güzeldir. Ama BMW nin içi çok dar onu söyliyeyim. Çok kaliteli bir araç değil 3.20 bence- tercih etmezdim.

a4 de dışarıdan geniş görünse bile - bir passat ile kıyaslandığında , onun da içi dar. Daha spor bir araç gibi duruyor a4, Geniş olsun istiyorsanız a6 düşünebilirsiniz - ama onların da fiyatları daha yüksek haliyle.

Bence mercedes al - bir daha mı geleceğiz dünya ya - paşa paşa sür gitsin. Yalnız ilk arabam olacak v.s demişsiniz. Bu araçalrdan ilk araba olmaz. Önce şöförlükte ustalaşmak lazım bu araçlar için. Malum balina gibi arabalar - park etmesiniz v.s öğrenmek lazım.

BMW 5.20İA tavsiye ederim...
2000 üzeri herhangi bir model olabilir...
30.000 - 100.000 arası...

oziie' Alıntı:
Adam sedan olsun diye vurgulamış - herkes a3 önermiş. a3 hatcback - a4 sedan

3 marka içinde kime sorarsanız sorun, cevap mercedes olmalı açık farkla - ama biz öğretmenlerin (gelirimizin az olmasından dolayı) ufku biraz dar haliyle.

Zaten " Arabalar 2 ye ayrılır: mercedes ve diğerleri " diye bir laf vardır - duymuşsunuzdur. Arada çok fark var. Yıllık oto satış rakamlarından da anlayabilirsiniz - araba için ayrılan bütçe arttıkça mercedes farkı açıyor. Yani b sınıfında hyundai -clio gibi araçalr liderken - c sınıfında focus v.s lider. d sınıfında Passat, e sınıfında Mercedes açık ara öndedir.

BMW fabrikasında çalışan bir almancı tanıdığım vardı - arabası mercedes ti. BMW de çalışıyorsun neden mercedes aldın? diye sorduğumda - nasıl yapıldığını biliyorum da ondan demiş ti :mrgreen: Makam araçları - zırhlı araçlar v.s hep mercedestir zaten anlatmaya gerek yok nasıl araba olduğunu.

Ama bütçe 60 bin demişsiniz - o bütçeye ancak c180 kompresör alabilirsiniz. Otomatik vites yakıtı 12 lt civarı olur. Otomatiği sorunsuz - konforlu bir araç .Tipi de güzel.

3.20d de yakıt yönünden tasarruflu olur - 184 bg olduğu için gideri de güzeldir. Ama BMW nin içi çok dar onu söyliyeyim. Çok kaliteli bir araç değil 3.20 bence- tercih etmezdim.

a4 de dışarıdan geniş görünse bile - bir passat ile kıyaslandığında , onun da içi dar. Daha spor bir araç gibi duruyor a4, Geniş olsun istiyorsanız a6 düşünebilirsiniz - ama onların da fiyatları daha yüksek haliyle.

Bence mercedes al - bir daha mı geleceğiz dünya ya - paşa paşa sür gitsin. Yalnız ilk arabam olacak v.s demişsiniz. Bu araçalrdan ilk araba olmaz. Önce şöförlükte ustalaşmak lazım bu araçlar için. Malum balina gibi arabalar - park etmesiniz v.s öğrenmek lazım.

Geliri az ufku dar bir öğretmen olarak ben de fikrimi söylemek istiyorum.
Fanatikliğin her türlüsü gerçeği görmeyi engeller. Mercedes kalitesi tartışılmaz bir bir firmadır. Dünyanın her yerinde de geçmişten günümüze bir prestiji var. Fakat BMW ve Audi ( audi son zamanlarda) hiç de geri kalmayacak araçlar üretiyor.

Belli bir parayı verdikten sonra artık tercih tamamen sizin hangi tipi, donanımı, hangi markayı benimsediğinize göre değişiyor. 100 - 150.000 € verdikten sonra kaliteden çok tercihler devreye giriyor. Mercedes S mi, Audi 8 mi sorusunun bir cevabı olamaz sadece kişisel tercihler vardır. cevap net bir şekilde S class'sa audi 8'i alan acaba kaliteli olanı bir türlü farkedememiş mi? Bir de prestijli marka üretiyor olmak arabadan daha iyi anlıyor olmak değildir. Bu markalarınn kullandığı teknolojilerin bir çoğu VW tarafından bulundu.

Ayrıca segment segment 2012 satışlarını da vereyim

hazi2.jpg

xtasy' Alıntı:
oziie' Alıntı:
.

Geliri az ufku dar bir öğretmen olarak ben de fikrimi söylemek istiyorum.
Fanatikliğin her türlüsü gerçeği görmeyi engeller. Mercedes kalitesi tartışılmaz bir bir firmadır. Dünyanın her yerinde de geçmişten günümüze bir prestiji var. Fakat BMW ve Audi ( audi son zamanlarda) hiç de geri kalmayacak araçlar üretiyor.

Belli bir parayı verdikten sonra artık tercih tamamen sizin hangi tipi, donanımı, hangi markayı benimsediğinize göre değişiyor. 100 - 150.000 € verdikten sonra kaliteden çok tercihler devreye giriyor. Mercedes S mi, Audi 8 mi sorusunun bir cevabı olamaz sadece kişisel tercihler vardır. cevap net bir şekilde S class'sa audi 8'i alan acaba kaliteli olanı bir türlü farkedememiş mi? Bir de prestijli marka üretiyor olmak arabadan daha iyi anlıyor olmak değildir. Bu markalarınn kullandığı teknolojilerin bir çoğu VW tarafından bulundu.

Ayrıca segment segment 2012 satışlarını da vereyim

Fanatik olup, gerçeği göremeyen biri olarak cevap vereyim :lol: :lol:

Kimse üstüne alınmasın - ben gelirimiz az olduğundan dolayı diye sebebini vurguladım. Yani 10 tane yorum yazılmış - hep a3 önermişler. Hocam seçenek sunmasaydı - ford , honda, vw önerileri havada uçuşurdu kesin. İsterse bütçe 100 bin olsun.

S class karşısında a8 alan - kaliteli olanı görememiş mi diye sormuşsunuz. Araç tercihleri konusunda zaten net bir doğru yoktur. Öyle olsaydı her sınıfta 1 er model olurdu - herkes onu alırdı. Tercihler - kriterler - beğeniler kişiden kişiye değişir o konuda sorun yok.

Ben aracımı 2010 yılında aldığım için o dönemler satış rakamlarını takip ediyordum - ve öyle aklımda kalmış. 2010 yılında mercedes s class 114 tane satarken - a8 13 tane satmış.

Ekli dosyalar

• dasdasdasda.jpg
    dasdasdasda.jpg
    135.1 KB · Görüntüleme: 755
solomonte hocamızda demiş A3 ler sedan belirtilmeden önceki tavsiyelerdi @oziie hocam, 3.2d ye benim 8-10 kerelik binmişliğim, 4-5 kez de uzun yolda kullanmışlığım vardı, aracı gözlem için yeterlidir bu kadar ama siz 3.2d çok kaliteli bir araç değil dediniz ya birşey diyemiyorum...

solomonte, the_korsan mesajda değişiklik yapıldığını farketmemişim - şimdi olay anlaşıldı.

the_korsan hocam elbette araçlar birbirinden kaliteli araçlar. Ama 3 marka içinde ve bu 3 premium markanın diğer modelleri içinde " o kadar da kaliteli değil " demek istedim. yani bir 5.20 ile kıyaslandığında - bir mercedes c 200 ile kıyaslandığında kutu gibi sıradan bir araç.

solomonte' Alıntı:
oziie, baştan hocamız sedan seçeneği belirtmemişti. Bu nedenle önerilerimiz hep A3 oldu.
Sonradan yazdığınız için değişikliğe denk gelmişsiniz.

Aslında başta dediğim Audi, BMW, mercedesti... sonra arkadaslar A3 deyince dedim bu A3 nasıl birsey baktım hatchback... ondan sonra sedan ekledim...

Cunku ben bu markaların hatchbacklerini görmemiştim hiç... olduklarını da sanmıyordum...

hepsini kullan tercihin yine mercedes olacaktır. Audi a3 lüks bir araç değildir. Standart otomobil kalitesindedir. 1200 km yolculuk yaptım. corolladan,civicden,jettadan bir farkı yok.

Geri